Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

2022-12-05 16:34:39

Chociaż deski SUP występują w wersji pompowanej, czasem decydujemy się na opcję sztywną, trudniejszą do transportu. Poza tym nawet pompowane deski czasem wymagają przeniesienia, chociażby z akwenu do akwenu lub z parkingu do wody.

Pamiętajmy też, że im dłużej będziemy dbać o deskę czy to w transporcie, czy również w trakcie niekorzystania z niej przez jakiś czas, tym dłużej deska nam posłuży. Dlatego zastanawiając się, jakie akcesoria dobrać, kupując deskę SUP, warto rozważyć wózek do niej. Jaki model wózka wybrać do deski SUP?

Przechowywanie i transport desek SUP 

Deski SUP niezależnie czy pompowane, czy nie, muszą być wykonane z bardzo trwałych materiałów, chociażby po to, by nie eksplodowała nam ona na wodzie. Mimo to jednak należy dbać o ich odpowiednie przechowywanie, w tym nienarażanie ich niepotrzebnie na działanie czynników atmosferycznych. Przede wszystkim należy unikać przechowywania deski bezpośrednio narażonej na działanie promieni słonecznych. Po drugie powinno to być miejsce suche, raczej chłodniejsze, w którym też deska nie będzie miała kontaktu z elementami mogącymi uszkodzić ją mechanicznie.

Najlepiej pompowaną deskę po wysuszeniu przetrzymywać w przeznaczonej do tego torbie, a niepompowaną nakryć zabezpieczającą plandeką i postawić lub położyć w odpowiednio dużym, mało użytkowanym miejscu nie narażając jej na otarcia. W czyszczeniu natomiast najlepiej ograniczyć się do wody z mydłem, by nie uszkodzić materiału środkami chemicznymi. Transport desek powinien również odbywać się w sposób zabezpieczający przed uszkodzeniami. Można oczywiście ciągnąć deskę za sobą z parkingu do wody po żwirze czy piasku, ale deska wtedy szybciej ulegnie zniszczeniu. Jak odpowiednio transportować deskę SUP?

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem na Półwyspie Helskim

 

Akcesoria zabezpieczające deskę SUP w transporcie

Lepiej nie zakładajmy, że wytrzymałość materiału, z którego wykonana jest deska, sprawi, że zniesie ona wszystko. Deska przeznaczona jest jednak do wody, nie na ląd, dlatego nie oszczędzajmy na pewnych elementach wyposażenia. Torba do transportu to często walizka lub plecak ułatwiający podróżowanie nawet samolotem. Każda deska SUP wyposażona też jest w rączkę czy rączki do przenoszenia, jednak czasem teren, po którym musi być przenoszona lub odległość do pokonania, mogą sprawić, że samodzielne niesienie okaże się wyzwaniem.
Pomocne okazać się mogą wózki transportowe, które służą do przenoszenia kajaków, pompowanych canoe czy desek SUP właśnie. Wózek to prosty sposób na transport deski w dowolne miejsce. Pamiętajmy, że często deska to nie jedyna rzecz, jaką ze sobą mamy, bo bywa, że pływamy przecież z bagażem. Po co obciążać ramiona potrzebne nam potem do wiosłowania dźwiganiem deski? Jakie zalety ma wózek i na jaki się zdecydować?

Wózek transportowy do deski SUP – jaki wybrać?

Oszczędność sił i unikanie uszkodzeń deski to najważniejsze walory korzystania z wózka transportowego. Wózek sam w sobie skonstruowany jest tak, by również chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi typu otarcia czy wgniecenia. Wózki są lekkie i łatwe w demontażu. Koła są zdejmowane, stelaż wykonany z nierdzewnych elementów, przeważnie z aluminium, do tego paski często gumowane do ściągania przeciwdziałające ześlizgiwaniu się deski i odbojniki zabezpieczające przed uderzeniami.

Do produkcji wózków wykorzystywane są różne materiały jak tworzywo EVA, czyli Ethylene Vinyl Acetate. Jest to piankowy materiał wykorzystywany również przy produkcji butów czy różnych elementów odzieży, gwarantując jednocześnie trwałość i elastyczność poszczególnych elementów. Kauczukowe nóżki w wózkach stabilizują je w trakcie nakładania deski. Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek  do transportu deski SUP?

