Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

2021-12-30 06:50:36

Królem być każdy czasem by chciał. Poza tym, że możemy królować w swoim życiu, wiemy, że w dosłownym wydaniu bycie królem dane jest niewielu. Inaczej jest z morsem, który zwany jest królem arktycznym. Po tytuł króla możemy sięgać, zostając właśnie morsem. Sezon tegoroczny już  trwa, więc pozostaje tylko poszukać akwenu oraz dobrego towarzystwa. Do tego porządna czapka i do dzieła.

Mors wie, czego chce

Szczególnie gdy trzeba chronić młode, ten z pozoru opasły i powolny wielkolud potrafi nawet zatopić łódź. Nic dziwnego skoro mierzy nawet 4 metry, a jego waga potrafi sięgać 1500 kg. Morsy są powolne na lądzie, przez co mogą nas zmylić, bo w wodzie są bardzo szybkie i zwinne. A my?

Mors z dwuletnim doświadczeniem cieszy się już o wiele lepszym zdrowiem i witalnością niż w czasie kiedy jeszcze nie morsował. Odpowiednio przeprowadzane krótkie kąpiele w zimnej wodzie poprawiają krążenie, pracę układu odpornościowego, zmniejszają ryzyko chorób reumatycznych, poprawiają kondycję skóry, dzięki czemu działają odmładzająco.

Od kiedy mors wskakujemy do wody?

W naszych warunkach pogodowych październik jest miesiącem, kiedy morsy zaczynają swoją aktywność. Przed rozpoczęciem warto wykonać badania zlecone przez lekarza. Chodzi w tym o to, że są pewne dolegliwości, które wykluczają morsowanie. Choroby serca i układu krążenia mają tu największe znaczenie. Również choroby tarczycy, padaczka, choroby neurologiczne czy borelioza również są przeciwwskazaniem do tej aktywności. Oczywiście ciąża, gorączka czy przeziębienie powinny wykluczać tymczasowo morsowanie.
Bezpieczeństwo to też zapewnienie sobie towarzystwa w wodzie. W takich okolicznościach i niskiej temperaturze mogą się nam przydarzyć niebezpieczne sytuacje. Szczególnie na początku przyda się też pomoc innych w temacie przygotowania się do pierwszych kąpieli oraz tendencjach do wycofania się przed wejściem do lodowatej wody. Dla morsa arktycznego, którego skóra ma grubość nawet 4 cm to żaden kłopot, ale nasza skóra zupełnie inaczej reaguje na niskie temperatury.

Najlepsze warunki do morsowania

Doświadczone morsy wiedzą, że najlepsza pogoda dla tej aktywności, to gdy temperatura wody równa się temperaturze powietrza. Brak wiatru i lekki mróz idealnie nadają się do morsowania. Co do stroju to ważne będą buty neoprenowe chroniące przed zranieniem i ciepła czapka. Strój kąpielowy może w tych warunkach nie brzmi optymistycznie, ale z odrobiną determinacji przekonamy się do niego. Obok czapki do wejścia do wody potrzebne będą też rękawiczki, gdyż przez głowę i dłonie ucieka najwięcej ciepła z organizmu. Na początku zanurzamy się po pachy na kilkanaście sekund. Ręce trzymamy nad powierzchnią wody. Po wyjściu z wody osuszamy się dokładnie i ubieramy, zaczynając od góry. Z czasem możemy zacząć zanurzać się po szyję. Optymalna temperatura to -8 stopni Celsjusza.

Mors arktyczny pozostaje pod powierzchnią wody nawet 10 minut. Tego nie osiągniemy ani pod względem czasu, ani też nigdy nie zanurzając głowy. Jednak samo pokonywanie własnych słabości, lęku i posiadanie wpływu na stan swojego zdrowia czy energia, jaką tryskamy dzięki morsowaniu, czynią nas już królami swojej rzeczywistości.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Ile kalorii spala morsowanie?

Co daje morsowanie?

Jak się przygotować na morsowanie?

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Najdroższe apartamenty na świecie

2023-05-30 10:11:48
Na świat luksusu i bogactw wielu z nas patrzy nie tylko z zazdrością, ale też z zainteresowaniem. Ciekawi nas, na co pozwalają współczesne technologie i wnętrzarskie rozwiązania oraz ile niektórzy ludzie są w stanie za tak ekskluzywne życie zapłacić. Nowy Jork, Londyn czy Dubaj między innymi to miejsca z bogatymi dzielnicami, w których apartamenty zakupuje największa liczba milionerów z całego świata. Czym charakteryzują się najdroższe apartamenty na świecie poza horrendalną ceną?
Więcej

Czy warto inwestować w apartamenty nad morzem?

2023-05-30 09:57:48
Kwestia sensu odkładania i gromadzenia kapitału na rachunkach bankowych w ostatnich czasach jest mocno dyskusyjna. Towarzysząca nam już od wielu miesiącach inflacja sprawia, że posiadany w ręku pieniądz jedynie traci na wartości. Coraz więcej z nas myśli zatem o sensownym ulokowaniu pieniędzy, a im więcej ich mamy, tym częściej rozważamy nieruchomości. Czy warto inwestować w apartamenty nad morzem, w górach, a może wakacyjny apartament z basenem w Hiszpanii? Rozważając inwestycję, która miałaby wiązać się z zarobkiem, zawsze należy  uwzględniać lokalizację, która zagwarantuje nam stały napływ turystów.
Więcej

Apartament na imprezę nad morzem

2023-05-30 09:37:46
Czym innym jest poszukiwanie apartamentu na rodzinny wypoczynek w otoczeniu przyrody, a czym innym, gdy planujemy imprezę jubileuszową czy po prostu w gronie rodziny bądź znajomych. Niezadowoleni z powodu hałasu mieszkańcy sąsiednich lokali mogą stać się nieprzychylni właścicielowi takiego apartamentu, a tym samym zniechęcić go do dalszego wynajmowania lokalu w celach imprezowych. Jak rozwiązać taką sytuację i znaleźć apartament na imprezę?
Więcej

Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki

2023-04-28 13:25:40
Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki Jurata niegdyś była częścią miasta Jastarnia. Od kilku lat już nie jest, za to stała się osadą nadmorską. Jednak przez lata zdążyła zgromadzić niebagatelną historię, na tyle ciekawą, że niejeden kurort jej nie dorównuje. Jurata jako kurort przez lata przyciągała państwowe elity. Być może zwieńczeniem tego faktu było powstanie w latach 60. Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów „Mewa”. Co to za miejsce i jaką historię skrywa?
Więcej

Apartamenty — słowniczek pojęć

2023-04-28 12:51:57
Apartamenty są atrakcyjną opcją w czasie wakacji. W ostatnim czasie stały się o wiele bardziej popularne niż hotele czy pensjonaty. Wpływ ma na to niewątpliwa swoboda, większa prywatność czy sama przestrzeń pomieszczeń. Apartamenty to też niższa cena i lepsze wyposażenie kuchni czy łazienki, co ma szczególne znaczenie dla rodzin z dziećmi. Jednak co dokładnie kryje się pod pojęciem apartamentu?
Więcej