Rezerwat Słone Łąki — co warto zobaczyć?

2024-02-28 12:34:22

Cisza, spokój i kontakt z przyrodą to coś, czego wielu z nas poszukuje podczas urlopu. Czasem nie trzeba daleko rozglądać się za naturą i wystarczy iść do lasu. Jednak jeśli szukamy czegoś więcej, wszystkie okoliczne leśne ścieżki znamy na pamięć, a przy tym chcemy mieć możliwość podziwiania ciekawych gatunków fauny i flory, pomyślmy o odwiedzeniu rezerwatu przyrody. Przykładem takiego atrakcyjnego miejsca jest rezerwat przyrody Słone Łąki znajdujący się koło Władysławowa.

Rezerwat Słone Łąki

Gdzie znajduje się rezerwat przyrody Słone Łąki?

Rezerwat Przyrody Słone Łąki otwarto w 1999 r. Łącznie zajmuje obszar o powierzchnię 27,72 ha. Zlokalizowany jest na południu Półwyspu Helskiego obok brzegu Zatoki Puckiej. Jest może mniej popularny niż inne rezerwaty Polski, ale bez zwątpienia jest jednym z wyjątkowych miejsc na mapie naszego kraju, które koniecznie trzeba odwiedzić. Znajdziemy tutaj prawdziwe bogactwo różnych gatunków roślin i zwierząt, bajeczne krajobrazy i interesujące ścieżki edukacyjne. Dłuższy pobyt w tym malowniczym miejscu pomoże nam się wyciszyć i zrelaksować.

Warto przy tym pamiętać o fantastycznej lokalizacji. Z jednej strony mamy atrakcyjne nadmorskie kurorty, jak Władysławowo, Jurata, czy Jastarnia, w których będziemy delektować się plażami i sielskimi wakacjami na wybrzeżu. Z drugiej jest właśnie rezerwat przyrody Słone Łąki, gdzie odpoczniemy od tłoku i będziemy kontemplować piękno natury. Czego jeszcze możemy się spodziewać, odwiedzając te okolice?

Rezerwat przyrody Słone Łąki – jakie są jego największe atrakcje?

W tym nadmorskim rezerwacie przyrody właściwie każdy, kto kocha bliskość natury, może znaleźć coś dla siebie. Jest coś dla fanów przyglądania się życiu dzikich zwierząt i zanurzania się w piękne widoki. Nudzić nie będzie się także rodzina z dziećmi, bo i dla nich pewne atrakcje się znajdą. Oto co mamy do wyboru.

  1. Ścieżki edukacyjne

Przemierzając wyznaczone trasy, będziemy odkrywać wszystkie malownicze zakątki rezerwatu i dowiemy się znacznie więcej o otaczającej nas przyrodzie.

  1. Plac zabaw dla dzieci

Dzieci lubią zwierzęta, dlatego z radością będą bacznie obserwować na przykład ptaki. Jednak całodzienna wędrówka może być męcząca i maluch zrobi się marudny. Na szczęście zostało to przewidziane i na terenie rezerwatu jest plac zabaw, dzięki któremu dzieci mogą rozładować energię w bezpieczny sposób.

  1. Drewniana kładka

Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w całym rezerwacie jest długa drewniana kładka. Dostarczy nam niesamowitych widoków na łąki i znajdującą się obok Zatokę Pucką.

Jakie gatunki fauny i flory znajdziemy w rezerwacie?

Tym, co przede wszystkim przyciąga do rezerwatu, jest jego unikalny ekosystem. Bez problemu wypatrzymy gatunki, których nie znajdziemy w innych regionach Polski.

Jest to idealne miejsce dla fascynatów ptaków wodnych. Obserwować możemy bociany, czaple, łabędzie. Kiedy przychodzi czas migracji, ornitolodzy uwielbiają to miejsce, bo w rezerwacie zatrzymują się rzadkie gatunki.

Wielu wrażeń dostarcza roślinność. Do podziwiania są rośliny halofilne obejmujące gatunki, którym sprzyja wysoka zawartość soli w glebie. Ekosystem tworzą m.in. takie gatunki jak babka nadmorska i jarnik solniskowy. Są to rośliny, które tutaj mają idealne warunki do wzrostu, za to w innych regionach są raczej rzadko spotykane.

Odwiedzamy rezerwat przyrody Słone Łąki – jak się przygotować?

