Gdzie pojechać nad morze, żeby się nie nudzić?

2024-01-11 22:16:06

Każdy potrzebuje odpoczynku. Nawet krótki wyjazd pozwoli zregenerować siły i zdystansować się do problemów dnia codziennego. Pomysłów na to, gdzie możemy wybrać się na krótszy lub dłuższy wyjazd, jest sporo. Jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów w naszym kraju jest wybrzeże. Nad morzem jest sporo kurortów zapewniających moc atrakcji dla osób w każdym wieku. Sprawdźmy więc, gdzie jechać nad morze, żeby się nie nudzić.

Miejscowości polskiego morza – moc wrażeń dla każdego

Zacznijmy od tego, że chociaż jest w czym wybierać, to nie zawsze fajne miasto nad morzem będzie utożsamiane z tym samym. Planując wakacje, mamy odmienne oczekiwania w związku z tym, co chcemy robić i do czego chcielibyśmy mieć dostęp. Inne formy aktywności i wypoczynku preferują osoby młode, pary, rodziny z dziećmi i seniorzy. Dla jednych wystarczy bezkresne morze i plaża, na której mogą wypocząć i nie odczują nudy. Inni natomiast mogą preferować rozrywki o dużym zróżnicowaniu. Wymaganie to dotyczy najczęściej rodzin i grup, gdzie każdy ma inne zainteresowania. Jeszcze inni poszukują adrenaliny, a więc, aby nie odczuć nudy, będą szukać dostępu na przykład do wykwalifikowanych instruktorów sportów wodnych i wypożyczalni sprzętów. Załóżmy, że chcemy spędzić wakacje nad polskim morzem – gdzie najlepiej się wybrać?

polskie morze

Gdzie są atrakcje dla małych i dużych?

Zacznijmy od miejscowości najbardziej uniwersalnych, a więc takich, w których nie brakuje atrakcji dla każdego. Jednym z takich kurortów jest Sarbinowo. Znajdziemy tu m.in. piaszczyste plaże, Park Miniatur Latarni Morskich, czy liczne place zabaw. Wiele może zaoferować Władysławowo. Tutaj również jest piękna plaża, a oprócz tego port, molo, czy Ocean Park. Ciekawą propozycją może okazać się Ustka, gdzie nie brakuje plaży, tras rowerowych i licznych restauracji. Tak duża różnorodność z pewnością pozwoli każdemu członkowi rodziny wybrać coś dla siebie i z pewnością nikt na nudę narzekać nie będzie.

Fajne miasto nad morzem dla fanów mocnych wrażeń

Jeśli jesteśmy fanami sportu i aktywności fizycznej, powinniśmy skoncentrować się na miejscowościach, w których poza rejsem galeonem możemy spróbować swoich sił w sportach wodnych i nie chodzi bynajmniej tylko o pływanie. Nie każdy wie, ale są w Polsce zakątki, w których można uprawiać windsurfing i kitesurfing. Na odpowiednie fale możemy liczyć na Półwyspie Helskim. Hel, Jastarnia i Jurata co roku latem przyciągają wielu fanów tego typu sportów. Nie musimy się przy tym obawiać, że nigdy nie mieliśmy z żadnym z tych sportów do czynienia. Nie brakuje szkółek, w których instruktorzy uczą podstaw i wypożyczalni sprzętów. Poza miejsc, w których możemy zmierzyć się ze sportami wodnymi, jest wiele zakątków, w których możemy spacerować, uprawiać jogging i jeździć na rowerze.

Dla romantyków lubiących kontemplować przyrodę

Być może idealnym odpoczynkiem dla nas będzie możliwość podziwiania piękna natury. W takim przypadku w pierwszej kolejności weźmy pod uwagę kurorty znajdujące się w okolicy Słowińskiego Parku Narodowego. Będziemy mieli okazję podziwiać piękne ruchome wydmy i polodowcowe jeziora. Miejscowości znajdujące się w bezpośredniej bliskości Słowińskiego Parku Narodowego to Łeba, Rowy i Ustka. Ze względu na liczne walory krajobrazowe powstała infrastruktura pozwalająca zbliżyć się do natury. Nie brakuje więc tutaj atrakcyjnych tras pieszych i rowerowych.

Gdzie szukać miejsc historycznych?

