Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

2022-12-05 16:34:39

Chociaż deski SUP występują w wersji pompowanej, czasem decydujemy się na opcję sztywną, trudniejszą do transportu. Poza tym nawet pompowane deski czasem wymagają przeniesienia, chociażby z akwenu do akwenu lub z parkingu do wody.

Pamiętajmy też, że im dłużej będziemy dbać o deskę czy to w transporcie, czy również w trakcie niekorzystania z niej przez jakiś czas, tym dłużej deska nam posłuży. Dlatego zastanawiając się, jakie akcesoria dobrać, kupując deskę SUP, warto rozważyć wózek do niej. Jaki model wózka wybrać do deski SUP?

Przechowywanie i transport desek SUP 

Deski SUP niezależnie czy pompowane, czy nie, muszą być wykonane z bardzo trwałych materiałów, chociażby po to, by nie eksplodowała nam ona na wodzie. Mimo to jednak należy dbać o ich odpowiednie przechowywanie, w tym nienarażanie ich niepotrzebnie na działanie czynników atmosferycznych. Przede wszystkim należy unikać przechowywania deski bezpośrednio narażonej na działanie promieni słonecznych. Po drugie powinno to być miejsce suche, raczej chłodniejsze, w którym też deska nie będzie miała kontaktu z elementami mogącymi uszkodzić ją mechanicznie.

Najlepiej pompowaną deskę po wysuszeniu przetrzymywać w przeznaczonej do tego torbie, a niepompowaną nakryć zabezpieczającą plandeką i postawić lub położyć w odpowiednio dużym, mało użytkowanym miejscu nie narażając jej na otarcia. W czyszczeniu natomiast najlepiej ograniczyć się do wody z mydłem, by nie uszkodzić materiału środkami chemicznymi. Transport desek powinien również odbywać się w sposób zabezpieczający przed uszkodzeniami. Można oczywiście ciągnąć deskę za sobą z parkingu do wody po żwirze czy piasku, ale deska wtedy szybciej ulegnie zniszczeniu. Jak odpowiednio transportować deskę SUP?

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem na Półwyspie Helskim

 

Akcesoria zabezpieczające deskę SUP w transporcie

Lepiej nie zakładajmy, że wytrzymałość materiału, z którego wykonana jest deska, sprawi, że zniesie ona wszystko. Deska przeznaczona jest jednak do wody, nie na ląd, dlatego nie oszczędzajmy na pewnych elementach wyposażenia. Torba do transportu to często walizka lub plecak ułatwiający podróżowanie nawet samolotem. Każda deska SUP wyposażona też jest w rączkę czy rączki do przenoszenia, jednak czasem teren, po którym musi być przenoszona lub odległość do pokonania, mogą sprawić, że samodzielne niesienie okaże się wyzwaniem.
Pomocne okazać się mogą wózki transportowe, które służą do przenoszenia kajaków, pompowanych canoe czy desek SUP właśnie. Wózek to prosty sposób na transport deski w dowolne miejsce. Pamiętajmy, że często deska to nie jedyna rzecz, jaką ze sobą mamy, bo bywa, że pływamy przecież z bagażem. Po co obciążać ramiona potrzebne nam potem do wiosłowania dźwiganiem deski? Jakie zalety ma wózek i na jaki się zdecydować?

Wózek transportowy do deski SUP – jaki wybrać?

Oszczędność sił i unikanie uszkodzeń deski to najważniejsze walory korzystania z wózka transportowego. Wózek sam w sobie skonstruowany jest tak, by również chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi typu otarcia czy wgniecenia. Wózki są lekkie i łatwe w demontażu. Koła są zdejmowane, stelaż wykonany z nierdzewnych elementów, przeważnie z aluminium, do tego paski często gumowane do ściągania przeciwdziałające ześlizgiwaniu się deski i odbojniki zabezpieczające przed uderzeniami.

Do produkcji wózków wykorzystywane są różne materiały jak tworzywo EVA, czyli Ethylene Vinyl Acetate. Jest to piankowy materiał wykorzystywany również przy produkcji butów czy różnych elementów odzieży, gwarantując jednocześnie trwałość i elastyczność poszczególnych elementów. Kauczukowe nóżki w wózkach stabilizują je w trakcie nakładania deski. Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek  do transportu deski SUP?

Wybór wózka do transportu deski SUP 

Jest kilka parametrów, na które powinniśmy spojrzeć, podejmując decyzję o kupnie wózka transportowego. Przede wszystkim poza wózkami pojedynczymi są również modele, które mają możliwość przewożenia dwóch desek naraz. Zatem podróżując w parze i mając dwie deski, można zdecydować się na wózek podwójny zamiast dwóch pojedynczych. Po drugie w przypadku osób drobnej budowy dobrze jest zwrócić uwagę na to, by wózek był jak najlżejszy. Ten parametr ma też znaczenie dla podróżujących, którzy napotykają na ograniczenia wagowe przy nadawaniu bagażu na samolot.

