Łeba czy Władysławowo? Podpowiadamy!

2023-02-15 14:21:52

Urlop nad Morzem Bałtyckim często rozpoczynamy, przeglądając informacje o pogodzie i plażach. Łeba to 10-kilometrowa linia brzegowa i rzeka Łeba dzielącą tę plażę na dwie części. Władysławowo to natomiast najpopularniejsze miejsce urlopowe wybierane przez Polaków. Zapewne zawdzięcza to jednej z najszerszych plaż na wybrzeżu i posiadaniu aż 5 strzeżonych plaż. Łeba i Władysławowo to jednak nie tylko plaże. Dlaczego warto wybrać się do tych kurortów?

Spacerowa Łeba

Deptaki wzdłuż pasa wydmowego to zjawisko wszechobecne w miejscowościach nadmorskich. Choć wydeptane wzdłuż i wszerz, w Łebie nie są jedyną okazją na niekończące się spacery. Jest to niewątpliwie jedno z ulubionych miejsc turystów ze względu na urokliwą ławeczkę z pieskiem, która upamiętnia hodowczynię owczarków nizinnych Danutę Hryniewicz. Usytuowana wzdłuż deptaka Aleja Prezydentów to kolejna atrakcja przyciągająca spacerowiczów. Zobaczymy tu odciski dłoni wszystkich prezydentów Polski.

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem we Władysławowie

 

Drugim uczęszczanym w Łebie spacerowym miejscem jest oczywiście plaża. Linia mierząca 10 km posiada wiele zejść z miasta. W Łebie linia brzegowa jest bardzo urozmaicona. Na wschód od kanału portowego znajduje się główna plaża miasta, na zachód z kolei idąc, znajdziemy mniej uczęszczaną plażę, na której odbywa się większość imprez plenerowych. Jest i trzecia plaża usytuowana na wschód od plaży głównej, z której można spacerem dotrzeć właśnie na tę trzecia plaże. Jednak nie tylko plaże to piasek.

Łeba

Piasek bez końca

O piaszczystych plażach Łeby czy Władysławowa można by mówić sporo, ale w Łebie słynny jest on z jeszcze jednego względu — jest ruchomy. To Słowiński Park Narodowy słynie głównie z przesuwających się corocznie o 10 cm wgłąb lądu wydm. Łeba oddalona jest od niego o 9 km i wielu turystów ją odwiedza z planem zobaczenia ruchomych piasków właśnie. We Władysławowie natomiast piaski się nie ruszają, ale tutejsze prądy morskie wzdłuż wybrzeża powodują, że plaża i piasek nie wymagają rekultywacji, linia brzegowa jest niezmienna, podobnie jak ilość wiernych turystów odwiedzających miejscowość co roku.

We Władysławowie obok plaży znajdziemy inne atrakcje czyniące miasto niezmiennie popularnym. Jednym z najważniejszych punktów miasta jest port rybacki, który jest jednym z głównych portów nad Morzem Bałtyckim pod względem ilości wyławianych ryb i liczby kutrów rybackich, które w ciągu roku przybywających tu celem zaopatrzenia w paliwo czy prowiant. Tu na pewno zjemy świeżą rybę. A co jeszcze oferuje Władysławowo?

Władysławowo – atrakcje dla każdego

Jednym z centralnych miejsc w mieście jest zabytkowy Dom Rybaka, który mieści w sobie sporo atrakcji i jest dobrą opcją na deszczowy dzień, kiedy to chcemy się ukryć, a jednocześnie robić coś wartościowego. Wybudowany w latach 50 XX wieku początkowo służył jako hotel dla rybaków, a obecnie jest m.in. siedzibą Urzędu Miasta. Dla turystów największą atrakcją jest taras widokowy. Mieści się on na wysokości 45 m n.p.m., czyli na IX piętrze budynku. Z tarasu dostępny jest widok na Morze Bałtyckie z obu stron Mierzei Helskiej, Gdynię czy Rozewie. Dom Rybaka to też Muzeum Motyli, w którym znajduje się ponad 3000 gatunków nie tylko motyli, ale też innych owadów. Trzeba nadmienić, że również w Łebie znajduje się Muzeum Motyli działające już ponad 24 lata. Magiczny Zawrót Głowy to z kolei wystawa dostępna jedynie we Władysławowie, również w Domu Rybaka. To atrakcja szczególnie lubiana przez dzieci, ale nie tylko, prezentująca techniki iluzji i pozwalająca poznać tajemnicę magicznych sztuczek. Znajduje się tu Gabinet Śmiechu, gdzie przeglądając się w 13 lustrach, zmieniamy kształt i proporcje i w odbiciach robimy się wyjątkowo komiczni. Czego chcieć więcej we Władysławowie?

Aleją do gwiazd

Tak jak w Łebie możemy przejść się wspomnianą Aleją Prezydentów, tak we Władysławowie warto odwiedzić Aleję Gwiazd Sportu znajdującą się tuż przy Centrum Przygotowań Olimpijskich. Promenada funkcjonuje od 2000 roku i nie ma takiej drugiej w kraju. Dlatego każdy fan sportu chętnie kieruje tu swoje kroki, znajdując się we Władysławowie. Upamiętnieni tu są nie tylko sportowcy, ale też trenerzy czy dziennikarze sportowi. W 2014 roku powstał tu również pomnik „Korona Himalajow” przyjmujący postaci 14 skalnych płyt, które nawiązują do tylu ośmiotysięczników zdobytych przez Polaków. Promenada Gwiazd jest też miejscem organizowania wielu imprez artystycznych czy sportowych z udziałem ciekawych wykonawców. Można tu trafić nie tylko na mecz piłki nożnej, ale też pokaz sztucznych ogni czy sadzenie drzewek okolicznościowych.

Nieco ponad godzina jazdy samochodem dzieli Łebę od Władysławowa. Wybierając się do jednej miejscowości, zawsze można zajrzeć do drugiej. Jednak niezależnie od wyboru w obu miastach czeka na nas nie tylko plaża i morze, ale też nadmorski klimat, przyroda, której w innych częściach kraju nie zobaczymy i kuchnia, która sprawia, że nagle spożywamy znacznie więcej ryb niż w pozostałych miesiącach roku.

Poznaj nasze apartamenty w Władysławowie

Podobne artykuły

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:31:05
Kiedy planujemy wakacje nad morzem, to poza tym, że spędzimy większość czasu na plaży, warto zapoznać się z tym, jakie inne atrakcje będą w okolicy. Jednym z kurortów, który od zawsze cieszy się popularnością, jest Władysławowo. Decydując się na pobyt w tej miejscowości, nie będziemy narzekać na nudę. Jednym z miejsc, jakie powinniśmy odwiedzić, jest Aleja Gwiazd Sportu, z której słynie Władysławowo.
Więcej

Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie

2023-11-14 16:14:19
Morze przyciąga przez cały rok. Jego bezkres, skrywana potęga, a zarazem spokój działają jak magnes. Chociaż najczęściej o morzu myśli się pod kątem letniego wypoczynku, to sprawdza się także jesienią, czy zimą. Wśród polskich nadmorskich miejscowości jest kilka takich, które cieszą się szczególną popularnością. Zalicza się do nich Władysławowo. Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie cieszą się ogromnym powodzeniem, co nie jest bezpodstawne.
Więcej

Apartamenty dla wymagających we Władysławowie

2023-11-14 16:01:10
Polskie morze przyciąga jak magnes. Na Wybrzeżu nie brakuje malowniczych miejscowości, w których można wypocząć i spędzić niezapomniane wakacje. Do takich miast bez zwątpienia należy Władysławowo. Zachęca piaszczystymi plażami i licznymi atrakcjami turystycznymi. Przez cały rok przyjeżdżają do niego rzesze turystów. A co jeśli chcemy czegoś więcej? Być może mamy zamiar czerpać pełnymi garściami z tego, co oferuje wybrzeże, a przy tym chcemy uniknąć tłumów? Wtedy apartament VIP we Władysławowie jest znakomitą propozycją.
Więcej

Jastrzębia Góra czy Władysławowo? Podpowiadamy!

2023-02-15 14:00:35
Jastrzębia Góra czy Władysławowo
Jak w góry, to… tylko nad morze do Jastrzębiej Góry. Jak nad ocean, to do Władysławowa! Brzmi nieco abstrakcyjnie? W Jastrzębiej Górze znajduje się najdalej wysunięty na północ punkt w Polsce. Miejscowość swoje wyjątkowe piękno zawdzięcza nadmorskim klifom. We Władysławowie w sezonie dużo się dzieje. Kurort zawdzięcza swoją popularność wyjątkowej plaży i licznym atrakcjom. Co warto wiedzieć o tych miejscowościach?
Więcej