Co to jest apartament typu studio?

2023-09-18 15:58:35

Kiedy będziemy szukali nieruchomości na sprzedaż bądź wynajem, obok mieszkań coraz częściej pojawiają się apartamenty typu studio. Kojarzą się nie bez powodu z czymś luksusowym. Decydując się na apartament, chcemy czegoś klasy premium. Takie nieruchomości są droższe aniżeli zwykłe mieszkania, ale też ich standard jest znacznie wyższy. Jak się okazuje, nie każda nieruchomość określona mianem apartamentu zasłużyła na to miano. Ponadto wyróżnia się kilka rodzajów apartamentów, które trochę się między sobą różnią.

Apartament a zwykłe mieszkanie

Zdarza się, że pojęcia te są używane zamienne, zwłaszcza wtedy, kiedy właściciel mieszkania albo odpowiedzialny za jego sprzedaż pośrednik chce zwiększyć jego wartość. Aby jednak nieruchomość była uznana za apartament, musi spełnić szereg warunków. Przede wszystkim jest lokalem w nowoczesnym budownictwie albo starej kamienicy. Zwykły blok albo wielka płyta absolutnie nie wchodzą w grę. Do tego apartament musi być przestronny, zapewniać ładny widok na przykład na plażę, góry. Apartamenty są jasne, duże, mają balkon lub taras i wiele udogodnień. Warto zaznaczyć, że są wyjątkowo dopracowane pod względem aranżacji. Nie ma miejsca na przypadkowe meble i dekoracje.

apartament typu studio

Apartament typu studio – co to takiego?

Wiedząc już, jakie są podstawowe cechy wszystkich apartamentów, warto pochylić się nieco bardziej nad różnymi rodzajami. Jednym z nich jest apartament typu studio. Wchodząc do takiego lokalu, od razu zauważymy, że nie ma w nim ścian oddzielających poszczególne pomieszczenia. Jest jedna wielka przestrzeń podzielona na strefy użytkowe. Jedynym oddzielnym wnętrzem jest łazienka. Mamy więc dużą zintegrowaną przestrzeń. Jest to przemyślany zabieg, bo eliminacja ścian sprawia, że apartament studio wygląda na jeszcze przestronniejszy, niż jest w rzeczywistości.

Zalety apartamentów typu studio

Apartamenty tego rodzaju mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Z pewnością różnią się od zwykłych mieszkań, ale pod wieloma względami oznacza to pewne atuty. Przede wszystkim jest to nowoczesne i designerskie rozwiązanie, a więc przypadnie do gustu osobom poszukującym nieszablonowych rozwiązań.

Istotne jest zintegrowanie kilku pomieszczeń w jedno duże pomieszczenie. Brak ścian pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni. Minimalistyczny design jest świeży, nowoczesny, a przestrzeń łatwo utrzymać w czystości. Jasne przestronne wnętrza korzystnie wpływają na organizm i zachęcają do tego, by w nich przebywać. Atutem jest też dobra lokalizacja – z apartamentu najczęściej jest z jednej strony blisko do miasta, z drugiej mamy przyjemny widok za oknem. Jak widać, zalet jest całkiem sporo, a czy są jakieś minusy tego typu nieruchomości?

Jakie są wady apartamentów tylu studio?

Wspomnieliśmy, że apartamenty tupu studio mają też swoich przeciwników, a to znaczy, że mają też pewne minusy. To czy cecha będzie uznana za zaletę lub wadę, zależy od tego, kto z apartamentu chce korzystać i jakie są jego potrzeby. Jedna wspólna dla wszystkich pomieszczeń przestrzeń oznacza ograniczoną prywatność. Może to być kłopotliwe, kiedy w apartamencie ma być kilka osób, rodzina lub trzeba przenocować gości. Przez nieobecność ścian może się też pojawić kłopot z hałasem, zapachami z kuchni lub innymi uciążliwościami, od których nie można oddzielić się za pomocą drzwi.

Jak na ironię innym minusem może być brak miejsca. Chodzi o przechowywanie przedmiotów. Skoro mamy jedną dużą przestrzeń, to nie ma w niej miejsca na masywne szafy i inne meble do przechowywania.

Dla kogo apartamenty typu studio to atrakcyjna propozycja?

Patrząc na cechy charakterystyczne apartamentów typu studio, łatwo dojść do wniosku, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Te same cechy postrzegane są inaczej przez innych potencjalnych kolatorów. Kogo więc mogą zainteresować?

Bez zwątpienia jest to idealna opcja dla osób młodych, singli i par bez dzieci, dla których liczy się komfort i bliskość centrum miasta. Na zamieszkanie w tego typu lokalach nieraz decydują się także studenci. Ponieważ apartamenty typu studio cieszą się rosnącą popularnością, to wiele osób decyduje się na ich wynajem. Z tego względu są w kręgu zainteresowań inwestorów szukających nieruchomości zapewniających stabilny dochód z wynajmu. Zdarza się, choć w Polsce akurat rzadko, że w apartamentach typu studio mieszkają osoby starsze, dla których liczy się komfort i łatwe utrzymanie w czystości.

Podsumowanie

Apartamenty typu studio stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Powstają w nowoczesnych budynkach najczęściej zlokalizowanych w centrach miast. Ich przestronność i brak ścian daje duże możliwości aranżacyjne, ale też zmusza do innego podejścia podczas urządzania wnętrza. Nie jest to propozycja dla każdego, ale z każdym rokiem zwolenników tego rozwiązania jest coraz więcej. Jeśli jesteśmy ciekawi, czy ta opcja spełnia nasze oczekiwania, nie musimy się od razu nastawiać na zakup lub przeprowadzkę. Zamiast tego możemy wynająć apartament typu studio na wakacje i przetestować, jak się w takim miejscu czujemy.

 

Apartamenty - podstawowe pojęcia:

Czym się różni apartament od mieszkania?

Apartamenty - słowniczek pojęć

Apartament w stylu nowojorskim nad morzem

Co to jest apartament typu suite? Turystyczny poradnik

Czym jest apartament w stylu loft?

Co oznacza "apartament superior"?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Czym jest apartament w stylu loft?

2023-09-18 16:05:10
Wśród rodzajów nieruchomości, jakie cieszą się dużym powodzeniem w ostatnich latach, są, bez wątpienia, apartamenty. Łączą w sobie komfort, ergonomię i ponadprzeciętny design. Jest sporo osób, które w tego typu wnętrzach są wręcz zakochane. Czego możemy się spodziewać, kiedy interesuje nas apartament w stylu loft? Gdzie go szukać i jak stworzyć aranżację oddającą industrialny klimat?
Więcej

Co oznacza "apartament superior"?

2023-09-18 15:32:03
Apartamenty kojarzą się z luksusem, elegancją i komfortem. Jednocześnie wyróżnia się kilka podstawowych typów apartamentów, które dość znacząco się miedzy sobą różnią. Mając świadomość tego, co poszczególne określenia oznaczają, łatwiej wybierzemy lokal, jaki wpisze się w nasze oczekiwania. Czego możemy się spodziewać, kiedy mamy do dyspozycji apartament superior?
Więcej

Co to jest apartament typu suite? Turystyczny poradnik

2023-09-06 13:23:23
Wyjeżdżając na wakacje, bardzo starannie wybieramy miejsce, w którym będziemy nocować. Szukamy obiektu, jaki zapewni komfort i będzie dobrze wyposażone. Kiedy będziemy przeglądać bazę noclegową, możemy natrafić na określenie „apartament typu suite”. Z czym się wiąże, czego się spodziewać i gdzie można takowe miejsce znaleźć?
Więcej

Apartamenty na wakacje 2023 - ranking miejsc nad morzem

2023-09-06 13:17:26
Lato zbliża się ku końcowi i chociaż dla części osób urlop jest już tylko miłym wspomnieniem, inni z niecierpliwieniem go wypatrują, ciesząc się, że będą mogli wypocząć bez tłumu turystów. Niezmiennie od lat, jeśli wakacje spędzamy w kraju, to w pierwszej kolejności chcemy je spędzić nad morzem. Nie zraża nas kapryśna pogoda. W jakich nadmorskich miejscowościach apartamenty na wakacje cieszą się największą popularnością?
Więcej