Gdzie pływać na desce SUP i dlaczego warto wybrać Półwysep Helski?

2022-11-07 08:10:09

Chociaż niektórych z nas ciągnie do wody, to jednak niekoniecznie chcemy wskoczyć na deskę surfingową. Jednak zarówno zwolennicy ekstremalnych wyczynów na wodzie, jak i spokojniejszych spływów kajakowych coraz częściej doceniają deskę SUP.

Ten stosunkowo nowy obiekt wodny wywodzi się z surfingu, a tym samym również z Hawajów, ale jest odpowiedni nawet dla osób nieumiejących pływać. Szczególnie jeśli wybierze się adekwatne do swoich możliwości, czyli bezpieczne akweny. Czym jest deska SUP i gdzie na niej pływać?

Deski odpowiednie dla każdego

Jak w każdym sporcie, dużo zależy od stopnia zaawansowania, ale faktem jest, że deski SUP mogą być przyjemną i bezpieczną rekreacją dla wszystkich, niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania. Deska stand-up paddle to sport wodny polegający na pływaniu na stojąco i napędzaniu deski za pomocą wiosła. Taki sposób pływania wziął się z Hawajów, gdzie budowano takie drewniane, szerokie platformy i wypływano nimi na połów ryb.

Obecne deski SUP nie są drewniane, ale również mają miejsce na towarzysza podróży czy ładunek, choć może nie w postaci ryb. Deski wykonane są z tworzyw sztucznych, a najbardziej popularne są wersje dmuchane, które po spuszczeniu powietrza można zapakować do specjalnie do tego przeznaczonych poręcznych toreb. Nic zatem trudnego w podróżowaniu z deską SUP. 

Na głębokie wody?

Początki w tym sporcie wyglądają inaczej niż w wersji dla zaawansowanych. Nie wybieramy się więc od razu na długie wyprawy na wodach o silnym nurcie czy zafalowaniu. Jeziora, stawy kąpielowe czy zalewy będą na początek odpowiednie. Woda przeważnie jest tam spokojna, dzięki czemu można trenować technikę pływania, początkowo bazując na kolanach, by z czasem starać się na desce stabilnie stawać przy pomocy wiosła.

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem na Półwyspie Helskim

 

Dzięki takim akwenom możemy skorzystać z dodatkowych opcji, jakie daje nam deska, a mianowicie żeby na niej poćwiczyć jogę, poopalać się z dala od tłumów na plaży, pozwiedzać zakamarki wysp lub brzegów. Należy jednak pamiętać, że fale na jeziorze w wietrzne dni zdarzają się również, dlatego zawsze należy sprawdzić pogodę na dzień, w który chcemy wypłynąć, szczególnie jeśli wypływamy na duże jezioro, z którego środka może być nam ciężko wrócić, gdy akurat tam złapie nas wiatr. Natomiast na osoby, które z deską SUP już dawno się zaznajomiły, czekają inne, mniej bezpieczne akweny.

Wody dla zaawansowanych

Deski SUP są przystosowane do pływania na wodach spokojnych, ale też na tych bardziej niestabilnych i nieprzewidywalnych. Te drugie wybierają osoby czujące się już pewnie w tym sporcie, a często po prostu w sportach wodnych. Pamiętajmy, że skoro SUP wywodzi się z Hawajów, to morze i ocean nie powinny być mu straszne. Jednak trzeba dysponować bardzo dobrą techniką, gdyż ma się do czynienia po pierwsze z dużą głębokością, po drugie czasem z mocnym zafalowaniem i prądem.

Więcej zagrożeń niosą ze sobą również rzeki i kanały. Pozwalają one na długodystansowe spływy, co może nie być tak ekstremalne, jak pływanie w oceanie, ale niewątpliwie wymaga wytrzymałości. Choć rzeki bywają płytkie więc i bezpieczne, to jednak mogą zaserwować niespodziankę w postaci powalonych konarów drzew czy kamieni. Płytkość akwenu przekłada się też na konieczność zaopatrzenia się w krótszy, rzeczny fin, który nie będzie wtedy zahaczał o dno.

Gdzie w Polsce pływać na desce SUP?

Kiedy mowa o jeziorach idealnych na początek przygody z tym sportem, od razu przychodzą do głowy jeziora mazurskie. Niewątpliwie są idealne do korzystania z tej formy rekreacji, ale nie jedyne. Okazuje się, że Półwysep Helski już zaskarbił sobie miano zagłębia polskiego SUPa i to nie bez powodu. Jest tu całkiem spory wybór szkół, w których możemy uczyć się techniki pływania na tym sprzęcie, który również można wypożyczyć.

