Czy warto inwestować w apartamenty nad morzem?

2023-05-30 09:57:48

Kwestia sensu odkładania i gromadzenia kapitału na rachunkach bankowych w ostatnich czasach jest mocno dyskusyjna. Towarzysząca nam już od wielu miesiącach inflacja sprawia, że posiadany w ręku pieniądz jedynie traci na wartości. Coraz więcej z nas myśli zatem o sensownym ulokowaniu pieniędzy, a im więcej ich mamy, tym częściej rozważamy nieruchomości. Czy warto inwestować w apartamenty nad morzem, w górach, a może wakacyjny apartament z basenem w Hiszpanii? Rozważając inwestycję, która miałaby wiązać się z zarobkiem, zawsze należy  uwzględniać lokalizację, która zagwarantuje nam stały napływ turystów.

Dlaczego morze ma potencjał?

Nie tylko rodacy licznie przybywają nad Morze Bałtyckie szczególnie latem. Północ naszego kraju przyciąga też zagranicznych turystów. Odpoczynek nad morzem to dla większości ulubiona forma wypoczynku, co szczególnie dotyczy rodzin z dziećmi. Nadmorskie kurorty dbają o tych najmłodszych gości, oferując sporo wodnych i lądowych atrakcji. Dzieci mogą liczyć na udogodnienia w restauracjach, hotelach czy apartamentach. Tym samym rodzice, mając na wyciągnięcie ręki baseny, place zabaw i sale zabaw sami mogą liczyć na większy spokój. Morze to też zupełnie odmienna przyroda od tej, z którą mamy do czynienia choćby na południu kraju. Rowerowe czy piesze wycieczki pozwalają na poznanie roślinności wydm białych i szarych, klifowych wybrzeży czy drzewostanu boru bażynowego. Komu choć raz nie przyszła do głowy myśl, by zamieszkać na stałe w nadmorskiej miejscowości? Choć taka opcja jest trudniejsza, to posiadanie apartamentu na wynajem może być nieco łatwiejsze.

apartament jako inwestycja

Zyski z apartamentu nad morzem – od czego zależą?

Czym innym jest apartament wakacyjny, do którego my lub nasza rodzina udajemy się, by spędzić letnie miesiące, a czym innym apartament inwestycyjny, z którego chcemy czerpać zyski. Tego typu inwestycja obarczona jest niewielkim ryzykiem, stąd jeśli dysponujemy nadmiarem gotówki, warto rozważyć tę opcję. Nawet jeśli nie posiadamy całości sumy, możemy wziąć kredyt, który z uzyskiwanych zysków będzie spłacany. Na jakie zyski możemy liczyć? System zarabiania w tym przypadku jest dość zróżnicowany. Dużo zależy od wielkości apartamentu, jak i od lokalizacji. Zaciszne intymne miejsce odseparowane od miejskiego zgiełku, a jednocześnie blisko linii brzegowej oraz infrastruktury to strzał w dziesiątkę. Wysoki standard i warunki pogodowe również przyczyniają się do ostatecznego zysku. Za takie apartamenty turyści zapłacą najwięcej, a tym samym  zarobek procentowy dla najmującego będzie wyższy.

Ile można zarobić na apartamencie nad morzem?

Wypłatą zysków zajmuje się deweloper lub współpracująca z nim firma zarządzająca najmem. W skali roku za średniej wielkości apartament, czyli taki dla 4 osób, można uzyskać ok. 25 tys. zł, licząc okres wakacyjny. Jednak wynajem apartamentów nad morzem nie ogranicza się do letnich miesięcy. Przy odpowiednim, sprawnym zarządzaniu apartamentem może on być wynajmowany nawet w sezonie zimowym oczywiście w niższej cenie dla turysty, a tym samym z niższymi procentowym zyskiem dla wynajmującego. Ogólnie można powiedzieć, że obecne stawki gwarantują między 6,5 a 10% zysków rocznie dla wynajmującego. Ile musimy zapłacić za apartament nad morzem?

Ile kosztuje apartament?

Lokalizacja ma duże znaczenie. Półwysep Helski to bardzo oblegane miejsce w czasie wakacyjnym i tam za m² możemy zapłacić nawet powyżej 12 tys. zł. Kołobrzeg czy Pogorzelica to cena ok., 9 tys. zł za m². Z drugiej strony linii brzegowej, czyli w słynnych Międzyzdrojach ceny znowu rosną, bo tu za m² również zapłacimy sporo powyżej 10 tys. zł., a nawet w okolicach 15 tys. zł. Średniej wielkości apartament to zatem minimum 500 tys. zł.

