Łeba czy Władysławowo? Podpowiadamy!

2023-02-15 14:21:52

Urlop nad Morzem Bałtyckim często rozpoczynamy, przeglądając informacje o pogodzie i plażach. Łeba to 10-kilometrowa linia brzegowa i rzeka Łeba dzielącą tę plażę na dwie części. Władysławowo to natomiast najpopularniejsze miejsce urlopowe wybierane przez Polaków. Zapewne zawdzięcza to jednej z najszerszych plaż na wybrzeżu i posiadaniu aż 5 strzeżonych plaż. Łeba i Władysławowo to jednak nie tylko plaże. Dlaczego warto wybrać się do tych kurortów?

Spacerowa Łeba

Deptaki wzdłuż pasa wydmowego to zjawisko wszechobecne w miejscowościach nadmorskich. Choć wydeptane wzdłuż i wszerz, w Łebie nie są jedyną okazją na niekończące się spacery. Jest to niewątpliwie jedno z ulubionych miejsc turystów ze względu na urokliwą ławeczkę z pieskiem, która upamiętnia hodowczynię owczarków nizinnych Danutę Hryniewicz. Usytuowana wzdłuż deptaka Aleja Prezydentów to kolejna atrakcja przyciągająca spacerowiczów. Zobaczymy tu odciski dłoni wszystkich prezydentów Polski.

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem we Władysławowie

 

Drugim uczęszczanym w Łebie spacerowym miejscem jest oczywiście plaża. Linia mierząca 10 km posiada wiele zejść z miasta. W Łebie linia brzegowa jest bardzo urozmaicona. Na wschód od kanału portowego znajduje się główna plaża miasta, na zachód z kolei idąc, znajdziemy mniej uczęszczaną plażę, na której odbywa się większość imprez plenerowych. Jest i trzecia plaża usytuowana na wschód od plaży głównej, z której można spacerem dotrzeć właśnie na tę trzecia plaże. Jednak nie tylko plaże to piasek.

Łeba

Piasek bez końca

O piaszczystych plażach Łeby czy Władysławowa można by mówić sporo, ale w Łebie słynny jest on z jeszcze jednego względu — jest ruchomy. To Słowiński Park Narodowy słynie głównie z przesuwających się corocznie o 10 cm wgłąb lądu wydm. Łeba oddalona jest od niego o 9 km i wielu turystów ją odwiedza z planem zobaczenia ruchomych piasków właśnie. We Władysławowie natomiast piaski się nie ruszają, ale tutejsze prądy morskie wzdłuż wybrzeża powodują, że plaża i piasek nie wymagają rekultywacji, linia brzegowa jest niezmienna, podobnie jak ilość wiernych turystów odwiedzających miejscowość co roku.

We Władysławowie obok plaży znajdziemy inne atrakcje czyniące miasto niezmiennie popularnym. Jednym z najważniejszych punktów miasta jest port rybacki, który jest jednym z głównych portów nad Morzem Bałtyckim pod względem ilości wyławianych ryb i liczby kutrów rybackich, które w ciągu roku przybywających tu celem zaopatrzenia w paliwo czy prowiant. Tu na pewno zjemy świeżą rybę. A co jeszcze oferuje Władysławowo?

Władysławowo – atrakcje dla każdego

Jednym z centralnych miejsc w mieście jest zabytkowy Dom Rybaka, który mieści w sobie sporo atrakcji i jest dobrą opcją na deszczowy dzień, kiedy to chcemy się ukryć, a jednocześnie robić coś wartościowego. Wybudowany w latach 50 XX wieku początkowo służył jako hotel dla rybaków, a obecnie jest m.in. siedzibą Urzędu Miasta. Dla turystów największą atrakcją jest taras widokowy. Mieści się on na wysokości 45 m n.p.m., czyli na IX piętrze budynku. Z tarasu dostępny jest widok na Morze Bałtyckie z obu stron Mierzei Helskiej, Gdynię czy Rozewie. Dom Rybaka to też Muzeum Motyli, w którym znajduje się ponad 3000 gatunków nie tylko motyli, ale też innych owadów. Trzeba nadmienić, że również w Łebie znajduje się Muzeum Motyli działające już ponad 24 lata. Magiczny Zawrót Głowy to z kolei wystawa dostępna jedynie we Władysławowie, również w Domu Rybaka. To atrakcja szczególnie lubiana przez dzieci, ale nie tylko, prezentująca techniki iluzji i pozwalająca poznać tajemnicę magicznych sztuczek. Znajduje się tu Gabinet Śmiechu, gdzie przeglądając się w 13 lustrach, zmieniamy kształt i proporcje i w odbiciach robimy się wyjątkowo komiczni. Czego chcieć więcej we Władysławowie?

