Apartamenty — słowniczek pojęć

2023-04-28 12:51:57

Apartamenty są atrakcyjną opcją w czasie wakacji. W ostatnim czasie stały się o wiele bardziej popularne niż hotele czy pensjonaty. Wpływ ma na to niewątpliwa swoboda, większa prywatność czy sama przestrzeń pomieszczeń. Apartamenty to też niższa cena i lepsze wyposażenie kuchni czy łazienki, co ma szczególne znaczenie dla rodzin z dziećmi. Jednak co dokładnie kryje się pod pojęciem apartamentu?

Co to jest apartament – definicja

Definicja tego pojęcia nie jest klarowna, przez co wiele mieszkań na wynajem bezpodstawnie określa się mianem apartamentu. Według słownika apartament to przestronne mieszkanie o podwyższonym standardzie. Niektóre źródła podają, że apartament to mieszkanie lub pomieszczenie w hotelu, które urządzono luksusowo. Można więc śmiało powiedzieć, że apartament powinien cechować się sporym metrażem, wysokim standardem wykończenia zarówno samego lokalu, jak i budynku oraz bogatym wyposażeniem. Wśród apartamentów wyróżnia się jednak pewne odmiany.

luksusowy apartament nad morzem

Apartamenty inwestycyjne – co to jest?

Coraz częściej osoby dysponujące nadwyżkami gotówki wolą nie trzymać ich na koncie, tylko zainwestować i czerpać z tego pasywny zysk. Dlatego w najpopularniejszych lokalizacjach w kraju powstaje coraz więcej nieruchomości, których celem jest regularny wynajem, co stanowi źródło zarobku dla właściciela. Jednak tylko część dochodu trafia do właściciela i ma on ograniczenia co do możliwości spędzania tam czasu. Gwarancja wynajmu ze strony operatorów sprawia, że spora część zysków trafia do ich kieszeni. Apartamenty inwestycyjne często bowiem ulokowane są w hotelach lub innych kompleksach turystycznych, dzięki którym lokal ma zapewnione obłożenie. Procent zysku właściciela zależy w dużym stopniu od tego, w jakim stopniu właściciel zdecyduje się zrezygnować z tzw. pobytów właścicielskich.

Apartament typu suite – co to jest?

Apartamenty powinny być przestronne, ale niekoniecznie oznacza to sporą liczbę pomieszczeń. Apartament typu suite to lokal, w skład którego wchodzi sypialnia oraz pokój dzienny również z funkcją spania. Pomieszczenia mają czasem osobne wejścia do tych pomieszczeń i spory rozdzielający je korytarz. Gwarantuje to prywatność i przestrzeń osobom zamieszkującym apartament. W takim apartamencie znajduje się również w pełni wyposażona, komfortowa łazienka spełniająca wszystkie potrzeby w czasie pobytu. Taki apartament zapewnia też wyposażenie kuchenne takie jak lodówka, mikrofalówka, kuchenka. Przeważnie apartament typu suite posiada też balkon.

Czym jest apartament typu studio?

Na tym rodzaje apartamentów się nie kończą. Dla jednej osoby lub pary z reguły wystarczy mniejszy lokal, którym będzie apartament typu studio. Co to jest apartament typu studio? Jest to lokal składający się z jednego większego pomieszczenia z aneksem kuchennym. Ważne tu będzie wyposażenie, bo musi ono spełniać zarówno funkcję sypialni, jak i pokoju dziennego. Apartament typu studio to też łazienka zapewniająca komfort pobytu. Odnosząc się do definicji apartamentu, można mieć wątpliwości czy studio spełnia wymogi metrażu, jednak to nadal pomieszczenia luksusowe, nowoczesne i komfortowe, wyposażone we wszystko, co potrzebne. Co jeszcze znajdziemy w ofercie apartamentów?

Apartament superior i deluxe – standardy pokoi hotelowych

Apartamenty superior to termin, którym posługujemy się, omawiając warianty pokoi hotelowych, które zależne są od oferowanego standardu. Co oznacza apartament superior? W ofercie takiego pokoju goście otrzymują lepsze wyposażenie niż w pokoju standardowym. Będzie tam balkon, klimatyzacja, TV czy wanna zamiast prysznica. W ramach noclegu w takim pokoju najczęściej wliczony jest szerszy zakres usług hotelowych. Z kolei co to znaczy apartament typu deluxe? Tego typu standard zazwyczaj jest bardzo ekskluzywny, zapewnia komfortowe warunki do mieszkania czy pracy, często ma wyjątkowe położenie w hotelu, zapewniając większą prywatność czy atrakcyjny widok z balkonu. Goście często mają tu dostęp do darmowego mini baru czy strefy spa.