Rezerwat jest na ul. Bohaterów Kaszubskich 51 we Władysławowie.  Już podczas planowania wycieczki zastanówmy się, gdzie będziemy parkować. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego stresu, zwłaszcza kiedy zamierzamy przyjechać w trakcie sezonu urlopowego. Rezerwat przyrody Słone Łąki jest otwarty przez cały rok, więc niezależnie od tego, kiedy pojedziemy, wejdziemy bez problemu. Wiadomo, że najwięcej osób spotkamy latem. Jeśli więc zależy nam na mniejszym tłoku, to lepsze będą wyprawy podczas innych pór roku.

Podobnie jak w przypadku każdej wycieczki w teren, trzeba się dobrze przygotować, w tym zadbać dopasowaną do pogody odzież. Szczególny nacisk kładziemy na buty. Obuwie powinno być wygodne i mieć dobrą przyczepność.

W rezerwacie będziemy chodzić po naturalnych ścieżkach, po deszczu może pojawić się większe błoto. Teren jest trawiasty i nierówny. Są pewne miejsca, gdzie podłoże jest bagniste bądź wodne, dlatego nie możemy zbaczać ze ścieżek i pomimo spływającego na ciało odprężenia, zachować ostrożność. Jak już wiemy, w rezerwacie jest sporo ścieżek edukacyjnych, a przed rozpoczęciem swojej wędrówki można je prześledzić na mapie i wybrać najdogodniejszą. Nie zapomnijmy też o zapasie prowiantu, środkach na kleszcze i lornetce.

Podsumowanie

Kiedy będziemy planować wyjazd w okolice Władysławowa i Półwyspu Helskiego, rezerwat przyrody Słone Łąki powinien znaleźć się na naszej liście atrakcji. Bez względu na to, czy uważamy się za ornitologa amatora, chcemy podziwiać widoki, czy pokazać dzieciom, jak piękna jest przyroda, na pewno będziemy zadowoleni. Pamiętajmy jednak, że jest to schronienie dla wielu zwierząt, a nasza wizyta nie powinna zakłócać ich spokoju.

Poznaj nasze apartamenty wWładysławowie

Podobne artykuły

Latarnia morska w Rozewie — historia i ciekawostki

2024-06-03 15:30:48
Kiedy jedziemy nad morze, jedną z oczywistych atrakcji, jakie będziemy chcieli odwiedzić, jest pobliska latarnia morska. Latarnie przyciągają jak magnes i to nie tylko przez to, że oświetlają statkom drogę. Mają w sobie coś tajemniczego i symbolicznego. Jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Władysławowo, to budowlą, jaką musimy koniecznie zobaczyć, jest latarnia morska w Rozewie. Żeby wycieczka była jeszcze przyjemniejsza i klimatyczna, warto, byśmy o tym miejscu dowiedzieli się czegoś więcej. Czym zachwyci nas latarnia morska we Władysławowie?
Więcej

Historia Władysławowa, legendy i ciekawostki

2024-06-03 15:27:44
Władysławowo jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów w Polsce. W każde lato przyciąga rzesze turystów nie tylko z naszego kraju. Kojarzy się z rozległą i piaszczystą plażą, ale jest przy tym miejscem bogatym pod względem historycznym. Znając ciekawostki i legendy na temat Władysławowa, będziemy mogli spojrzeć na to miasto z zupełnie nowej perspektywy.
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej

Kawiarnie we Władysławowie — gdzie warto zajrzeć? Podpowiadamy

2024-03-28 13:55:25
Władysławowo jest malowniczą nadmorską miejscowością, która przyciąga turystów przez cały rok. Chociaż największy tłok jest tutaj latem, to i w innych porach roku przyjezdnych nie brakuje. Zachętą może być na przykład chęć oddychania powietrzem nasyconym jodem. Niezależnie od tego, kiedy wybierzemy się nad morze, będziemy chcieli zjeść smaczny obiad lub podwieczorek, a lokali nie brakuje. Jakie kawiarnie we Władysławowie cieszą się największą popularnością?
Więcej

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:31:05
Kiedy planujemy wakacje nad morzem, to poza tym, że spędzimy większość czasu na plaży, warto zapoznać się z tym, jakie inne atrakcje będą w okolicy. Jednym z kurortów, który od zawsze cieszy się popularnością, jest Władysławowo. Decydując się na pobyt w tej miejscowości, nie będziemy narzekać na nudę. Jednym z miejsc, jakie powinniśmy odwiedzić, jest Aleja Gwiazd Sportu, z której słynie Władysławowo.
Więcej