Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

2021-12-30 06:50:36

Królem być każdy czasem by chciał. Poza tym, że możemy królować w swoim życiu, wiemy, że w dosłownym wydaniu bycie królem dane jest niewielu. Inaczej jest z morsem, który zwany jest królem arktycznym. Po tytuł króla możemy sięgać, zostając właśnie morsem. Sezon tegoroczny już  trwa, więc pozostaje tylko poszukać akwenu oraz dobrego towarzystwa. Do tego porządna czapka i do dzieła.

Mors wie, czego chce

Szczególnie gdy trzeba chronić młode, ten z pozoru opasły i powolny wielkolud potrafi nawet zatopić łódź. Nic dziwnego skoro mierzy nawet 4 metry, a jego waga potrafi sięgać 1500 kg. Morsy są powolne na lądzie, przez co mogą nas zmylić, bo w wodzie są bardzo szybkie i zwinne. A my?

Mors z dwuletnim doświadczeniem cieszy się już o wiele lepszym zdrowiem i witalnością niż w czasie kiedy jeszcze nie morsował. Odpowiednio przeprowadzane krótkie kąpiele w zimnej wodzie poprawiają krążenie, pracę układu odpornościowego, zmniejszają ryzyko chorób reumatycznych, poprawiają kondycję skóry, dzięki czemu działają odmładzająco.

Od kiedy mors wskakujemy do wody?

W naszych warunkach pogodowych październik jest miesiącem, kiedy morsy zaczynają swoją aktywność. Przed rozpoczęciem warto wykonać badania zlecone przez lekarza. Chodzi w tym o to, że są pewne dolegliwości, które wykluczają morsowanie. Choroby serca i układu krążenia mają tu największe znaczenie. Również choroby tarczycy, padaczka, choroby neurologiczne czy borelioza również są przeciwwskazaniem do tej aktywności. Oczywiście ciąża, gorączka czy przeziębienie powinny wykluczać tymczasowo morsowanie.
Bezpieczeństwo to też zapewnienie sobie towarzystwa w wodzie. W takich okolicznościach i niskiej temperaturze mogą się nam przydarzyć niebezpieczne sytuacje. Szczególnie na początku przyda się też pomoc innych w temacie przygotowania się do pierwszych kąpieli oraz tendencjach do wycofania się przed wejściem do lodowatej wody. Dla morsa arktycznego, którego skóra ma grubość nawet 4 cm to żaden kłopot, ale nasza skóra zupełnie inaczej reaguje na niskie temperatury.

Najlepsze warunki do morsowania

Doświadczone morsy wiedzą, że najlepsza pogoda dla tej aktywności, to gdy temperatura wody równa się temperaturze powietrza. Brak wiatru i lekki mróz idealnie nadają się do morsowania. Co do stroju to ważne będą buty neoprenowe chroniące przed zranieniem i ciepła czapka. Strój kąpielowy może w tych warunkach nie brzmi optymistycznie, ale z odrobiną determinacji przekonamy się do niego. Obok czapki do wejścia do wody potrzebne będą też rękawiczki, gdyż przez głowę i dłonie ucieka najwięcej ciepła z organizmu. Na początku zanurzamy się po pachy na kilkanaście sekund. Ręce trzymamy nad powierzchnią wody. Po wyjściu z wody osuszamy się dokładnie i ubieramy, zaczynając od góry. Z czasem możemy zacząć zanurzać się po szyję. Optymalna temperatura to -8 stopni Celsjusza.

Mors arktyczny pozostaje pod powierzchnią wody nawet 10 minut. Tego nie osiągniemy ani pod względem czasu, ani też nigdy nie zanurzając głowy. Jednak samo pokonywanie własnych słabości, lęku i posiadanie wpływu na stan swojego zdrowia czy energia, jaką tryskamy dzięki morsowaniu, czynią nas już królami swojej rzeczywistości.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Puck 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:44:47
Województwo pomorskie na urlopowy plan zawsze brzmi dobrze, choć jednocześnie wielu z nas myśli tu głównie o codziennych posiadówkach na plaży za parawanem, rybie na obiad i gofrach w międzyczasie. To wszystko może być cała prawda, ale nie musi, szczególnie kiedy mowa o Pucku.
Więcej

Mechelinki 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:28:33
Mechelinki są jak perełki. Nie tylko brzmią perliście, ale też stanowią perełkę wybrzeża bałtyckiego, granicząc z Gdynią, a jednocześnie pozostając ostoją ciszy i spokoju. Często turyści z Trójmiasta decydują się na noclegi w Mechelinkach właśnie dlatego, by utrzymać balans między miejskim zgiełkiem a wyciszeniem też potrzebnym w urlopowym planie.
Więcej

Dojazd z Gdyni do Mechelinek — jaką trasę wybrać?

2022-08-08 13:53:31
Wsiąść do pociągu byle jakiego nie będzie odpowiedzią w temacie dojazdu z Gdyni do Mechelinek. Obie miejscowości położone są na tyle blisko, że łączy je komunikacja miejska i to całkiem sprawna, w związku z czym pociągi są niepotrzebne.
Więcej

Jastarnia 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 13:02:01
Jastarnia już więcej sławy niż ma nie potrzebuje. Wychodzi naprzeciw wszystkim swoim fanom, oferując bogatą bazę noclegową, od kwater, przez pensjonaty, apartamenty, hotele, po w pełni wyposażone domki.
Więcej

Władysławowo 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:48:18
Dlaczego Władysławowo rządzi? Ta niewielka miejscowość licząca ok.10 tys. mieszkańców położona jest u nasady Mierzei Helskiej. Ktokolwiek zmierza na cypel, ten z Władysławowem musi stanąć oko w oko, a ono hipnotyzuje, przyciąga i może sprawić, że dalej nie pojedziemy.
Więcej