Apartament w stylu loft

Decydując się na apartament w stylu loft, możemy spodziewać się wyjątkowo wysokich pomieszczeń i otwartej przestrzeni, gdyż ścianki działowe są tu ograniczone do niezbędnego minimum. Duże, wysokie okna zapewniają tu sporo naturalnego światła. Choć ogólnie o stylu loftowym mówi się, że jest bardzo oszczędny, to niewątpliwie apartamenty tego rodzaju należą do luksusowych. Można tu spodziewać się cegły dekoracyjnej na ścianach, widocznych instalacji czy belek konstrukcyjnych i rur. Surowe drewno, metal czy mosiądz to dość częste materiały wykończeniowe. Proste surowe formy nie oznaczają jednak braku przytulności czy niepraktyczności wyposażenia.

Co to znaczy apartament na wyłączność?

Właściciel apartamentu może podpisać umowę otwartą lub na wyłączność z pośrednikiem nieruchomości chcąc sprzedać, lub wynająć lokal. Umowa na wyłączność oznacza, że przekazuje się prawa tylko jednemu pośrednikowi i to on przeprowadza proces sprzedaży czy regularnego wynajmu od początku do końca.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Najdroższe apartamenty na świecie

2023-05-30 10:11:48
Na świat luksusu i bogactw wielu z nas patrzy nie tylko z zazdrością, ale też z zainteresowaniem. Ciekawi nas, na co pozwalają współczesne technologie i wnętrzarskie rozwiązania oraz ile niektórzy ludzie są w stanie za tak ekskluzywne życie zapłacić. Nowy Jork, Londyn czy Dubaj między innymi to miejsca z bogatymi dzielnicami, w których apartamenty zakupuje największa liczba milionerów z całego świata. Czym charakteryzują się najdroższe apartamenty na świecie poza horrendalną ceną?
Więcej

Czy warto inwestować w apartamenty nad morzem?

2023-05-30 09:57:48
Kwestia sensu odkładania i gromadzenia kapitału na rachunkach bankowych w ostatnich czasach jest mocno dyskusyjna. Towarzysząca nam już od wielu miesiącach inflacja sprawia, że posiadany w ręku pieniądz jedynie traci na wartości. Coraz więcej z nas myśli zatem o sensownym ulokowaniu pieniędzy, a im więcej ich mamy, tym częściej rozważamy nieruchomości. Czy warto inwestować w apartamenty nad morzem, w górach, a może wakacyjny apartament z basenem w Hiszpanii? Rozważając inwestycję, która miałaby wiązać się z zarobkiem, zawsze należy  uwzględniać lokalizację, która zagwarantuje nam stały napływ turystów.
Więcej

Apartament na imprezę nad morzem

2023-05-30 09:37:46
Czym innym jest poszukiwanie apartamentu na rodzinny wypoczynek w otoczeniu przyrody, a czym innym, gdy planujemy imprezę jubileuszową czy po prostu w gronie rodziny bądź znajomych. Niezadowoleni z powodu hałasu mieszkańcy sąsiednich lokali mogą stać się nieprzychylni właścicielowi takiego apartamentu, a tym samym zniechęcić go do dalszego wynajmowania lokalu w celach imprezowych. Jak rozwiązać taką sytuację i znaleźć apartament na imprezę?
Więcej

Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki

2023-04-28 13:25:40
Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki Jurata niegdyś była częścią miasta Jastarnia. Od kilku lat już nie jest, za to stała się osadą nadmorską. Jednak przez lata zdążyła zgromadzić niebagatelną historię, na tyle ciekawą, że niejeden kurort jej nie dorównuje. Jurata jako kurort przez lata przyciągała państwowe elity. Być może zwieńczeniem tego faktu było powstanie w latach 60. Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów „Mewa”. Co to za miejsce i jaką historię skrywa?
Więcej