W czym morsować: w butach czy skarpetach?

2023-02-28 13:53:12

Skóra morsa ma nawet 4 cm grubości i chroni doskonale przed mroźnymi wodami Arktyki. Człowiek takich zasobów nie ma i nie tylko w zimnej wodzie przebywać może krótki czas, ale też, aby morsować, potrzebuje odpowiednich akcesoriów. Szczególnie na początku. Dlaczego morsowanie w butach czy skarpetach to ważna kwestia?

Morsowanie – dlaczego warto?

Czy mors arktyczny choruje? Zapewne dopadają go różne choroby, ale na pewno nie przeziębienia. Dla człowieka natomiast w okresie jesienno-zimowym to największa bolączka. Morsowanie przychodzi z pomocą, bo zimne kąpiele zwiększają odporność organizmu. Aktywność ta przyczynia się do redukcji stanów zapalnych, poprawy ukrwienia skóry i wydolności układu sercowo-naczyniowego. Morsowanie to też poprawa kondycji skóry, układu trawiennego oraz lepsze funkcjonowanie stawów czy wzmocnienie mięśni. Mimo tych zalet zanurzenie się w lodowatej wodzie odstrasza wielu z nas. W jaki sposób najlepiej przygotować się do pierwszego morsowania?

morsowanie w płetwach

Ekwipunek morsów

Człowiek w jakiś sposób musi zrekompensować sobie naturę, którą dysponują morsy arktyczne przystosowane do przebywania w niskich temperaturach. Pierwszym naszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Kiedy wykluczone zostały wszystkie zdrowotne przeciwwskazania do morsowania, możemy zacząć stosować zimne kąpiele w warunkach domowych. Jeśli i przez tę próbę przejdziemy, możemy pomyśleć o nie aż tak skomplikowanym, ale jednak ważnym zaopatrzeniu. Będzie to na pewno ciepła czapka, czepek, kąpielówki lub strój kąpielowy, ręcznik, szlafrok lub ponczo, cieple rękawiczki, termos na ciepłą herbatę na rozgrzanie tuż po wyjściu z wody. Pozostaje też kwestia do rozstrzygnięcia, czym zabezpieczyć stopy. Czy lepsze jest morsowanie w butach czy skarpetach?

Morsowanie w butach czy skarpetach — co na nogi morsa?

Zaprawieni morsujący wchodzą do zimnej wody często bez żadnych pomocniczych akcesoriów. Jednak zaczynając swoją przygodę z tą aktywnością, musimy pamiętać, że stopy, podobnie jak dłonie, szybko reagują na wychłodzenie. Drętwieją, sztywnieją, a czasem nawet bolą. W czasie morsowania ręce zabezpieczamy ciepłymi rękawiczkami, których nawet nie musimy zamoczyć, jeśli trzymamy ręce nad głową. W przypadku stóp sprawa jest bardziej skomplikowana. Tak naprawdę zarówno skarpetki, jak i buty są w stanie zapewnić ochronę przed wychłodzeniem. Chodzi tu jednak nie o zwykle skarpetki, tylko neoprenowe. Skarpetki tego typu zapewniają ochronę nie tylko przed zimnem, bo ich gumowa powłoka zabezpiecza również przed wilgocią.

Skarpetki w porównaniu z butami zapewniają większą swobodę, jednak nie chronią przed ewentualnymi niebezpieczeństwami spoczywającymi na dnie akwenu. . Buty do morsowania zazwyczaj również wykonane są z neoprenu, ale posiadają podeszwę, dzięki czemu nie zranimy stopy, tak jak może to się stać w skarpetce. Poza tym buty spełniają podobne funkcje jak skarpetki, czyli zabezpieczają przed wychłodzeniem oraz izolują wilgoć.

Z reguły morsujące osoby stosują zamiennie buty i skarpetki. W zależności od znajomości akwenu i widoczności dna i tego, co na nim spoczywa, wybierają jedne albo drugie. O najlepszy model tego elementu zaopatrzenia najlepiej dopytać bardziej doświadczonych morsów w grupie lub sprzedawcę w sklepie z odzieżą sportową.

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o morsowaniu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć morsować?

Morsowanie - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Morsowanie dzieci - czy dzieci mogą morsować?

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

Co daje morsowanie?

Jak się przygotować na morsowanie?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Zacne apartamenty w Jastarni – ranking

2023-03-31 11:21:49
Istnieją takie regiony w Polsce, które wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, przyrastają w liczbę turystów. Regiony nadmorskie, a szczególnie Półwysep Helski należą do czołówki takich miejsc. Jednak napływ turystów nie oznacza, że tamtejsze miejscowości się rozrastają. Jastarnia od lat cieszy się ogromną popularnością w sezonie urlopowym, ale jej powierzchnia niezmiennie zajmuje 4,31 km2. Dlatego miejsca noclegowe rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Więcej

Wolne apartamenty w Jastarni — kiedy najlepiej bookować termin?

2023-03-31 11:02:26
Bezleśne torfowiska, wrzosowiska, bujne trawy, sosnowy bór i piaszczyste wydmy. To wszystko znajdziemy w Jastarni. Przyroda to jednak nie wszystko, bo warunki pogodowe z największą ilością dni słonecznych w Polsce to kolejna rzecz przyciągająca turystów spragnionych lata i atrakcji. Czy wolne apartamenty w Jastarni zawsze na nas czekają?
Więcej

Dom Zdrojowy Jastarnia – historia

2023-03-31 10:20:14
Opowieści o domach często emanują tajemnicą. Domy z historią nas przyciągają, bo mają w sobie coś magicznego. Dom Zdrojowy w Jastarni przetrwał wojnę, a obecne zmiany i rozbudowa wciąż nawiązują do czasów, gdy sam Jan Kiepura raczył gości koncertami. Obecna imponująca forma hotelu wciąż nawiązuje do historii nie tylko samego hotelu, ale też całej miejscowości. Jaki jest dzisiejszy Dom Zdrojowy w Jastarni?
Więcej

Jak się przygotować na morsowanie?

2023-02-28 13:43:01
Mówi się, że początki zawsze są trudne. Jednak niektóre są trudniejsze, szczególnie kiedy sami bez przymusu mamy narazić się na silny dyskomfort. Morsowanie wciąż rodzi zdziwienie u wielu z nas zimą zakutanych w ciepłe czapki, kurtki i rękawiczki. Jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, o czym świadczą rekordowe statystyki Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie. Jak wyglądają przygotowania do morsowania i co jest potrzebne do morsowania?
Więcej