Historia Jastarni - kiedyś i dziś, czyli co się zmieniło?

2019-05-07 15:37:56

Jastarnia od dawna cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów i plażowiczów. Jednak na przełomie ostatnich lat miasto przeszło zauważalne zmiany – stało się bardziej nowoczesne, przyjazne i dobrze zagospodarowane. Czy więc wspomnienia z dzieciństwa z wyjazdu nad morze będą pokrywały się z obecnym wyglądem Jastarni? Na pewno warto to sprawdzić!

Port, uzdrowisko i miejsce dla elit? Bogata historia Jastarni

Historia Jastarni - rybołówstwo - blueapart.pl Warto zdawać sobie sprawę z odkrycia naukowców, dzięki którym wiadomo, że Jastarnia była zamieszkała już I w. p.n.e., a pierwszą wzmiankę o tym mieście w źródłach datuje się na 1378 rok! Nie da się więc zaprzeczyć, że Jastarnia ma niezwykle bogatą historię, a zmiany, jakie się w niej dokonują, mają miejsce cały czas. Chociażby zaledwie dwa lata temu uaktualniono charakter gminy i odłączono od niej Juratę i  Kuźnicę.

Jastarnia mogła się rozwijać dzięki handlowi morskiemu i rybołówstwu. Aż do XX w. była traktowana jako ważny punkt gospodarczy, a nie turystyczny. W okresie międzywojennym położono jeszcze większy nacisk na rozwój tego obszaru, zainwestowano w linię kolejową i rozbudowano port rybacki. Jednak takie podejście do Jastarni zmieniło się wraz z momentem, kiedy otrzymała ona prawa miejskie i zaczęła być interesującym punktem dla obecnych elit.

Popularność Jastarni była spotęgowana przez fakt, że miasto posiadało prawo do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego (wygasły one w 2005 roku). Tłumnie więc była odwiedzana nie tylko przez bogatsze społeczeństwo, ale również i tych, którzy potrzebowali zadbać o swoje zdrowie. Jastarnia musiała więc przystosować do szybko zmieniających warunków, powstawały liczne hotele i zakłady w peerelowskim stylu. A jak jest dzisiaj?

 

Historia Helu:

Morskie opowieści w Jastarni - ciekawe wydarzenia, w których warto wziąć udział

Dom Zdrojowy Jastarnia – historia

Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki

Jastarnia – nowoczesne miasto bez ograniczeń

Wraz z nowym tysiącleciem Jastarnia przeszła szereg modyfikacji i do dzisiaj kładzie się w niej ogromny nacisk na rozwój i czerpanie z nowoczesnych rozwiązań. Nie jest to już wyłącznie miejsce dla elit, a dla wszystkich – rodzin z dziećmi, studentów, sportowców czy seniorów. Każda z tych grup znajdzie dla siebie coś ciekawego w tym uroczym mieście.

Historia Jastarni - piękne plażę - blueapart.plNa turystów w Jastarni czekają zadbane plaże z niezwykle miękkim i czystym piaskiem, a także bezpieczne kąpieliska, które są cały czas monitorowane. Dodatkowo w okresie letnim na odwiedzających czekają szkoły windsurfingowe czy instruktorzy nurkowania, dzięki którym można zbadać wyjątkowo intrygujący morski świat. Dla fanów aktywnego spędzania wolnego czasu organizowane są liczne wydarzenia, takie jak biegi czy wspólne przejażdżki wzdłuż linii brzegowej. Nie można również nie wspomnieć o imprezach, na których tańczy się do białego rana.

Z kolei wszyscy ci, którzy chcą cieszyć się spokojem na łonie przyrody, również nie będą zawiedzeni Jastarnią. Są tu wydzielone strefy, do których nie można dostać się samochodem, szlaki turystyczne czy sektory na plażach wolne od hałasu. Miłośnicy historii będą mieli eksponaty na wyciągnięcie ręki, gdyż w mieście znajduje się wiele bardzo dobrze zachowanych budowli i eksponatów, dzięki którym można przenieść się w czasie.

Nie można zapominać o tym, że baza noclegowa również przeszła długą drogę – apartamenty w Jastarni są nowoczesne i zapewniają szereg wygód nawet dla najbardziej wymagających turystów.

Przeczytaj również: Atrakcje dla dzieci w Jastarni - gdzie warto zabrać swoje pociechy?

Poznaj nasze apartamenty w Jastarnii

Podobne artykuły

Latarnia morska w Jastarni — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:32:49
Jeśli prześledzimy rankingi na najpiękniejsze miejscowości nad polskim morzem, to niemal zawsze w czołówce pojawiają się kurorty Półwyspu Helskiego, w tym Jastarnia. Słynie przede wszystkim z wyjątkowo pięknych plaż, ale oprócz tego warto odwiedzić tamtejszą latarnię morską.
Więcej

Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki

2023-04-28 13:25:40
Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki Jurata niegdyś była częścią miasta Jastarnia. Od kilku lat już nie jest, za to stała się osadą nadmorską. Jednak przez lata zdążyła zgromadzić niebagatelną historię, na tyle ciekawą, że niejeden kurort jej nie dorównuje. Jurata jako kurort przez lata przyciągała państwowe elity. Być może zwieńczeniem tego faktu było powstanie w latach 60. Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów „Mewa”. Co to za miejsce i jaką historię skrywa?
Więcej

Dom Zdrojowy w Jastarni na Wielkanoc

2023-04-05 11:20:28
Jastarnia choć niewielka, miała i ma swoje wielkie tradycje. Prażnica, czyli jajecznica na boczku, to słynne kaszubskie śniadanie wielkanocne, a smaganie gałązkami agrestu w Wielki Piątek symbolizowało pokutę. Obecnie tradycje kaszubskie stały się podobne do tych w całym kraju, jednak przybywając do Jastarni, by spędzić Wielkanoc, możemy liczyć na nieco inny klimat świętowania. Duże prawdopodobieństwo jest, że  poranek wielkanocny zacznie Bãblowanié. Usłyszymy je również w Domu Zdrojowym. Co to takiego?
Więcej

Zacne apartamenty w Jastarni – ranking

2023-03-31 11:21:49
Istnieją takie regiony w Polsce, które wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, przyrastają w liczbę turystów. Regiony nadmorskie, a szczególnie Półwysep Helski należą do czołówki takich miejsc. Jednak napływ turystów nie oznacza, że tamtejsze miejscowości się rozrastają. Jastarnia od lat cieszy się ogromną popularnością w sezonie urlopowym, ale jej powierzchnia niezmiennie zajmuje 4,31 km2. Dlatego miejsca noclegowe rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Więcej

Dom Zdrojowy Jastarnia – historia

2023-03-31 10:20:14
Opowieści o domach często emanują tajemnicą. Domy z historią nas przyciągają, bo mają w sobie coś magicznego. Dom Zdrojowy w Jastarni przetrwał wojnę, a obecne zmiany i rozbudowa wciąż nawiązują do czasów, gdy sam Jan Kiepura raczył gości koncertami. Obecna imponująca forma hotelu wciąż nawiązuje do historii nie tylko samego hotelu, ale też całej miejscowości. Jaki jest dzisiejszy Dom Zdrojowy w Jastarni?
Więcej