Czy warto inwestować w apartamenty nad morzem?

2023-05-30 09:57:48

Kwestia sensu odkładania i gromadzenia kapitału na rachunkach bankowych w ostatnich czasach jest mocno dyskusyjna. Towarzysząca nam już od wielu miesiącach inflacja sprawia, że posiadany w ręku pieniądz jedynie traci na wartości. Coraz więcej z nas myśli zatem o sensownym ulokowaniu pieniędzy, a im więcej ich mamy, tym częściej rozważamy nieruchomości. Czy warto inwestować w apartamenty nad morzem, w górach, a może wakacyjny apartament z basenem w Hiszpanii? Rozważając inwestycję, która miałaby wiązać się z zarobkiem, zawsze należy  uwzględniać lokalizację, która zagwarantuje nam stały napływ turystów.

Dlaczego morze ma potencjał?

Nie tylko rodacy licznie przybywają nad Morze Bałtyckie szczególnie latem. Północ naszego kraju przyciąga też zagranicznych turystów. Odpoczynek nad morzem to dla większości ulubiona forma wypoczynku, co szczególnie dotyczy rodzin z dziećmi. Nadmorskie kurorty dbają o tych najmłodszych gości, oferując sporo wodnych i lądowych atrakcji. Dzieci mogą liczyć na udogodnienia w restauracjach, hotelach czy apartamentach. Tym samym rodzice, mając na wyciągnięcie ręki baseny, place zabaw i sale zabaw sami mogą liczyć na większy spokój. Morze to też zupełnie odmienna przyroda od tej, z którą mamy do czynienia choćby na południu kraju. Rowerowe czy piesze wycieczki pozwalają na poznanie roślinności wydm białych i szarych, klifowych wybrzeży czy drzewostanu boru bażynowego. Komu choć raz nie przyszła do głowy myśl, by zamieszkać na stałe w nadmorskiej miejscowości? Choć taka opcja jest trudniejsza, to posiadanie apartamentu na wynajem może być nieco łatwiejsze.

apartament jako inwestycja

Zyski z apartamentu nad morzem – od czego zależą?

Czym innym jest apartament wakacyjny, do którego my lub nasza rodzina udajemy się, by spędzić letnie miesiące, a czym innym apartament inwestycyjny, z którego chcemy czerpać zyski. Tego typu inwestycja obarczona jest niewielkim ryzykiem, stąd jeśli dysponujemy nadmiarem gotówki, warto rozważyć tę opcję. Nawet jeśli nie posiadamy całości sumy, możemy wziąć kredyt, który z uzyskiwanych zysków będzie spłacany. Na jakie zyski możemy liczyć? System zarabiania w tym przypadku jest dość zróżnicowany. Dużo zależy od wielkości apartamentu, jak i od lokalizacji. Zaciszne intymne miejsce odseparowane od miejskiego zgiełku, a jednocześnie blisko linii brzegowej oraz infrastruktury to strzał w dziesiątkę. Wysoki standard i warunki pogodowe również przyczyniają się do ostatecznego zysku. Za takie apartamenty turyści zapłacą najwięcej, a tym samym  zarobek procentowy dla najmującego będzie wyższy.

Ile można zarobić na apartamencie nad morzem?

Wypłatą zysków zajmuje się deweloper lub współpracująca z nim firma zarządzająca najmem. W skali roku za średniej wielkości apartament, czyli taki dla 4 osób, można uzyskać ok. 25 tys. zł, licząc okres wakacyjny. Jednak wynajem apartamentów nad morzem nie ogranicza się do letnich miesięcy. Przy odpowiednim, sprawnym zarządzaniu apartamentem może on być wynajmowany nawet w sezonie zimowym oczywiście w niższej cenie dla turysty, a tym samym z niższymi procentowym zyskiem dla wynajmującego. Ogólnie można powiedzieć, że obecne stawki gwarantują między 6,5 a 10% zysków rocznie dla wynajmującego. Ile musimy zapłacić za apartament nad morzem?

Ile kosztuje apartament?

Lokalizacja ma duże znaczenie. Półwysep Helski to bardzo oblegane miejsce w czasie wakacyjnym i tam za m² możemy zapłacić nawet powyżej 12 tys. zł. Kołobrzeg czy Pogorzelica to cena ok., 9 tys. zł za m². Z drugiej strony linii brzegowej, czyli w słynnych Międzyzdrojach ceny znowu rosną, bo tu za m² również zapłacimy sporo powyżej 10 tys. zł., a nawet w okolicach 15 tys. zł. Średniej wielkości apartament to zatem minimum 500 tys. zł.

Czy wynajem apartamentu to usługa hotelarska?

Usługa  hotelarska dotyczy ogólnodostępnego i krótkotrwałego wynajmu domów, pokoi czy mieszkań, a także miejsca przeznaczonego na namioty czy przyczepy oraz świadczenia usług związanych tym wynajmem w obrębie obiektu. Na zewnątrz takiego obiektu powinna znaleźć się tablica informująca o rodzaju i kategorii tego miejsca. Zakres świadczonych usług różny jest w zależności od rodzaju i kategorii obiektu. Hotele, motele, pensjonaty, schroniska, schroniska młodzieżowe i domy wycieczkowe, a także kempingi i pola namiotowe podlegają pod definicję usług hotelarskich, a jak jest w przypadku mieszkań czy apartamentów na wynajem? Choć kwestia ta wciąż jest dyskusyjna, ogólnie przyjmuje się, że wynajem mieszkania czy apartamentu to również świadczenie usług hotelarskich w tzw. obiekcie innym niż te wymienione wyżej. Zgodnie z tym podejściem każda osoba podejmująca się najmu krótkoterminowego powinna zgłosić obiekt do ewidencji prowadzonej przez wójta, burmistrza czy prezydenta oraz podlegać odpowiedniemu opodatkowaniu. W praktyce jednak najem krótkoterminowy wciąż nie doczekał się kompleksowych regulacji. Posiadanie nieruchomości w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie to inwestycja, która musi się zwrócić, a tym samym się opłaca. Czy kredyt w tej sytuacji będzie opłacalny to już kwestia tego, jak dalece sami chcemy korzystać z takiej nieruchomości, a w jakim stopniu z tej opcji rezygnujemy.

 

Inwestycje w apartamenty:

Najdroższe apartamenty na świecie

Najdroższe apartamenty w Polsce

Apartamenty z widokiem na morze — sprzedaż i doradztwo

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Czym jest apartament w stylu loft?

2023-09-18 16:05:10
Wśród rodzajów nieruchomości, jakie cieszą się dużym powodzeniem w ostatnich latach, są, bez wątpienia, apartamenty. Łączą w sobie komfort, ergonomię i ponadprzeciętny design. Jest sporo osób, które w tego typu wnętrzach są wręcz zakochane. Czego możemy się spodziewać, kiedy interesuje nas apartament w stylu loft? Gdzie go szukać i jak stworzyć aranżację oddającą industrialny klimat?
Więcej

Co to jest apartament typu studio?

2023-09-18 15:58:35
Kiedy będziemy szukali nieruchomości na sprzedaż bądź wynajem, obok mieszkań coraz częściej pojawiają się apartamenty typu studio. Kojarzą się nie bez powodu z czymś luksusowym. Decydując się na apartament, chcemy czegoś klasy premium. Takie nieruchomości są droższe aniżeli zwykłe mieszkania, ale też ich standard jest znacznie wyższy. Jak się okazuje, nie każda nieruchomość określona mianem apartamentu zasłużyła na to miano. Ponadto wyróżnia się kilka rodzajów apartamentów, które trochę się między sobą różnią.
Więcej

Co oznacza "apartament superior"?

2023-09-18 15:32:03
Apartamenty kojarzą się z luksusem, elegancją i komfortem. Jednocześnie wyróżnia się kilka podstawowych typów apartamentów, które dość znacząco się miedzy sobą różnią. Mając świadomość tego, co poszczególne określenia oznaczają, łatwiej wybierzemy lokal, jaki wpisze się w nasze oczekiwania. Czego możemy się spodziewać, kiedy mamy do dyspozycji apartament superior?
Więcej

Co to jest apartament typu suite? Turystyczny poradnik

2023-09-06 13:23:23
Wyjeżdżając na wakacje, bardzo starannie wybieramy miejsce, w którym będziemy nocować. Szukamy obiektu, jaki zapewni komfort i będzie dobrze wyposażone. Kiedy będziemy przeglądać bazę noclegową, możemy natrafić na określenie „apartament typu suite”. Z czym się wiąże, czego się spodziewać i gdzie można takowe miejsce znaleźć?
Więcej

Apartamenty na wakacje 2023 - ranking miejsc nad morzem

2023-09-06 13:17:26
Lato zbliża się ku końcowi i chociaż dla części osób urlop jest już tylko miłym wspomnieniem, inni z niecierpliwieniem go wypatrują, ciesząc się, że będą mogli wypocząć bez tłumu turystów. Niezmiennie od lat, jeśli wakacje spędzamy w kraju, to w pierwszej kolejności chcemy je spędzić nad morzem. Nie zraża nas kapryśna pogoda. W jakich nadmorskich miejscowościach apartamenty na wakacje cieszą się największą popularnością?
Więcej