Gdzie pojechać nad morze, żeby się nie nudzić?

2024-01-11 22:16:06

Każdy potrzebuje odpoczynku. Nawet krótki wyjazd pozwoli zregenerować siły i zdystansować się do problemów dnia codziennego. Pomysłów na to, gdzie możemy wybrać się na krótszy lub dłuższy wyjazd, jest sporo. Jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów w naszym kraju jest wybrzeże. Nad morzem jest sporo kurortów zapewniających moc atrakcji dla osób w każdym wieku. Sprawdźmy więc, gdzie jechać nad morze, żeby się nie nudzić.

Miejscowości polskiego morza – moc wrażeń dla każdego

Zacznijmy od tego, że chociaż jest w czym wybierać, to nie zawsze fajne miasto nad morzem będzie utożsamiane z tym samym. Planując wakacje, mamy odmienne oczekiwania w związku z tym, co chcemy robić i do czego chcielibyśmy mieć dostęp. Inne formy aktywności i wypoczynku preferują osoby młode, pary, rodziny z dziećmi i seniorzy. Dla jednych wystarczy bezkresne morze i plaża, na której mogą wypocząć i nie odczują nudy. Inni natomiast mogą preferować rozrywki o dużym zróżnicowaniu. Wymaganie to dotyczy najczęściej rodzin i grup, gdzie każdy ma inne zainteresowania. Jeszcze inni poszukują adrenaliny, a więc, aby nie odczuć nudy, będą szukać dostępu na przykład do wykwalifikowanych instruktorów sportów wodnych i wypożyczalni sprzętów. Załóżmy, że chcemy spędzić wakacje nad polskim morzem – gdzie najlepiej się wybrać?

polskie morze

Gdzie są atrakcje dla małych i dużych?

Zacznijmy od miejscowości najbardziej uniwersalnych, a więc takich, w których nie brakuje atrakcji dla każdego. Jednym z takich kurortów jest Sarbinowo. Znajdziemy tu m.in. piaszczyste plaże, Park Miniatur Latarni Morskich, czy liczne place zabaw. Wiele może zaoferować Władysławowo. Tutaj również jest piękna plaża, a oprócz tego port, molo, czy Ocean Park. Ciekawą propozycją może okazać się Ustka, gdzie nie brakuje plaży, tras rowerowych i licznych restauracji. Tak duża różnorodność z pewnością pozwoli każdemu członkowi rodziny wybrać coś dla siebie i z pewnością nikt na nudę narzekać nie będzie.

Fajne miasto nad morzem dla fanów mocnych wrażeń

Jeśli jesteśmy fanami sportu i aktywności fizycznej, powinniśmy skoncentrować się na miejscowościach, w których poza rejsem galeonem możemy spróbować swoich sił w sportach wodnych i nie chodzi bynajmniej tylko o pływanie. Nie każdy wie, ale są w Polsce zakątki, w których można uprawiać windsurfing i kitesurfing. Na odpowiednie fale możemy liczyć na Półwyspie Helskim. Hel, Jastarnia i Jurata co roku latem przyciągają wielu fanów tego typu sportów. Nie musimy się przy tym obawiać, że nigdy nie mieliśmy z żadnym z tych sportów do czynienia. Nie brakuje szkółek, w których instruktorzy uczą podstaw i wypożyczalni sprzętów. Poza miejsc, w których możemy zmierzyć się ze sportami wodnymi, jest wiele zakątków, w których możemy spacerować, uprawiać jogging i jeździć na rowerze.

Dla romantyków lubiących kontemplować przyrodę

Być może idealnym odpoczynkiem dla nas będzie możliwość podziwiania piękna natury. W takim przypadku w pierwszej kolejności weźmy pod uwagę kurorty znajdujące się w okolicy Słowińskiego Parku Narodowego. Będziemy mieli okazję podziwiać piękne ruchome wydmy i polodowcowe jeziora. Miejscowości znajdujące się w bezpośredniej bliskości Słowińskiego Parku Narodowego to Łeba, Rowy i Ustka. Ze względu na liczne walory krajobrazowe powstała infrastruktura pozwalająca zbliżyć się do natury. Nie brakuje więc tutaj atrakcyjnych tras pieszych i rowerowych.

Gdzie szukać miejsc historycznych?

Aby nie nudzili się fascynaci historii i kultury, powinni odwiedzić miejsca, w których nie brakuje muzeów i obiektów historycznych. Jeżeli właśnie do tej grupy się zaliczamy, bez problemu znajdziemy nadmorskie kurorty obfitujące w tego rodzaju atrakcje. Gdzie najlepiej planować wakacje nad polskim morzem w takiej sytuacji? Z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na Trójmiasto ze szczególnym naciskiem na Gdańsk. Zwiedzimy Kościół Mariacki, Drogę Królewską, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, Żuraw i wiele innych. Na tym nie koniec, bo powiew historii poczujemy także w Darłowie, gdzie w 1382 roku urodził się Eryk I Pomorski, który później był królem Danii, Szwecji i Norwegii. Nie można pominąć także wspomnianego już Półwyspu Helskiego. Możemy zwiedzić latarnię morską, Muzeum Rybołówstwa znajdujące się przy kościele św. Piotra i Pawła. Są też liczne muzea i zabytki militarne skrywające tajemnice II wojny światowej.

Co z noclegiem?

Patrząc na wielość propozycji, widać, że jadąc nad morze, nie będziemy się nudzić, niezależnie od tego, jaka forma rozrywki nas interesuje. Pojawia się jednak pytanie o noclegi, ale i tutaj mamy duże pole do manewru. Nad polskie morze przez cały rok przyjeżdżają turyści nie tylko z Polski. Tym samym baza noclegowa jest dobrze rozbudowana. Do wyboru mamy pensjonaty, domki letniskowe, apartamenty i hotele. Zarówno ich ceny, jak i standard są zróżnicowane. Duże znaczenie ma także okres, w jakim chcemy przyjechać. Musimy się liczyć z tym, że znalezienie noclegu w wakacje będzie trudniejsze i jego koszt będzie wyższy, niż kiedy będziemy chcieli przyjechać na przykład wiosną lub jesienią.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Latarnia morska na Helu — historia, ceny, dojazd

2024-07-25 14:04:51
Obok plaży najważniejszym miejscem, jakie staramy się zawsze odwiedzić, będąc nad morzem, jest latarnia morska. To unikatowa konstrukcja, która przez wieki prowadziła żeglarzy i rybaków, by ci nie zabłądzili i nie zderzyli się ze skałami. Obiektów tego typu jest na polskim wybrzeżu sporo, a jednym z najchętniej odwiedzanych jest latarnia morska na Helu.
Więcej

Kuźnica nad morzem — atrakcje turystyczne regionu

2024-07-25 14:01:46
Pomimo wielu różnych opcji i malowniczych regionów w Polsce, kiedy słyszymy o wakacjach, niezmiennie przed oczami widzimy morze i piaszczyste plaże. Polskie wybrzeże przyciąga co roku tysiące turystów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Jeżeli właśnie nad morzem planujemy spędzić swój urlop, to jednym z miasteczek, jakie możemy wziąć pod uwagę, jest Kuźnica.
Więcej

Fokarium na Helu — historia i ciekawostki

2024-07-25 13:57:32
Fokarium na Helu to unikatowe miejsce na Półwyspie Helskim. Przyciąga rodziny z dziećmi i wielbicieli przyrody. Tym, co odróżnia fokarium od innych obiektów, w jakich można podziwiać zwierzęta, jest możliwość obserwacji ich w naturalnym środowisku. Fokarium na Helu jest jednocześnie centrum badawczym zajmującym się ochroną fok szarych w Bałtyku. Czy warto je odwiedzić i w jakich godzinach możemy się wybrać?
Więcej

Z cyklu ciekawe miejsca: Ostrowo nad morzem. Jak spędzić tutaj czas?

2024-07-02 14:02:09
Morze Bałtyckie przyciąga turystów przez cały rok, ale szczególnie chętnie wybieramy się tam w okresie letnim. To właśnie wtedy słońce przyjemnie ogrzewa ciało, a nadmorska bryza dostarcza chłodu. W Polsce jest mnóstwo znanych kurortów, w których plaże są tłumnie oblegane. Jednocześnie coraz chętniej stawiamy na mniejsze miejscowości, gdzie przyjezdnych jest mniej. Jeśli preferujemy miejsca kameralne i ciche, to jedną z interesujących miejscowości, które na pewno możemy wziąć pod uwagę, jest Ostrowo nad morzem.
Więcej

Najlepsze plaże na Półwyspie Helskim — ranking top 10

2024-07-02 13:58:45
Półwysep Helski to najbardziej wysunięta na północ część Polski. Z jednej strony otaczają go wody Morza Bałtyckiego, z drugiej natomiast jest malownicza Zatoka Pucka. Piękne widoki i unikatowy mikroklimat przyciągają rzesze turystów. Ponadto Półwysep Helski słynie z wyjątkowo atrakcyjnych plaż. Dzisiaj przyjrzymy się tym, które oceniane są najwyżej.
Więcej