Czy wynajem apartamentu to usługa hotelarska?

Usługa  hotelarska dotyczy ogólnodostępnego i krótkotrwałego wynajmu domów, pokoi czy mieszkań, a także miejsca przeznaczonego na namioty czy przyczepy oraz świadczenia usług związanych tym wynajmem w obrębie obiektu. Na zewnątrz takiego obiektu powinna znaleźć się tablica informująca o rodzaju i kategorii tego miejsca. Zakres świadczonych usług różny jest w zależności od rodzaju i kategorii obiektu. Hotele, motele, pensjonaty, schroniska, schroniska młodzieżowe i domy wycieczkowe, a także kempingi i pola namiotowe podlegają pod definicję usług hotelarskich, a jak jest w przypadku mieszkań czy apartamentów na wynajem? Choć kwestia ta wciąż jest dyskusyjna, ogólnie przyjmuje się, że wynajem mieszkania czy apartamentu to również świadczenie usług hotelarskich w tzw. obiekcie innym niż te wymienione wyżej. Zgodnie z tym podejściem każda osoba podejmująca się najmu krótkoterminowego powinna zgłosić obiekt do ewidencji prowadzonej przez wójta, burmistrza czy prezydenta oraz podlegać odpowiedniemu opodatkowaniu. W praktyce jednak najem krótkoterminowy wciąż nie doczekał się kompleksowych regulacji. Posiadanie nieruchomości w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie to inwestycja, która musi się zwrócić, a tym samym się opłaca. Czy kredyt w tej sytuacji będzie opłacalny to już kwestia tego, jak dalece sami chcemy korzystać z takiej nieruchomości, a w jakim stopniu z tej opcji rezygnujemy.

 

Inwestycje w apartamenty:

Najdroższe apartamenty na świecie

Najdroższe apartamenty w Polsce

Apartamenty z widokiem na morze — sprzedaż i doradztwo

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Rezerwat Słone Łąki — co warto zobaczyć?

2024-02-28 12:34:22
Cisza, spokój i kontakt z przyrodą to coś, czego wielu z nas poszukuje podczas urlopu. Czasem nie trzeba daleko rozglądać się za naturą i wystarczy iść do lasu. Jednak jeśli szukamy czegoś więcej, wszystkie okoliczne leśne ścieżki znamy na pamięć, a przy tym chcemy mieć możliwość podziwiania ciekawych gatunków fauny i flory, pomyślmy o odwiedzeniu rezerwatu przyrody. Przykładem takiego atrakcyjnego miejsca jest rezerwat przyrody Słone Łąki znajdujący się koło Władysławowa.
Więcej

Latarnia morska w Jastarni — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:32:49
Jeśli prześledzimy rankingi na najpiękniejsze miejscowości nad polskim morzem, to niemal zawsze w czołówce pojawiają się kurorty Półwyspu Helskiego, w tym Jastarnia. Słynie przede wszystkim z wyjątkowo pięknych plaż, ale oprócz tego warto odwiedzić tamtejszą latarnię morską.
Więcej

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:31:05
Kiedy planujemy wakacje nad morzem, to poza tym, że spędzimy większość czasu na plaży, warto zapoznać się z tym, jakie inne atrakcje będą w okolicy. Jednym z kurortów, który od zawsze cieszy się popularnością, jest Władysławowo. Decydując się na pobyt w tej miejscowości, nie będziemy narzekać na nudę. Jednym z miejsc, jakie powinniśmy odwiedzić, jest Aleja Gwiazd Sportu, z której słynie Władysławowo.
Więcej

W jakie miejsce pojechać z niemowlakiem nad morzem?

2024-02-06 12:04:25
Wakacje z niemowlakiem mogą być przygodą, ale i wyzwaniem. Wyjątkowo starannie musimy się do takiego wyjazdu przygotować. Dotyczy to zarówno przemyślanego wyboru miejsca, jak i przygotowania wszystkiego, co ze sobą zabierzemy. O czym trzeba pamiętać i gdzie nad polskie może z niemowlakiem warto się wybrać?
Więcej

Kiedy nad morzem jest najwięcej jodu?

2024-02-06 11:56:21
Jod jest pierwiastkiem, który w istotny sposób wpływa na nasze zdrowie. Jego niedobory prowadzą do poważnych konsekwencji. Nie od dzisiaj wiadomo, że jod najłatwiej znaleźć w nadmorskim powietrzu, ale nie wszędzie i nie zawsze jego stężenie jest w powietrzu takie same. Kiedy jest najwięcej jodu nad morzem?
Więcej