Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki

2023-04-28 13:25:40

Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki Jurata niegdyś była częścią miasta Jastarnia. Od kilku lat już nie jest, za to stała się osadą nadmorską. Jednak przez lata zdążyła zgromadzić niebagatelną historię, na tyle ciekawą, że niejeden kurort jej nie dorównuje. Jurata jako kurort przez lata przyciągała państwowe elity. Być może zwieńczeniem tego faktu było powstanie w latach 60. Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów „Mewa”. Co to za miejsce i jaką historię skrywa?

Jurata słynna przez lata

Historia Juraty jako nadmorskiego kurortu sięga ponad 90 lat. Już dwudziestolecie międzywojenne było okresem, w którym ówczesny politycy licznie przybywali na Półwysep Helski. Wypoczywał tu w latach 30. XX wieku Ignacy Mościcki z rodziną, ale też bywał tu generał Sikorski czy minister Beck. Ciekawostką jest też, że na zaproszenie polskich władz w Juracie gościli również politycy zagraniczni, w tym Javier  Solana, Vaclav Havel, Angela Merkel czy George W. Bush. Wśród polskich głów państwa najmniejszym powodzeniem ośrodek w Juracie cieszył się u Lecha Wałęsy. Z kolei prezydent Andrzej Duda bywa tu co roku. Za czasów Aleksandra Kwaśniewskiego ośrodek został odrestaurowany i zyskał 35-metrową wieżę widokową z przeszkolonym salonem na szczycie. Była ona pomysłem żony prezydenta, Jolanty Kwaśniewskiej. Czym jeszcze może pochwalić się obecnie rezydencja?

Materiały: PAP

Prezydencki luksus w Juracie

Prezydencki luksus w Juracie / Materiały: PAPPrezydencka rezydencja świetność odzyskała po likwidacji PRL. Do ciągłego unowocześniania przyczynia się też obecny prezydent Andrzej Duda, który bywa tam z rodziną każdego roku. Obszar zajmuje 150 ha i poza wspomnianą wieżą widokową dysponuje prywatną plażą, basenem, sauną, willami dla gości, lądowiskiem dla helikopterów i przystanią dla łodzi. Ośrodek jest zamknięty dla osób z zewnątrz. Luksusowy charakter miejscowości sprawił, że Jurata dorobiła się takich nazw jak perła Bałtyku czy Królowa Bałtyku. Swoje letnie rezydencje miały tu rodziny Potockich czy Tyszkiewiczów. Ze świata sztuki i estrady spotkać tu można było Eugeniusza Bodo, Wojciecha Kossaka czy Jana Kiepurę. A dlaczego właściwie to Jurata stała się tak wyjątkowym miejscem? Tutejszy klimat, położenie geograficzne zapewniające bardzo dużo dni słonecznych, a niewiele deszczowych i do tego wiatr zmniejszający odczuwanie upału zadecydowały, że to właśnie tu w roku 1928 rozpoczęto budowę luksusowych rezydencji. Jak wyglądały dzieje tego niezwykłego miejsca?

Zdjęcie: materiał PAP

Tajemnie rezydencji prezydenckiej w Juracie

apartament prezydencki w Juracie / Materiały: PAPZabudowania rezydencji od bramy wjazdowej dzieli aż kilometr, dzięki czemu to, co dzieje się w Juracie zostaje w Juracie. A dzieje się tu sporo spraw politycznych. Otoczenie 100 ha lasu tym bardziej sprzyja zachowaniu pełnej prywatności. Kancelaria prezydenta przejęła ten ośrodek w roku 1989, a wcześniej należał on do Ministerstwa Obrony Narodowej, a potem do Rady Państwa. Lech Wałęsa łowił tu ryby, a Aleksander Kwaśniewski grał w tenisa. To tu zapadały decyzje dotyczące pułkownika Kuklińskiego i jego możliwej rehabilitacji, a Lech Kaczyński i Donald Tusk omawiali warunki zawieranego kompromisu. Leszek Miller z kolei dochodził tu do zdrowia po lotniczym wypadku. Z racji niewielkiej sympatii do tego miejsca, z której słynął Lech Wałęsa, w 1993 roku użyczył on sporo z tej przestrzeni jednostce GROM. Rozwijającą się jednostka miała tu nie tylko lądowisko, ale też podejście dla podwodnych okrętów. To tu w tajemnicy omawiano szczegóły rozmaitych akcji, przygotowywania się do nich i stąd wyruszano na akcję. GROM stacjonował tam do 2002 roku, a następnie przeniósł się do bazy w Gdańsku. Czy dziś pomimo upływu lat Jurata w dalszym ciągu tak bardzo przyciąga elity?

Zdjęcie: materiał PAP

 

Historia Helu:

Historia Jastarni - kiedyś i dziś, czyli co się zmieniło?

Morskie opowieści w Jastarni - ciekawe wydarzenia, w których warto wziąć udział

Dom Zdrojowy Jastarnia – historia

Jurata dzisiaj

Prezydencki ośrodek Mewa nadal ma się dobrze i politycy spędzają tam czas, jednak Jurata nie ogranicza się do rezydencji prezydenckiej. Celebryckie i luksusowe obiekty Juraty powstałe w latach 30. XX wieku już nie funkcjonują, bo zastąpione zostały przez nowocześniejsze, jednak stało się to wcale nie tak dawno temu. Przykładowo Hotel Lido, w którym odpoczywał Jan Kiepura czy Władysław Sikorski został owszem zamknięty, ale dopiero w 2022 roku. Do Juraty obecnie poza politykami przybywają licznie turyści z całego kraju i świata, bo cały Półwysep Helski słynie z idealnych warunków do uprawiania sportów wodnych, jak windsurfing czy kitesurfing. Prestiżowe hotele i luksusowe, nowoczesne i komfortowe apartamenty sprawiają, że Jurata nadal jest topowym kurortem nad Morzem Bałtyckim. Tutejsze połączenie architektury przedwojennej z nowoczesną sprawia, że klimat dawnych lat wciąż tu jest odczuwalny i bezsprzecznie dodaje uroku miejscowości. Jurata to miejsce wypoczynku zarówno dla rodzin z dziećmi, osób poszukujących wrażeń mniej lub ekstremalnych, jak i dla tych, którzy przyjeżdżają tu głównie na spotkania biznesowe czy konferencje. Wciąż też można napotkać tutaj sławne osoby ze świata kina, muzyki czy sportu. Kurort ten bowiem nigdy nie stracił tego, co niemal 100 lat temu sprawiło, że został wybrany na niezawodne miejsce dla elit.

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem w Juracie

Poznaj nasze apartamenty w Juracie

Podobne artykuły

Jurata 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:28:42
Wakacje nad Bałtykiem każdy planuje inaczej. Niektórzy już z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem przeglądają strony internetowe w poszukiwaniu atrakcji zapewniających optymalne wykorzystanie czasu.
Więcej

Warszawa -> Jurata - ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-04-04 14:24:13
Odległość między Warszawą a Juratą zależy od wybranej trasy i środka transportu.
Więcej

Gdańsk -> Jurata - ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-04-04 14:13:38
Odległość między Gdańskiem a Juratą zależy od wybranej trasy i środka transportu.
Więcej

Gdynia -> Jurata - ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-04-04 14:00:56
Odległość między Gdynią a Juratą zależy od wybranej trasy i środka transportu.
Więcej