Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

2021-12-30 06:48:08

Zalety trzymania nóg do góry znane są większości z nas, szczególnie tym, którym doskwiera opuchlizna nóg. Poprawa krążenia, rozluźnienie mięśni, odpoczynek dla kręgosłupa to efekty przyjmowania tej pozycji chociaż przez 20 minut dziennie. Trzymanie rąk do góry nie ma już tylu walorów.

Niektórzy mają taki zwyczaj przy krztuszeniu się, co jednak jest błędem, bo może bardziej utrudniać oddychanie. Jednak obserwując morsujące grupy w pobliskich akwenach zauważamy, że ich ręce w rękawiczkach zawsze znajdują się nad powierzchnią wody. Dlaczego?

Osoba morsująca i trzymająca ręce w górze

Podstawowe zasady morsowania

Choć morsowanie to nie sport, ani też aktywność wymagająca specjalnego oprzyrządowania czy finansowych nakładów, to jednak należy tu przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze będzie to kilkunastominutowa rozgrzewka, unikanie alkoholu już dzień przed morsowaniem, natomiast na kilka godzin przed nie powinno się jeść. Ważną zasadą jest, że morsowanie nie powinno być aktywnością indywidualną najbezpieczniej, jeśli odbywa się w grupie. Optymalna temperatura dla morsa to -8 stopni Celsjusza. Nie należy wchodzić do wody powoli. Szybkie wejście i pozostanie tam kilkanaście sekund powinno zakończyć się wyjściem i jak najszybszym osuszeniem, ubraniem się oraz rozgrzaniem jakimś ciepłym napojem.

Po wyjściu z wody również zalecana jest fizyczna aktywność rozgrzewające przemarznięte ciało. Pewne kwestie powinniśmy dostosować do wieku, zdrowia i doświadczenia. Dotyczy to choćby czasu pozostawania w wodzie czy głębokości zanurzenia. No i zasada dotyczącą rąk – zawsze w rękawiczkach i nad powierzchnią wody czy może jednak czasem nie? O co chodzi z tymi rękami?

Morsowanie – tak by nie wyziębić organizmu

Lodowata woda i minusowa temperatura powietrza grożą szybkim wyziębieniem organizmu, a tym samym mogą być groźne dla zdrowia. Zarówno głowa, jak i ręce to takie obszary na ciele, przez które ucieka najwięcej ciepła. Co więcej, gdy nos kub usta zetkną się z tak zimną wodą, może to doprowadzić do zaburzeń pracy serca. Natomiast zetknięcie rąk z tak zimną wodą może wywołać wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Dlatego na początkowych etapach morsowania ręce powinny pozostawać w górze dodatkowo ogrzewane rękawiczkami, podobnie jak głowa czapką.

Jako morsy z dłuższym stażem możemy zrezygnować zarówno z rękawiczek, jak i z utrzymywania rąk nad powierzchnią wody, bo prawdopodobieństwo hipotermii, przeziębienia czy problemów z ciśnieniem lub pracą serca jest już znikome. Jesteśmy już doskonale zahartowani. Faktem jest, że dużo trudniej jest wytrzymać w wodzie kilka minut z rękami zanurzonymi. Jednak dla chcącego nic trudnego i stopniowo możemy również ręce przyzwyczajać do zimna.

Jednak nie wszystko od razu. Dla początkujących morsów istotne jest niedopuszczenie do wyziębienia. Dlatego istotne, by po wyjściu z wody można było jak najszybciej wysuszyć się i ubrać. Moczenie rąk utrudnia ten proces, gdyż wyziębione nie są tak sprawne. Również z tego powodu nie od razu powinniśmy decydować się na ich zamoczenie.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Ile kalorii spala morsowanie?

Co daje morsowanie?

Jak się przygotować na morsowanie?

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Święta nad morzem – inspirujące pomysły na 2023

2023-11-30 14:54:54
Grudzień to miesiąc pełen magii i świątecznych przygotowań. Wkraczając w ten okołoświąteczny czas, jesteśmy pełni optymizmu i przyjemnych odczuć. Jednak szybko okazuje się, że jest mnóstwo rzeczy do zrobienia i kolejny rok czeka nas zmęczenie, gonitwa i wątpliwy odpoczynek. A może jednak nie? Wystarczy, że zdecydujemy się na to, by Boże Narodzenie spędzić poza domem. Święta nad morzem będą znakomitą propozycją. Dlaczego warto i gdzie dokładnie się wybrać?
Więcej

Gdzie nad morze z psem? Poradnik dla opiekuna pupila

2023-11-30 14:50:36
Na przestrzeni lat znacząco zmieniło się podejście wobec zwierząt domowych. Teraz dla większości właścicieli czworonogów pies jest integralną częścią rodziny, stał się jej członkiem, który towarzyszy podczas ważnych wydarzeń, wyjazdów i rodzinnych aktywności. Rośnie liczba osób, jakie z pupilem chcą jechać także na wakacje. Na szczęście miejsc przyjaznych zwierzętom z każdym rokiem przybywa. Gdzie możemy pojechać nad morze z psem bez obaw o trudności?
Więcej

Gdzie nad morze z dzieckiem? Podpowiadamy!

2023-11-30 14:44:59
Planowanie urlopu z dziećmi stanowi nie lada wyzwanie. Trzeba bardzo starannie wybrać miejsce, w którym będziemy wypoczywać, zaplanować atrakcje dla małych i dużych, a podczas pakowania przygotować się na każdą ewentualność. Co, jeśli nasze wakacje chcemy spędzić nad Bałtykiem? Gdzie nad morze z dzieckiem szczególnie warto się wybrać?
Więcej

Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie

2023-11-14 16:14:19
Morze przyciąga przez cały rok. Jego bezkres, skrywana potęga, a zarazem spokój działają jak magnes. Chociaż najczęściej o morzu myśli się pod kątem letniego wypoczynku, to sprawdza się także jesienią, czy zimą. Wśród polskich nadmorskich miejscowości jest kilka takich, które cieszą się szczególną popularnością. Zalicza się do nich Władysławowo. Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie cieszą się ogromnym powodzeniem, co nie jest bezpodstawne.
Więcej

Apartamenty z psem we Władysławowie

2023-11-14 16:07:12
Na przestrzeni lat zmieniało się podejście wobec czworonogów. Teraz dla zdecydowanej większości właścicieli psów zwierzak jest członkiem rodziny i towarzyszem. Kiedy jednak zbliżają się wakacje, pojawia się pytanie, co zrobić z pupilem? To trudny moment. Na szczęście jest coraz więcej miejsc noclegowych, w których psy są mile widziane. Czy planując wakacje we Władysławowie, da się znaleźć apartamenty, w jakich możemy być z psem?
Więcej