Jaki wiatr do nauki windsurfingu?

2022-03-29 15:20:43

Wiatr jest przekorny, nie słucha się nas i lubi zaskakiwać. My natomiast czasem na niego narzekamy, ale bywają takie sytuacje, że jest przez nas wyczekiwany. Napędza wiatraki, rozsiewa pyłki, przegania chmury, ale na tym nie koniec. Niektóre sporty nie mogłyby istnieć bez wiatru, co dla zapalonych pasjonatów oznacza podróże za wiatrem. Mamy szczęście, że w naszym kraju nie trzeba go długo szukać. Jaki wiatr jest najlepszy zdaniem windsurferów? Jaki jest najlepszy do nauki tego sportu?

Windsurfing – wiatr w żagiel

Deska i żagiel będą potrzebne, jeśli chcemy zacząć przygodę z tym sportem, a potem jeszcze dużo cierpliwości i tolerancji na częste wpadanie do wody. To wcale nie jest proste utrzymać się na nogach na falującej desce. Zatem najpierw wstawanie i utrzymanie się na desce, a potem jeszcze wiatr dmuchający w żagiel i popychający nas do przodu. Jednak ostatecznie to wcale nie taka prosta sprawa ze sprzętem do windsurfingu. Czym innym jest ten szkoleniowy służący do nauki, a czym innym sprzęt ślizgowy, na którym chcemy już wykonywać bardziej wyrafinowane ćwiczenia i manewry.

Od czego zależy wybór sprzętu do uprawiania tego sportu? Przede wszystkim od poziomu naszych umiejętności, ale też od rodzaju akwenu, tego czy jest płaski, czy falisty oraz jego głębokości. Wybór zależy też od wiatru, jego siły i rodzaju. Choć dla przeciętnej osoby niezwiązanej z tym sportem po prostu wieje lub nie,  zawodowcy potrafią go rozpoznawać. Jaki wiatr będzie najlepszy do nauki windsurfingu?

Z wiatrem za pan brat

Pierwsze lekcje windsurfingu już nastawione są na zdobycie umiejętności określania kierunku wiatru i ustawienia się względem jego. Mówi się, że Zatoka Pucka to miejsce, które zapewnia amatorom tego sportu dobry, równy wiatr przez większość dni w tygodniu. Tylko co to znaczy równy wiatr? Zdaniem profesjonalistów ani za silny, ani za słaby wiatr nie sprzyja nauce windsurfingu.

Zbyt silny wiatr sprawi, że początkująca osoba będzie walczyć z żaglem i często w tej nierównej walce polegnie, natomiast za słaby wiatr będzie ograniczał możliwość pływania i zdobywania nowych umiejętności. Zatoka Pucka to dobre miejsce do nauki również z tego względu, że jest tam niewielkie zafalowanie powierzchni wody oraz szeroki jest tam pas płytkiej wody. To właśnie spokojne wody i małe zafalowanie sprzyjają nauce windsurfingu bardziej niż początkowe lekcje na rozbujanym Bałtyku.

To jak konkretnie z tym wiatrem?

Skoro już wiemy, że ani silny, ani słaby wiatr, to znaczy, że umiarkowany wiatr będzie odpowiedni. Umiarkowany wiatr w profesjonalnym nazewnictwie oznacza 4 stopnie w skali Beauforta. Prędkość takiego wiatru to 20-28 km/h. Na wodzie powstają małe fale, na morzu tworzy się biała piana, woda wydaje charakterystyczny plusk. Na lądzie wiatr umiarkowany sprawia, że unosi się kurz, liście czy kartki papieru i gazet. Gałęzie na drzewach się kołyszą. Jak jest z wiatrem kiedy naszych umiejętności przybywa?

Optymalne warunki wiatru dla windsurfingu 

Zawodowcy uważają za najlepszy wiatr ten, którego prędkość osiąga 35 a 75 km/h. Taki stan odpowiada 5-8 stopniom w skali Beauforta. Na jeszcze większą siłę wiatru powinni decydować się tylko ci najbardziej doświadczeni. Z reguły jest tak, że początkujący windsurfer ma trudność z rozpoznaniem wiatru, przeważnie uznaje, że wieje silniej niż w rzeczywistości. Dlatego warto korzystać z profesjonalnych kursów windsurfingu, podczas których instruktorzy zadbają o to, by kursant posiadał wszystkie potrzebne umiejętności do samodzielnego pływania, a tym samym był bezpieczny.
 

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Muzeum Ziemi Puckiej — co musisz o nim wiedzieć?

2022-09-05 08:43:46
Historia Pucka sięga wczesnego średniowiecza, a jego chętnie odwiedzany port rybacki to najstarszy port słowiański nad Bałtykiem. Często odwiedzamy to miejsce w wakacyjnym czasie, zapominając jednak o historycznych i kulturowych aspektach tego miasta.
Więcej

Groty Mechowskie — co musisz o nich wiedzieć?

2022-09-05 08:38:44
Ziemia także ma swoje piwnice, a w nich przeważnie jest tajemniczo i klimatycznie. Nawet w tych zagraconych piwnicach możemy spodziewać się lekkiego dreszczyku emocji, a wszystko za sprawą schodzenia w głąb.
Więcej

Zatoka Pucka – co musisz o niej wiedzieć?

2022-09-05 08:25:17
Jest i ona, piękna, ciepła, otwarta na wszystkich i bezpieczna. Zatoka Pucka, choć nieustannie przez turystów oblegana, pozostaje piękna i młoda, jakby dopiero co odkryta.
Więcej

Puck 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:44:47
Województwo pomorskie na urlopowy plan zawsze brzmi dobrze, choć jednocześnie wielu z nas myśli tu głównie o codziennych posiadówkach na plaży za parawanem, rybie na obiad i gofrach w międzyczasie. To wszystko może być cała prawda, ale nie musi, szczególnie kiedy mowa o Pucku.
Więcej

Mechelinki 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:28:33
Mechelinki są jak perełki. Nie tylko brzmią perliście, ale też stanowią perełkę wybrzeża bałtyckiego, granicząc z Gdynią, a jednocześnie pozostając ostoją ciszy i spokoju. Często turyści z Trójmiasta decydują się na noclegi w Mechelinkach właśnie dlatego, by utrzymać balans między miejskim zgiełkiem a wyciszeniem też potrzebnym w urlopowym planie.
Więcej