Dom Zdrojowy Jastarnia – historia

2023-03-31 10:20:14

Opowieści o domach często emanują tajemnicą. Domy z historią nas przyciągają, bo mają w sobie coś magicznego. Dom Zdrojowy w Jastarni przetrwał wojnę, a obecne zmiany i rozbudowa wciąż nawiązują do czasów, gdy sam Jan Kiepura raczył gości koncertami. Obecna imponująca forma hotelu wciąż nawiązuje do historii nie tylko samego hotelu, ale też całej miejscowości. Jaki jest dzisiejszy Dom Zdrojowy w Jastarni?

Dom Zdrojowy w Jastarni – dlaczego powstał?

Pomysłem ostatniego przedwojennego wójta gminy Hel było uczynienie z Jastarni luksusowego kurortu przyciągającego nietuzinkowych gości ze świata artystycznego czy politycznego. Marian Stelmaszczyk, bo tak nazywał się wójt, uznał, że w związku z tym w miejscowości należy zainwestować w elegancki, nowoczesny hotel. Było to w roku 1937, a już w kolejnym powstały plany architektoniczne wykonane przez inżyniera Jana Konke.

Dom Zdrojowy

Celem było stworzenie parku wypoczynkowego z szeroką aleją otoczoną ozdobnymi drzewami i krzewami. Taka część zdrojowa hotelu miała być usytuowana od strony morza. Budowa Domu Zdrojowego przebiegała tak szybko, że choć pozwolenie na budowę uzyskano w lutym 1939 r., to już w tym samym roku w sezonie letnim hotel został otwarty dla gości. A sam Jan Kiepura był tutejszą gwiazdą estrady. Co jeszcze warto wiedzieć o Domu Zdrojowym w Jastarni?

Dom Zdrojowy kiedyś i dziś

Działania wojenne oszczędziły Dom Zdrojowy, który w czasie wojny służył jako baza dla wojsk niemieckich. Ówczesny Dom Zdrojowy był mniejszy niż ten obecny i jak twierdzą ci, którzy pamiętają, jeszcze na długo po wojnie służył mieszkańcom, a nie tylko turystom, bo mógł z niego korzystać każdy. Słynne w wielu miejscach w Polsce w latach 60 fajfy, czyli imprezy taneczne rozpoczynające się o 17 były w Domu Zdrojowym znane i tłoczne. Za niewielkie pieniądze kupowało się bilet na tańce do samego świtu.

Z upływem czasu obiekt zaczął podupadać i w 2000 roku podjęto decyzję o jego wyburzeniu. W tym samym miejscu postanowiono wybudować obiekt o podobnej funkcji, ale nowocześniejszy i większy. Obecny Dom Zdrojowy powstał w latach 2003-2005 i stanowi luksusowy hotel Spa. Oznacza to, że chętnie odwiedzany jest przez gości, którzy poza plażowaniem skorzystać chcą z masaży czy zabiegów pielęgnacyjnych. W strefie Spa znajdziemy też autorskie rytuały pielęgnacyjne w akompaniamencie medytacji, kaszubskich trunków lub upominków oraz kosmetyków inspirowanych roślinami prosto z tutejszych łąk. Co jeszcze ma nam do zaoferowania Dom Zdrojowy w Jastarni?

Nowoczesny Hotel z historią

Dom Zdrojowy tuż po przekroczeniu progu oferuje nam sporą dawkę swojej historii, bo w lobby umieszczone są fotografie upamiętniające to miejsce od początku swoich dziejów. Obecna bryła hotelu przypomina natomiast statek, co podkreśla jego największy atut, jakim jest odległość zaledwie 30 metrów od morza. Jednak to nie koniec oferty przyciągającej gości, bo hotel dysponuje interesującą strefą rekreacyjną. Oznacza to, że nawet wtedy, gdy w Jastarni nastanie kiepska pogoda, goście na nudę narzekać nie będą.

W hotelu znajduje się basen z jacuzzi. Basen ma głębokość 140 cm, ale dla dzieci istnieje brodzik o głębokości 40 cm. Strefa saun to również bogata oferta, bo znajdziemy tu zarówno saunę suchą, parową, jak i tepidarium do wypoczynku z podgrzewanymi leżakami. Dla spragnionych aktywności również się coś znajdzie, bo można spędzić tu trochę czasu na sali fitness czy siłowni. Strefa Spa to wyjątkowa okazja na regenerację ciała i umysłu. Co ciekawe, znajdą tu coś dla siebie również najmłodsi goście, bo raczej żaden maluch nie odmówi czekoladowego masażu pleców lub masażu twarzy z ogórkiem na oczach. Trzeba zatem dodać, że Dom Zdrojowy to miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi. Dlaczego jeszcze warto tu przyjechać właśnie z rodziną?

