Atrakcje na Półwyspie Helskim – co zobaczyć, gdy nie ma pogody?

2019-05-07 15:44:25

Pogoda nad polskim morzem jest nieobliczalna. I choćbyśmy nie wiem, jak się starali, tej jednej rzeczy nie jesteśmy w stanie zaplanować ani zmienić. Co więc zrobić, gdy swoje wakacje zaplanowałeś nad Bałtykiem, a pogoda sprawia Ci psikusa? Co zrobić, by wakacje nie zakończyły się totalną klęską – zwłaszcza, gdy „na pokładzie” masz rodzinę żądną atrakcji?

Pochmurne niebo nad portem we Władysławowie.

Gdzie jechać nad morze, aby wakacje były udane?

Na szczęście coraz więcej miejscowości nastawionych jest na turystę i jego potrzeby – kurorty widzą ograniczenia naszego klimatu i spieszą z pomocą zdesperowanym turystom. Przed wyjazdem warto więc zorientować się, jaka jest oferta turystyczna nadmorskich miejscowości.  Przykładem godnym naśladowania jest Jurata – która wychodzi turystom naprzeciw i oferuje mnóstwo atrakcji na pogodę i niepogodę.

Co robić w Juracie gdy nie ma pogody?

Niestety – wysoka temperatura, błękitne niebo i letnie słońce często pozostają w sferze wyobrażeń. Na szczęście, plaża to nie wszystko! Jurata oferuje bowiem całe spektrum urozmaiceń. Pierwszą alternatywą, jaka przychodzi nam do głowy, to baseny i aquaparki – wszak nie po to przyjechaliśmy nad morze, by nie zaznać wody. Wodne atrakcje najczęściej są udostępniane przez kompleksy hotelowe (np. „Kompleks Tropicana” w hotelu „Morskie Oko”), ale jeśli chcielibyśmy skorzystać z większego obiektu, możemy udać się do Władysławowa do aquaparku „Aquarius”.

Kolejną opcją wartą rozważenia są muzea – a tych rejon Juraty oferuje mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie. Okolice Juraty są silnie powiązane z rybołówstwem, powstało więc wiele muzeów, które łowienie ryb traktują jako temat przewodni. Pokaźne zbiory zgromadziło „Muzeum Rybołóstwa” na Helu, zaś „Muzeum Pod Strzechą” udostępnia wystawę pokazującą sprzęty domowe z dawnych czasów.

Przeczytaj również: Półwysep Helski – polska mekka sportów wodnych

„Muzeum Obrony Wybrzeża”

Nie mniej interesujące będą bunkry i stanowiska artyleryjskie w rejonie Helu, które stanowią historyczne atrakcje „Muzeum Obrony Wybrzeża”. Osoby zainteresowane architekturą nie pogardzą objazdową wycieczką po najpiękniejszych kościołach w okolicy. Duże wrażenie robi bez wątpienia Jastarniański kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony w 1931 roku i swoim wystrojem nawiązujący do morskich klimatów. Równie interesująco jawi się wizyta w neobarokowej Świątyni pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego.

Muzeum motyli we Władysławowie.

„Dom Rybaka” we Władysławowie

Jeśli skończyły nam się pomysły na ciekawe spędzenie deszczowego dnia w Juracie, warto wybrać się do pobliskiego Władysławowa, do „Domu Rybaka”. Obecnie jest to siedziba Urzędu Miasta Władysławowo oraz innych instytucji, w tym prywatnego Muzeum Motyli. Dzieciom bardziej atrakcyjne może się wydawać Muzeum Iluzji, w którym wesołą zabawę łączy się z  interaktywną lekcją optyki. Częścią budynku jest wieża widokowa, gwarantująca niezapomniane wrażenia podczas podziwiania Pobrzeża Gdańskiego.  

Jeżeli poszukujesz noclegu na Helu lub w okolicach, to wszystkie nasze apartamenty na Półwyspie Helsim znajdziesz tutaj.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Półwysep Helski — loty widokowe — gdzie i jak latać?

2024-04-30 11:46:12
Półwysep Helski to wysunięty na północ kraniec Polski zachwycający unikatową przyrodą i widokami. W sezonie letnim przyciąga całe rzesze turystów nie tylko z Polski, którzy z chęcią odpoczywają wśród lasów i wydm. To bez zwątpienia jeden z urokliwych regionów, jakie warto podziwiać nie tylko z ziemi. Chcąc przeżyć niezapomniane wrażenia, możemy przejrzeć ofertę na loty widokowe. To coś w sam raz dla lubiących powiew adrenaliny.
Więcej

Groty Mechowskie — historia i przydatne informacje

2024-04-30 11:44:23
Kiedy będziemy na Pomorzu Gdańskim, nie skupiajmy się jedynie na największych kurortach polskiego wybrzeża. Przyjrzyjmy się ich najbliższej okolicy, bo jest mnóstwo miejsc, jakie warto odwiedzić, a znajdują się trochę na uboczu. Wśród tych szczególnie polecanych wymienia się Groty Mechowskie, które zlokalizowane są w położonej 10 km od Pucka wsi Mechowo. Zaliczają się one do najpiękniejszych zabytków przyrodniczych na Pomorzu Gdańskim. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim wybierzemy się na wycieczkę?
Więcej

Gdzie wypożyczyć rower we Władysławowie? Wycieczki i atrakcje

2024-04-30 11:42:22
Każdego roku Władysławo odwiedzają setki turystów nie tylko z Polski. Bajeczne nadmorskie widoki i duża różnorodność atrakcji przyciągają jak magnes niezależnie od zainteresowań. W wiele interesujących miejsc można dojechać rowerem. I wcale nie trzeba zabierać go z sobą na wakacje. Wystarczy, że odwiedzimy wypożyczalnię rowerów we Władysławowie. Gdzie takową znajdziemy i z jakim kosztem musimy się liczyć, chcąc wynająć rower?
Więcej

Osada Sławutowo we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-03-28 13:59:51
Większość z nas wakacje kojarzy z pobytem nad morzem. I nic w tym dziwnego, bo szum morskich fal, lekka bryza i ciepłe promienie słońca działają wyjątkowo regenerująco na organizm. Trudno jednak cały dzień spędzać tylko na plaży. Dlatego też warto poszukać, czy w okolicy naszego miejsca noclegowego nie ma dodatkowych atrakcji. Jedną z tych, o których możemy pomyśleć, będąc w pobliżu Półwyspu Helskiego, jest osada Sławutowo. To wyjątkowy punkt na mapie Polski, w którym możemy bliżej poznać historię kulturę naszych przodków. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim pojedziemy na wycieczkę?
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej