Jastarnia – świetny wybór o każdej porze roku

2019-04-12 16:45:12

Kiedyś osada rybacka, teraz najlepszy polski kurort nadmorski „czynny przez cały rok”. Jastarnia urzeka turystów plażą, widokami, zaprasza do kontaktu z naturą, zachęca swoich gości do aktywności sportowej, umożliwia im głęboki relaks, odnowę biologiczną, dociekliwym pozwala zagłębić się w meandry historii i odkrywanie tajemnic związanych z tym miejscem. O każdej porze roku jest tu pięknie i interesująco...

Jastarnia zajmuje środkową część Mierzei Helskiej. Z jednej strony półwyspu miasto otula las i nadbałtycka plaża, z drugiej - wody Zatoki Puckiej. Takie położenie zapewnia kurortowi nie tylko niezwykle malowniczy charakter i specyficzny mikroklimat, ale otwiera również więcej możliwości w zakresie propozycji różnorodnych atrakcji turystycznych.

Letni wypoczynek na plaży w Jastarni

Urlop nad morzem, choć na pierwszy rzut oka wydaje się dość banalny, w Jastarni z pewnością taki nie jest. Tutejsze plaże są bowiem nie tylko nieprzeciętnie piękne, ale również inne od wszystkich pozostałych polskich plaż. Zawdzięczają to niezwykłej miękkości, delikatności i czystości piasku, który zyskuje takie właściwości tylko tutaj – na wąskim pasie lądu od lat smaganego wiatrem. Jeśli do tego cudownego w dotyku piasku dodać zapierające dech w piersiach pejzaże i bliskość plaży (w zasadzie z dowolnego miejsca w Jastarni) oraz to, że woda jest tu krystalicznie czysta, a kąpieliska bardzo dobrze zabezpieczone i przystosowane do różnych potrzeb (między innymi: plażowe atrakcje dla rodzin z dziećmi, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, plaże dla turystów z psami etc.) wyłania się obraz wczasów… prawie idealnych! Do pełni szczęścia potrzeba jeszcze tylko… nieco luksusu, który łatwo znaleźć, ponieważ apartamenty w Jastarni tarasem, widokiem na morze i wszystkim, czego dusza zapragnie stoją na bardzo wysokim poziomie! 

Przeczytaj również: Restauracja w Jastarni - poznaj TOP10 restauracji w Jastarni

Zdrowo i na sportowo od stycznia do grudnia

Poza tradycyjnymi kąpielami morskimi i słonecznymi latem, Jastarnia przez cały rok proponuje swoim gościom wszystko to, co pozwala skutecznie zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną. Od strony zatoki - w samej Jastarni i jej najbliższych okolicach, od lat „funkcjonuje” raj dla miłośników sportów wodnych, którzy mogą tu żeglować, surfować (samodzielnie lub z pomocą instruktorów), spróbować kitesurfingu czy popływać kajakiem. Ci, którzy potrzebują relaksu, odprężają się w ośrodkach SPA, korzystają z usług masażystów i salonów piękności, inni kuracjusze poprawiają stan swojego zdrowia u fizjoterapeutów, a jeszcze inni uczestniczą w turnusach odchudzania. Przez większość miesięcy w roku Jastarnię i resztę mierzei przemierzają także rowerzyści chętnie pokonujący 44-kilometrową trasę Puck – Hel malowniczą drogą rowerową ciągnącą się wzdłuż „małego morza” (jak często określa się wody zatoki, w odróżnieniu od „dużego morza” po drugiej stronie półwyspu). Na tej samej ścieżce spotyka się równie często biegaczy oraz amatorów nordic walking, a osoby uwielbiające spacery, korzystając ze stosunkowo niewielkich odległości pomiędzy Jastarnią i innymi miejscowościami na półwyspie, chętnie chadzają lasem lub plażą do sąsiadującej Kuźnicy czy Jastarni. Można skusić się także na nieco dłuższą, ale z pewnością fantastyczną, wycieczkę pieszą do – oddalonego od Jastarni o kilkanaście kilometrów – Helu. Pokonując tę trasę wzdłuż linii brzegowej (zamiast na przykład samochodem czy pociągiem) ma się szansę spędzić przyjemny czas na plaży, spalić nieco kalorii i delektować przy tym cudownymi widokami. Ci, którzy lubią wyzwania mogą iść pieszo w obie strony. Droga w tę i z powrotem to w sumie około 27 kilometrów. Pokonanie ich marszem zajmuje 5,5 do 6 godzin. Jeśli dodać do tego przerwy na odpoczynek, posiłek, kąpiel w morzu, zwiedzanie Helu… mamy atrakcyjną i aktywną formę spędzenia całego dnia.

 

opuszczony dom nad polskim morzem

Fot. MojRower.pl. Trasa rowerowa na Mierzei Helskiej, ciągnąca się wzdłuż Zatoki Puckiej.

