Gdzie warto pojechać nad morze pociągiem?

2024-01-11 22:22:47

W coraz więcej zakątków Polski dojedziemy pociągami, czy to bezpośrednio, czy z przesiadkami. Ten środek transportu może stanowić dobrą alternatywę dla jazdy samochodem. Do jakich miast nad morzem można dojechać pociągiem?

Miejscowości nadmorskie i miasta, gdzie dojeżdża pociąg

Sieć kolejowa jest w Polsce dobrze rozbudowana, dzięki czemu możemy bez trudu dotrzeć do wielu nadmorskich kurortów. Z większych miast nie raz kursuje pociąg bezpośrednio nad morze, a nawet jeśli będzie czekała nas przesiadka, to w większości połączenia są na tyle dobre, że nie będziemy długo czekać. Jest to o tyle korzystne, że pociąg może być środkiem transportu, jaki dowiezie nas do miejsca, gdzie mamy zarezerwowany nocleg, ale równie dobrze pozwoli dojechać do wielu innych miejscowości, które podczas wakacji możemy odwiedzić. Dobry dojazd i brak konieczności szukania miejsca parkingowego to kusząca alternatywa dla samochodu. Gdzie dojeżdżają pociągi nad morze?

dworzec PKM Trójmiasto

Pociąg bezpośrednio nad morze

Nastawiając się na jazdę pociągiem, możemy zwiedzić właściwie całe polskie wybrzeże, a zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy to PKP przygotowuje lepsze połączenia nad morze i więcej pociągów bezpośrednich. To, czy dojedziemy pociągiem bez przesiadek, jest zależne od tego, skąd jesteśmy. Załóżmy jednak, że jako punkt początkowy naszej podróży wybieramy jedno z większych polskich miast. Wtedy wybór mamy dość spory, bo bez problemu dojedziemy m.in. do Sopotu, Gdyni, Gdańska, Kołobrzegu, Władysławowa, na Hel, do Szczecina, Międzyzdrojów i Świnoujścia.

Pociąg InterCity nad morze — gdzie dojeżdża Pendolino?

Trasa pociągiem nad morze latem obejmuje więcej miast, a liczba kursów się zwiększa w porównaniu do pozostałych miesięcy. Nie znaczy to jednak, że nad morze dojedziemy tylko w wakacje. W zależności od tego, skąd jedziemy, podróż może być długa i męcząca. Pomimo tego, że w wielu pociągach są komfortowe warunki, to wielogodzinna jazda jest uciążliwa. Z tego względu większość osób interesuje się tym, jakim pociągiem nad morze dotrze bez przesiadek i który jedzie najszybciej. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się kursy realizowane przez pociągi Express InterCity Premium (EIP), czyli składy Pendolino. Dzięki nim możemy liczyć na bardziej komfortową podróż na trasach łączących Trójmiasto z Krakowem, Rzeszowem, Gliwicami i Bielsko-Białą, czy Kołobrzeg z Warszawą i Krakowem.

Gdzie z różnych miast można dojechać nad morze?

Wspomnieliśmy, że miejscowości nadmorskie, gdzie dojeżdża pociąg, są zlokalizowane właściwie na całym polskim wybrzeżu. Teraz przyjrzymy się temu dokładnie. Wiedząc, do jakich kurortów dojeżdżają pociągi z naszego lub pobliskiego miasta, łatwiej określimy miejscowość, w której spędzimy urlop. Kiedy ogranicza nas czy to z przymusu, czy z wyboru komunikacja publiczna, połączenia są szczególnie istotne. Sprawdźmy więc, gdzie nad morze dojedziemy pociągiem z największych polskich miast.

Gdzie z Poznania pociągiem nad morze

Najpierw prześledźmy, gdzie z Poznania dojedziemy pociągiem nad morze. Bardzo szybko, bo w zaledwie 3 godziny dotrzemy na przykład do Kołobrzegu. Stawiając na wyjazd z Poznania, pociągiem dojedziemy także do Gdyni, Świnoujścia, Międzyzdrojów, Władysławowa i na Hel.

Pociągiem z Wrocławia nad morze

Szerokie pole do manewru mamy także wtedy, kiedy planujemy jechać pociągiem z Wrocławia nad morze. W części przypadków trasa przebiega przez Poznań, więc dojedziemy m.in. do Świnoujścia, Międzyzdrojów, Władysławowa, czy na Hel. Możemy też w kilka godzin dotrzeć do Trójmiasta. A gdzie kursują pociągi z Warszawy nad morze?

