W czym morsować: w butach czy skarpetach?

2023-02-28 13:53:12

Skóra morsa ma nawet 4 cm grubości i chroni doskonale przed mroźnymi wodami Arktyki. Człowiek takich zasobów nie ma i nie tylko w zimnej wodzie przebywać może krótki czas, ale też, aby morsować, potrzebuje odpowiednich akcesoriów. Szczególnie na początku. Dlaczego morsowanie w butach czy skarpetach to ważna kwestia?

Morsowanie – dlaczego warto?

Czy mors arktyczny choruje? Zapewne dopadają go różne choroby, ale na pewno nie przeziębienia. Dla człowieka natomiast w okresie jesienno-zimowym to największa bolączka. Morsowanie przychodzi z pomocą, bo zimne kąpiele zwiększają odporność organizmu. Aktywność ta przyczynia się do redukcji stanów zapalnych, poprawy ukrwienia skóry i wydolności układu sercowo-naczyniowego. Morsowanie to też poprawa kondycji skóry, układu trawiennego oraz lepsze funkcjonowanie stawów czy wzmocnienie mięśni. Mimo tych zalet zanurzenie się w lodowatej wodzie odstrasza wielu z nas. W jaki sposób najlepiej przygotować się do pierwszego morsowania?

morsowanie w płetwach

Ekwipunek morsów

Człowiek w jakiś sposób musi zrekompensować sobie naturę, którą dysponują morsy arktyczne przystosowane do przebywania w niskich temperaturach. Pierwszym naszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Kiedy wykluczone zostały wszystkie zdrowotne przeciwwskazania do morsowania, możemy zacząć stosować zimne kąpiele w warunkach domowych. Jeśli i przez tę próbę przejdziemy, możemy pomyśleć o nie aż tak skomplikowanym, ale jednak ważnym zaopatrzeniu. Będzie to na pewno ciepła czapka, czepek, kąpielówki lub strój kąpielowy, ręcznik, szlafrok lub ponczo, cieple rękawiczki, termos na ciepłą herbatę na rozgrzanie tuż po wyjściu z wody. Pozostaje też kwestia do rozstrzygnięcia, czym zabezpieczyć stopy. Czy lepsze jest morsowanie w butach czy skarpetach?

Morsowanie w butach czy skarpetach — co na nogi morsa?

Zaprawieni morsujący wchodzą do zimnej wody często bez żadnych pomocniczych akcesoriów. Jednak zaczynając swoją przygodę z tą aktywnością, musimy pamiętać, że stopy, podobnie jak dłonie, szybko reagują na wychłodzenie. Drętwieją, sztywnieją, a czasem nawet bolą. W czasie morsowania ręce zabezpieczamy ciepłymi rękawiczkami, których nawet nie musimy zamoczyć, jeśli trzymamy ręce nad głową. W przypadku stóp sprawa jest bardziej skomplikowana. Tak naprawdę zarówno skarpetki, jak i buty są w stanie zapewnić ochronę przed wychłodzeniem. Chodzi tu jednak nie o zwykle skarpetki, tylko neoprenowe. Skarpetki tego typu zapewniają ochronę nie tylko przed zimnem, bo ich gumowa powłoka zabezpiecza również przed wilgocią.

Skarpetki w porównaniu z butami zapewniają większą swobodę, jednak nie chronią przed ewentualnymi niebezpieczeństwami spoczywającymi na dnie akwenu. . Buty do morsowania zazwyczaj również wykonane są z neoprenu, ale posiadają podeszwę, dzięki czemu nie zranimy stopy, tak jak może to się stać w skarpetce. Poza tym buty spełniają podobne funkcje jak skarpetki, czyli zabezpieczają przed wychłodzeniem oraz izolują wilgoć.

Z reguły morsujące osoby stosują zamiennie buty i skarpetki. W zależności od znajomości akwenu i widoczności dna i tego, co na nim spoczywa, wybierają jedne albo drugie. O najlepszy model tego elementu zaopatrzenia najlepiej dopytać bardziej doświadczonych morsów w grupie lub sprzedawcę w sklepie z odzieżą sportową.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Co daje morsowanie?

Jak się przygotować na morsowanie?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Pałac w Krokowej — historia pomorskiej perły architektury

2024-06-03 15:34:34
Podczas planowania wakacji nad morzem myślimy przede wszystkim o prażącym słońcu i plaży. Jednak okolice polskiego wybrzeża są atrakcyjne nie tylko przez dostęp do morza. Wystarczy trochę się rozejrzeć, a znajdziemy mnóstwo innych atrakcji i interesujące obiekty historyczne. Przykładem jest pałac w Krokowej. Gdyby mury tej okazałej budowli potrafiły mówić, mogłoby opowiedzieć wielowiekową historię.
Więcej

Latarnia morska w Rozewie — historia i ciekawostki

2024-06-03 15:30:48
Kiedy jedziemy nad morze, jedną z oczywistych atrakcji, jakie będziemy chcieli odwiedzić, jest pobliska latarnia morska. Latarnie przyciągają jak magnes i to nie tylko przez to, że oświetlają statkom drogę. Mają w sobie coś tajemniczego i symbolicznego. Jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Władysławowo, to budowlą, jaką musimy koniecznie zobaczyć, jest latarnia morska w Rozewie. Żeby wycieczka była jeszcze przyjemniejsza i klimatyczna, warto, byśmy o tym miejscu dowiedzieli się czegoś więcej. Czym zachwyci nas latarnia morska we Władysławowie?
Więcej

Historia Władysławowa, legendy i ciekawostki

2024-06-03 15:27:44
Władysławowo jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów w Polsce. W każde lato przyciąga rzesze turystów nie tylko z naszego kraju. Kojarzy się z rozległą i piaszczystą plażą, ale jest przy tym miejscem bogatym pod względem historycznym. Znając ciekawostki i legendy na temat Władysławowa, będziemy mogli spojrzeć na to miasto z zupełnie nowej perspektywy.
Więcej

Półwysep Helski — loty widokowe — gdzie i jak latać?

2024-04-30 11:46:12
Półwysep Helski to wysunięty na północ kraniec Polski zachwycający unikatową przyrodą i widokami. W sezonie letnim przyciąga całe rzesze turystów nie tylko z Polski, którzy z chęcią odpoczywają wśród lasów i wydm. To bez zwątpienia jeden z urokliwych regionów, jakie warto podziwiać nie tylko z ziemi. Chcąc przeżyć niezapomniane wrażenia, możemy przejrzeć ofertę na loty widokowe. To coś w sam raz dla lubiących powiew adrenaliny.
Więcej

Groty Mechowskie — historia i przydatne informacje

2024-04-30 11:44:23
Kiedy będziemy na Pomorzu Gdańskim, nie skupiajmy się jedynie na największych kurortach polskiego wybrzeża. Przyjrzyjmy się ich najbliższej okolicy, bo jest mnóstwo miejsc, jakie warto odwiedzić, a znajdują się trochę na uboczu. Wśród tych szczególnie polecanych wymienia się Groty Mechowskie, które zlokalizowane są w położonej 10 km od Pucka wsi Mechowo. Zaliczają się one do najpiękniejszych zabytków przyrodniczych na Pomorzu Gdańskim. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim wybierzemy się na wycieczkę?
Więcej