Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

2022-12-05 16:34:39

Chociaż deski SUP występują w wersji pompowanej, czasem decydujemy się na opcję sztywną, trudniejszą do transportu. Poza tym nawet pompowane deski czasem wymagają przeniesienia, chociażby z akwenu do akwenu lub z parkingu do wody.

Pamiętajmy też, że im dłużej będziemy dbać o deskę czy to w transporcie, czy również w trakcie niekorzystania z niej przez jakiś czas, tym dłużej deska nam posłuży. Dlatego zastanawiając się, jakie akcesoria dobrać, kupując deskę SUP, warto rozważyć wózek do niej. Jaki model wózka wybrać do deski SUP?

Przechowywanie i transport desek SUP 

Deski SUP niezależnie czy pompowane, czy nie, muszą być wykonane z bardzo trwałych materiałów, chociażby po to, by nie eksplodowała nam ona na wodzie. Mimo to jednak należy dbać o ich odpowiednie przechowywanie, w tym nienarażanie ich niepotrzebnie na działanie czynników atmosferycznych. Przede wszystkim należy unikać przechowywania deski bezpośrednio narażonej na działanie promieni słonecznych. Po drugie powinno to być miejsce suche, raczej chłodniejsze, w którym też deska nie będzie miała kontaktu z elementami mogącymi uszkodzić ją mechanicznie.

Najlepiej pompowaną deskę po wysuszeniu przetrzymywać w przeznaczonej do tego torbie, a niepompowaną nakryć zabezpieczającą plandeką i postawić lub położyć w odpowiednio dużym, mało użytkowanym miejscu nie narażając jej na otarcia. W czyszczeniu natomiast najlepiej ograniczyć się do wody z mydłem, by nie uszkodzić materiału środkami chemicznymi. Transport desek powinien również odbywać się w sposób zabezpieczający przed uszkodzeniami. Można oczywiście ciągnąć deskę za sobą z parkingu do wody po żwirze czy piasku, ale deska wtedy szybciej ulegnie zniszczeniu. Jak odpowiednio transportować deskę SUP?

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem na Półwyspie Helskim

 

Akcesoria zabezpieczające deskę SUP w transporcie

Lepiej nie zakładajmy, że wytrzymałość materiału, z którego wykonana jest deska, sprawi, że zniesie ona wszystko. Deska przeznaczona jest jednak do wody, nie na ląd, dlatego nie oszczędzajmy na pewnych elementach wyposażenia. Torba do transportu to często walizka lub plecak ułatwiający podróżowanie nawet samolotem. Każda deska SUP wyposażona też jest w rączkę czy rączki do przenoszenia, jednak czasem teren, po którym musi być przenoszona lub odległość do pokonania, mogą sprawić, że samodzielne niesienie okaże się wyzwaniem.
Pomocne okazać się mogą wózki transportowe, które służą do przenoszenia kajaków, pompowanych canoe czy desek SUP właśnie. Wózek to prosty sposób na transport deski w dowolne miejsce. Pamiętajmy, że często deska to nie jedyna rzecz, jaką ze sobą mamy, bo bywa, że pływamy przecież z bagażem. Po co obciążać ramiona potrzebne nam potem do wiosłowania dźwiganiem deski? Jakie zalety ma wózek i na jaki się zdecydować?

Wózek transportowy do deski SUP – jaki wybrać?

Oszczędność sił i unikanie uszkodzeń deski to najważniejsze walory korzystania z wózka transportowego. Wózek sam w sobie skonstruowany jest tak, by również chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi typu otarcia czy wgniecenia. Wózki są lekkie i łatwe w demontażu. Koła są zdejmowane, stelaż wykonany z nierdzewnych elementów, przeważnie z aluminium, do tego paski często gumowane do ściągania przeciwdziałające ześlizgiwaniu się deski i odbojniki zabezpieczające przed uderzeniami.

Do produkcji wózków wykorzystywane są różne materiały jak tworzywo EVA, czyli Ethylene Vinyl Acetate. Jest to piankowy materiał wykorzystywany również przy produkcji butów czy różnych elementów odzieży, gwarantując jednocześnie trwałość i elastyczność poszczególnych elementów. Kauczukowe nóżki w wózkach stabilizują je w trakcie nakładania deski. Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek  do transportu deski SUP?

