Historia Jastarni - kiedyś i dziś, czyli co się zmieniło?

2019-05-07 15:37:56

Jastarnia od dawna cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów i plażowiczów. Jednak na przełomie ostatnich lat miasto przeszło zauważalne zmiany – stało się bardziej nowoczesne, przyjazne i dobrze zagospodarowane. Czy więc wspomnienia z dzieciństwa z wyjazdu nad morze będą pokrywały się z obecnym wyglądem Jastarni? Na pewno warto to sprawdzić!

Port, uzdrowisko i miejsce dla elit? Bogata historia Jastarni

Historia Jastarni - rybołówstwo - blueapart.pl Warto zdawać sobie sprawę z odkrycia naukowców, dzięki którym wiadomo, że Jastarnia była zamieszkała już I w. p.n.e., a pierwszą wzmiankę o tym mieście w źródłach datuje się na 1378 rok! Nie da się więc zaprzeczyć, że Jastarnia ma niezwykle bogatą historię, a zmiany, jakie się w niej dokonują, mają miejsce cały czas. Chociażby zaledwie dwa lata temu uaktualniono charakter gminy i odłączono od niej Juratę i  Kuźnicę.

Jastarnia mogła się rozwijać dzięki handlowi morskiemu i rybołówstwu. Aż do XX w. była traktowana jako ważny punkt gospodarczy, a nie turystyczny. W okresie międzywojennym położono jeszcze większy nacisk na rozwój tego obszaru, zainwestowano w linię kolejową i rozbudowano port rybacki. Jednak takie podejście do Jastarni zmieniło się wraz z momentem, kiedy otrzymała ona prawa miejskie i zaczęła być interesującym punktem dla obecnych elit.

Popularność Jastarni była spotęgowana przez fakt, że miasto posiadało prawo do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego (wygasły one w 2005 roku). Tłumnie więc była odwiedzana nie tylko przez bogatsze społeczeństwo, ale również i tych, którzy potrzebowali zadbać o swoje zdrowie. Jastarnia musiała więc przystosować do szybko zmieniających warunków, powstawały liczne hotele i zakłady w peerelowskim stylu. A jak jest dzisiaj?

Jastarnia – nowoczesne miasto bez ograniczeń

Wraz z nowym tysiącleciem Jastarnia przeszła szereg modyfikacji i do dzisiaj kładzie się w niej ogromny nacisk na rozwój i czerpanie z nowoczesnych rozwiązań. Nie jest to już wyłącznie miejsce dla elit, a dla wszystkich – rodzin z dziećmi, studentów, sportowców czy seniorów. Każda z tych grup znajdzie dla siebie coś ciekawego w tym uroczym mieście.

Historia Jastarni - piękne plażę - blueapart.plNa turystów w Jastarni czekają zadbane plaże z niezwykle miękkim i czystym piaskiem, a także bezpieczne kąpieliska, które są cały czas monitorowane. Dodatkowo w okresie letnim na odwiedzających czekają szkoły windsurfingowe czy instruktorzy nurkowania, dzięki którym można zbadać wyjątkowo intrygujący morski świat. Dla fanów aktywnego spędzania wolnego czasu organizowane są liczne wydarzenia, takie jak biegi czy wspólne przejażdżki wzdłuż linii brzegowej. Nie można również nie wspomnieć o imprezach, na których tańczy się do białego rana.

Z kolei wszyscy ci, którzy chcą cieszyć się spokojem na łonie przyrody, również nie będą zawiedzeni Jastarnią. Są tu wydzielone strefy, do których nie można dostać się samochodem, szlaki turystyczne czy sektory na plażach wolne od hałasu. Miłośnicy historii będą mieli eksponaty na wyciągnięcie ręki, gdyż w mieście znajduje się wiele bardzo dobrze zachowanych budowli i eksponatów, dzięki którym można przenieść się w czasie.

Nie można zapominać o tym, że baza noclegowa również przeszła długą drogę – apartamenty w Jastarni są nowoczesne i zapewniają szereg wygód nawet dla najbardziej wymagających turystów.

Przeczytaj również: Atrakcje dla dzieci w Jastarni - gdzie warto zabrać swoje pociechy?

Poznaj nasze apartamenty w Jastarnii

Podobne artykuły

Jastarnia 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 13:02:01
Jastarnia już więcej sławy niż ma nie potrzebuje. Wychodzi naprzeciw wszystkim swoim fanom, oferując bogatą bazę noclegową, od kwater, przez pensjonaty, apartamenty, hotele, po w pełni wyposażone domki.
Więcej

Jastarnia - gdzie zjeść poza sezonem?

2022-04-01 09:32:50
Sezon turystyczny w Jastarni rozpoczyna się w maju i trwa do końca września. Jednakże, warto odwiedzić to miasto również poza sezonem – na przykład wczesną wiosną, późną jesienią, czy nawet zimą. Wtedy jest tam znacznie mniej turystów i dlatego też niektóre lokale gastronomiczne zawieszają swoją działalność. Istnieje jednak kilka punktów, które oferują pyszne, lokalne jedzenie przez cały rok.
Więcej

Hel -> Jastarnia - ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-03-30 15:12:52
Odległość między Helem a Jastarnią wynosi 13,5 kilometra. Trasę między tymi dwoma popularnymi miejscowościami nadmorskimi można pokonać na cztery sposoby.
Więcej

Gdańsk -> Jastarnia - ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-03-30 15:04:27
Odległość między Gdańskiem a Jastarnią zależy od wybranej trasy i środka transportu. Jeśli wybierzemy jazdę samochodem, mamy do wyboru trzy trasy.
Więcej

Warszawa -> Jastarnia - ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-03-29 14:39:56
Odległość między Warszawą a Jastarnią zależy od wybranej trasy i środka transportu. Jeśli wybierzemy jazdę samochodem, mamy do wyboru trzy trasy.
Więcej