Historia Jastarni - kiedyś i dziś, czyli co się zmieniło?

2019-05-07 15:37:56

Jastarnia od dawna cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów i plażowiczów. Jednak na przełomie ostatnich lat miasto przeszło zauważalne zmiany – stało się bardziej nowoczesne, przyjazne i dobrze zagospodarowane. Czy więc wspomnienia z dzieciństwa z wyjazdu nad morze będą pokrywały się z obecnym wyglądem Jastarni? Na pewno warto to sprawdzić!

Port, uzdrowisko i miejsce dla elit? Bogata historia Jastarni

Historia Jastarni - rybołówstwo - blueapart.pl Warto zdawać sobie sprawę z odkrycia naukowców, dzięki którym wiadomo, że Jastarnia była zamieszkała już I w. p.n.e., a pierwszą wzmiankę o tym mieście w źródłach datuje się na 1378 rok! Nie da się więc zaprzeczyć, że Jastarnia ma niezwykle bogatą historię, a zmiany, jakie się w niej dokonują, mają miejsce cały czas. Chociażby zaledwie dwa lata temu uaktualniono charakter gminy i odłączono od niej Juratę i  Kuźnicę.

Jastarnia mogła się rozwijać dzięki handlowi morskiemu i rybołówstwu. Aż do XX w. była traktowana jako ważny punkt gospodarczy, a nie turystyczny. W okresie międzywojennym położono jeszcze większy nacisk na rozwój tego obszaru, zainwestowano w linię kolejową i rozbudowano port rybacki. Jednak takie podejście do Jastarni zmieniło się wraz z momentem, kiedy otrzymała ona prawa miejskie i zaczęła być interesującym punktem dla obecnych elit.

Popularność Jastarni była spotęgowana przez fakt, że miasto posiadało prawo do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego (wygasły one w 2005 roku). Tłumnie więc była odwiedzana nie tylko przez bogatsze społeczeństwo, ale również i tych, którzy potrzebowali zadbać o swoje zdrowie. Jastarnia musiała więc przystosować do szybko zmieniających warunków, powstawały liczne hotele i zakłady w peerelowskim stylu. A jak jest dzisiaj?

Jastarnia – nowoczesne miasto bez ograniczeń

Wraz z nowym tysiącleciem Jastarnia przeszła szereg modyfikacji i do dzisiaj kładzie się w niej ogromny nacisk na rozwój i czerpanie z nowoczesnych rozwiązań. Nie jest to już wyłącznie miejsce dla elit, a dla wszystkich – rodzin z dziećmi, studentów, sportowców czy seniorów. Każda z tych grup znajdzie dla siebie coś ciekawego w tym uroczym mieście.

Historia Jastarni - piękne plażę - blueapart.plNa turystów w Jastarni czekają zadbane plaże z niezwykle miękkim i czystym piaskiem, a także bezpieczne kąpieliska, które są cały czas monitorowane. Dodatkowo w okresie letnim na odwiedzających czekają szkoły windsurfingowe czy instruktorzy nurkowania, dzięki którym można zbadać wyjątkowo intrygujący morski świat. Dla fanów aktywnego spędzania wolnego czasu organizowane są liczne wydarzenia, takie jak biegi czy wspólne przejażdżki wzdłuż linii brzegowej. Nie można również nie wspomnieć o imprezach, na których tańczy się do białego rana.

Z kolei wszyscy ci, którzy chcą cieszyć się spokojem na łonie przyrody, również nie będą zawiedzeni Jastarnią. Są tu wydzielone strefy, do których nie można dostać się samochodem, szlaki turystyczne czy sektory na plażach wolne od hałasu. Miłośnicy historii będą mieli eksponaty na wyciągnięcie ręki, gdyż w mieście znajduje się wiele bardzo dobrze zachowanych budowli i eksponatów, dzięki którym można przenieść się w czasie.

Nie można zapominać o tym, że baza noclegowa również przeszła długą drogę – apartamenty w Jastarni są nowoczesne i zapewniają szereg wygód nawet dla najbardziej wymagających turystów.

Przeczytaj również: Atrakcje dla dzieci w Jastarni - gdzie warto zabrać swoje pociechy?

Poznaj nasze apartamenty w Jastarnii

Podobne artykuły

Atrakcje w Jastarni - poznaj TOP5 atrakcji w Jastarni!

2020-08-25 14:26:45
Mówi się, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Tak samo duże są różnice między miastami na Pomorzu. Czy Jastarnia jest bardziej z Marsa, czy z Wenus? Jakby się przyjrzeć mapie to widać na niej, że jest ona częścią półwyspu helskiego, a jego powstanie można trochę porównać do powstania Ewy z żebra Adama. Czy zatem Jastarnia to bardziej kobieta? Jakie atrakcje w Jastarni warto umieścić na swojej liście?
Więcej

Fajne wczasy w Jastarni? Sprawdź plan urlopu w Jastarni!

2020-06-23 15:32:45
Jastarnia to jedna z większych miejscowości znajdujących się na Półwyspie Helskim, choć nadal dosyć małych rozmiarów. To miasteczko o powierzchni zaledwie 4 km2, jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że ograniczają je rozmiary samej mierzei helskiej, która liczy sobie 35 kilometrów długości i do 3 kilometrów w najszerszym miejscu.
Więcej

Romantyczny pobyt w Jastarni - co warto wiedzieć? Jak zaplanować?

2020-04-27 11:58:30
Romantyczny pobyt w Jastarni
Wypad nad morze z ukochaną osobą może zamienić się w romantyczny, pełen uniesień pobyt, jeśli odpowiednio się go zaplanuje. Jastarnia jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc na półwyspie Helskim na romantyczne podróże. Nieustanna bliskość morza, szum fal, piaszczyste plaże, pełne smaku restauracje, wieczorne spacery po molo, luksusowe, romantyczne apartamenty – to wszystko sprawia, że pobyt w Jastarni może stać się niezapomnianym.
Więcej

Jastarnia plaża i molo — co zastaniemy? Czego się spodziewać?

2019-07-01 11:21:49
Molo w Jastarni.
Mierzeja helska ciągnie się od Władysławowa do Helu, a w jej sercu usytuowana jest miejscowość o nazwie Jastarnia. Pomimo że sam fakt położenia owego miasta na Półwyspie Helskim jest już wystarczającą atrakcją, aby co roku tłumy turystów wybierały się tam na wakacje, skorzystać tam można również z bardziej zorganizowanych atrakcji. Są takie odpowiednie dla rodzin z dziećmi, jak i wypadów z przyjaciółmi. Ale po kolei.
Więcej

Atrakcje dla dzieci w Juracie, czyli gdzie zabrać pociechy?

2019-05-15 09:31:25
Dzieci pozujące w Juracie.
Jurata to miejscowość wypoczynkowa położona nad Morzem Bałtyckim. Sąsiaduje z takimi miejscowościami jak Jastarnia i Hel. Jurata obecnie znana jest z rezydencji prezydenta RP lub luksusowych hoteli, gdzie zatrzymuje się reprezentacja Polski w piłce nożnej podczas zgrupowań. Jednak Jurata to przede wszystkim kąpielisko morskie i malownicze piaszczyste wybrzeże. Jest to miejsce skierowane na przyjęcie wczasowiczów, w tym rodzin z dziećmi.
Więcej