Jastarnia czy Hel? Podpowiadamy!

2023-02-15 13:06:09

Czy Półwysep Helski był skazany na sukces, czy to linia kolejowa zdziałała cuda?

Niby to tylko długi i wąski pasek lądu, a piszą o nim wszyscy. Blogerzy, krytycy kulinarni czy podróżnicy zaglądają w to miejsce pełne tajemnic i nim dotrą na Hel, odwiedzają Jastarnię lub, wracając z Helu, zatrzymują się w Jastarni. A może na Jastarni poprzestają? Co odnajdziemy w tych dwóch kurortach i czy warto dotrzeć do obu?

Wielkość nie ma znaczenia

Jastarnia ma niespełna 5 km² powierzchni. Tutejsze piaszczyste plaże osiągają aż 40 m szerokości, które dodatkowo są otoczone przez pachnący żywicą sosnowy las. Dwudziestolecie Międzywojenne było czasem rozkwitu tej miejscowości, ale też całego Półwyspu. Wtedy to powstała linia kolejowa z Władysławowa do Helu prowadząca przez Jastarnię, a także w Jastarni wybudowano port od strony Zatoki Gdańskiej. Jastarnia uzyskała prawa miejskie w 1973 roku.

Jastarnia czy Hel

Wśród najważniejszych atrakcji turystycznych znajduje się kościół NMP wybudowany w 1932 roku oraz usytuowana na wydmie całkowicie stalowa latarnia morska, która w obecnej postaci powstała w 1950 roku. To niewielkie miasto w powiecie dysponuje aż sześcioma kąpieliskami i pięcioma przystaniami morskimi. Same liczby jednak to za mało by przekonać się do urlopu w Jastarni.

Dlaczego chętnie odwiedzimy Jastarnię?

Tak naprawdę z liczbami czy bez nich, nikogo do Jastarni przekonywać szczególnie nie trzeba i kto jeszcze nie był i tak wie, że niebawem tu dotrze. Co czeka na turystów w Jastarni? Zdaniem tych, którzy już byli i bywają, tutejsze plaże są nieporównywalnego z innymi w kraju. Nadal nie o wielkość jednak chodzi, lecz chociażby o wiatr. Tenże żywioł przyczynia się po pierwsze do tego, że piasek na plaży w Jastarni jest wyjątkowo miękki i czysty, a po drugie do tego, że siedząc na nim, mamy widok na paletę barw w postaci desek surfingowych lub latawców amatorów kitesurfingu. Wiatr może okazać się na tyle ciekawą  atrakcją, że sami zdecydujemy się spróbować swych sił w jednej z wielu szkół windsurfingowych usytuowanych przy plaży.

Turyści z dziećmi mogą poczuć się bezpiecznie, wiedząc, że kąpieliska w Jastarni spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Natomiast ci podróżujący z psami odnajdą też odcinek plaży między Jastarnią a Juratą, który przeznaczony jest dla czworonogów.

Koniec końców czy na dobry początek?

Nie wiadomo czy na Hel ostatecznie docieramy jako jeden z punktów podróży, czy przede wszystkim to tam chcemy być. To wyjątkowe miejsce, które zawsze było półwyspem, choć wedle prognoz mówi, że w 2200 może stać się wyspą, a nawet zatonąć. Wszystko to może się wydarzyć, jeśli poziom wody w morzu podniesie się o 4 metry. Całe szczęście to odległa perspektywa i na razie należy cieszyć się tym miejscem, a jest czym.

Hel to miejscowość, której powierzchnia wynosi ok. 22 km². Pierwszy raz uzyskał prawa miejskie w 1378 roku, jednak utracił je w 1872 roku w związku z przyłączeniem miasta do Królestwa Prus. Prawa miejskie Hel odzyskał dopiero w 1963 roku. Geograficzne położenie miasta sprawia, że jest ono w dużym stopniu otoczone wodą. Dzięki temu znajdują się tu dwie plaże – jedna położona nad otwartym morzem zwana Dużą Plażą i druga od strony Zatoki Gdańskiej zwana Małą Plażą. Co ciekawego tu znajdziemy, kiedy wybierzemy się na Hel?

Czy Hel może istnieć bez fok?