Wybór wózka do transportu deski SUP 

Jest kilka parametrów, na które powinniśmy spojrzeć, podejmując decyzję o kupnie wózka transportowego. Przede wszystkim poza wózkami pojedynczymi są również modele, które mają możliwość przewożenia dwóch desek naraz. Zatem podróżując w parze i mając dwie deski, można zdecydować się na wózek podwójny zamiast dwóch pojedynczych. Po drugie w przypadku osób drobnej budowy dobrze jest zwrócić uwagę na to, by wózek był jak najlżejszy. Ten parametr ma też znaczenie dla podróżujących, którzy napotykają na ograniczenia wagowe przy nadawaniu bagażu na samolot.

Pozostając przy wadze, pamiętajmy, że każdy wózek ma określony przez producenta maksymalny ciężar, jaki jest w stanie udźwignąć. Niektóre deski mogą ważyć nawet 30 kg, co jest istotne, bo ładowność niektórych wózków wynosi 90 kg lub więcej, ale niektórych 40 kg. Warto też zwrócić uwagę na same koła. Duże pneumatyczne opony minimum o średnicy 25 cm najlepiej sprawdzą się na nierównym, kamienistym gruncie gdzie małe mogą okazać się zawodne. Znaczenie ma również grubość samej desek SUP, które maksymalnie osiągają 15-16 cm. Przeważnie wózki są dostosowane do tego parametru, jednak jeśli planujemy również transport deski surfingowej czy kajaka warto zakupić wózek, w którym deski montowane są na płasko, a nie bokiem.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o desce SUP z innych naszych artykułów:

Deska SUP — co to jest? Dla kogo ten sport jest przeznaczony?

Jak wybrać deskę SUP? Jaka dla początkujących, a jaka dla bardziej zaawansowanych?

Jak zacząć pływać na desce SUP? Podpowiadamy!

Cena deski SUP — od czego zależy? Jaki budżet przygotować?

Deska SUP dla dzieci — czym kierować się przy wyborze?

Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Gdzie pływać na desce SUP i dlaczego warto wybrać Półwysep Helski?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Jak wiosłować na SUP — poznaj prawidłową technikę!

Deska SUP sztywna czy pompowana — którą wybrać?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Półwysep Helski — loty widokowe — gdzie i jak latać?

2024-04-30 11:46:12
Półwysep Helski to wysunięty na północ kraniec Polski zachwycający unikatową przyrodą i widokami. W sezonie letnim przyciąga całe rzesze turystów nie tylko z Polski, którzy z chęcią odpoczywają wśród lasów i wydm. To bez zwątpienia jeden z urokliwych regionów, jakie warto podziwiać nie tylko z ziemi. Chcąc przeżyć niezapomniane wrażenia, możemy przejrzeć ofertę na loty widokowe. To coś w sam raz dla lubiących powiew adrenaliny.
Więcej

Groty Mechowskie — historia i przydatne informacje

2024-04-30 11:44:23
Kiedy będziemy na Pomorzu Gdańskim, nie skupiajmy się jedynie na największych kurortach polskiego wybrzeża. Przyjrzyjmy się ich najbliższej okolicy, bo jest mnóstwo miejsc, jakie warto odwiedzić, a znajdują się trochę na uboczu. Wśród tych szczególnie polecanych wymienia się Groty Mechowskie, które zlokalizowane są w położonej 10 km od Pucka wsi Mechowo. Zaliczają się one do najpiękniejszych zabytków przyrodniczych na Pomorzu Gdańskim. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim wybierzemy się na wycieczkę?
Więcej

Gdzie wypożyczyć rower we Władysławowie? Wycieczki i atrakcje

2024-04-30 11:42:22
Każdego roku Władysławo odwiedzają setki turystów nie tylko z Polski. Bajeczne nadmorskie widoki i duża różnorodność atrakcji przyciągają jak magnes niezależnie od zainteresowań. W wiele interesujących miejsc można dojechać rowerem. I wcale nie trzeba zabierać go z sobą na wakacje. Wystarczy, że odwiedzimy wypożyczalnię rowerów we Władysławowie. Gdzie takową znajdziemy i z jakim kosztem musimy się liczyć, chcąc wynająć rower?
Więcej

Osada Sławutowo we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-03-28 13:59:51
Większość z nas wakacje kojarzy z pobytem nad morzem. I nic w tym dziwnego, bo szum morskich fal, lekka bryza i ciepłe promienie słońca działają wyjątkowo regenerująco na organizm. Trudno jednak cały dzień spędzać tylko na plaży. Dlatego też warto poszukać, czy w okolicy naszego miejsca noclegowego nie ma dodatkowych atrakcji. Jedną z tych, o których możemy pomyśleć, będąc w pobliżu Półwyspu Helskiego, jest osada Sławutowo. To wyjątkowy punkt na mapie Polski, w którym możemy bliżej poznać historię kulturę naszych przodków. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim pojedziemy na wycieczkę?
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej