Gdzie warto pojechać nad morze pociągiem?

2024-01-11 22:22:47

W coraz więcej zakątków Polski dojedziemy pociągami, czy to bezpośrednio, czy z przesiadkami. Ten środek transportu może stanowić dobrą alternatywę dla jazdy samochodem. Do jakich miast nad morzem można dojechać pociągiem?

Miejscowości nadmorskie i miasta, gdzie dojeżdża pociąg

Sieć kolejowa jest w Polsce dobrze rozbudowana, dzięki czemu możemy bez trudu dotrzeć do wielu nadmorskich kurortów. Z większych miast nie raz kursuje pociąg bezpośrednio nad morze, a nawet jeśli będzie czekała nas przesiadka, to w większości połączenia są na tyle dobre, że nie będziemy długo czekać. Jest to o tyle korzystne, że pociąg może być środkiem transportu, jaki dowiezie nas do miejsca, gdzie mamy zarezerwowany nocleg, ale równie dobrze pozwoli dojechać do wielu innych miejscowości, które podczas wakacji możemy odwiedzić. Dobry dojazd i brak konieczności szukania miejsca parkingowego to kusząca alternatywa dla samochodu. Gdzie dojeżdżają pociągi nad morze?

dworzec PKM Trójmiasto

Pociąg bezpośrednio nad morze

Nastawiając się na jazdę pociągiem, możemy zwiedzić właściwie całe polskie wybrzeże, a zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy to PKP przygotowuje lepsze połączenia nad morze i więcej pociągów bezpośrednich. To, czy dojedziemy pociągiem bez przesiadek, jest zależne od tego, skąd jesteśmy. Załóżmy jednak, że jako punkt początkowy naszej podróży wybieramy jedno z większych polskich miast. Wtedy wybór mamy dość spory, bo bez problemu dojedziemy m.in. do Sopotu, Gdyni, Gdańska, Kołobrzegu, Władysławowa, na Hel, do Szczecina, Międzyzdrojów i Świnoujścia.

Pociąg InterCity nad morze — gdzie dojeżdża Pendolino?

Trasa pociągiem nad morze latem obejmuje więcej miast, a liczba kursów się zwiększa w porównaniu do pozostałych miesięcy. Nie znaczy to jednak, że nad morze dojedziemy tylko w wakacje. W zależności od tego, skąd jedziemy, podróż może być długa i męcząca. Pomimo tego, że w wielu pociągach są komfortowe warunki, to wielogodzinna jazda jest uciążliwa. Z tego względu większość osób interesuje się tym, jakim pociągiem nad morze dotrze bez przesiadek i który jedzie najszybciej. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się kursy realizowane przez pociągi Express InterCity Premium (EIP), czyli składy Pendolino. Dzięki nim możemy liczyć na bardziej komfortową podróż na trasach łączących Trójmiasto z Krakowem, Rzeszowem, Gliwicami i Bielsko-Białą, czy Kołobrzeg z Warszawą i Krakowem.

Gdzie z różnych miast można dojechać nad morze?

Wspomnieliśmy, że miejscowości nadmorskie, gdzie dojeżdża pociąg, są zlokalizowane właściwie na całym polskim wybrzeżu. Teraz przyjrzymy się temu dokładnie. Wiedząc, do jakich kurortów dojeżdżają pociągi z naszego lub pobliskiego miasta, łatwiej określimy miejscowość, w której spędzimy urlop. Kiedy ogranicza nas czy to z przymusu, czy z wyboru komunikacja publiczna, połączenia są szczególnie istotne. Sprawdźmy więc, gdzie nad morze dojedziemy pociągiem z największych polskich miast.

Gdzie z Poznania pociągiem nad morze

Najpierw prześledźmy, gdzie z Poznania dojedziemy pociągiem nad morze. Bardzo szybko, bo w zaledwie 3 godziny dotrzemy na przykład do Kołobrzegu. Stawiając na wyjazd z Poznania, pociągiem dojedziemy także do Gdyni, Świnoujścia, Międzyzdrojów, Władysławowa i na Hel.

Pociągiem z Wrocławia nad morze

Szerokie pole do manewru mamy także wtedy, kiedy planujemy jechać pociągiem z Wrocławia nad morze. W części przypadków trasa przebiega przez Poznań, więc dojedziemy m.in. do Świnoujścia, Międzyzdrojów, Władysławowa, czy na Hel. Możemy też w kilka godzin dotrzeć do Trójmiasta. A gdzie kursują pociągi z Warszawy nad morze?

