Historia Juraty – czyli co warto wiedzieć o Juracie? Co oznacza dzisiaj nazwa Jurata?

2019-05-07 15:31:11

Jurata to miejscowość w województwie pomorskim, leżąca na Mierzei Helskiej, oczywiście nad morzem Bałtyckim. To stosunkowo młoda miejscowość, bo założona w 1928, jednak od razu stała się jedną z wakacyjnych przystani. Tutejsze plaże nie przypominają reszty polskich plaż, ponieważ obfitują w bujną roślinność iście śródziemnomorską. Powietrze jest niezwykle czyste ze względu na położenie pomiędzy morzem, a zatoką Pucką, znajdując się w otoczeniu Helu i Jastarni.

Grupa znajomych wbiegająca do morza w Juracie

Co oznacza dzisiaj nazwa Jurata?

W latach 30. Jurata uważana była za jeden z bardziej luksusowych kurortów. Pensjonaty powstawały tu jeden za drugim, a wiele z nich działa do dziś. Miejsce to upodobało sobie wiele polskich aktorów, artystów i polityków min. Eugeniusz Bodo, generał Sikorski, Ignacy Mościcki, Wojciech Kossak, czy Magdalena Samozwaniec.

Jurata dziś zachowała w sobie klimat lat 30. i dlatego co roku przyciąga tak wielu turystów. Pamiątką po latach 30. jest min. atelier Wojciecha Kossaka, przy ulicy Świętopełka 13. Jego obrazy można również obejrzeć w galerii przy ulicy Międzymorze, znajdującej się w przepięknej zabytkowej willi wybudowanej w latach 30. XX wieku.

Jeżeli szukasz noclegu w Juracie, to wszystkie nasze apartamenty możesz zobaczć klikając tutaj

Nazwa miejscowości Jurata pochodzi od imienia żmudzkiej bogini, zakochanej w biednym rybaku. Jednak ojciec nie zgadzał się z tą miłością, dlatego zniszczył jej pałac z bursztynu. Według legendy stąd wzięły się bursztyny, które Bałtyk każdego dnia wyrzuca na brzeg. I jest to dodatkowa atrakcja dla turystów.

Piękna plaża i morze w Juracie.

Najważniejsze atrakcje Juraty

Plaża w Juracie znajduje się u wylotu deptaka, licząc sobie około 100 m długości. Nie jest to może imponująca wielkość, jednak przyciąga całe grono wielbicieli ze względu na ukrycie w bujnej roślinności. To sprawia, że staje się to miejscem niezwykle kameralnym. Jest tu bardzo spokojnie, dlatego przyjeżdża tu wiele rodzin z dziećmi.

Dodatkową atrakcją w mieście jest park linowy, przeznaczony także dla najmłodszych. Niedaleko stąd do fokarium na Helu, bo zaledwie 15 km, gdzie można zobaczyć sztuczki wykonywane przez karmione foki. Warto wybrać się po prostu na spacer tutejszymi plażami, nie tylko tymi piaszczystymi, ale także dalej kamieniami oraz do pobliskich, niezwykle romantycznych lasów. Nawet jeśli pogoda nie dopisze, można wybrać się tu do jednego ze spa lub skorzystać z oferty lokalnych dyskotek.

Przeczytaj również: Atrakcje w Juracie - poznaj TOP 5 atrakcji

W Juracie można aktywnie spędzać czas min. w szkole Kiteboardingu, powstałą w 2003 roku i posiadającej doświadczonych instruktorów. Jedną z opcji jest wypożyczalnia rowerów i gokartów, ponieważ wzdłuż całej Mierzei Helskiej ciągnie się ścieżka rowerowa. Jurata to mała miejscowość, jednak każdy znajdzie tu atrakcje odpowiadające swoim upodobaniom.

Przeczytaj również: Atrakcje dla dzieci w Juracie, czyli gdzie zabrać pociechy?

Poznaj nasze apartamenty w Juracie

Podobne artykuły

Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki

2023-04-28 13:25:40
Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki Jurata niegdyś była częścią miasta Jastarnia. Od kilku lat już nie jest, za to stała się osadą nadmorską. Jednak przez lata zdążyła zgromadzić niebagatelną historię, na tyle ciekawą, że niejeden kurort jej nie dorównuje. Jurata jako kurort przez lata przyciągała państwowe elity. Być może zwieńczeniem tego faktu było powstanie w latach 60. Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów „Mewa”. Co to za miejsce i jaką historię skrywa?
Więcej

Jurata 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:28:42
Wakacje nad Bałtykiem każdy planuje inaczej. Niektórzy już z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem przeglądają strony internetowe w poszukiwaniu atrakcji zapewniających optymalne wykorzystanie czasu.
Więcej

Warszawa -> Jurata - ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-04-04 14:24:13
Odległość między Warszawą a Juratą zależy od wybranej trasy i środka transportu.
Więcej

Gdańsk -> Jurata - ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-04-04 14:13:38
Odległość między Gdańskiem a Juratą zależy od wybranej trasy i środka transportu.
Więcej

Gdynia -> Jurata - ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-04-04 14:00:56
Odległość między Gdynią a Juratą zależy od wybranej trasy i środka transportu.
Więcej