Klif w Mechelinkach — dlaczego musisz go odwiedzić?

2022-04-29 10:45:24

Mamy szczęście, że mamy klify. Nie tylko ciągnące się kilometrami szerokie plaże są charakterystyczne dla polskiego wybrzeża. Zbudowany z gliny 650-metrowy Klif Orłowski to wyjątkowa atrakcja dla turystów Trójmiasta. Klify nad Bałtykiem znajdziemy też w okolicach Międzyzdrojów, Rewala, Poddąbia, Dębiny i Trzęsacza. Również południowe krańce wyspy Wolin prezentują te ciekawe urwiste brzegi. Mniej znane Mechelinki również mogą pochwalić się atrakcyjnym klifem nad brzegiem morza. Co o nim wiemy i, czy warto go zobaczyć?

Wybrzeże klifowe – czyli jakie?

Klify inaczej zwane są kępami i są to bardzo strome, urwiste brzegi morza. Z racji tego, że z nim graniczą, nieustannie fale morskie podmywają klify, powodując ich osuwanie się do morza często z rosnącymi na nich drzewami. Największe klify w Europie osiągają miejscami nawet 250 m wysokości. Polska może pochwalić się najwyższym klifem w Jastrzębiej Górze, który osiąga wysokość 33 metrów. Wysokość klifów jest ich niewątpliwym atutem, dlatego urządza się na ich szczytach trasy spacerowe i punkty widokowe pozwalające podziwiać panoramę plaży i morza, na którym kursują statki i promy. Co oferuje nam klif w Mechelinkach?

Klif w Mechelinkach

Małe Mechelinki z wielką atrakcją

Mechelinki to kaszubska wieś liczącą ok. 300 stałych mieszkańców. Miejscowość graniczy z Gdynią od jej zachodniej części, dlatego, choć czasem nie jest miejscem docelowym na wakacyjny wyjazd, to wczasowicze chętnie spędzają tu dzień. Między innymi malowniczy klif jest tego powodem. Oczywiście nie tylko, bo urokliwe molo i rezerwat przyrody Mechelińskie Łąki też są chętnie odwiedzane, ale na klifie niewątpliwie staje każdy, kto tu dociera. Klif zwany jest inaczej Kępą Oksywską i mierzy między 20 a 30 m wysokości. Klif w Mechelinkach schodzi do Zatoki Puckiej i ciągnie się od Mechelinek przez Babie Doły aż do Gdyni. Jako jedyny w Polsce umożliwia wjazd samochodem na szczyt, z którego podziwiać można Zatokę Gdańską, Rewal, Juratę, Jastarnię czy Hel.

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem w Mechelinkach

 

Klif w Mechelinkach – jak dotrzeć?

Klif graniczy z pięknym lasem dlatego dla wielu turystów spragnionych ciszy i przyrody jest wspaniałym miejscem na spacery. Jeśli chodzi o dojazd samochodem można wjechać z miejscowości Pierwoszyno od ul. Jabłoniowej. Dzięki możliwości wjazdu samochodem wielu wielbicieli biwaków i kamperów urządza tam sobie nocleg. Trasa jest też dostępna dla miłośników rowerów, jedynie ostatni jej odcinek wymaga większego wysiłku na podjazd. Trasa jest częściowo polna, częściowo leśna, co skutecznie chroni przed ewentualnymi silnymi morskimi wiatrami. Niezmotoryzowani turyści mogą na klif dotrzeć też pieszo z Mechelinek poczynając od niewielkiej promenady, która przechodzi w drogę leśną i ciągnie się aż do Klifu Oksywskiego. Inna trasa prowadzi bezpośrednio z plaży.

Klif w Mechelinkach

Badacze mówią, że co roku Klif Oksywski jest niszczony zarówno przez falę morską, jak i wody opadowe, które wsiąkając w urwisko, obciążają go i wywołują jego osuwanie się. Klif zatem traci ok. 50-70cm swojej powierzchni każdego roku. Warto na własne oczy zobaczyć to żywe i zmienne miejsce.

Klif w Mechelinkach

Poznaj nasze apartamenty w Mechelinkach

Podobne artykuły

Mechelinki 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:28:33
Mechelinki są jak perełki. Nie tylko brzmią perliście, ale też stanowią perełkę wybrzeża bałtyckiego, granicząc z Gdynią, a jednocześnie pozostając ostoją ciszy i spokoju. Często turyści z Trójmiasta decydują się na noclegi w Mechelinkach właśnie dlatego, by utrzymać balans między miejskim zgiełkiem a wyciszeniem też potrzebnym w urlopowym planie.
Więcej

Molo w Mechelinkach – dlaczego warto się tam wybrać?

2022-04-29 11:14:16
Molo w Mechelinkach
Imprezowego, głośnego molo tu nie uraczymy. Nie będzie tu Street – foodów ani żadnych sportowych zawodów, z których słyną większe tego typu obiekty w niektórych nadmorskich miastach. Mechelinki jednak uroczystości nie wykluczają, bo odbył się na tutejszym molo już niejeden ślub.
Więcej

Atrakcje Mechelinki - czyli co warto zobaczyć?

2022-04-29 10:28:07
Klif nad samym morzem, przystań rybacka, szeroka i niemal pusta plaża, tawerny ze świeżą rybą, urokliwe molo i cisza. Wakacyjne marzenie nie do spełnienia w sezonie? Nic bardziej mylnego, bo istnieją takie zakątki w naszym kraju, które niczym lekarstwo na wszelkie bolączki mają to wszystko w ofercie. Jednym z nich jest wieś Mechelinki usytuowana na Kaszubach w powiecie puckim.
Więcej