Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

2021-12-30 06:50:36

Królem być każdy czasem by chciał. Poza tym, że możemy królować w swoim życiu, wiemy, że w dosłownym wydaniu bycie królem dane jest niewielu. Inaczej jest z morsem, który zwany jest królem arktycznym. Po tytuł króla możemy sięgać, zostając właśnie morsem. Sezon tegoroczny już  trwa, więc pozostaje tylko poszukać akwenu oraz dobrego towarzystwa. Do tego porządna czapka i do dzieła.

Mors wie, czego chce

Szczególnie gdy trzeba chronić młode, ten z pozoru opasły i powolny wielkolud potrafi nawet zatopić łódź. Nic dziwnego skoro mierzy nawet 4 metry, a jego waga potrafi sięgać 1500 kg. Morsy są powolne na lądzie, przez co mogą nas zmylić, bo w wodzie są bardzo szybkie i zwinne. A my?

Mors z dwuletnim doświadczeniem cieszy się już o wiele lepszym zdrowiem i witalnością niż w czasie kiedy jeszcze nie morsował. Odpowiednio przeprowadzane krótkie kąpiele w zimnej wodzie poprawiają krążenie, pracę układu odpornościowego, zmniejszają ryzyko chorób reumatycznych, poprawiają kondycję skóry, dzięki czemu działają odmładzająco.

Od kiedy mors wskakujemy do wody?

W naszych warunkach pogodowych październik jest miesiącem, kiedy morsy zaczynają swoją aktywność. Przed rozpoczęciem warto wykonać badania zlecone przez lekarza. Chodzi w tym o to, że są pewne dolegliwości, które wykluczają morsowanie. Choroby serca i układu krążenia mają tu największe znaczenie. Również choroby tarczycy, padaczka, choroby neurologiczne czy borelioza również są przeciwwskazaniem do tej aktywności. Oczywiście ciąża, gorączka czy przeziębienie powinny wykluczać tymczasowo morsowanie.
Bezpieczeństwo to też zapewnienie sobie towarzystwa w wodzie. W takich okolicznościach i niskiej temperaturze mogą się nam przydarzyć niebezpieczne sytuacje. Szczególnie na początku przyda się też pomoc innych w temacie przygotowania się do pierwszych kąpieli oraz tendencjach do wycofania się przed wejściem do lodowatej wody. Dla morsa arktycznego, którego skóra ma grubość nawet 4 cm to żaden kłopot, ale nasza skóra zupełnie inaczej reaguje na niskie temperatury.

Najlepsze warunki do morsowania

Doświadczone morsy wiedzą, że najlepsza pogoda dla tej aktywności, to gdy temperatura wody równa się temperaturze powietrza. Brak wiatru i lekki mróz idealnie nadają się do morsowania. Co do stroju to ważne będą buty neoprenowe chroniące przed zranieniem i ciepła czapka. Strój kąpielowy może w tych warunkach nie brzmi optymistycznie, ale z odrobiną determinacji przekonamy się do niego. Obok czapki do wejścia do wody potrzebne będą też rękawiczki, gdyż przez głowę i dłonie ucieka najwięcej ciepła z organizmu. Na początku zanurzamy się po pachy na kilkanaście sekund. Ręce trzymamy nad powierzchnią wody. Po wyjściu z wody osuszamy się dokładnie i ubieramy, zaczynając od góry. Z czasem możemy zacząć zanurzać się po szyję. Optymalna temperatura to -8 stopni Celsjusza.

Mors arktyczny pozostaje pod powierzchnią wody nawet 10 minut. Tego nie osiągniemy ani pod względem czasu, ani też nigdy nie zanurzając głowy. Jednak samo pokonywanie własnych słabości, lęku i posiadanie wpływu na stan swojego zdrowia czy energia, jaką tryskamy dzięki morsowaniu, czynią nas już królami swojej rzeczywistości.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

2021-12-30 06:48:08
Zalety trzymania nóg do góry znane są większości z nas, szczególnie tym, którym doskwiera opuchlizna nóg. Poprawa krążenia, rozluźnienie mięśni, odpoczynek dla kręgosłupa to efekty przyjmowania tej pozycji chociaż przez 20 minut dziennie. Trzymanie rąk do góry nie ma już tylu walorów.
Więcej

Ile kosztuje kurs kitesurfingu i czego się na nim nauczysz?

2021-12-29 14:37:19
Jak odzyskać deskę na wodzie lub awaryjnie złożyć latawiec? Jaki kierunek i siła wiatru sprzyjają nauce kitesurfingu? Jak dobrać sprzęt odpowiedni dla siebie? Tego wszystkiego i znacznie więcej dowiemy się w trakcie szkolenia kitesurfingu. W tym sporcie nie można ominąć nauki z profesjonalistami, bo sami nie jesteśmy w stanie wszystkiego opanować. Nie jest to sport tani, w kwestii ceny kompletu oprzyrządowania, ale też opłaty, jaką ponosimy za kursy, dojazdy i noclegi. Z jakimi kosztami mamy tu do czynienia? Z jaką wiedzą i umiejętnościami po szkoleniu zostaniemy?
Więcej

Jaki wiatr na kitesurfing i co trzeba o nim wiedzieć?

2021-12-29 14:35:39
Dla większości z nas jak wieje to wieje, a jak nie to nie. Zupełnie inaczej sprawa się ma dla zapalonych kitesurferów, którzy przemierzają cała Polskę, by dotrzeć na Półwysep Helski i kilka godzin dziennie spędzać na wodzie.
Więcej

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

2021-12-03 12:17:34
Przychodzi taki moment, gdy już wiemy, że kitesurfing to nasz sport. Trochę już umiemy dzięki kursom krajowym lub zagranicznym, a sprzęt stał się bardziej obeznany dzięki wypożyczalniom w szkołach kitesurfingu. Zaczynamy rozglądać się za swoim własnym oprzyrządowaniem, które do tanich nie należy, ale krok po kroku, można go kompletować.
Więcej