Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

2022-12-05 16:40:31

Choć o wiośle myśli się zdecydowanie rzadziej niż o desce SUP, to jednak pełni ono istotną funkcję. Wiosło jest kluczem do napędzania deski i nadawania jej kierunku. Bez niego deska może jedynie dryfować.

Trzeba wiedzieć, że nie każde wiosło będzie tu odpowiednie. Stand Up Paddle wymaga posiadania wiosła typu pagaj. Wiosła takie jednak różnią się długością, materiałem wykonania czy wielkością pióra, a każdy z tych parametrów ma znaczenie dla komfortu pływania i możliwości, jakie daje pływanie na desce SUP. Na czym polega wiosłowanie na desce SUP i czym się kierować przy wyborze wiosła?

Czym charakteryzuje się wiosło pagaj?

Pagaj to jednopiórowe wiosło o prostej konstrukcji, które podczas pływania na desce SUP w pozycji stojącej nie tylko napędza deskę, ale też pomoga utrzymywać balans. Tak naprawdę rodzaj pływania decyduje o wyborze wiosła, bo nie wszystkie pagaje są takie same, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze czy wiosło jest składane, co będzie istotne szczególnie dla osób podróżujących z deską Stand Up Paddle, ale nie tylko. Sztywne i nieskładane są wiosła jednoczęściowe. Dwuczęściowe wiosła wyposażone są w mechanizm pozwalający zmieniać długość rączki. Można tym samym dopasować długość wiosła do swojego wzrostu. Istnieją też trzyczęściowe wiosła, które poza tym samym mechanizmem posiadają też łączenie pozwalające rozłożyć wiosło na trzy części, najbardziej odpowiednie do transportu. Druga kwestia dotyczy materiału, z którego wiosło jest wykonane, dzięki któremu wiosło zyskuje konkretne cechy. Jakie typy wioseł wyróżniamy?

Jakie jest najlepsze wiosło do deski SUP?

Najlepsze wiosło to takie, które jest lekkie i pozwalające na długie użytkowanie bez obciążenia rąk. Jednocześnie ma być mocne i nadające się na różne warunki, z którymi można się w wodzie mierzyć. O tych cechach decyduje materiał wykonania wiosła. Wyróżnia się tu wiosło wykonane z aluminium, które jest dość tanią opcją, ale też, choć jest to wiosło sztywne, wytrzymale, to przede wszystkim jest stosunkowo ciężkie.

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem na Półwyspie Helskim

 

Lżejszą wersją jest szklane włókno, które jest też odpowiednio sztywne, ale lżejsze. Istnieją też wiosła drewniane cechujące się lekkością. Są przy tym cieplejsze w dotyku niż aluminium. Wiosła wykonane z tworzywa sztucznego są najmniej sztywne oraz cięższe od innych materiałów. Za najlżejsze i najtrwalsze wiosła uznaje się te wykonane z włókna węglowego. Nadają się one idealnie na długodystansowe spływy. Są to jednak również najdroższe wiosła. Znaleźć też można wiosła wykonane z kilku materiałów jednocześnie, czyli tzw. wiosła kompozytowe. Może to być np. połączenie drewna i włókna szklanego. Znaczenie ma także samo pióro w wiośle, szczególnie w związku z naszym poziomem zaawansowania w tym sporcie.

Pióro wiosła do deski SUP – o czym decyduje?

Rozmiar wybieranego pióra musi uwzględniać nasze umiejętności i preferencje na wodzie. Im większe pióra, tym większą moc generują, dlatego takie wybierane są przez doświadczonych i zaawansowanych amatorów tego sportu. Takim osobom najbardziej zależy na osiąganiu dużych szybkości. Mniejsze pióra sprzyjają pływaniu na spokojnych wodach i rekreacyjnych wycieczkach.

Należy pamiętać, że większa powierzchnia pióra wymaga również większej siły, którą trzeba włożyć w proces wiosłowania, bo i opór wody jest silniejszy. Osobom lżejszym, słabszym czy początkującym częściej polecą się pióra o mniejszej powierzchni, które gwarantują zachowanie sił na dłuższy czas, ale znacznie ograniczają możliwe do osiągnięcia prędkości. Najlepiej popróbować różnych typów pióra, zanim zdecydujemy się na kupno wiosła. Co jeszcze ma znaczenie przy wyborze wiosła?