Aby nie nudzili się fascynaci historii i kultury, powinni odwiedzić miejsca, w których nie brakuje muzeów i obiektów historycznych. Jeżeli właśnie do tej grupy się zaliczamy, bez problemu znajdziemy nadmorskie kurorty obfitujące w tego rodzaju atrakcje. Gdzie najlepiej planować wakacje nad polskim morzem w takiej sytuacji? Z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na Trójmiasto ze szczególnym naciskiem na Gdańsk. Zwiedzimy Kościół Mariacki, Drogę Królewską, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, Żuraw i wiele innych. Na tym nie koniec, bo powiew historii poczujemy także w Darłowie, gdzie w 1382 roku urodził się Eryk I Pomorski, który później był królem Danii, Szwecji i Norwegii. Nie można pominąć także wspomnianego już Półwyspu Helskiego. Możemy zwiedzić latarnię morską, Muzeum Rybołówstwa znajdujące się przy kościele św. Piotra i Pawła. Są też liczne muzea i zabytki militarne skrywające tajemnice II wojny światowej.

Co z noclegiem?

Patrząc na wielość propozycji, widać, że jadąc nad morze, nie będziemy się nudzić, niezależnie od tego, jaka forma rozrywki nas interesuje. Pojawia się jednak pytanie o noclegi, ale i tutaj mamy duże pole do manewru. Nad polskie morze przez cały rok przyjeżdżają turyści nie tylko z Polski. Tym samym baza noclegowa jest dobrze rozbudowana. Do wyboru mamy pensjonaty, domki letniskowe, apartamenty i hotele. Zarówno ich ceny, jak i standard są zróżnicowane. Duże znaczenie ma także okres, w jakim chcemy przyjechać. Musimy się liczyć z tym, że znalezienie noclegu w wakacje będzie trudniejsze i jego koszt będzie wyższy, niż kiedy będziemy chcieli przyjechać na przykład wiosną lub jesienią.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Pałac w Krokowej — historia pomorskiej perły architektury

2024-06-03 15:34:34
Podczas planowania wakacji nad morzem myślimy przede wszystkim o prażącym słońcu i plaży. Jednak okolice polskiego wybrzeża są atrakcyjne nie tylko przez dostęp do morza. Wystarczy trochę się rozejrzeć, a znajdziemy mnóstwo innych atrakcji i interesujące obiekty historyczne. Przykładem jest pałac w Krokowej. Gdyby mury tej okazałej budowli potrafiły mówić, mogłoby opowiedzieć wielowiekową historię.
Więcej

Latarnia morska w Rozewie — historia i ciekawostki

2024-06-03 15:30:48
Kiedy jedziemy nad morze, jedną z oczywistych atrakcji, jakie będziemy chcieli odwiedzić, jest pobliska latarnia morska. Latarnie przyciągają jak magnes i to nie tylko przez to, że oświetlają statkom drogę. Mają w sobie coś tajemniczego i symbolicznego. Jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Władysławowo, to budowlą, jaką musimy koniecznie zobaczyć, jest latarnia morska w Rozewie. Żeby wycieczka była jeszcze przyjemniejsza i klimatyczna, warto, byśmy o tym miejscu dowiedzieli się czegoś więcej. Czym zachwyci nas latarnia morska we Władysławowie?
Więcej

Historia Władysławowa, legendy i ciekawostki

2024-06-03 15:27:44
Władysławowo jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów w Polsce. W każde lato przyciąga rzesze turystów nie tylko z naszego kraju. Kojarzy się z rozległą i piaszczystą plażą, ale jest przy tym miejscem bogatym pod względem historycznym. Znając ciekawostki i legendy na temat Władysławowa, będziemy mogli spojrzeć na to miasto z zupełnie nowej perspektywy.
Więcej

Półwysep Helski — loty widokowe — gdzie i jak latać?

2024-04-30 11:46:12
Półwysep Helski to wysunięty na północ kraniec Polski zachwycający unikatową przyrodą i widokami. W sezonie letnim przyciąga całe rzesze turystów nie tylko z Polski, którzy z chęcią odpoczywają wśród lasów i wydm. To bez zwątpienia jeden z urokliwych regionów, jakie warto podziwiać nie tylko z ziemi. Chcąc przeżyć niezapomniane wrażenia, możemy przejrzeć ofertę na loty widokowe. To coś w sam raz dla lubiących powiew adrenaliny.
Więcej

Groty Mechowskie — historia i przydatne informacje

2024-04-30 11:44:23
Kiedy będziemy na Pomorzu Gdańskim, nie skupiajmy się jedynie na największych kurortach polskiego wybrzeża. Przyjrzyjmy się ich najbliższej okolicy, bo jest mnóstwo miejsc, jakie warto odwiedzić, a znajdują się trochę na uboczu. Wśród tych szczególnie polecanych wymienia się Groty Mechowskie, które zlokalizowane są w położonej 10 km od Pucka wsi Mechowo. Zaliczają się one do najpiękniejszych zabytków przyrodniczych na Pomorzu Gdańskim. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim wybierzemy się na wycieczkę?
Więcej