Apartamenty w Domu Zdrojowym – bo można chcieć jeszcze więcej

Komfort noclegu nad morzem to rzecz ważna dla wielu osób, które po upalnym dniu na plaży i wysiłku związanym z wodnymi sportami chciałyby odpocząć w zaciszu komfortowego miejsca. W takich okolicznościach chcielibyśmy, aby wszystko, co istotne, znajdowało się pod ręką i taką ofertę daje nam między innymi Apartament Bosmański w Domu Zdrojowym. Jest to luksusowa przestrzeń skrupulatnie przemyślana pod kątem spełnienia oczekiwań gości. Wysoki standard i nowoczesna aranżacja gwarantują funkcjonalność i relaks. W apartamencie znajdują się wszelkie niezbędne sprzęty, typu mikrofalówka, odkurzacz, żelazko, suszarka. Apartament Bosmański przystosowany jest do pobytu 3 osób, będzie więc idealnie spełniał oczekiwania rodziny z dzieckiem. Apartament Bosmański to 25 m2 dodatkowo zaopatrzony w kameralny taras i przestronną łazienkę.

Turyści w Domu Zdrojowym doceniają nie tylko bliskość plaży, luksusowe wnętrza czy strefę rekreacji i Spa. Zdaniem gości warta uznania jest także tutejsza restauracja serwująca smaczne dania, parking podziemny, widoki z okien oraz czystość i wygoda. Decydując się na urlop w Jastarni, warto zadbać o to, by mieć wszystko w jednym miejscu.

 

Historia Helu:

Historia Jastarni - kiedyś i dziś, czyli co się zmieniło?

Morskie opowieści w Jastarni - ciekawe wydarzenia, w których warto wziąć udział

Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki

Poznaj nasze apartamenty w Jastarnii

Podobne artykuły

Latarnia morska w Jastarni — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:32:49
Jeśli prześledzimy rankingi na najpiękniejsze miejscowości nad polskim morzem, to niemal zawsze w czołówce pojawiają się kurorty Półwyspu Helskiego, w tym Jastarnia. Słynie przede wszystkim z wyjątkowo pięknych plaż, ale oprócz tego warto odwiedzić tamtejszą latarnię morską.
Więcej

Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki

2023-04-28 13:25:40
Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki Jurata niegdyś była częścią miasta Jastarnia. Od kilku lat już nie jest, za to stała się osadą nadmorską. Jednak przez lata zdążyła zgromadzić niebagatelną historię, na tyle ciekawą, że niejeden kurort jej nie dorównuje. Jurata jako kurort przez lata przyciągała państwowe elity. Być może zwieńczeniem tego faktu było powstanie w latach 60. Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów „Mewa”. Co to za miejsce i jaką historię skrywa?
Więcej

Dom Zdrojowy w Jastarni na Wielkanoc

2023-04-05 11:20:28
Jastarnia choć niewielka, miała i ma swoje wielkie tradycje. Prażnica, czyli jajecznica na boczku, to słynne kaszubskie śniadanie wielkanocne, a smaganie gałązkami agrestu w Wielki Piątek symbolizowało pokutę. Obecnie tradycje kaszubskie stały się podobne do tych w całym kraju, jednak przybywając do Jastarni, by spędzić Wielkanoc, możemy liczyć na nieco inny klimat świętowania. Duże prawdopodobieństwo jest, że  poranek wielkanocny zacznie Bãblowanié. Usłyszymy je również w Domu Zdrojowym. Co to takiego?
Więcej

Zacne apartamenty w Jastarni – ranking

2023-03-31 11:21:49
Istnieją takie regiony w Polsce, które wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, przyrastają w liczbę turystów. Regiony nadmorskie, a szczególnie Półwysep Helski należą do czołówki takich miejsc. Jednak napływ turystów nie oznacza, że tamtejsze miejscowości się rozrastają. Jastarnia od lat cieszy się ogromną popularnością w sezonie urlopowym, ale jej powierzchnia niezmiennie zajmuje 4,31 km2. Dlatego miejsca noclegowe rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Więcej