Atrakcje dla dzieci w Jastarni – gdzie warto zabrać swoje pociechy?

2019-05-07 15:52:52

Jastarnia jest jedną z bardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Jest zlokalizowana na półwyspie helskim między Morzem Bałtyckim a Zatoką Pucką. Każdego roku przyciąga rzesze turystów, w tym rodziny z dziećmi. Gdzie można zabrać maluchy w różnym wieku, żeby wakacje zapamiętały na długo?

Bawiące się dzieci na plaży w Jastarnii.

Jednym z powodów, dla których Jastarnia jest tak uwielbiana, jest jej lokalizacja. Ponieważ jest w obrębie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, poza wypoczynkiem, można zadbać o swoje zdrowie. Czyste powietrze i duża zawartość jodu są wyjątkowo wskazane dla alergików i osób, które mają kłopoty z układem oddechowym. Jednak jadąc na wakacje, zwraca się uwagę przede wszystkim na to, co ciekawego można podczas pobytu robić. Jeśli do tego jedzie się z dziećmi, trzeba mieć wiele asów w rękawie, żeby zagospodarować im czas. Dzieci mają niespożytą energię, a Jastarnia to dobre miejsce, by ją spożytkować.

Zabawa na plaży

Kiedy wybieramy się nad morze, to głównym założeniem jest odpoczynek na plaży. To nie lada atrakcja dla dzieci, ale również dla dorosłych. Któż nie lubi czuć piasku pod stopami, powiewu morskiej bryzy na twarzy i zanurzać się w falach? A czy jest dziecko, które nie lubi robić podkopów i gigantycznych zamków z piasków w tak dużej „piaskownicy”? Otóż to! Plaże w Jastarni są urokliwe, a co ciekawe można wybierać, czy chce się odpoczywać nad Zatoką Pucką, czy nad Bałtykiem. Do morza dochodzi się przez sosnowy las, a plaża jest szersza. Plaże nad Zatoką Pucką też mają zalety! Są co prawda węższe, za to panują tam świetne warunki dla wielbicieli windsurfingu. Młodsze dzieci będą zachwycone tym, że mogą na żywo obserwować zmagania surferów. Natomiast starsze mogą się zapisać do szkółki i spróbować swoich sił. Na miejscu są wypożyczalnie sprzętu, więc nie trzeba w niego od razu inwestować.

Ścieżki przyrodnicze, czyli przyjemne z pożytecznym

Kiedy wszyscy się zmęczą prażeniem na słońcu, można przejść się ścieżkami przyrodniczymi. W gminie Jastarnia są takowe trzy: Żyzne Lasy z Orlicą znajdujące się w Juracie, Uroczysko Każa i Góra Libek będące w Kuźnicy i Torfowe Kłyle w samej Jastarni. Wybierając trasę Góra Libek, przejdzie się najwyższą wydmową wydmą, jaka jest w okolicy, jej pokonanie zajmuje niecałą godzinę. Droga powrotna to spacer po plaży. Jeśli z racji wieku dzieci szuka się czegoś krótszego, odpowiednia będzie trasa Żyzne Lasy. Wiedzie przez las dębowo-brzozowy, w którym paprocie osiągając wysokość nawet 2 metrów. Atrakcyjna, ale dłuższa wyprawa czeka na ścieżce Torfowe Kłyle, która prowadzi przez Wieżę Widokową, kawałek brzegu Zatoki Puckiej i przez Las Dębowy. Niezależnie od tego, którą ścieżkę się wybierze, przed rozpoczęciem wędrówki można przeczytać tablicę informacyjną, na której są pokazane najważniejsze punkty na mapie, które warto odwiedzić.

Wyprawa do portu

Kolejnym obowiązkowym punktem jest port! Będąc w Jastarni, koniecznie trzeba przyjrzeć się kutrom rybackim. Znajduje się tutaj pomost pasażerski, baza rybołówstwa i marina jachtowa. Do powstałego w pierwszej połowie ubiegłego wieku portu wpływają niewielkie łodzie, ale są i te bardziej okazałe, które mają długość nawet 60 metrów. Mało tego, że można z dziećmi podziwiać morskie maszyny, to w porcie znajduje się baza płetwonurków i ośrodek żeglarstwa sportowego. Nawet jeśli dzieci są za małe, by na własnej skórze spróbować, będą mogły wszystko obserwować z bliska. A kto wie, może to rodzice się zdecydują na nowe doświadczenia?

Latarnia morska o zachodzie Słońca w Jastarnii.

Spacer do latarni morskiej

Innym pomysłem na rodzinne spędzenie czasu jest spacer do latarni morskiej. Podobnie jak port, latarnia w Jastarni powstała w ubiegłym stuleciu. Jest najniższą latarnią, jaką spotkać można na polskim wybrzeżu i ma 17 metrów. Niestety nie można do niej wejść, ale mimo to robi wrażenie i turyści chętnie przychodzą ją podziwiać. Dzieci także zainteresuje, zwłaszcza jeśli spacer będzie uzupełniony morskimi opowieściami.

Jak nie morze to… powietrze!

Jeśli pomimo powyższych atrakcji dzieci czują niedosyt, można zdecydować się na coś w nieco innym klimacie. Ponieważ Jastarnia jest w dość specyficznym miejscem i nie zawsze łatwo się wszędzie dostać, znajduje się tutaj lotnisko. Warto nie tylko przyjść i pooglądać samoloty, ale… można nimi polecieć! Systematycznie są realizowane loty widokowe nad Mierzeją Helską, ale lotnisko jest także dostępne dla prywatnych samolotów i śmigłowców, odbywają się też loty czarterowe.

Wspinaczka w parku linowym

Rodziny, które lubią aktywną rozrywkę i chcą wspólnie spędzić czas, powinny odwiedzić park linowy w Juracie. Wystarczy, że dzieci mają co najmniej 120 cm i wszyscy, którzy się będą wspinać, założą sportowe buty, a można przeżyć niesamowitą przygodę. Szkolenie, atestowany sprzęt i wsparcie instruktorów sprawiają, że pomimo tego, że park jest na wysokości, przejście jest bezpieczne. Dla młodszych dzieci jest prostsza trasa. Dla dzieci starszych i dorosłych są trasy o kilku poziomach trudności – łatwa, trudna i ekstremalna, a także King Kong, czyli tor z kreatywnymi i nieraz trudnymi przeszkodami, które nawiązują do legendarnego filmu.

Zobacz nasze apartamenty na wynajem w Jastarni

Poznaj nasze apartamenty w Jastarnii

Podobne artykuły

Jastarnia 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 13:02:01
Jastarnia już więcej sławy niż ma nie potrzebuje. Wychodzi naprzeciw wszystkim swoim fanom, oferując bogatą bazę noclegową, od kwater, przez pensjonaty, apartamenty, hotele, po w pełni wyposażone domki.
Więcej

Jastarnia - gdzie zjeść poza sezonem?

2022-04-01 09:32:50
Sezon turystyczny w Jastarni rozpoczyna się w maju i trwa do końca września. Jednakże, warto odwiedzić to miasto również poza sezonem – na przykład wczesną wiosną, późną jesienią, czy nawet zimą. Wtedy jest tam znacznie mniej turystów i dlatego też niektóre lokale gastronomiczne zawieszają swoją działalność. Istnieje jednak kilka punktów, które oferują pyszne, lokalne jedzenie przez cały rok.
Więcej

Hel -> Jastarnia - ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-03-30 15:12:52
Odległość między Helem a Jastarnią wynosi 13,5 kilometra. Trasę między tymi dwoma popularnymi miejscowościami nadmorskimi można pokonać na cztery sposoby.
Więcej

Gdańsk -> Jastarnia - ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-03-30 15:04:27
Odległość między Gdańskiem a Jastarnią zależy od wybranej trasy i środka transportu. Jeśli wybierzemy jazdę samochodem, mamy do wyboru trzy trasy.
Więcej

Warszawa -> Jastarnia - ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-03-29 14:39:56
Odległość między Warszawą a Jastarnią zależy od wybranej trasy i środka transportu. Jeśli wybierzemy jazdę samochodem, mamy do wyboru trzy trasy.
Więcej