Długość wiosła – kwestia najważniejsza

Największy komfort oraz najlepszą wydajność podczas wiosłowania uzyskać można, odpowiednio dobierając wysokość wiosła pod kątem naszej budowy ciała. Dobrze dobrana długość wiosła znacznie ogranicza ryzyko kontuzji. Regulowana końcówka w niektórych modelach wioseł 2 i 3-częściowych pozwala na odpowiednie dopasowanie długości wiosła nawet co do centymetra. Dobierając wysokość wiosła, zawsze usłyszymy od sprzedającego pytanie o nasz wzrost. Następnie do tej wartości dodaje się 20-25 cm. Tu należy też wziąć pod uwagę, że wiosła będą najmniej sztywne, a tym samym podatne na złamania, kiedy rozsuniemy je na maksymalną długość, dlatego kupując, nie wybierajmy takiego wiosła, które optymalną dla nas długość osiąga właśnie wtedy, gdy jest maksymalnie rozsunięte. Starajmy się, by wiosło wciąż zachowało parę centymetrów możliwego wydłużenia.

Liczą się warunki, w jakich pływamy

Warunki wodne, jakie wybieramy do pływania na desce SUP, są decydujące o długości wiosła. Jeśli zdarza nam się pływać na falistych akwenach, to wtedy używamy wiosła krótszego nawet o 10 cm, niż kiedy pływamy na wodach spokojnych. Nie chcąc zaopatrzyć się w dwa wiosła, lepiej zakupić jedno na wszystkie warunki, z jakimi przyjdzie się nam zetknąć, czyli właśnie z możliwością regulacji długości. Taka opcja jest najbardziej uniwersalna.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o desce SUP z innych naszych artykułów:

Deska SUP — co to jest? Dla kogo ten sport jest przeznaczony?

Jak wybrać deskę SUP? Jaka dla początkujących, a jaka dla bardziej zaawansowanych?

Jak zacząć pływać na desce SUP? Podpowiadamy!

Cena deski SUP — od czego zależy? Jaki budżet przygotować?

Deska SUP dla dzieci — czym kierować się przy wyborze?

Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Gdzie pływać na desce SUP i dlaczego warto wybrać Półwysep Helski?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Jak wiosłować na SUP — poznaj prawidłową technikę!

Deska SUP sztywna czy pompowana — którą wybrać?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Zacne apartamenty w Jastarni – ranking

2023-03-31 11:21:49
Istnieją takie regiony w Polsce, które wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, przyrastają w liczbę turystów. Regiony nadmorskie, a szczególnie Półwysep Helski należą do czołówki takich miejsc. Jednak napływ turystów nie oznacza, że tamtejsze miejscowości się rozrastają. Jastarnia od lat cieszy się ogromną popularnością w sezonie urlopowym, ale jej powierzchnia niezmiennie zajmuje 4,31 km2. Dlatego miejsca noclegowe rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Więcej

Wolne apartamenty w Jastarni — kiedy najlepiej bookować termin?

2023-03-31 11:02:26
Bezleśne torfowiska, wrzosowiska, bujne trawy, sosnowy bór i piaszczyste wydmy. To wszystko znajdziemy w Jastarni. Przyroda to jednak nie wszystko, bo warunki pogodowe z największą ilością dni słonecznych w Polsce to kolejna rzecz przyciągająca turystów spragnionych lata i atrakcji. Czy wolne apartamenty w Jastarni zawsze na nas czekają?
Więcej

Dom Zdrojowy Jastarnia – historia

2023-03-31 10:20:14
Opowieści o domach często emanują tajemnicą. Domy z historią nas przyciągają, bo mają w sobie coś magicznego. Dom Zdrojowy w Jastarni przetrwał wojnę, a obecne zmiany i rozbudowa wciąż nawiązują do czasów, gdy sam Jan Kiepura raczył gości koncertami. Obecna imponująca forma hotelu wciąż nawiązuje do historii nie tylko samego hotelu, ale też całej miejscowości. Jaki jest dzisiejszy Dom Zdrojowy w Jastarni?
Więcej

W czym morsować: w butach czy skarpetach?

2023-02-28 13:53:12
Skóra morsa ma nawet 4 cm grubości i chroni doskonale przed mroźnymi wodami Arktyki. Człowiek takich zasobów nie ma i nie tylko w zimnej wodzie przebywać może krótki czas, ale też, aby morsować, potrzebuje odpowiednich akcesoriów. Szczególnie na początku. Dlaczego morsowanie w butach czy skarpetach to ważna kwestia?
Więcej

Jak się przygotować na morsowanie?

2023-02-28 13:43:01
Mówi się, że początki zawsze są trudne. Jednak niektóre są trudniejsze, szczególnie kiedy sami bez przymusu mamy narazić się na silny dyskomfort. Morsowanie wciąż rodzi zdziwienie u wielu z nas zimą zakutanych w ciepłe czapki, kurtki i rękawiczki. Jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, o czym świadczą rekordowe statystyki Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie. Jak wyglądają przygotowania do morsowania i co jest potrzebne do morsowania?
Więcej