Pozostając przy wadze, pamiętajmy, że każdy wózek ma określony przez producenta maksymalny ciężar, jaki jest w stanie udźwignąć. Niektóre deski mogą ważyć nawet 30 kg, co jest istotne, bo ładowność niektórych wózków wynosi 90 kg lub więcej, ale niektórych 40 kg. Warto też zwrócić uwagę na same koła. Duże pneumatyczne opony minimum o średnicy 25 cm najlepiej sprawdzą się na nierównym, kamienistym gruncie gdzie małe mogą okazać się zawodne. Znaczenie ma również grubość samej desek SUP, które maksymalnie osiągają 15-16 cm. Przeważnie wózki są dostosowane do tego parametru, jednak jeśli planujemy również transport deski surfingowej czy kajaka warto zakupić wózek, w którym deski montowane są na płasko, a nie bokiem.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o desce SUP z innych naszych artykułów:

Deska SUP — co to jest? Dla kogo ten sport jest przeznaczony?

Jak wybrać deskę SUP? Jaka dla początkujących, a jaka dla bardziej zaawansowanych?

Jak zacząć pływać na desce SUP? Podpowiadamy!

Cena deski SUP — od czego zależy? Jaki budżet przygotować?

Deska SUP dla dzieci — czym kierować się przy wyborze?

Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Gdzie pływać na desce SUP i dlaczego warto wybrać Półwysep Helski?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Jak wiosłować na SUP — poznaj prawidłową technikę!

Deska SUP sztywna czy pompowana — którą wybrać?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Święta nad morzem – inspirujące pomysły na 2023

2023-11-30 14:54:54
Grudzień to miesiąc pełen magii i świątecznych przygotowań. Wkraczając w ten okołoświąteczny czas, jesteśmy pełni optymizmu i przyjemnych odczuć. Jednak szybko okazuje się, że jest mnóstwo rzeczy do zrobienia i kolejny rok czeka nas zmęczenie, gonitwa i wątpliwy odpoczynek. A może jednak nie? Wystarczy, że zdecydujemy się na to, by Boże Narodzenie spędzić poza domem. Święta nad morzem będą znakomitą propozycją. Dlaczego warto i gdzie dokładnie się wybrać?
Więcej

Gdzie nad morze z psem? Poradnik dla opiekuna pupila

2023-11-30 14:50:36
Na przestrzeni lat znacząco zmieniło się podejście wobec zwierząt domowych. Teraz dla większości właścicieli czworonogów pies jest integralną częścią rodziny, stał się jej członkiem, który towarzyszy podczas ważnych wydarzeń, wyjazdów i rodzinnych aktywności. Rośnie liczba osób, jakie z pupilem chcą jechać także na wakacje. Na szczęście miejsc przyjaznych zwierzętom z każdym rokiem przybywa. Gdzie możemy pojechać nad morze z psem bez obaw o trudności?
Więcej

Gdzie nad morze z dzieckiem? Podpowiadamy!

2023-11-30 14:44:59
Planowanie urlopu z dziećmi stanowi nie lada wyzwanie. Trzeba bardzo starannie wybrać miejsce, w którym będziemy wypoczywać, zaplanować atrakcje dla małych i dużych, a podczas pakowania przygotować się na każdą ewentualność. Co, jeśli nasze wakacje chcemy spędzić nad Bałtykiem? Gdzie nad morze z dzieckiem szczególnie warto się wybrać?
Więcej

Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie

2023-11-14 16:14:19
Morze przyciąga przez cały rok. Jego bezkres, skrywana potęga, a zarazem spokój działają jak magnes. Chociaż najczęściej o morzu myśli się pod kątem letniego wypoczynku, to sprawdza się także jesienią, czy zimą. Wśród polskich nadmorskich miejscowości jest kilka takich, które cieszą się szczególną popularnością. Zalicza się do nich Władysławowo. Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie cieszą się ogromnym powodzeniem, co nie jest bezpodstawne.
Więcej

Apartamenty z psem we Władysławowie

2023-11-14 16:07:12
Na przestrzeni lat zmieniało się podejście wobec czworonogów. Teraz dla zdecydowanej większości właścicieli psów zwierzak jest członkiem rodziny i towarzyszem. Kiedy jednak zbliżają się wakacje, pojawia się pytanie, co zrobić z pupilem? To trudny moment. Na szczęście jest coraz więcej miejsc noclegowych, w których psy są mile widziane. Czy planując wakacje we Władysławowie, da się znaleźć apartamenty, w jakich możemy być z psem?
Więcej