Jak zacząć pływać na desce SUP? Podpowiadamy!

2022-10-07 07:03:40

Początki nigdy nie są łatwe i często trwają dłużej niż późniejsze etapy nauki jakiejś umiejętności. Trzeba sporo determinacji, żeby wytrwać, o czym wiedzą wszyscy decydujący się na jakąś dyscyplinę sportową. Pływanie na desce SUP to aktywność, która jest odpowiednia dla każdej grupy wiekowej, niezależnie od kondycji fizycznej.

Umiejętności można z czasem rozwijać, podobnie jak osiągane dystanse, ale równie dobrze można poprzestać na pływaniu rekreacyjnym nawet w towarzystwie przyjaciół czy rodziny. Jak zacząć swoją przygodę na desce SUP?

Zalety deski SUP – każdy początkujący powinien je znać 

Przede wszystkim należy docenić jej wygodę, bowiem decydując się na wersję deski pompowanej, nie musimy martwić się o sposób jej transportu. Niezależnie od rozmiaru auta i liczby pasażerów, taką deskę w specjalnej torbie upchamy wszędzie. Nie ma też strachu, że po napompowaniu będzie miękka i chwiejna, wręcz odwrotnie staje się ona sztywna i twarda zapewniając maksimum stabilności. Co więcej, pompowanie dzieje się w kilka minut, a samą torbę z deską i akcesoriami można wygodnie nosić jako plecak. Zanim wejdziemy na deskę, pojawia się jeszcze kwestia wiosła, które niektórzy z nas trzymają w rękach po raz pierwszy.

Dziewczyna ucząca pływać się na desce sup - blueapart.pl

Zaletą wiosła przeznaczonego do tej aktywności jest możliwość regulacji jego długości. Dzięki temu każdy może mieć pewność, że będzie wygodnie pływać wyprostowanym bez zginania się i nadwyrężania pleców. Generalnie wiosło powinno być wyregulowane tak, by stojąc z wyciągniętą do góry i wyprostowaną nad głową ręką,  uchwyt wiosła sięgał nam do nadgarstka. Potem blokujemy system regulacji wiosła i pozostaje tylko wejść na deskę.

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem na Półwyspie Helskim

 

Pływanie na desce SUP – tuż przed wejściem do wody

Oswojeni z wodą mogą od razu stawać na desce, jednak nie czując się zbyt pewnie, możemy zacząć od pozycji klęczącej. Deska oczywiście najpierw musi znaleźć się w wodzie. Możemy pompować ją tuż nad brzegiem, ale równie dobrze przenosić z różnych miejsc, a tu do czynienia mamy, w zależności od modelu z 7 lub nawet 30-kilogramowym ciężarem. Dlatego dobrym sposobem na transport będzie po prostu trzymanie deski na głowie. Postawienie jej na wodzie nie będzie już stanowiło problemu, bo posiada ona specjalne uchwyty, które swoją drogą pozwalają łączyć kilka desek ze sobą, dzięki czemu można w większym gronie przebywać na wodzie.

Aby sprawnie przebiegło postawienie deski na wodzie, zacznijmy od ustawienia jej dziobem w kierunku akwenu, a statecznikiem w stronę ziemi. W przeznaczone do tego miejsce przypinamy leash, następnie podnosimy deskę za rufę na wysokość stateczników i popychamy ją w kierunku wody, tak by unosiła się na niej i nie dotykała dna. Teraz pozostaje wejście na deskę i zapoznanie się z nią.

Deska SUP przyjazna człowiekowi

Wspomniana pozycja na kolanach to dobry sposób na ćwiczenie równowagi na desce, wiosłem natomiast pomożemy sobie ją ustabilizować, ustawiając je naprzeciwko siebie na środku deski. Gdy już zdecydujemy się wstać, prawidłowo będzie, jeśli stopy będą ustawione równolegle do osi deski z obu stron przy uchwytach do jej przenoszenia. Jest to pozycja nowa dla tych wioślarzy, którzy opanowali już deskę surfingową, na której stopy ustawiamy prostopadle do osi deski. Stabilne stanie na środku deski może być wspomagane wiosłem, którego możemy użyć jako równoważącej tyczki. Gdy już się nam to uda, pojawia się kwestia utrzymania deski we właściwym kierunku. Jednak szybko się okazuje, że na desce SUP utrzymanie kursu wcale nie jest tak trudne i nie jest potrzebna częsta korekcja kierunku wiosłem, jak chociażby w kajaku.
Istotne jest zachowanie płynnych ruchów o tej samej sile, w przeciwnym razie można dość szybko wpaść do wody. Deska może osiągać całkiem duże prędkości, szczególnie jeśli zdecydujemy się na dodatkowe wspomaganie w postaci żagla. Może on znacząco usprawniać nasze spływy, kiedy napotykamy na wiatr. Jednak nim przejdzie się do takiej wersji pływania, trzeba najpierw opanować podstawy.

