Gdzie warto pojechać nad morze pociągiem?

2024-01-11 22:22:47

W coraz więcej zakątków Polski dojedziemy pociągami, czy to bezpośrednio, czy z przesiadkami. Ten środek transportu może stanowić dobrą alternatywę dla jazdy samochodem. Do jakich miast nad morzem można dojechać pociągiem?

Miejscowości nadmorskie i miasta, gdzie dojeżdża pociąg

Sieć kolejowa jest w Polsce dobrze rozbudowana, dzięki czemu możemy bez trudu dotrzeć do wielu nadmorskich kurortów. Z większych miast nie raz kursuje pociąg bezpośrednio nad morze, a nawet jeśli będzie czekała nas przesiadka, to w większości połączenia są na tyle dobre, że nie będziemy długo czekać. Jest to o tyle korzystne, że pociąg może być środkiem transportu, jaki dowiezie nas do miejsca, gdzie mamy zarezerwowany nocleg, ale równie dobrze pozwoli dojechać do wielu innych miejscowości, które podczas wakacji możemy odwiedzić. Dobry dojazd i brak konieczności szukania miejsca parkingowego to kusząca alternatywa dla samochodu. Gdzie dojeżdżają pociągi nad morze?

dworzec PKM Trójmiasto

Pociąg bezpośrednio nad morze

Nastawiając się na jazdę pociągiem, możemy zwiedzić właściwie całe polskie wybrzeże, a zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy to PKP przygotowuje lepsze połączenia nad morze i więcej pociągów bezpośrednich. To, czy dojedziemy pociągiem bez przesiadek, jest zależne od tego, skąd jesteśmy. Załóżmy jednak, że jako punkt początkowy naszej podróży wybieramy jedno z większych polskich miast. Wtedy wybór mamy dość spory, bo bez problemu dojedziemy m.in. do Sopotu, Gdyni, Gdańska, Kołobrzegu, Władysławowa, na Hel, do Szczecina, Międzyzdrojów i Świnoujścia.

Pociąg InterCity nad morze — gdzie dojeżdża Pendolino?

Trasa pociągiem nad morze latem obejmuje więcej miast, a liczba kursów się zwiększa w porównaniu do pozostałych miesięcy. Nie znaczy to jednak, że nad morze dojedziemy tylko w wakacje. W zależności od tego, skąd jedziemy, podróż może być długa i męcząca. Pomimo tego, że w wielu pociągach są komfortowe warunki, to wielogodzinna jazda jest uciążliwa. Z tego względu większość osób interesuje się tym, jakim pociągiem nad morze dotrze bez przesiadek i który jedzie najszybciej. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się kursy realizowane przez pociągi Express InterCity Premium (EIP), czyli składy Pendolino. Dzięki nim możemy liczyć na bardziej komfortową podróż na trasach łączących Trójmiasto z Krakowem, Rzeszowem, Gliwicami i Bielsko-Białą, czy Kołobrzeg z Warszawą i Krakowem.

Gdzie z różnych miast można dojechać nad morze?

Wspomnieliśmy, że miejscowości nadmorskie, gdzie dojeżdża pociąg, są zlokalizowane właściwie na całym polskim wybrzeżu. Teraz przyjrzymy się temu dokładnie. Wiedząc, do jakich kurortów dojeżdżają pociągi z naszego lub pobliskiego miasta, łatwiej określimy miejscowość, w której spędzimy urlop. Kiedy ogranicza nas czy to z przymusu, czy z wyboru komunikacja publiczna, połączenia są szczególnie istotne. Sprawdźmy więc, gdzie nad morze dojedziemy pociągiem z największych polskich miast.

Gdzie z Poznania pociągiem nad morze

Najpierw prześledźmy, gdzie z Poznania dojedziemy pociągiem nad morze. Bardzo szybko, bo w zaledwie 3 godziny dotrzemy na przykład do Kołobrzegu. Stawiając na wyjazd z Poznania, pociągiem dojedziemy także do Gdyni, Świnoujścia, Międzyzdrojów, Władysławowa i na Hel.

Pociągiem z Wrocławia nad morze

Szerokie pole do manewru mamy także wtedy, kiedy planujemy jechać pociągiem z Wrocławia nad morze. W części przypadków trasa przebiega przez Poznań, więc dojedziemy m.in. do Świnoujścia, Międzyzdrojów, Władysławowa, czy na Hel. Możemy też w kilka godzin dotrzeć do Trójmiasta. A gdzie kursują pociągi z Warszawy nad morze?

