Jaka pianka do kitesurfingu? Czym kierować się przy wyborze?

2021-12-03 12:09:30

Odzież do sportów wodnych swoją historią sięga XIX wieku. Początkowo dotyczyło to jedynie ewolucji strojów plażowych, ale odkąd windsurfing i kitesurfing stały się popularne, pojawiło się zapotrzebowanie również na odpowiednią odzież dla amatorów tych sportów wodnych.

Tu mamy spore pole do popisu, bo surfować można zarówno w szortach, jak i legginsach, koszulkach czy nawet bluzach. Punktem wspólnym tej odzieży musi być szybkoschnący materiał. Jednak pamiętajmy, że nie jesteśmy w słonecznej Kalifornii. Surfowanie nad polskim morzem, aby było komfortowe, wymaga zaopatrzenia się w piankę neoprenową.

Co powinno decydować o wyborze pianki?

Przede wszystkim musimy zastanowić się, czy pływać planujemy tylko latem, czy może odważnie, przez cały rok. Warunki pogodowe powinny decydować o tym, w co ubierzemy się, zanim wejdziemy do morza. Pianka to element wyposażenia kitesurfera najczęściej przyjmująca formę kombinezonu. Im cieńsza, tym mniej chroni przed chłodem wody i powietrza. Latem możemy zdecydować się na wersję kombinezonu z krótkim rękawem czy na ramiączkach i z krótkimi nogawkami. Jej grubość w tych miesiącach spokojnie może ograniczać się do 2-4 mm. Jak się okazuje również rodzaj zapięcia i szwów ma tutaj znaczenie. Pozostając przy letnich miesiącach lub tropikalnych krajach pianka może być zapinana z tyłu, co z reguły gorzej chroni przed wychłodzeniem. Dlatego w miesiącach chłodniejszych bardziej zalecane jest zapięcie z przodu. Co jeszcze zalecane jest przy wyborze pianki na zimę?

Zimą każdy pływać może

Dzięki nowej technologii faktycznie mimo klimatu, w jakim żyjemy, nie ma dla zapaleńców ograniczeń. Poza wspomnianym rodzajem zapięcia wybierając piankę na zimę, powinniśmy zwrócić uwagę na szwy. Niektóre modele pianek mają szwy dodatkowo podgumowane, dzięki temu ograniczona jest możliwość przedostania się wody do środka kombinezonu. Zdaniem wielu zawodników jednak ten rodzaj szwów może powodować otarcia bardziej niż kombinezony z płaskim szwami. Rodzaj zapięcia z przodu zapewnia lepszą termiczną ochronę, ale jak twierdzą niektórzy, pianka tego typu jest trudniejsza do założenia. Dzieje się tak z tego powodu, że suwak z przodu umieszczony jest poziomo, a nie pionowo, jak ten na plecach.

Prawdopodobnie bez własnego doświadczenia trudno będzie podjąć decyzję. Najważniejsze jednak w zimowych miesiącach jest odpowiednie dobranie grubości pianki. Taka o grubości 6 mm zapewnia najlepszą ochronę przed chłodem, choć tu znów pojawiają się skargi na ograniczenia ruchu. Rozwiązaniem są modele pianki zbudowanej z materiału o różnej grubości. Oznacza to, że w takim kombinezonie cieńszy materiał zastosowany jest w miejscach istotnych dla wygody ruchów, czyli na zgięciach w kolanach czy łokciami.

Pianki suche, półsuche czy mokre? 

Pianki mokre są najcieńsze i szybko nabierają wodę. W kitesurfingu zdecydowanie częściej stosuje się pianki półsuche, inaczej zwane suchymi, szczególnie jeżeli mówimy o tym sporcie uprawianym w naszych warunkach klimatycznych. Pianki półsuche mniej absorbują wodę, często poosiadają uszczelnienia zamków oraz szwów. W świecie surfingu właściwie nie ma takiej pianki, która nie przepuszczałaby wody. Zupełnie suche pianki, a właściwie skafandry można znaleźć w odzieży dla nurków. Znajdą się tam zintegrowane buty, zawory i zamki gazoszczelne. Takie urządzenie nie sprawdziłoby się w windsurfingu czy kitesurfingu. W związku z tym to, co producenci nazywają piankami suchymi to właśnie pianki półsuche. Zatem nad Bałtyk warto zaopatrzyć się w piankę najgrubszą, z uszczelnieniami szwów, zamków czy kołnierza. Istnieją też zabezpieczenia nogawek i mankietów, zwane manszetami.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o piankach?