Wybór wózka do transportu deski SUP 

Jest kilka parametrów, na które powinniśmy spojrzeć, podejmując decyzję o kupnie wózka transportowego. Przede wszystkim poza wózkami pojedynczymi są również modele, które mają możliwość przewożenia dwóch desek naraz. Zatem podróżując w parze i mając dwie deski, można zdecydować się na wózek podwójny zamiast dwóch pojedynczych. Po drugie w przypadku osób drobnej budowy dobrze jest zwrócić uwagę na to, by wózek był jak najlżejszy. Ten parametr ma też znaczenie dla podróżujących, którzy napotykają na ograniczenia wagowe przy nadawaniu bagażu na samolot.

Pozostając przy wadze, pamiętajmy, że każdy wózek ma określony przez producenta maksymalny ciężar, jaki jest w stanie udźwignąć. Niektóre deski mogą ważyć nawet 30 kg, co jest istotne, bo ładowność niektórych wózków wynosi 90 kg lub więcej, ale niektórych 40 kg. Warto też zwrócić uwagę na same koła. Duże pneumatyczne opony minimum o średnicy 25 cm najlepiej sprawdzą się na nierównym, kamienistym gruncie gdzie małe mogą okazać się zawodne. Znaczenie ma również grubość samej desek SUP, które maksymalnie osiągają 15-16 cm. Przeważnie wózki są dostosowane do tego parametru, jednak jeśli planujemy również transport deski surfingowej czy kajaka warto zakupić wózek, w którym deski montowane są na płasko, a nie bokiem.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o desce SUP z innych naszych artykułów:

Deska SUP — co to jest? Dla kogo ten sport jest przeznaczony?

Jak wybrać deskę SUP? Jaka dla początkujących, a jaka dla bardziej zaawansowanych?

Jak zacząć pływać na desce SUP? Podpowiadamy!

Cena deski SUP — od czego zależy? Jaki budżet przygotować?

Deska SUP dla dzieci — czym kierować się przy wyborze?

Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Gdzie pływać na desce SUP i dlaczego warto wybrać Półwysep Helski?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Jak wiosłować na SUP — poznaj prawidłową technikę!

Deska SUP sztywna czy pompowana — którą wybrać?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Zacne apartamenty w Jastarni – ranking

2023-03-31 11:21:49
Istnieją takie regiony w Polsce, które wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, przyrastają w liczbę turystów. Regiony nadmorskie, a szczególnie Półwysep Helski należą do czołówki takich miejsc. Jednak napływ turystów nie oznacza, że tamtejsze miejscowości się rozrastają. Jastarnia od lat cieszy się ogromną popularnością w sezonie urlopowym, ale jej powierzchnia niezmiennie zajmuje 4,31 km2. Dlatego miejsca noclegowe rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Więcej

Wolne apartamenty w Jastarni — kiedy najlepiej bookować termin?

2023-03-31 11:02:26
Bezleśne torfowiska, wrzosowiska, bujne trawy, sosnowy bór i piaszczyste wydmy. To wszystko znajdziemy w Jastarni. Przyroda to jednak nie wszystko, bo warunki pogodowe z największą ilością dni słonecznych w Polsce to kolejna rzecz przyciągająca turystów spragnionych lata i atrakcji. Czy wolne apartamenty w Jastarni zawsze na nas czekają?
Więcej

Dom Zdrojowy Jastarnia – historia

2023-03-31 10:20:14
Opowieści o domach często emanują tajemnicą. Domy z historią nas przyciągają, bo mają w sobie coś magicznego. Dom Zdrojowy w Jastarni przetrwał wojnę, a obecne zmiany i rozbudowa wciąż nawiązują do czasów, gdy sam Jan Kiepura raczył gości koncertami. Obecna imponująca forma hotelu wciąż nawiązuje do historii nie tylko samego hotelu, ale też całej miejscowości. Jaki jest dzisiejszy Dom Zdrojowy w Jastarni?
Więcej

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

2023-02-28 13:53:12
Skóra morsa ma nawet 4 cm grubości i chroni doskonale przed mroźnymi wodami Arktyki. Człowiek takich zasobów nie ma i nie tylko w zimnej wodzie przebywać może krótki czas, ale też, aby morsować, potrzebuje odpowiednich akcesoriów. Szczególnie na początku. Dlaczego morsowanie w butach czy skarpetach to ważna kwestia?
Więcej

Jak się przygotować na morsowanie?

2023-02-28 13:43:01
Mówi się, że początki zawsze są trudne. Jednak niektóre są trudniejsze, szczególnie kiedy sami bez przymusu mamy narazić się na silny dyskomfort. Morsowanie wciąż rodzi zdziwienie u wielu z nas zimą zakutanych w ciepłe czapki, kurtki i rękawiczki. Jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, o czym świadczą rekordowe statystyki Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie. Jak wyglądają przygotowania do morsowania i co jest potrzebne do morsowania?
Więcej