Historia Juraty – czyli co warto wiedzieć o Juracie? Co oznacza dzisiaj nazwa Jurata?

2019-05-07 15:31:11

Jurata to miejscowość w województwie pomorskim, leżąca na Mierzei Helskiej, oczywiście nad morzem Bałtyckim. To stosunkowo młoda miejscowość, bo założona w 1928, jednak od razu stała się jedną z wakacyjnych przystani. Tutejsze plaże nie przypominają reszty polskich plaż, ponieważ obfitują w bujną roślinność iście śródziemnomorską. Powietrze jest niezwykle czyste ze względu na położenie pomiędzy morzem, a zatoką Pucką, znajdując się w otoczeniu Helu i Jastarni.

Grupa znajomych wbiegająca do morza w Juracie

Co oznacza dzisiaj nazwa Jurata?

W latach 30. Jurata uważana była za jeden z bardziej luksusowych kurortów. Pensjonaty powstawały tu jeden za drugim, a wiele z nich działa do dziś. Miejsce to upodobało sobie wiele polskich aktorów, artystów i polityków min. Eugeniusz Bodo, generał Sikorski, Ignacy Mościcki, Wojciech Kossak, czy Magdalena Samozwaniec.

Jurata dziś zachowała w sobie klimat lat 30. i dlatego co roku przyciąga tak wielu turystów. Pamiątką po latach 30. jest min. atelier Wojciecha Kossaka, przy ulicy Świętopełka 13. Jego obrazy można również obejrzeć w galerii przy ulicy Międzymorze, znajdującej się w przepięknej zabytkowej willi wybudowanej w latach 30. XX wieku.

Jeżeli szukasz noclegu w Juracie, to wszystkie nasze apartamenty możesz zobaczć klikając tutaj

Nazwa miejscowości Jurata pochodzi od imienia żmudzkiej bogini, zakochanej w biednym rybaku. Jednak ojciec nie zgadzał się z tą miłością, dlatego zniszczył jej pałac z bursztynu. Według legendy stąd wzięły się bursztyny, które Bałtyk każdego dnia wyrzuca na brzeg. I jest to dodatkowa atrakcja dla turystów.

Piękna plaża i morze w Juracie.

Najważniejsze atrakcje Juraty

Plaża w Juracie znajduje się u wylotu deptaka, licząc sobie około 100 m długości. Nie jest to może imponująca wielkość, jednak przyciąga całe grono wielbicieli ze względu na ukrycie w bujnej roślinności. To sprawia, że staje się to miejscem niezwykle kameralnym. Jest tu bardzo spokojnie, dlatego przyjeżdża tu wiele rodzin z dziećmi.

Dodatkową atrakcją w mieście jest park linowy, przeznaczony także dla najmłodszych. Niedaleko stąd do fokarium na Helu, bo zaledwie 15 km, gdzie można zobaczyć sztuczki wykonywane przez karmione foki. Warto wybrać się po prostu na spacer tutejszymi plażami, nie tylko tymi piaszczystymi, ale także dalej kamieniami oraz do pobliskich, niezwykle romantycznych lasów. Nawet jeśli pogoda nie dopisze, można wybrać się tu do jednego ze spa lub skorzystać z oferty lokalnych dyskotek.

Przeczytaj również: Atrakcje w Juracie - poznaj TOP 5 atrakcji

W Juracie można aktywnie spędzać czas min. w szkole Kiteboardingu, powstałą w 2003 roku i posiadającej doświadczonych instruktorów. Jedną z opcji jest wypożyczalnia rowerów i gokartów, ponieważ wzdłuż całej Mierzei Helskiej ciągnie się ścieżka rowerowa. Jurata to mała miejscowość, jednak każdy znajdzie tu atrakcje odpowiadające swoim upodobaniom.

Przeczytaj również: Atrakcje dla dzieci w Juracie, czyli gdzie zabrać pociechy?

Poznaj nasze apartamenty w Juracie

Podobne artykuły

Jurata czy Jastarnia? Podpowiadamy!

2021-07-27 10:44:18
Mamy taki zwyczaj, że ciągle stawiamy się przed wyborami. Ryba czy mięso, lody czy tort, morze czy góry. Może czasem jest to konieczne, ale wiele jest takich sytuacji, gdy wcale nie musimy wybierać. Wakacje wydają się właśnie takim czasem, w którym wybory moglibyśmy ograniczyć do minimum i czerpać z życia garściami.
Więcej

Fajne wczasy w Juracie? Sprawdź plan urlopu w Juracie!

2020-07-16 14:43:55
Jurata to malutka miejscowość położona na mierzei helskiej. To także świetne miejsce na wypoczynek. Cóż więcej potrzeba nad morzem ponad wygodny, luksusowy apartament blisko nadmorskiej plaży i szeroki wybór smacznych restauracji?
Więcej

Romantyczny pobyt w Juracie - co warto wiedzieć? Jak zaplanować?

2020-04-27 12:30:36
Romantyczny pobyt w Juracie - BlueApart
Jeśli szukasz romantycznego miejsca na podróż z ukochaną osobą, możesz wybrać miejscowości położone na Półwyspie Helskim. Jedną z niewielkich miejscowości w tym niezwykłym zakątku jest Jurata, która oferuje przepiękne nadmorskie widoki, długie piaszczyste plaże, luksusowe apartamenty z widokiem na morze oraz wykwintne restauracje.
Więcej

Jurata plaża i molo – co zastaniemy? Czego się spodziewać?

2019-06-12 08:53:58
Słoneczny dzień na molo w Juracie.
Wraz z coraz wyższymi temperaturami za oknem, coraz chętniej oddajemy się wakacyjnym planom. A gdzież może być przyjemniej latem niż nad morzem, gdzie morska bryza poprawia samopoczucie w upał?  Są osoby, które co roku rezerwują wycieczki na drugim końcu świata, ale i w Polsce mamy piękne plaże, które doskonale sprzyjają odpoczynkowi.
Więcej

Gdzie zjeść w Juracie, czyli TOP10 restauracji w Juracie

2019-05-31 13:54:07
Spotkanie znajomych w winiarni w Juracie.
Jurata to malutka miejscowość położona na mierzei helskiej. Kiedyś stanowiła część Jastarni położonej zaledwie 3 kilometry dalej. Półwysep Helski jest bardzo popularnym miejscem turystycznym ze względu na to, że jest ewenementem na skalę europejską. Zwiedzając ten niezwykły półwysep, z pewnością w pewnym momencie zgłodniejemy. Warto więc wcześniej wiedzieć, gdzie się wybrać, aby smacznie zjeść.
Więcej