Kontemplując przyrodę… o ulubionej porze roku

Jeśli nie opalanie, typowe rozrywki „w sezonie”, sport czy odnowa biologiczna, można – będąc w Jastarni – skupić się na tym, co naturalne i postawić na kontakt z przyrodą, która o każdej porze roku ma tu inne oblicze. Najlepiej poznawać je poprzez wyznaczone na Mierzei Helskiej, unikatowe w skali kraju, ścieżki przyrodnicze pokazujące turystom niezwykłą urodę tego miejsca. Jedna z trzech ścieżek przyrodniczych półwyspu biegnie w okolicy Jastarni. To piesza, 2-kilometrowa trasa – Torfowe Kłyle. Idąc nią, można podziwiać zróżnicowaną roślinność i zaobserwować (szczególnie wiosną i jesienią) wiele ciekawych gatunków ptaków.

 

pas nadmorski do spacerów

Fot. Jastarnia.pl. Ścieżka Przyrodnicza Torfowe Kłyle w Jastarni.

Szlakiem wojennej historii… niezależnie od pogody

Fani historii - dla odmiany – chętniej podążają w Jastarni szlakiem śladów, jakie zostawiła tu po sobie II Wojna Światowa. Wskazówki niezbędne do takiego zwiedzania Mierzei Helskiej rozmieszczone są wzdłuż trasy rowerowej prowadzącej przez półwysep. Dość niecodzienny widok bunkrów i innych elementów systemu fortyfikacji sprzed kilkudziesięciu lat w lesie czy na plaży robi dziś ciągle ogromne wrażenie - nie tylko na historykach. Zdecydowanie warto to zobaczyć!

 

Bunkry nad polskim morze.

Fot. Zabytki.OcalicOdZapomnienia.eu. Bunkry z 1939 roku w Jastarni.

Niesamowite miejsca w Jastarni

Amatorzy ruin i opuszczonych miejsc - miejsc z klimatem i własną historią, powinni udać się również w Jastarni do „nawiedzonej willi”, która znajduje się przy ulicy Portowej. Ten porzucony przed laty budynek kryje mroczne tajemnice i roztacza wokół siebie niesamowitą aurę domu, który przez całe dekady był scenerią wielu niezwyczajnych zdarzeń – w tym najprawdopodobniej również morderstwa, które tam popełniono. Niektórzy podziwiają tylko jego dworkowy styl architektoniczny i ubolewają nad obecnym stanem technicznym tej pięknej rezydencji, inni doszukują się w jej „losach” aspektów paranormalnych i próbują udowodnić, że „w tym domu straszy”. Najlepiej przekonać się o tym osobiście J

Mapa półwyspu helskiego

Fot. Forgotten.pl. „Nawiedzona willa” w Jastarni przy ul. Portowej.

Na koniec trochę historii…

Jastarnia, jako osada, pojawia się w historycznych dokumentach już przed kilkoma wiekami, ale dopiero w okresie międzywojennym, kiedy zaczęli przyjeżdżać tu pierwsi letnicy, zyskała charakter nadmorskiego kurortu. Właśnie wtedy pociągnięto tu linię kolejową, zbudowano nowoczesny port rybacki, postawiono kościół i pierwszą latarnię morską.  W 1973 roku Jastarni nadano prawa miejskie, a trzy lata później wpisano ją do rejestru, objętych ochroną, zabytkowych miejsc.

Oto, co - będąc w Jastarni - należy koniecznie zobaczyć…

  • Chata rybacka – dziewiętnastowieczna budowla wykonana (zgodnie z tutejszymi dawnymi tradycjami) wyłącznie z drewna pochodzącego z rozbitych okrętów.
  • Latarnia morska, która w latach pięćdziesiątych zastąpiła poprzednią (z 1932 roku).
  • 120-metrowe molo spacerowe od strony zatoki, będące główną atrakcją turystyczną Jastarni.
  • Muzeum Pod Strzechą, przybliżające życie kaszubskich rybaków.
  • Imponujący swoją wielkością port, zbudowany jeszcze w 1926 roku i cumujące tam piękne żaglowce.
  • Zabytkowy kościół w centrum miasta (z 1931 roku).

Przeczytaj również: Atrakcje dla dzieci w Jastarni - gdzie warto zabrać swoje pociechy?

Warto również zajrzeć do pobliskich miejscowości: słynnej Juraty, sąsiedniej Kuźnicy i ostatniego miasta na półwyspie - Helu lub nawet kawałek dalej – choćby do Chałup czy tętniącego życiem Władysławowa… Po zwiedzaniu, dobrze się posilić, na przykład polecanym przez wiele osób tatarem ze śledzia, który podaje się w tej miejscowości w wielu punktach, a potem… najlepiej udać się do klimatycznej i kultowej już kawiarni Weranda, usytuowanej przy parku w Jastarni, by wypić kawę i zjeść pyszny deser, wiedząc, że w tym samym miejscu bywali (i nadal bywają) wielcy tego świata oraz nasze rodzime gwiazdy, zostawiające tam niekiedy swoje autografy i opinie o tym miejscu…

nadmorska restauracja

Fot. Kawiarnia-Weranda.pl w centrum Jastarni.

 

Źródła

  • http://www.jastarnia.pl
  • http://www.jastarnia.com
  • http://www.jastarnia.eu
  • https://www.youtube.com/watch?v=JenExTXfs_0

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły