W czym morsować: w butach czy skarpetach?

2023-02-28 13:53:12

Skóra morsa ma nawet 4 cm grubości i chroni doskonale przed mroźnymi wodami Arktyki. Człowiek takich zasobów nie ma i nie tylko w zimnej wodzie przebywać może krótki czas, ale też, aby morsować, potrzebuje odpowiednich akcesoriów. Szczególnie na początku. Dlaczego morsowanie w butach czy skarpetach to ważna kwestia?

Morsowanie – dlaczego warto?

Czy mors arktyczny choruje? Zapewne dopadają go różne choroby, ale na pewno nie przeziębienia. Dla człowieka natomiast w okresie jesienno-zimowym to największa bolączka. Morsowanie przychodzi z pomocą, bo zimne kąpiele zwiększają odporność organizmu. Aktywność ta przyczynia się do redukcji stanów zapalnych, poprawy ukrwienia skóry i wydolności układu sercowo-naczyniowego. Morsowanie to też poprawa kondycji skóry, układu trawiennego oraz lepsze funkcjonowanie stawów czy wzmocnienie mięśni. Mimo tych zalet zanurzenie się w lodowatej wodzie odstrasza wielu z nas. W jaki sposób najlepiej przygotować się do pierwszego morsowania?

morsowanie w płetwach

Ekwipunek morsów

Człowiek w jakiś sposób musi zrekompensować sobie naturę, którą dysponują morsy arktyczne przystosowane do przebywania w niskich temperaturach. Pierwszym naszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Kiedy wykluczone zostały wszystkie zdrowotne przeciwwskazania do morsowania, możemy zacząć stosować zimne kąpiele w warunkach domowych. Jeśli i przez tę próbę przejdziemy, możemy pomyśleć o nie aż tak skomplikowanym, ale jednak ważnym zaopatrzeniu. Będzie to na pewno ciepła czapka, czepek, kąpielówki lub strój kąpielowy, ręcznik, szlafrok lub ponczo, cieple rękawiczki, termos na ciepłą herbatę na rozgrzanie tuż po wyjściu z wody. Pozostaje też kwestia do rozstrzygnięcia, czym zabezpieczyć stopy. Czy lepsze jest morsowanie w butach czy skarpetach?

Morsowanie w butach czy skarpetach — co na nogi morsa?

Zaprawieni morsujący wchodzą do zimnej wody często bez żadnych pomocniczych akcesoriów. Jednak zaczynając swoją przygodę z tą aktywnością, musimy pamiętać, że stopy, podobnie jak dłonie, szybko reagują na wychłodzenie. Drętwieją, sztywnieją, a czasem nawet bolą. W czasie morsowania ręce zabezpieczamy ciepłymi rękawiczkami, których nawet nie musimy zamoczyć, jeśli trzymamy ręce nad głową. W przypadku stóp sprawa jest bardziej skomplikowana. Tak naprawdę zarówno skarpetki, jak i buty są w stanie zapewnić ochronę przed wychłodzeniem. Chodzi tu jednak nie o zwykle skarpetki, tylko neoprenowe. Skarpetki tego typu zapewniają ochronę nie tylko przed zimnem, bo ich gumowa powłoka zabezpiecza również przed wilgocią.

Skarpetki w porównaniu z butami zapewniają większą swobodę, jednak nie chronią przed ewentualnymi niebezpieczeństwami spoczywającymi na dnie akwenu. . Buty do morsowania zazwyczaj również wykonane są z neoprenu, ale posiadają podeszwę, dzięki czemu nie zranimy stopy, tak jak może to się stać w skarpetce. Poza tym buty spełniają podobne funkcje jak skarpetki, czyli zabezpieczają przed wychłodzeniem oraz izolują wilgoć.

Z reguły morsujące osoby stosują zamiennie buty i skarpetki. W zależności od znajomości akwenu i widoczności dna i tego, co na nim spoczywa, wybierają jedne albo drugie. O najlepszy model tego elementu zaopatrzenia najlepiej dopytać bardziej doświadczonych morsów w grupie lub sprzedawcę w sklepie z odzieżą sportową.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Co daje morsowanie?

Jak się przygotować na morsowanie?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Czym jest apartament w stylu loft?

2023-09-18 16:05:10
Wśród rodzajów nieruchomości, jakie cieszą się dużym powodzeniem w ostatnich latach, są, bez wątpienia, apartamenty. Łączą w sobie komfort, ergonomię i ponadprzeciętny design. Jest sporo osób, które w tego typu wnętrzach są wręcz zakochane. Czego możemy się spodziewać, kiedy interesuje nas apartament w stylu loft? Gdzie go szukać i jak stworzyć aranżację oddającą industrialny klimat?
Więcej

Co to jest apartament typu studio?

2023-09-18 15:58:35
Kiedy będziemy szukali nieruchomości na sprzedaż bądź wynajem, obok mieszkań coraz częściej pojawiają się apartamenty typu studio. Kojarzą się nie bez powodu z czymś luksusowym. Decydując się na apartament, chcemy czegoś klasy premium. Takie nieruchomości są droższe aniżeli zwykłe mieszkania, ale też ich standard jest znacznie wyższy. Jak się okazuje, nie każda nieruchomość określona mianem apartamentu zasłużyła na to miano. Ponadto wyróżnia się kilka rodzajów apartamentów, które trochę się między sobą różnią.
Więcej

Co oznacza "apartament superior"?

2023-09-18 15:32:03
Apartamenty kojarzą się z luksusem, elegancją i komfortem. Jednocześnie wyróżnia się kilka podstawowych typów apartamentów, które dość znacząco się miedzy sobą różnią. Mając świadomość tego, co poszczególne określenia oznaczają, łatwiej wybierzemy lokal, jaki wpisze się w nasze oczekiwania. Czego możemy się spodziewać, kiedy mamy do dyspozycji apartament superior?
Więcej

Co to jest apartament typu suite? Turystyczny poradnik

2023-09-06 13:23:23
Wyjeżdżając na wakacje, bardzo starannie wybieramy miejsce, w którym będziemy nocować. Szukamy obiektu, jaki zapewni komfort i będzie dobrze wyposażone. Kiedy będziemy przeglądać bazę noclegową, możemy natrafić na określenie „apartament typu suite”. Z czym się wiąże, czego się spodziewać i gdzie można takowe miejsce znaleźć?
Więcej

Apartamenty na wakacje 2023 - ranking miejsc nad morzem

2023-09-06 13:17:26
Lato zbliża się ku końcowi i chociaż dla części osób urlop jest już tylko miłym wspomnieniem, inni z niecierpliwieniem go wypatrują, ciesząc się, że będą mogli wypocząć bez tłumu turystów. Niezmiennie od lat, jeśli wakacje spędzamy w kraju, to w pierwszej kolejności chcemy je spędzić nad morzem. Nie zraża nas kapryśna pogoda. W jakich nadmorskich miejscowościach apartamenty na wakacje cieszą się największą popularnością?
Więcej