Atrakcje w Juracie - poznaj TOP 5 atrakcji

2019-05-07 15:16:03

Pobyt nad morzem najczęściej kojarzy się z całodniowym plażowaniem oraz wieczornymi spacerami po lokalnych barach i restauracjach. Przed wyjazdem należy więc zapoznać się z listą atrakcji, które czekają na wczasowiczów w danej miejscowości bądź ośrodku wypoczynkowym. Decydując się na odpoczynek nad morzem, szczególną uwagę warto zwrócić na Juratę, należącą do wschodniej części Jastarni. Oprócz pięknych piaszczystych plaż i niezliczonej ilości lokali gastronomicznych Jurata ma do zaoferowania znacznie więcej.

Wygrzewające się na Słońcu foki w fokarium na Helu.

Oto pięć najlepszych atrakcji turystycznych w Juracie, których nie wolno pominąć podczas pobytu w tym miejscu.

1. Fokarium na Helu

Najbardziej znane fokarium w Polsce znajduje się na Helu, istnieje od 1999 r. i od wielu lat przyciąga zarówno tych dużych, jak i najmłodszych turystów. Fokarium stanowi część Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry, która należy do Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Foki szare ze względu na wyniszczającą działalność człowieka na Morzu Bałtyckim, często borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi. To właśnie tutaj dochodzą do zdrowia i zbierają siły do ponownego powrotu do środowiska naturalnego. Już na długi czas przed otwarciem Fokarium, na Helu działano w kierunku ochrony i leczenia fok szarych. W 1992 r. w Juracie wyłowiono ranną fokę, którą udało się wyleczyć i przywrócić do naturalnego środowiska. Ośrodek Helski intensywnie działa w celu przywrócenia zasobów tych zwierząt w Bałtyku. Ich obecność w morzu służy człowiekowi, chociażby w taki sposób, że zwierzęta te są znakomitym testerem czystości wód i jakości ryb, które jakby nie patrzeć,  ludzie gromadnie spożywają podczas wakacyjnego pobytu nad morzem.

Zwiedzanie fokarium to nie tylko możliwość obejrzenia tych zwierząt z bliska, karmienia ich, ale też poznania ich historii, uświadomienie sobie jak bardzo zagrożonym są gatunkiem oraz zapoznanie się z wiedzą dotyczącą ochrony ekosystemu Morza Bałtyckiego.  
W fokarium można nie tylko z bliska przyjrzeć się tym sympatycznym zwierzętom, ale również dowiedzieć się kilka interesujących rzeczy na temat ich życia czy postępowania w razie przypadkowego spotkania na plaży.

Dla dzieci i młodzieży działa tu projekt Błękitna Szkoła skierowany też do całych wycieczek czy szkół. Fokarium dużą wagę przykłada do działalności edukacyjnej, jako ważnego elementu w dziedzinie ochrony środowiska.

Przeczytaj również: Atrakcje dla dzieci w Juracie, czyli gdzie zabrać pociechy?

2. Ocean Park

To ogromna kraina rozrywki dedykowana temu, co związane jest z morzem i oceanem. Wczasowiczów do Ocean Parku we Władysławowie szczególnie przyciągają stworzone w skali 1:1 figury morskich stworzeń i zwierząt: wielorybów, morsów, rekinów czy nawet płetwala błękitnego. Jest to w opinii dzieci najciekawsza część tego parku. Może to wynikać z obecności ogromnego wieloryba, który po wrzuceniu 2 zł tryska wodą dokładnie tak, jak ten w naturze. Atrakcje nie ograniczają się tylko do oglądania, bo równie wciągająca może okazać się rozmowa z wirtualnym wielorybem. Taka animowana postać oglądana przez większą publiczność na dużym ekranie rozmawia z oglądającymi. Jest to atrakcja lubiana przez te mniejsze dzieci zdecydowanie bardziej niż przez te starsze. Dostępna jest o każdej pełnej godzinie w ciągu dnia. Oprócz tego można odwiedzić zrekonstruowaną wioskę rybacką, podziwiać wystawę wyrzeźbionych w drewnie ryb czy wziąć udział w jednej z licznych zabaw rozgrywających się na oceanicznym dnie. Można tu też odpocząć przy ognisku lub na leżakach.  Ocean Park zadbał o część gastronomiczną, która między innymi również nawiązuje do oceanu, oferując podwodne przysmaki. Dla mniej chętnych na taką degustację znajdzie się tu, chociażby pizza.
Wyjątkowe zadanie spełnia ogromny plac zabaw z trampolinami, zjeżdżalniami I kulkami. Dla dzieci to okazja do wyładowania wciąż obecnego nadmiaru energii, a dla rodziców wręcz odwrotnie, jest to sposób na jej odzyskanie, gdy mogą chwilę posiedzieć w spokoju.

