Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

2021-12-30 06:48:08

Zalety trzymania nóg do góry znane są większości z nas, szczególnie tym, którym doskwiera opuchlizna nóg. Poprawa krążenia, rozluźnienie mięśni, odpoczynek dla kręgosłupa to efekty przyjmowania tej pozycji chociaż przez 20 minut dziennie. Trzymanie rąk do góry nie ma już tylu walorów.

Niektórzy mają taki zwyczaj przy krztuszeniu się, co jednak jest błędem, bo może bardziej utrudniać oddychanie. Jednak obserwując morsujące grupy w pobliskich akwenach zauważamy, że ich ręce w rękawiczkach zawsze znajdują się nad powierzchnią wody. Dlaczego?

Osoba morsująca i trzymająca ręce w górze

Podstawowe zasady morsowania

Choć morsowanie to nie sport, ani też aktywność wymagająca specjalnego oprzyrządowania czy finansowych nakładów, to jednak należy tu przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze będzie to kilkunastominutowa rozgrzewka, unikanie alkoholu już dzień przed morsowaniem, natomiast na kilka godzin przed nie powinno się jeść. Ważną zasadą jest, że morsowanie nie powinno być aktywnością indywidualną najbezpieczniej, jeśli odbywa się w grupie. Optymalna temperatura dla morsa to -8 stopni Celsjusza. Nie należy wchodzić do wody powoli. Szybkie wejście i pozostanie tam kilkanaście sekund powinno zakończyć się wyjściem i jak najszybszym osuszeniem, ubraniem się oraz rozgrzaniem jakimś ciepłym napojem.

Po wyjściu z wody również zalecana jest fizyczna aktywność rozgrzewające przemarznięte ciało. Pewne kwestie powinniśmy dostosować do wieku, zdrowia i doświadczenia. Dotyczy to choćby czasu pozostawania w wodzie czy głębokości zanurzenia. No i zasada dotyczącą rąk – zawsze w rękawiczkach i nad powierzchnią wody czy może jednak czasem nie? O co chodzi z tymi rękami?

Morsowanie – tak by nie wyziębić organizmu

Lodowata woda i minusowa temperatura powietrza grożą szybkim wyziębieniem organizmu, a tym samym mogą być groźne dla zdrowia. Zarówno głowa, jak i ręce to takie obszary na ciele, przez które ucieka najwięcej ciepła. Co więcej, gdy nos kub usta zetkną się z tak zimną wodą, może to doprowadzić do zaburzeń pracy serca. Natomiast zetknięcie rąk z tak zimną wodą może wywołać wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Dlatego na początkowych etapach morsowania ręce powinny pozostawać w górze dodatkowo ogrzewane rękawiczkami, podobnie jak głowa czapką.

Jako morsy z dłuższym stażem możemy zrezygnować zarówno z rękawiczek, jak i z utrzymywania rąk nad powierzchnią wody, bo prawdopodobieństwo hipotermii, przeziębienia czy problemów z ciśnieniem lub pracą serca jest już znikome. Jesteśmy już doskonale zahartowani. Faktem jest, że dużo trudniej jest wytrzymać w wodzie kilka minut z rękami zanurzonymi. Jednak dla chcącego nic trudnego i stopniowo możemy również ręce przyzwyczajać do zimna.

Jednak nie wszystko od razu. Dla początkujących morsów istotne jest niedopuszczenie do wyziębienia. Dlatego istotne, by po wyjściu z wody można było jak najszybciej wysuszyć się i ubrać. Moczenie rąk utrudnia ten proces, gdyż wyziębione nie są tak sprawne. Również z tego powodu nie od razu powinniśmy decydować się na ich zamoczenie.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Ile kalorii spala morsowanie?

Co daje morsowanie?

Jak się przygotować na morsowanie?

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Najdroższe apartamenty na świecie

2023-05-30 10:11:48
Na świat luksusu i bogactw wielu z nas patrzy nie tylko z zazdrością, ale też z zainteresowaniem. Ciekawi nas, na co pozwalają współczesne technologie i wnętrzarskie rozwiązania oraz ile niektórzy ludzie są w stanie za tak ekskluzywne życie zapłacić. Nowy Jork, Londyn czy Dubaj między innymi to miejsca z bogatymi dzielnicami, w których apartamenty zakupuje największa liczba milionerów z całego świata. Czym charakteryzują się najdroższe apartamenty na świecie poza horrendalną ceną?
Więcej

Czy warto inwestować w apartamenty nad morzem?

2023-05-30 09:57:48
Kwestia sensu odkładania i gromadzenia kapitału na rachunkach bankowych w ostatnich czasach jest mocno dyskusyjna. Towarzysząca nam już od wielu miesiącach inflacja sprawia, że posiadany w ręku pieniądz jedynie traci na wartości. Coraz więcej z nas myśli zatem o sensownym ulokowaniu pieniędzy, a im więcej ich mamy, tym częściej rozważamy nieruchomości. Czy warto inwestować w apartamenty nad morzem, w górach, a może wakacyjny apartament z basenem w Hiszpanii? Rozważając inwestycję, która miałaby wiązać się z zarobkiem, zawsze należy  uwzględniać lokalizację, która zagwarantuje nam stały napływ turystów.
Więcej

Apartament na imprezę nad morzem

2023-05-30 09:37:46
Czym innym jest poszukiwanie apartamentu na rodzinny wypoczynek w otoczeniu przyrody, a czym innym, gdy planujemy imprezę jubileuszową czy po prostu w gronie rodziny bądź znajomych. Niezadowoleni z powodu hałasu mieszkańcy sąsiednich lokali mogą stać się nieprzychylni właścicielowi takiego apartamentu, a tym samym zniechęcić go do dalszego wynajmowania lokalu w celach imprezowych. Jak rozwiązać taką sytuację i znaleźć apartament na imprezę?
Więcej

Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki

2023-04-28 13:25:40
Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki Jurata niegdyś była częścią miasta Jastarnia. Od kilku lat już nie jest, za to stała się osadą nadmorską. Jednak przez lata zdążyła zgromadzić niebagatelną historię, na tyle ciekawą, że niejeden kurort jej nie dorównuje. Jurata jako kurort przez lata przyciągała państwowe elity. Być może zwieńczeniem tego faktu było powstanie w latach 60. Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów „Mewa”. Co to za miejsce i jaką historię skrywa?
Więcej

Apartamenty — słowniczek pojęć

2023-04-28 12:51:57
Apartamenty są atrakcyjną opcją w czasie wakacji. W ostatnim czasie stały się o wiele bardziej popularne niż hotele czy pensjonaty. Wpływ ma na to niewątpliwa swoboda, większa prywatność czy sama przestrzeń pomieszczeń. Apartamenty to też niższa cena i lepsze wyposażenie kuchni czy łazienki, co ma szczególne znaczenie dla rodzin z dziećmi. Jednak co dokładnie kryje się pod pojęciem apartamentu?
Więcej