Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

2021-12-30 06:50:36

Królem być każdy czasem by chciał. Poza tym, że możemy królować w swoim życiu, wiemy, że w dosłownym wydaniu bycie królem dane jest niewielu. Inaczej jest z morsem, który zwany jest królem arktycznym. Po tytuł króla możemy sięgać, zostając właśnie morsem. Sezon tegoroczny już  trwa, więc pozostaje tylko poszukać akwenu oraz dobrego towarzystwa. Do tego porządna czapka i do dzieła.

Mors wie, czego chce

Szczególnie gdy trzeba chronić młode, ten z pozoru opasły i powolny wielkolud potrafi nawet zatopić łódź. Nic dziwnego skoro mierzy nawet 4 metry, a jego waga potrafi sięgać 1500 kg. Morsy są powolne na lądzie, przez co mogą nas zmylić, bo w wodzie są bardzo szybkie i zwinne. A my?

Mors z dwuletnim doświadczeniem cieszy się już o wiele lepszym zdrowiem i witalnością niż w czasie kiedy jeszcze nie morsował. Odpowiednio przeprowadzane krótkie kąpiele w zimnej wodzie poprawiają krążenie, pracę układu odpornościowego, zmniejszają ryzyko chorób reumatycznych, poprawiają kondycję skóry, dzięki czemu działają odmładzająco.

Od kiedy mors wskakujemy do wody?

W naszych warunkach pogodowych październik jest miesiącem, kiedy morsy zaczynają swoją aktywność. Przed rozpoczęciem warto wykonać badania zlecone przez lekarza. Chodzi w tym o to, że są pewne dolegliwości, które wykluczają morsowanie. Choroby serca i układu krążenia mają tu największe znaczenie. Również choroby tarczycy, padaczka, choroby neurologiczne czy borelioza również są przeciwwskazaniem do tej aktywności. Oczywiście ciąża, gorączka czy przeziębienie powinny wykluczać tymczasowo morsowanie.
Bezpieczeństwo to też zapewnienie sobie towarzystwa w wodzie. W takich okolicznościach i niskiej temperaturze mogą się nam przydarzyć niebezpieczne sytuacje. Szczególnie na początku przyda się też pomoc innych w temacie przygotowania się do pierwszych kąpieli oraz tendencjach do wycofania się przed wejściem do lodowatej wody. Dla morsa arktycznego, którego skóra ma grubość nawet 4 cm to żaden kłopot, ale nasza skóra zupełnie inaczej reaguje na niskie temperatury.

Najlepsze warunki do morsowania

Doświadczone morsy wiedzą, że najlepsza pogoda dla tej aktywności, to gdy temperatura wody równa się temperaturze powietrza. Brak wiatru i lekki mróz idealnie nadają się do morsowania. Co do stroju to ważne będą buty neoprenowe chroniące przed zranieniem i ciepła czapka. Strój kąpielowy może w tych warunkach nie brzmi optymistycznie, ale z odrobiną determinacji przekonamy się do niego. Obok czapki do wejścia do wody potrzebne będą też rękawiczki, gdyż przez głowę i dłonie ucieka najwięcej ciepła z organizmu. Na początku zanurzamy się po pachy na kilkanaście sekund. Ręce trzymamy nad powierzchnią wody. Po wyjściu z wody osuszamy się dokładnie i ubieramy, zaczynając od góry. Z czasem możemy zacząć zanurzać się po szyję. Optymalna temperatura to -8 stopni Celsjusza.

Mors arktyczny pozostaje pod powierzchnią wody nawet 10 minut. Tego nie osiągniemy ani pod względem czasu, ani też nigdy nie zanurzając głowy. Jednak samo pokonywanie własnych słabości, lęku i posiadanie wpływu na stan swojego zdrowia czy energia, jaką tryskamy dzięki morsowaniu, czynią nas już królami swojej rzeczywistości.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Ile kalorii spala morsowanie?

Co daje morsowanie?

Jak się przygotować na morsowanie?

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Święta nad morzem – inspirujące pomysły na 2023

2023-11-30 14:54:54
Grudzień to miesiąc pełen magii i świątecznych przygotowań. Wkraczając w ten okołoświąteczny czas, jesteśmy pełni optymizmu i przyjemnych odczuć. Jednak szybko okazuje się, że jest mnóstwo rzeczy do zrobienia i kolejny rok czeka nas zmęczenie, gonitwa i wątpliwy odpoczynek. A może jednak nie? Wystarczy, że zdecydujemy się na to, by Boże Narodzenie spędzić poza domem. Święta nad morzem będą znakomitą propozycją. Dlaczego warto i gdzie dokładnie się wybrać?
Więcej

Gdzie nad morze z psem? Poradnik dla opiekuna pupila

2023-11-30 14:50:36
Na przestrzeni lat znacząco zmieniło się podejście wobec zwierząt domowych. Teraz dla większości właścicieli czworonogów pies jest integralną częścią rodziny, stał się jej członkiem, który towarzyszy podczas ważnych wydarzeń, wyjazdów i rodzinnych aktywności. Rośnie liczba osób, jakie z pupilem chcą jechać także na wakacje. Na szczęście miejsc przyjaznych zwierzętom z każdym rokiem przybywa. Gdzie możemy pojechać nad morze z psem bez obaw o trudności?
Więcej

Gdzie nad morze z dzieckiem? Podpowiadamy!

2023-11-30 14:44:59
Planowanie urlopu z dziećmi stanowi nie lada wyzwanie. Trzeba bardzo starannie wybrać miejsce, w którym będziemy wypoczywać, zaplanować atrakcje dla małych i dużych, a podczas pakowania przygotować się na każdą ewentualność. Co, jeśli nasze wakacje chcemy spędzić nad Bałtykiem? Gdzie nad morze z dzieckiem szczególnie warto się wybrać?
Więcej

Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie

2023-11-14 16:14:19
Morze przyciąga przez cały rok. Jego bezkres, skrywana potęga, a zarazem spokój działają jak magnes. Chociaż najczęściej o morzu myśli się pod kątem letniego wypoczynku, to sprawdza się także jesienią, czy zimą. Wśród polskich nadmorskich miejscowości jest kilka takich, które cieszą się szczególną popularnością. Zalicza się do nich Władysławowo. Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie cieszą się ogromnym powodzeniem, co nie jest bezpodstawne.
Więcej

Apartamenty z psem we Władysławowie

2023-11-14 16:07:12
Na przestrzeni lat zmieniało się podejście wobec czworonogów. Teraz dla zdecydowanej większości właścicieli psów zwierzak jest członkiem rodziny i towarzyszem. Kiedy jednak zbliżają się wakacje, pojawia się pytanie, co zrobić z pupilem? To trudny moment. Na szczęście jest coraz więcej miejsc noclegowych, w których psy są mile widziane. Czy planując wakacje we Władysławowie, da się znaleźć apartamenty, w jakich możemy być z psem?
Więcej