Aleją do gwiazd

Tak jak w Łebie możemy przejść się wspomnianą Aleją Prezydentów, tak we Władysławowie warto odwiedzić Aleję Gwiazd Sportu znajdującą się tuż przy Centrum Przygotowań Olimpijskich. Promenada funkcjonuje od 2000 roku i nie ma takiej drugiej w kraju. Dlatego każdy fan sportu chętnie kieruje tu swoje kroki, znajdując się we Władysławowie. Upamiętnieni tu są nie tylko sportowcy, ale też trenerzy czy dziennikarze sportowi. W 2014 roku powstał tu również pomnik „Korona Himalajow” przyjmujący postaci 14 skalnych płyt, które nawiązują do tylu ośmiotysięczników zdobytych przez Polaków. Promenada Gwiazd jest też miejscem organizowania wielu imprez artystycznych czy sportowych z udziałem ciekawych wykonawców. Można tu trafić nie tylko na mecz piłki nożnej, ale też pokaz sztucznych ogni czy sadzenie drzewek okolicznościowych.

Nieco ponad godzina jazdy samochodem dzieli Łebę od Władysławowa. Wybierając się do jednej miejscowości, zawsze można zajrzeć do drugiej. Jednak niezależnie od wyboru w obu miastach czeka na nas nie tylko plaża i morze, ale też nadmorski klimat, przyroda, której w innych częściach kraju nie zobaczymy i kuchnia, która sprawia, że nagle spożywamy znacznie więcej ryb niż w pozostałych miesiącach roku.

Poznaj nasze apartamenty wWładysławowie

Podobne artykuły

Latarnia morska w Rozewie — historia i ciekawostki

2024-06-03 15:30:48
Kiedy jedziemy nad morze, jedną z oczywistych atrakcji, jakie będziemy chcieli odwiedzić, jest pobliska latarnia morska. Latarnie przyciągają jak magnes i to nie tylko przez to, że oświetlają statkom drogę. Mają w sobie coś tajemniczego i symbolicznego. Jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Władysławowo, to budowlą, jaką musimy koniecznie zobaczyć, jest latarnia morska w Rozewie. Żeby wycieczka była jeszcze przyjemniejsza i klimatyczna, warto, byśmy o tym miejscu dowiedzieli się czegoś więcej. Czym zachwyci nas latarnia morska we Władysławowie?
Więcej

Historia Władysławowa, legendy i ciekawostki

2024-06-03 15:27:44
Władysławowo jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów w Polsce. W każde lato przyciąga rzesze turystów nie tylko z naszego kraju. Kojarzy się z rozległą i piaszczystą plażą, ale jest przy tym miejscem bogatym pod względem historycznym. Znając ciekawostki i legendy na temat Władysławowa, będziemy mogli spojrzeć na to miasto z zupełnie nowej perspektywy.
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej

Kawiarnie we Władysławowie — gdzie warto zajrzeć? Podpowiadamy

2024-03-28 13:55:25
Władysławowo jest malowniczą nadmorską miejscowością, która przyciąga turystów przez cały rok. Chociaż największy tłok jest tutaj latem, to i w innych porach roku przyjezdnych nie brakuje. Zachętą może być na przykład chęć oddychania powietrzem nasyconym jodem. Niezależnie od tego, kiedy wybierzemy się nad morze, będziemy chcieli zjeść smaczny obiad lub podwieczorek, a lokali nie brakuje. Jakie kawiarnie we Władysławowie cieszą się największą popularnością?
Więcej

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:31:05
Kiedy planujemy wakacje nad morzem, to poza tym, że spędzimy większość czasu na plaży, warto zapoznać się z tym, jakie inne atrakcje będą w okolicy. Jednym z kurortów, który od zawsze cieszy się popularnością, jest Władysławowo. Decydując się na pobyt w tej miejscowości, nie będziemy narzekać na nudę. Jednym z miejsc, jakie powinniśmy odwiedzić, jest Aleja Gwiazd Sportu, z której słynie Władysławowo.
Więcej