Kombinezony piankowe wykonane są z neoprenu, czyli syntetycznej gumy rozciągliwej, wytrzymałej i dobrze izolującej. Znaczenie ma płeć, bo pianka ma idealnie pasować do ciała, co oznacza, że różnice anatomiczne między kobietami i mężczyznami wpływają na to, jak szyte są pianki dla poszczególnych płci. Z racji przylegania do ciała powinniśmy pamiętać, że w czasie uprawiania sportu mamy zwyczaj się pocić. Dlatego warto rozważyć zakup stroju kąpielowego wkładanego pod piankę, który będzie podszyty materiałem antybakteryjnym. Będzie on wchłaniał pot i tym samym zapobiegał powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, jaki się pojawia, gdy cały pot wchłaniany jest przez piankę. Taki zapach trudno usunąć. Ostatnia ważna rzecz to fakt, że pianki stanowią zabezpieczenie nie tylko przed wodą i chłodnym wiatrem, ale też przed promieniami UV.

Należy pamiętać, że pianka to nie rzecz, którą możemy kupić przez internet. Wymaga przymierzenia, gdyż musi być ona naprawdę dopasowana, nie za luźna, ale też nie za obcisła wywołując dyskomfort przy ruchach. Pianka nigdzie nie powinna odstawać, a szczególnie przy mankietach, zakończeniach nogawek i przy szyi powinniśmy zwrócić uwagę czy odpowiednio przylega. Zawsze dobrze jest poprosić o poradę obsługi w sklepie kiedy jeszcze nie jesteśmy wystarczająco obyci z tematem.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

2021-12-30 06:50:36
Królem być każdy czasem by chciał. Poza tym, że możemy królować w swoim życiu, wiemy, że w dosłownym wydaniu bycie królem dane jest niewielu. Inaczej jest z morsem, który zwany jest królem arktycznym. Po tytuł króla możemy sięgać, zostając właśnie morsem. Sezon tegoroczny już  trwa, więc pozostaje tylko poszukać akwenu oraz dobrego towarzystwa. Do tego porządna czapka i do dzieła.
Więcej

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

2021-12-30 06:48:08
Zalety trzymania nóg do góry znane są większości z nas, szczególnie tym, którym doskwiera opuchlizna nóg. Poprawa krążenia, rozluźnienie mięśni, odpoczynek dla kręgosłupa to efekty przyjmowania tej pozycji chociaż przez 20 minut dziennie. Trzymanie rąk do góry nie ma już tylu walorów.
Więcej

Ile kosztuje kurs kitesurfingu i czego się na nim nauczysz?

2021-12-29 14:37:19
Jak odzyskać deskę na wodzie lub awaryjnie złożyć latawiec? Jaki kierunek i siła wiatru sprzyjają nauce kitesurfingu? Jak dobrać sprzęt odpowiedni dla siebie? Tego wszystkiego i znacznie więcej dowiemy się w trakcie szkolenia kitesurfingu. W tym sporcie nie można ominąć nauki z profesjonalistami, bo sami nie jesteśmy w stanie wszystkiego opanować. Nie jest to sport tani, w kwestii ceny kompletu oprzyrządowania, ale też opłaty, jaką ponosimy za kursy, dojazdy i noclegi. Z jakimi kosztami mamy tu do czynienia? Z jaką wiedzą i umiejętnościami po szkoleniu zostaniemy?
Więcej

Jaki wiatr na kitesurfing i co trzeba o nim wiedzieć?

2021-12-29 14:35:39
Dla większości z nas jak wieje to wieje, a jak nie to nie. Zupełnie inaczej sprawa się ma dla zapalonych kitesurferów, którzy przemierzają cała Polskę, by dotrzeć na Półwysep Helski i kilka godzin dziennie spędzać na wodzie.
Więcej

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

2021-12-03 12:17:34
Przychodzi taki moment, gdy już wiemy, że kitesurfing to nasz sport. Trochę już umiemy dzięki kursom krajowym lub zagranicznym, a sprzęt stał się bardziej obeznany dzięki wypożyczalniom w szkołach kitesurfingu. Zaczynamy rozglądać się za swoim własnym oprzyrządowaniem, które do tanich nie należy, ale krok po kroku, można go kompletować.
Więcej