Pociągi z Warszawy nad morze

Po części tę kwestię rozwialiśmy wyżej, kiedy pojawiła się kwestia pociągów Pendolino. Pociąg InterCity nad morze z Warszawy dowiezie nas na Hel, do Gdańska, Sopotu, Gdyni, Kołobrzegu. W naszym zasięgu są także Puck i Jastarnia. Wszystkie wymienione trasy to połączenia bezpośrednie. Jeżeli chcemy dotrzeć do mniejszych miejscowości, również będzie to możliwe. Musimy się jednak liczyć z tym, że gdzieś po drodze na trasie będziemy mieć przesiadkę.

Pociągiem nad morze – opinie

Wiemy już mniej więcej, gdzie dojedziemy pociągiem nad morze, a jakie opinie ma ta forma podróżowania? Tak jak w wielu innych kwestiach zdania są tutaj podzielone i sporo zależy od tego, jakie są nasze możliwości i oczekiwania w związku z wyjazdem. W wielu przypadkach dojazd pociągiem będzie tańszy aniżeli samochodem. Nie musimy się też obawiać o miejsca parkingowe. Odrębną kwestią jest wygoda. Jazda autem oznacza większy komfort dla pasażerów – mogą odpocząć albo zrobić przerwę w podróży. Kiedy spojrzymy z perspektywy kierowcy, nie jest to takie oczywiste. Jadąc samochodem, dojedzie znacznie bardziej zmęczony, niż gdyby siedział w pociągu. Poza tym pociągi są znacznie lepiej wyposażone niż dawniej. Z drugiej strony pociąg ogranicza nasze możliwości wycieczek do miejsc, w których kursuje kolej. W porównaniu z samochodami spalinowymi są też opcją bardziej sprzyjającą ekologii. Jak widać, opcja ta ma wady i zalety i to od nas zależy, co jest najważniejsze.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Latarnia morska na Helu — historia, ceny, dojazd

2024-07-25 14:04:51
Obok plaży najważniejszym miejscem, jakie staramy się zawsze odwiedzić, będąc nad morzem, jest latarnia morska. To unikatowa konstrukcja, która przez wieki prowadziła żeglarzy i rybaków, by ci nie zabłądzili i nie zderzyli się ze skałami. Obiektów tego typu jest na polskim wybrzeżu sporo, a jednym z najchętniej odwiedzanych jest latarnia morska na Helu.
Więcej

Kuźnica nad morzem — atrakcje turystyczne regionu

2024-07-25 14:01:46
Pomimo wielu różnych opcji i malowniczych regionów w Polsce, kiedy słyszymy o wakacjach, niezmiennie przed oczami widzimy morze i piaszczyste plaże. Polskie wybrzeże przyciąga co roku tysiące turystów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Jeżeli właśnie nad morzem planujemy spędzić swój urlop, to jednym z miasteczek, jakie możemy wziąć pod uwagę, jest Kuźnica.
Więcej

Fokarium na Helu — historia i ciekawostki

2024-07-25 13:57:32
Fokarium na Helu to unikatowe miejsce na Półwyspie Helskim. Przyciąga rodziny z dziećmi i wielbicieli przyrody. Tym, co odróżnia fokarium od innych obiektów, w jakich można podziwiać zwierzęta, jest możliwość obserwacji ich w naturalnym środowisku. Fokarium na Helu jest jednocześnie centrum badawczym zajmującym się ochroną fok szarych w Bałtyku. Czy warto je odwiedzić i w jakich godzinach możemy się wybrać?
Więcej

Z cyklu ciekawe miejsca: Ostrowo nad morzem. Jak spędzić tutaj czas?

2024-07-02 14:02:09
Morze Bałtyckie przyciąga turystów przez cały rok, ale szczególnie chętnie wybieramy się tam w okresie letnim. To właśnie wtedy słońce przyjemnie ogrzewa ciało, a nadmorska bryza dostarcza chłodu. W Polsce jest mnóstwo znanych kurortów, w których plaże są tłumnie oblegane. Jednocześnie coraz chętniej stawiamy na mniejsze miejscowości, gdzie przyjezdnych jest mniej. Jeśli preferujemy miejsca kameralne i ciche, to jedną z interesujących miejscowości, które na pewno możemy wziąć pod uwagę, jest Ostrowo nad morzem.
Więcej

Najlepsze plaże na Półwyspie Helskim — ranking top 10

2024-07-02 13:58:45
Półwysep Helski to najbardziej wysunięta na północ część Polski. Z jednej strony otaczają go wody Morza Bałtyckiego, z drugiej natomiast jest malownicza Zatoka Pucka. Piękne widoki i unikatowy mikroklimat przyciągają rzesze turystów. Ponadto Półwysep Helski słynie z wyjątkowo atrakcyjnych plaż. Dzisiaj przyjrzymy się tym, które oceniane są najwyżej.
Więcej