Ile kosztuje windsurfing?

2022-04-04 14:29:40

Chociaż windsurfing nie jest tanim sportem, jego popularność wzrasta z roku na rok, dzięki czemu dostęp do sprzętu jest duży, również tego używanego. Dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z tym sportem to ważna informacja, bo kupowanie na wstępie nowego i drogiego sprzętu może okazać się nietrafione.

Dobrym pomysłem jest na początku pływać na sprzęcie pożyczonym w szkole windsurfingu lub w wypożyczalni, których nad Bałtykiem nie brakuje, po to, by dopasować do siebie odpowiedni.

Deska niejedno ma imię

Choć osobie niezwiązanej z tym sportem wydawać by się mogło, że deska to po prostu deska, zgłębiając tajniki tego sportu szybko można się przekonać, że ten element występuje w wielu rodzajach. Wave, Freestyle, Freeride, Freerace czy Slalom to tylko kilka z nich. Stabilne żeglowanie jest potrzebne osobie początkującej, dlatego do nauki wykorzystuje się właśnie deski szkoleniowe, czyli mniej wyrafinowane, na których najszybciej można nauczyć się wchodzić na deskę i utrzymywać równowagę.

Jednak docelowo nie będziemy chcieli na takiej desce pływać, gdy już nasze umiejętności wzrosną. Dlatego nie warto w nią inwestować, a wystarczy skorzystać z oferty wypożyczalni. Ile kosztuje sprzęt windsurfingowy nowy, a ile używany? Ogólnie im większe prędkości deska pozwala osiągać, im płynniej wchodzi w zakręty i pozwala na skomplikowane manewry, tym jest droższa. Wiadomo, że po takie sięgają zawodowcy i osoby o bardzo zaawansowanych umiejętnościach.

Ile zapłacimy za sprzęt windsurfingowy?

Nowa deska windsurfingowa, rekreacyjna to koszt od 3 tys. do ponad 5 tys. zł. Na niej nauczymy się podstaw windsurfingu i pierwszych ślizgów, a potem zechcemy więcej, na co taka deska już nie pozwoli. Dlatego duże pieniądze lepiej zainwestować w deskę docelową, której cena może nawet przekraczać 10 tys.zł. Przykładowo deska typu Slalom w wersji nowej to cena ok. 12 tys. zł, a używaną kupimy za niecałe 7 tys. zł.

Generalnie, jeśli decydujemy się na lepszą deskę, to już sama jej cena wyniesie powyżej 7 tys. zł, a z lepszym żaglem wartym 3 tys. zł wyjdzie 10 tys. zł za tylko te dwa elementy.  Maszt to cena ok 1 tys. zł, podobnie jak boom. Jak dodać do tego wszystkie pozostałe elementy można nawet przekroczyć 15 tys. zł. To całkiem sporo, dlatego nie powinniśmy się spieszyć, to po pierwsze, a po drugie warto rozważyć sprzęt używany.

Ile zaoszczędzimy na sprzęcie używanym do windsurfingu?

Używany sprzęt można  kupić znacznie taniej, bo w 10 tys. zł zamkniemy się, kupując nie samą deskę, ale cały zestaw. Pamiętajmy, że kupno deski to dopiero początek, bo jeszcze żagle, maszty, boomy, palety, przedłużniki, buty, pianki, a nawet zestawy do łatania pianek. Do tego jeszcze trapezy, rękawiczki czy pokrowce do pakowania sprzętu. Można te wszystkie rzeczy kupić w cenie jednej lepszej deski. Pamiętajmy jednak, że w pewne elementy warto zainwestować od nowości.

Pianka czy buty powinny być indywidualnie dopasowane do osoby. W przypadku butów powinny one zapewnić przyczepność, dobre czucie deski i komfort termiczny. Pianka natomiast ma spełniać swoją funkcję termoizolacyjną i powinna idealnie przylegać do ciała, a jednocześnie nie krępować ruchów. Cena nowej pianki waha się między 200 a 1500 zł, wszystko zależy od materiału, z którego jest wykonana, zdolności do zachowania ciepła i rozciągliwości. Buty do windsurfingu dobrej jakości natomiast można kupić już w cenie poniżej 100 zł. Są to zatem wydatki niewielkie w porównaniu do głównego sprzętu, dlatego warto dobrać je idealnie do siebie, zwiększając swój komfort pływania.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Muzeum Ziemi Puckiej — co musisz o nim wiedzieć?

2022-09-05 08:43:46
Historia Pucka sięga wczesnego średniowiecza, a jego chętnie odwiedzany port rybacki to najstarszy port słowiański nad Bałtykiem. Często odwiedzamy to miejsce w wakacyjnym czasie, zapominając jednak o historycznych i kulturowych aspektach tego miasta.
Więcej

Groty Mechowskie — co musisz o nich wiedzieć?

2022-09-05 08:38:44
Ziemia także ma swoje piwnice, a w nich przeważnie jest tajemniczo i klimatycznie. Nawet w tych zagraconych piwnicach możemy spodziewać się lekkiego dreszczyku emocji, a wszystko za sprawą schodzenia w głąb.
Więcej

Zatoka Pucka – co musisz o niej wiedzieć?

2022-09-05 08:25:17
Jest i ona, piękna, ciepła, otwarta na wszystkich i bezpieczna. Zatoka Pucka, choć nieustannie przez turystów oblegana, pozostaje piękna i młoda, jakby dopiero co odkryta.
Więcej

Puck 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:44:47
Województwo pomorskie na urlopowy plan zawsze brzmi dobrze, choć jednocześnie wielu z nas myśli tu głównie o codziennych posiadówkach na plaży za parawanem, rybie na obiad i gofrach w międzyczasie. To wszystko może być cała prawda, ale nie musi, szczególnie kiedy mowa o Pucku.
Więcej

Mechelinki 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:28:33
Mechelinki są jak perełki. Nie tylko brzmią perliście, ale też stanowią perełkę wybrzeża bałtyckiego, granicząc z Gdynią, a jednocześnie pozostając ostoją ciszy i spokoju. Często turyści z Trójmiasta decydują się na noclegi w Mechelinkach właśnie dlatego, by utrzymać balans między miejskim zgiełkiem a wyciszeniem też potrzebnym w urlopowym planie.
Więcej