3. Muzeum Iluzji we Władysławowie

Muzeum Iluzji znajdujące się we Władysławowie to przede wszystkim wizualne sztuczki oraz magiczne oszustwa, które przyprawiają o zawrót głowy. Dodatkowo wystawa zatytułowana „Magiczny Zawrót Głowy” zawiera zbiór składający się z ponad setki „zaczarowanych przedmiotów”. Oprócz kilkuwarstwowych fotomontaży oraz pełnych iluzji rysunków można również przyjrzeć się tajemniczym zabawkom pochodzącym z XIX wieku. Wystawa pokazuje  zasadę działania Zoetropu, czyli urządzenia pochodzącego z 1834 roku. Dzięki temu przemieszczające się pojedyncze obrazki dla oka sprawiają wrażanie, jakby scena była ruchoma, a nie składała się z pojedynczych obrazków.

Co ważne, aby dotrzeć do tej tajemniczej wystawy, trzeba przejść przez Gabinet Śmiechu, którego nazwa wynika z tego, że przeglądając się w 13 zniekształcających na różne sposoby lustrach, nie sposób pozostać poważnym.

Muzeum mieści się w zabytkowym Domu Rybaka w centrum miasta. Tu też znajdują się dwa punkty widokowe na całe miasto, Zatokę Pucką i Morze Bałtyckie. Wystawa „Magiczny Zawrót Głowy” powstała w 2012 r. i początkowo miała być atrakcją objazdową, która jednak szybko stała się jedną z głównych atrakcji miasta. W związku z tym od 2013 r. wpisała się na stałe jako część Muzeum Iluzji.

4. Muzeum Obrony Wybrzeża

Dla każdego coś miłego, co oznacza, że również mężczyźni, szczególnie ci zainteresowani militariami, powinni mieć coś więcej dla siebie z wyjazdu nad morze niż tylko powakacyjną pustą kieszeń. Znajdujące się na Helu Muzeum Obrony Wybrzeża to przede wszystkim pamiątki, rekonstrukcje oraz ekspozycje związane z II Wojną Światową, kiedy polscy żołnierze dokładnie przez 32 dni bronili wybrzeża przed siłami niemieckimi. Do najciekawszych eksponatów z pewnością należy wąskotorowa kolejka, służąca do przewożenia pocisków oraz skansen pojazdów.
Muzeum mieści się na terenie lasu tuż przy wjeździe na Hel. Militarnych eksponatów znajduje się tu całkiem sporo. Do najciekawszych zaliczyć można dwa wyremontowane działa niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej "Schleswig Holstein". Oprócz tego samochody opancerzone, gąsienicowe, motocykle, różne rodzaje dział i broni. Załączone przy eksponatach tabliczki udzielają informacji na temat szczegółów technicznych broni czy techniki wojskowej. Przy niektórych można też posłuchać nagrań informujących, gdzie dana broń czy pojazd był użyty w czasie II wojny światowej. Bliskość morza zapewnia sporo eksponatów związanych z Polską Marynarką Wojenną.

5.    Muzeum Motyli

Świat owadów jest bardzo piękny i niezwykle rozległy. Bogate muzeum motyli, które znajduje się na ostatnim piętrze Domu Rybaka we Władysławowie, składa się z kilku tysięcy okazów. Obiekt działa już ponad 20 lat. Jest to inicjatywa prywatna założona przez pasjonata Tomasza Falkiewicza. Zbiór składa się z 3000 eksponatów, które stanowią zbiór gromadzony od dwóch pokoleń w jednej rodzinie. W 70 gablotach obejrzymy nie tylko motyle, ale też chrząszcze, sporo pluskwiaków, stawonogi czy skorupiaki lub straszyki. Oprócz podziwiania spreparowanych i często dawno już wymarłych gatunków motyli, zwiedzający mogą obejrzeć wiele filmów dokumentalnych lub wypełnić interaktywny test. Najstarsze okazy pochodzą z 1906 r. i przetrwały obie wojny światowe. W czasie pobytu w Muzeum Motyli dowiemy się sporo ciekawostek i poznamy zjawiska z życia różnych odmian motyli. W muzeum czeka też ekspozycja monet.