Mała Plaża przyciąga turystów w dużym stopniu dzięki obecnemu tu i słynnemu fokarium, które istnieje już od 1999 roku. Jest to obiekt należący do Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Powstało ono w celu ochrony fok szarych oraz odtworzenia ich kolonii w południowym rejonie Morza Bałtyckiego. Instytucja ta zajmuje się badaniami, hodowlą, a także rehabilitacją osobników tego gatunku. Pozwala to mieć nadzieję, że za jakiś czas foki zasiedlą morze w tej części. Na razie jednak można udać się na karmienie fok szarych do fokarium, które w sezonie otwarte jest w godzinach 10-16. Jednak obok tych sympatycznych zwierząt możemy poznać Hel z innej strony. Co jeszcze ma nam do zaoferowania?

Istotnym obiektem zwiedzanym przez turystów jest Latarnia Morska na Helu. Stanowi ona ośmiokątną budowlę z licowanej cegły. Mierzy ona 41,5 m wysokości. Okazałe Muzeum Rybołówstwa znajdujące się w centrum miasta to miejsce warte zobaczenia nie tylko ze względu na zasoby eksponatów. Jest to obiekt znajdujący się w przejętym przez państwo kościele poewangelickim z XV wieku. Sam ten fakt czyni to muzeum nietypowym i przyciągającym turystów.

Co wybrać?

Jastarnia i Hel to wyjątkowe miasta usytuowane na liczącej sobie 35 km długości Mierzei Helskiej, której przyroda i klimat od lat czynią tutejsze miasta kurortami wypoczynkowymi. Wody Bałtyku otaczają Półwysep Helski z trzech stron, a tutejsze białe i szare zespoły wydm objęte są ochroną Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Zarówno wielbiciele tej nietypowej przyrody, jak i sportów wodnych czy fok mogą tu liczyć bardzo bogatą bazę noclegową oraz ofertę kulinarną opartą o dopiero co złowione, zatem i świeże ryby.

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem w Jastarni

Poznaj nasze apartamenty w Jastarnii

Podobne artykuły

Latarnia morska w Jastarni — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:32:49
Jeśli prześledzimy rankingi na najpiękniejsze miejscowości nad polskim morzem, to niemal zawsze w czołówce pojawiają się kurorty Półwyspu Helskiego, w tym Jastarnia. Słynie przede wszystkim z wyjątkowo pięknych plaż, ale oprócz tego warto odwiedzić tamtejszą latarnię morską.
Więcej

Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki

2023-04-28 13:25:40
Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki Jurata niegdyś była częścią miasta Jastarnia. Od kilku lat już nie jest, za to stała się osadą nadmorską. Jednak przez lata zdążyła zgromadzić niebagatelną historię, na tyle ciekawą, że niejeden kurort jej nie dorównuje. Jurata jako kurort przez lata przyciągała państwowe elity. Być może zwieńczeniem tego faktu było powstanie w latach 60. Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów „Mewa”. Co to za miejsce i jaką historię skrywa?
Więcej

Dom Zdrojowy w Jastarni na Wielkanoc

2023-04-05 11:20:28
Jastarnia choć niewielka, miała i ma swoje wielkie tradycje. Prażnica, czyli jajecznica na boczku, to słynne kaszubskie śniadanie wielkanocne, a smaganie gałązkami agrestu w Wielki Piątek symbolizowało pokutę. Obecnie tradycje kaszubskie stały się podobne do tych w całym kraju, jednak przybywając do Jastarni, by spędzić Wielkanoc, możemy liczyć na nieco inny klimat świętowania. Duże prawdopodobieństwo jest, że  poranek wielkanocny zacznie Bãblowanié. Usłyszymy je również w Domu Zdrojowym. Co to takiego?
Więcej

Zacne apartamenty w Jastarni – ranking

2023-03-31 11:21:49
Istnieją takie regiony w Polsce, które wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, przyrastają w liczbę turystów. Regiony nadmorskie, a szczególnie Półwysep Helski należą do czołówki takich miejsc. Jednak napływ turystów nie oznacza, że tamtejsze miejscowości się rozrastają. Jastarnia od lat cieszy się ogromną popularnością w sezonie urlopowym, ale jej powierzchnia niezmiennie zajmuje 4,31 km2. Dlatego miejsca noclegowe rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Więcej

Dom Zdrojowy Jastarnia – historia

2023-03-31 10:20:14
Opowieści o domach często emanują tajemnicą. Domy z historią nas przyciągają, bo mają w sobie coś magicznego. Dom Zdrojowy w Jastarni przetrwał wojnę, a obecne zmiany i rozbudowa wciąż nawiązują do czasów, gdy sam Jan Kiepura raczył gości koncertami. Obecna imponująca forma hotelu wciąż nawiązuje do historii nie tylko samego hotelu, ale też całej miejscowości. Jaki jest dzisiejszy Dom Zdrojowy w Jastarni?
Więcej