Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

2021-12-30 06:48:08

Zalety trzymania nóg do góry znane są większości z nas, szczególnie tym, którym doskwiera opuchlizna nóg. Poprawa krążenia, rozluźnienie mięśni, odpoczynek dla kręgosłupa to efekty przyjmowania tej pozycji chociaż przez 20 minut dziennie. Trzymanie rąk do góry nie ma już tylu walorów.

Niektórzy mają taki zwyczaj przy krztuszeniu się, co jednak jest błędem, bo może bardziej utrudniać oddychanie. Jednak obserwując morsujące grupy w pobliskich akwenach zauważamy, że ich ręce w rękawiczkach zawsze znajdują się nad powierzchnią wody. Dlaczego?

Osoba morsująca i trzymająca ręce w górze

Podstawowe zasady morsowania

Choć morsowanie to nie sport, ani też aktywność wymagająca specjalnego oprzyrządowania czy finansowych nakładów, to jednak należy tu przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze będzie to kilkunastominutowa rozgrzewka, unikanie alkoholu już dzień przed morsowaniem, natomiast na kilka godzin przed nie powinno się jeść. Ważną zasadą jest, że morsowanie nie powinno być aktywnością indywidualną najbezpieczniej, jeśli odbywa się w grupie. Optymalna temperatura dla morsa to -8 stopni Celsjusza. Nie należy wchodzić do wody powoli. Szybkie wejście i pozostanie tam kilkanaście sekund powinno zakończyć się wyjściem i jak najszybszym osuszeniem, ubraniem się oraz rozgrzaniem jakimś ciepłym napojem.

Po wyjściu z wody również zalecana jest fizyczna aktywność rozgrzewające przemarznięte ciało. Pewne kwestie powinniśmy dostosować do wieku, zdrowia i doświadczenia. Dotyczy to choćby czasu pozostawania w wodzie czy głębokości zanurzenia. No i zasada dotyczącą rąk – zawsze w rękawiczkach i nad powierzchnią wody czy może jednak czasem nie? O co chodzi z tymi rękami?

Morsowanie – tak by nie wyziębić organizmu

Lodowata woda i minusowa temperatura powietrza grożą szybkim wyziębieniem organizmu, a tym samym mogą być groźne dla zdrowia. Zarówno głowa, jak i ręce to takie obszary na ciele, przez które ucieka najwięcej ciepła. Co więcej, gdy nos kub usta zetkną się z tak zimną wodą, może to doprowadzić do zaburzeń pracy serca. Natomiast zetknięcie rąk z tak zimną wodą może wywołać wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Dlatego na początkowych etapach morsowania ręce powinny pozostawać w górze dodatkowo ogrzewane rękawiczkami, podobnie jak głowa czapką.

Jako morsy z dłuższym stażem możemy zrezygnować zarówno z rękawiczek, jak i z utrzymywania rąk nad powierzchnią wody, bo prawdopodobieństwo hipotermii, przeziębienia czy problemów z ciśnieniem lub pracą serca jest już znikome. Jesteśmy już doskonale zahartowani. Faktem jest, że dużo trudniej jest wytrzymać w wodzie kilka minut z rękami zanurzonymi. Jednak dla chcącego nic trudnego i stopniowo możemy również ręce przyzwyczajać do zimna.

Jednak nie wszystko od razu. Dla początkujących morsów istotne jest niedopuszczenie do wyziębienia. Dlatego istotne, by po wyjściu z wody można było jak najszybciej wysuszyć się i ubrać. Moczenie rąk utrudnia ten proces, gdyż wyziębione nie są tak sprawne. Również z tego powodu nie od razu powinniśmy decydować się na ich zamoczenie.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Puck 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:44:47
Województwo pomorskie na urlopowy plan zawsze brzmi dobrze, choć jednocześnie wielu z nas myśli tu głównie o codziennych posiadówkach na plaży za parawanem, rybie na obiad i gofrach w międzyczasie. To wszystko może być cała prawda, ale nie musi, szczególnie kiedy mowa o Pucku.
Więcej

Mechelinki 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:28:33
Mechelinki są jak perełki. Nie tylko brzmią perliście, ale też stanowią perełkę wybrzeża bałtyckiego, granicząc z Gdynią, a jednocześnie pozostając ostoją ciszy i spokoju. Często turyści z Trójmiasta decydują się na noclegi w Mechelinkach właśnie dlatego, by utrzymać balans między miejskim zgiełkiem a wyciszeniem też potrzebnym w urlopowym planie.
Więcej

Dojazd z Gdyni do Mechelinek — jaką trasę wybrać?

2022-08-08 13:53:31
Wsiąść do pociągu byle jakiego nie będzie odpowiedzią w temacie dojazdu z Gdyni do Mechelinek. Obie miejscowości położone są na tyle blisko, że łączy je komunikacja miejska i to całkiem sprawna, w związku z czym pociągi są niepotrzebne.
Więcej

Jastarnia 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 13:02:01
Jastarnia już więcej sławy niż ma nie potrzebuje. Wychodzi naprzeciw wszystkim swoim fanom, oferując bogatą bazę noclegową, od kwater, przez pensjonaty, apartamenty, hotele, po w pełni wyposażone domki.
Więcej

Władysławowo 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:48:18
Dlaczego Władysławowo rządzi? Ta niewielka miejscowość licząca ok.10 tys. mieszkańców położona jest u nasady Mierzei Helskiej. Ktokolwiek zmierza na cypel, ten z Władysławowem musi stanąć oko w oko, a ono hipnotyzuje, przyciąga i może sprawić, że dalej nie pojedziemy.
Więcej