Dobre rady dla wiosłujących

Nauka pływania na desce SUP przede wszystkim powinna uwzględniać odpowiednie wody. Ostre fale zdecydowanie nie mieszczą się w ramach tego pojęcia. Łagodniejsze, spokojne akweny bez silnego wiatru i innych wodnych obiektów poruszających się szybko i mącących wodę, będą tu najlepsze. Bezpieczeństwo w trakcie nauki jest najważniejsze. Kamizelka asekuracyjna to zawsze dobry pomysł na wodzie. Nawet jeśli nie ma fal i nie znajdujemy się daleko od brzegu, nadmiar słońca może spowodować zasłabnięcie i upadek do wody. 

Pamiętajmy też o zapięciu leasha, który sprawi, że zawsze będziemy połączeni z deską. To również forma dbania o bezpieczeństwo. Zawsze pamiętajmy też o stateczniku, którego nie widać, bo jest pod deską. Doświadczeni w pływaniu na desce SUP zgodnie twierdzą, że najczęściej spadnięcie z deski do wody dzieje się wtedy, gdy ten zahaczy o dno lub elementy spoczywające na dnie. Dlatego najlepiej jest pływanie zaczynać i kończyć w pozycji klęczącej, która pozwala bardziej utrzymać stabilność niż pozycja stojąca.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o desce SUP z innych naszych artykułów:

Deska SUP — co to jest? Dla kogo ten sport jest przeznaczony?

Jak wybrać deskę SUP? Jaka dla początkujących, a jaka dla bardziej zaawansowanych?

Cena deski SUP — od czego zależy? Jaki budżet przygotować?

Deska SUP dla dzieci — czym kierować się przy wyborze?

Gdzie pływać na desce SUP i dlaczego warto wybrać Półwysep Helski?

Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Jak wiosłować na SUP — poznaj prawidłową technikę!

Deska SUP sztywna czy pompowana — którą wybrać?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Z cyklu ciekawe miejsca: Ostrowo nad morzem. Jak spędzić tutaj czas?

2024-07-02 14:02:09
Morze Bałtyckie przyciąga turystów przez cały rok, ale szczególnie chętnie wybieramy się tam w okresie letnim. To właśnie wtedy słońce przyjemnie ogrzewa ciało, a nadmorska bryza dostarcza chłodu. W Polsce jest mnóstwo znanych kurortów, w których plaże są tłumnie oblegane. Jednocześnie coraz chętniej stawiamy na mniejsze miejscowości, gdzie przyjezdnych jest mniej. Jeśli preferujemy miejsca kameralne i ciche, to jedną z interesujących miejscowości, które na pewno możemy wziąć pod uwagę, jest Ostrowo nad morzem.
Więcej

Najlepsze plaże na Półwyspie Helskim — ranking top 10

2024-07-02 13:58:45
Półwysep Helski to najbardziej wysunięta na północ część Polski. Z jednej strony otaczają go wody Morza Bałtyckiego, z drugiej natomiast jest malownicza Zatoka Pucka. Piękne widoki i unikatowy mikroklimat przyciągają rzesze turystów. Ponadto Półwysep Helski słynie z wyjątkowo atrakcyjnych plaż. Dzisiaj przyjrzymy się tym, które oceniane są najwyżej.
Więcej

Atrakcje w Chałupach

2024-07-02 13:55:13
Wakacje właśnie się rozpoczęły, a to oznacza, że nadszedł czas tak upragnionych urlopów. Niezmiennie od lat wiele osób zamierza wypoczywać nad polskim morzem. Nie ulega wątpliwości, że wraz z przyjściem lata wybrzeże ożywa i jest sporo kurortów cieszących się dużą popularnością. Jednym z nich są Chałupy. Co robić i na jakie atrakcje możemy liczyć w tym miejscu?
Więcej

Pałac w Krokowej — historia pomorskiej perły architektury

2024-06-03 15:34:34
Podczas planowania wakacji nad morzem myślimy przede wszystkim o prażącym słońcu i plaży. Jednak okolice polskiego wybrzeża są atrakcyjne nie tylko przez dostęp do morza. Wystarczy trochę się rozejrzeć, a znajdziemy mnóstwo innych atrakcji i interesujące obiekty historyczne. Przykładem jest pałac w Krokowej. Gdyby mury tej okazałej budowli potrafiły mówić, mogłoby opowiedzieć wielowiekową historię.
Więcej

Latarnia morska w Rozewie — historia i ciekawostki

2024-06-03 15:30:48
Kiedy jedziemy nad morze, jedną z oczywistych atrakcji, jakie będziemy chcieli odwiedzić, jest pobliska latarnia morska. Latarnie przyciągają jak magnes i to nie tylko przez to, że oświetlają statkom drogę. Mają w sobie coś tajemniczego i symbolicznego. Jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Władysławowo, to budowlą, jaką musimy koniecznie zobaczyć, jest latarnia morska w Rozewie. Żeby wycieczka była jeszcze przyjemniejsza i klimatyczna, warto, byśmy o tym miejscu dowiedzieli się czegoś więcej. Czym zachwyci nas latarnia morska we Władysławowie?
Więcej