Półwysep Helski to wyjątkowe miejsce, a konkretnie ponad 30-kilometrowa mierzeja przecinająca wody Bałtyku. Mamy zatem otwartą część morza z falami dobrymi do treningu dla zaawansowanych, ale też dysponujemy płytkimi i rozległymi wodami Zatoki Puckiej. Te stwarzają idealne warunki do nauki dla osób początkujących. Wpadanie do wody, która jest płytka i ciepła nie będzie stanowiło większego dramatu. Co więcej, płycizny Zatoki Puckiej rozciągają się daleko od brzegu, nie trzeba obawiać się o zatłoczenie kursantów w wodzie.

W co się zaopatrzyć przed wypłynięciem?

Wiele zależy od tego, jak długą wyprawę planujemy. Wiele, nie znaczy wszystko, bowiem pewne elementy potrzebne są na desce SUP zawsze. Deska i wiosło to już raczej oczywistość, ale co więcej? Smycz, czyli leash montowany do nogi jednym końcem, a do deski drugim, to element gwarantujący, że wpadając do wody, deska nam nie odpłynie z nurtem. Wspomniany już fin, czyli statecznik, który z reguły jest dość długi, ale jako element schowany pod wodą, zapominamy czasem, że nie zawsze pływamy na wodach głębokich.

Niezależnie od umiejętności, w naszym zaopatrzeniu na desce powinna znaleźć się kamizelka asekuracyjna. Planując dłuższy spływ z kolei, powinniśmy zaopatrzyć się w prowiant i odpowiednią ilość wody. Wypłynięcie na desce przeważnie oznacza, że zabierany ze sobą ważne rzeczy, typu telefon, dokumenty czy kluczyki od auta, które nie powinny zamoknąć. Dlatego dobrym pomysłem jest zakup wodoszczelnych toreb i worków w różnych rozmiarach, w których możemy bezpiecznie przechowywać różne drobiazgi.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o desce SUP z innych naszych artykułów:

Deska SUP — co to jest? Dla kogo ten sport jest przeznaczony?

Jak wybrać deskę SUP? Jaka dla początkujących, a jaka dla bardziej zaawansowanych?

Jak zacząć pływać na desce SUP? Podpowiadamy!

Cena deski SUP — od czego zależy? Jaki budżet przygotować?

Deska SUP dla dzieci — czym kierować się przy wyborze?

Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Jak wiosłować na SUP — poznaj prawidłową technikę!

Deska SUP sztywna czy pompowana — którą wybrać?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Zacne apartamenty w Jastarni – ranking

2023-03-31 11:21:49
Istnieją takie regiony w Polsce, które wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, przyrastają w liczbę turystów. Regiony nadmorskie, a szczególnie Półwysep Helski należą do czołówki takich miejsc. Jednak napływ turystów nie oznacza, że tamtejsze miejscowości się rozrastają. Jastarnia od lat cieszy się ogromną popularnością w sezonie urlopowym, ale jej powierzchnia niezmiennie zajmuje 4,31 km2. Dlatego miejsca noclegowe rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Więcej

Wolne apartamenty w Jastarni — kiedy najlepiej bookować termin?

2023-03-31 11:02:26
Bezleśne torfowiska, wrzosowiska, bujne trawy, sosnowy bór i piaszczyste wydmy. To wszystko znajdziemy w Jastarni. Przyroda to jednak nie wszystko, bo warunki pogodowe z największą ilością dni słonecznych w Polsce to kolejna rzecz przyciągająca turystów spragnionych lata i atrakcji. Czy wolne apartamenty w Jastarni zawsze na nas czekają?
Więcej

Dom Zdrojowy Jastarnia – historia

2023-03-31 10:20:14
Opowieści o domach często emanują tajemnicą. Domy z historią nas przyciągają, bo mają w sobie coś magicznego. Dom Zdrojowy w Jastarni przetrwał wojnę, a obecne zmiany i rozbudowa wciąż nawiązują do czasów, gdy sam Jan Kiepura raczył gości koncertami. Obecna imponująca forma hotelu wciąż nawiązuje do historii nie tylko samego hotelu, ale też całej miejscowości. Jaki jest dzisiejszy Dom Zdrojowy w Jastarni?
Więcej

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

2023-02-28 13:53:12
Skóra morsa ma nawet 4 cm grubości i chroni doskonale przed mroźnymi wodami Arktyki. Człowiek takich zasobów nie ma i nie tylko w zimnej wodzie przebywać może krótki czas, ale też, aby morsować, potrzebuje odpowiednich akcesoriów. Szczególnie na początku. Dlaczego morsowanie w butach czy skarpetach to ważna kwestia?
Więcej

Jak się przygotować na morsowanie?

2023-02-28 13:43:01
Mówi się, że początki zawsze są trudne. Jednak niektóre są trudniejsze, szczególnie kiedy sami bez przymusu mamy narazić się na silny dyskomfort. Morsowanie wciąż rodzi zdziwienie u wielu z nas zimą zakutanych w ciepłe czapki, kurtki i rękawiczki. Jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, o czym świadczą rekordowe statystyki Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie. Jak wyglądają przygotowania do morsowania i co jest potrzebne do morsowania?
Więcej