Przy okazji zwiedzania Muzeum Motyli można zajrzeć na dwie widokowe wieże, jakimi dysponuje Dom Rybaka, w którym znajduje się nie tylko ten obiekt, ale też wspomniane wyżej Muzeum Iluzji. Zwiedzanie tego zabytkowego Domu Rybaka można zatem zostawić na jakiś deszczowy dzień, chyba że jesteśmy już zmęczeni słońcem, to równie dobrze tutaj właśnie można zrobić sobie przerwę od plażowania.

Zgodnie z tytułem to zaledwie 5 polecanych atrakcji. Dla każdego znajdzie się tu coś interesującego, a dla wszystkich turystów informacją dodatkową będzie, że zwiedzanie Półwyspu Helskiego to dopiero początek i zdecydowanie trzeba sobie zarezerwować sporą część urlopu, by pomieścić inne atrakcje w czasie.

Jeżeli szukasz noclegu w Juracie, to wszystkie nasze apartamenty możesz zobaczć klikając tutaj

Poznaj nasze apartamenty w Juracie

Podobne artykuły

Jurata czy Jastarnia? Podpowiadamy!

2021-07-27 10:44:18
Mamy taki zwyczaj, że ciągle stawiamy się przed wyborami. Ryba czy mięso, lody czy tort, morze czy góry. Może czasem jest to konieczne, ale wiele jest takich sytuacji, gdy wcale nie musimy wybierać. Wakacje wydają się właśnie takim czasem, w którym wybory moglibyśmy ograniczyć do minimum i czerpać z życia garściami.
Więcej

Fajne wczasy w Juracie? Sprawdź plan urlopu w Juracie!

2020-07-16 14:43:55
Jurata to malutka miejscowość położona na mierzei helskiej. To także świetne miejsce na wypoczynek. Cóż więcej potrzeba nad morzem ponad wygodny, luksusowy apartament blisko nadmorskiej plaży i szeroki wybór smacznych restauracji?
Więcej

Romantyczny pobyt w Juracie - co warto wiedzieć? Jak zaplanować?

2020-04-27 12:30:36
Romantyczny pobyt w Juracie - BlueApart
Jeśli szukasz romantycznego miejsca na podróż z ukochaną osobą, możesz wybrać miejscowości położone na Półwyspie Helskim. Jedną z niewielkich miejscowości w tym niezwykłym zakątku jest Jurata, która oferuje przepiękne nadmorskie widoki, długie piaszczyste plaże, luksusowe apartamenty z widokiem na morze oraz wykwintne restauracje.
Więcej

Jurata plaża i molo – co zastaniemy? Czego się spodziewać?

2019-06-12 08:53:58
Słoneczny dzień na molo w Juracie.
Wraz z coraz wyższymi temperaturami za oknem, coraz chętniej oddajemy się wakacyjnym planom. A gdzież może być przyjemniej latem niż nad morzem, gdzie morska bryza poprawia samopoczucie w upał?  Są osoby, które co roku rezerwują wycieczki na drugim końcu świata, ale i w Polsce mamy piękne plaże, które doskonale sprzyjają odpoczynkowi.
Więcej

Gdzie zjeść w Juracie, czyli TOP10 restauracji w Juracie

2019-05-31 13:54:07
Spotkanie znajomych w winiarni w Juracie.
Jurata to malutka miejscowość położona na mierzei helskiej. Kiedyś stanowiła część Jastarni położonej zaledwie 3 kilometry dalej. Półwysep Helski jest bardzo popularnym miejscem turystycznym ze względu na to, że jest ewenementem na skalę europejską. Zwiedzając ten niezwykły półwysep, z pewnością w pewnym momencie zgłodniejemy. Warto więc wcześniej wiedzieć, gdzie się wybrać, aby smacznie zjeść.
Więcej