Pociągi z Warszawy nad morze

Po części tę kwestię rozwialiśmy wyżej, kiedy pojawiła się kwestia pociągów Pendolino. Pociąg InterCity nad morze z Warszawy dowiezie nas na Hel, do Gdańska, Sopotu, Gdyni, Kołobrzegu. W naszym zasięgu są także Puck i Jastarnia. Wszystkie wymienione trasy to połączenia bezpośrednie. Jeżeli chcemy dotrzeć do mniejszych miejscowości, również będzie to możliwe. Musimy się jednak liczyć z tym, że gdzieś po drodze na trasie będziemy mieć przesiadkę.

Pociągiem nad morze – opinie

Wiemy już mniej więcej, gdzie dojedziemy pociągiem nad morze, a jakie opinie ma ta forma podróżowania? Tak jak w wielu innych kwestiach zdania są tutaj podzielone i sporo zależy od tego, jakie są nasze możliwości i oczekiwania w związku z wyjazdem. W wielu przypadkach dojazd pociągiem będzie tańszy aniżeli samochodem. Nie musimy się też obawiać o miejsca parkingowe. Odrębną kwestią jest wygoda. Jazda autem oznacza większy komfort dla pasażerów – mogą odpocząć albo zrobić przerwę w podróży. Kiedy spojrzymy z perspektywy kierowcy, nie jest to takie oczywiste. Jadąc samochodem, dojedzie znacznie bardziej zmęczony, niż gdyby siedział w pociągu. Poza tym pociągi są znacznie lepiej wyposażone niż dawniej. Z drugiej strony pociąg ogranicza nasze możliwości wycieczek do miejsc, w których kursuje kolej. W porównaniu z samochodami spalinowymi są też opcją bardziej sprzyjającą ekologii. Jak widać, opcja ta ma wady i zalety i to od nas zależy, co jest najważniejsze.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Rezerwat Słone Łąki — co warto zobaczyć?

2024-02-28 12:34:22
Cisza, spokój i kontakt z przyrodą to coś, czego wielu z nas poszukuje podczas urlopu. Czasem nie trzeba daleko rozglądać się za naturą i wystarczy iść do lasu. Jednak jeśli szukamy czegoś więcej, wszystkie okoliczne leśne ścieżki znamy na pamięć, a przy tym chcemy mieć możliwość podziwiania ciekawych gatunków fauny i flory, pomyślmy o odwiedzeniu rezerwatu przyrody. Przykładem takiego atrakcyjnego miejsca jest rezerwat przyrody Słone Łąki znajdujący się koło Władysławowa.
Więcej

Latarnia morska w Jastarni — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:32:49
Jeśli prześledzimy rankingi na najpiękniejsze miejscowości nad polskim morzem, to niemal zawsze w czołówce pojawiają się kurorty Półwyspu Helskiego, w tym Jastarnia. Słynie przede wszystkim z wyjątkowo pięknych plaż, ale oprócz tego warto odwiedzić tamtejszą latarnię morską.
Więcej

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:31:05
Kiedy planujemy wakacje nad morzem, to poza tym, że spędzimy większość czasu na plaży, warto zapoznać się z tym, jakie inne atrakcje będą w okolicy. Jednym z kurortów, który od zawsze cieszy się popularnością, jest Władysławowo. Decydując się na pobyt w tej miejscowości, nie będziemy narzekać na nudę. Jednym z miejsc, jakie powinniśmy odwiedzić, jest Aleja Gwiazd Sportu, z której słynie Władysławowo.
Więcej

W jakie miejsce pojechać z niemowlakiem nad morzem?

2024-02-06 12:04:25
Wakacje z niemowlakiem mogą być przygodą, ale i wyzwaniem. Wyjątkowo starannie musimy się do takiego wyjazdu przygotować. Dotyczy to zarówno przemyślanego wyboru miejsca, jak i przygotowania wszystkiego, co ze sobą zabierzemy. O czym trzeba pamiętać i gdzie nad polskie może z niemowlakiem warto się wybrać?
Więcej

Kiedy nad morzem jest najwięcej jodu?

2024-02-06 11:56:21
Jod jest pierwiastkiem, który w istotny sposób wpływa na nasze zdrowie. Jego niedobory prowadzą do poważnych konsekwencji. Nie od dzisiaj wiadomo, że jod najłatwiej znaleźć w nadmorskim powietrzu, ale nie wszędzie i nie zawsze jego stężenie jest w powietrzu takie same. Kiedy jest najwięcej jodu nad morzem?
Więcej