Pociągi z Warszawy nad morze

Po części tę kwestię rozwialiśmy wyżej, kiedy pojawiła się kwestia pociągów Pendolino. Pociąg InterCity nad morze z Warszawy dowiezie nas na Hel, do Gdańska, Sopotu, Gdyni, Kołobrzegu. W naszym zasięgu są także Puck i Jastarnia. Wszystkie wymienione trasy to połączenia bezpośrednie. Jeżeli chcemy dotrzeć do mniejszych miejscowości, również będzie to możliwe. Musimy się jednak liczyć z tym, że gdzieś po drodze na trasie będziemy mieć przesiadkę.

Pociągiem nad morze – opinie

Wiemy już mniej więcej, gdzie dojedziemy pociągiem nad morze, a jakie opinie ma ta forma podróżowania? Tak jak w wielu innych kwestiach zdania są tutaj podzielone i sporo zależy od tego, jakie są nasze możliwości i oczekiwania w związku z wyjazdem. W wielu przypadkach dojazd pociągiem będzie tańszy aniżeli samochodem. Nie musimy się też obawiać o miejsca parkingowe. Odrębną kwestią jest wygoda. Jazda autem oznacza większy komfort dla pasażerów – mogą odpocząć albo zrobić przerwę w podróży. Kiedy spojrzymy z perspektywy kierowcy, nie jest to takie oczywiste. Jadąc samochodem, dojedzie znacznie bardziej zmęczony, niż gdyby siedział w pociągu. Poza tym pociągi są znacznie lepiej wyposażone niż dawniej. Z drugiej strony pociąg ogranicza nasze możliwości wycieczek do miejsc, w których kursuje kolej. W porównaniu z samochodami spalinowymi są też opcją bardziej sprzyjającą ekologii. Jak widać, opcja ta ma wady i zalety i to od nas zależy, co jest najważniejsze.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Półwysep Helski — loty widokowe — gdzie i jak latać?

2024-04-30 11:46:12
Półwysep Helski to wysunięty na północ kraniec Polski zachwycający unikatową przyrodą i widokami. W sezonie letnim przyciąga całe rzesze turystów nie tylko z Polski, którzy z chęcią odpoczywają wśród lasów i wydm. To bez zwątpienia jeden z urokliwych regionów, jakie warto podziwiać nie tylko z ziemi. Chcąc przeżyć niezapomniane wrażenia, możemy przejrzeć ofertę na loty widokowe. To coś w sam raz dla lubiących powiew adrenaliny.
Więcej

Groty Mechowskie — historia i przydatne informacje

2024-04-30 11:44:23
Kiedy będziemy na Pomorzu Gdańskim, nie skupiajmy się jedynie na największych kurortach polskiego wybrzeża. Przyjrzyjmy się ich najbliższej okolicy, bo jest mnóstwo miejsc, jakie warto odwiedzić, a znajdują się trochę na uboczu. Wśród tych szczególnie polecanych wymienia się Groty Mechowskie, które zlokalizowane są w położonej 10 km od Pucka wsi Mechowo. Zaliczają się one do najpiękniejszych zabytków przyrodniczych na Pomorzu Gdańskim. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim wybierzemy się na wycieczkę?
Więcej

Gdzie wypożyczyć rower we Władysławowie? Wycieczki i atrakcje

2024-04-30 11:42:22
Każdego roku Władysławo odwiedzają setki turystów nie tylko z Polski. Bajeczne nadmorskie widoki i duża różnorodność atrakcji przyciągają jak magnes niezależnie od zainteresowań. W wiele interesujących miejsc można dojechać rowerem. I wcale nie trzeba zabierać go z sobą na wakacje. Wystarczy, że odwiedzimy wypożyczalnię rowerów we Władysławowie. Gdzie takową znajdziemy i z jakim kosztem musimy się liczyć, chcąc wynająć rower?
Więcej

Osada Sławutowo we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-03-28 13:59:51
Większość z nas wakacje kojarzy z pobytem nad morzem. I nic w tym dziwnego, bo szum morskich fal, lekka bryza i ciepłe promienie słońca działają wyjątkowo regenerująco na organizm. Trudno jednak cały dzień spędzać tylko na plaży. Dlatego też warto poszukać, czy w okolicy naszego miejsca noclegowego nie ma dodatkowych atrakcji. Jedną z tych, o których możemy pomyśleć, będąc w pobliżu Półwyspu Helskiego, jest osada Sławutowo. To wyjątkowy punkt na mapie Polski, w którym możemy bliżej poznać historię kulturę naszych przodków. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim pojedziemy na wycieczkę?
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej