Atrakcje dla dzieci w Jastarni – gdzie warto zabrać swoje pociechy?

2019-05-07 15:52:52

Jastarnia jest jedną z bardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Jest zlokalizowana na półwyspie helskim między Morzem Bałtyckim a Zatoką Pucką. Każdego roku przyciąga rzesze turystów, w tym rodziny z dziećmi. Gdzie można zabrać maluchy w różnym wieku, żeby wakacje zapamiętały na długo?

Bawiące się dzieci na plaży w Jastarnii.

Jednym z powodów, dla których Jastarnia jest tak uwielbiana, jest jej lokalizacja. Ponieważ jest w obrębie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, poza wypoczynkiem, można zadbać o swoje zdrowie. Czyste powietrze i duża zawartość jodu są wyjątkowo wskazane dla alergików i osób, które mają kłopoty z układem oddechowym. Jednak jadąc na wakacje, zwraca się uwagę przede wszystkim na to, co ciekawego można podczas pobytu robić. Jeśli do tego jedzie się z dziećmi, trzeba mieć wiele asów w rękawie, żeby zagospodarować im czas. Dzieci mają niespożytą energię, a Jastarnia to dobre miejsce, by ją spożytkować.

Zabawa na plaży

Kiedy wybieramy się nad morze, to głównym założeniem jest odpoczynek na plaży. To nie lada atrakcja dla dzieci, ale również dla dorosłych. Któż nie lubi czuć piasku pod stopami, powiewu morskiej bryzy na twarzy i zanurzać się w falach? A czy jest dziecko, które nie lubi robić podkopów i gigantycznych zamków z piasków w tak dużej „piaskownicy”? Otóż to! Plaże w Jastarni są urokliwe, a co ciekawe można wybierać, czy chce się odpoczywać nad Zatoką Pucką, czy nad Bałtykiem. Do morza dochodzi się przez sosnowy las, a plaża jest szersza. Plaże nad Zatoką Pucką też mają zalety! Są co prawda węższe, za to panują tam świetne warunki dla wielbicieli windsurfingu. Młodsze dzieci będą zachwycone tym, że mogą na żywo obserwować zmagania surferów. Natomiast starsze mogą się zapisać do szkółki i spróbować swoich sił. Na miejscu są wypożyczalnie sprzętu, więc nie trzeba w niego od razu inwestować.

Ścieżki przyrodnicze, czyli przyjemne z pożytecznym

Kiedy wszyscy się zmęczą prażeniem na słońcu, można przejść się ścieżkami przyrodniczymi. W gminie Jastarnia są takowe trzy: Żyzne Lasy z Orlicą znajdujące się w Juracie, Uroczysko Każa i Góra Libek będące w Kuźnicy i Torfowe Kłyle w samej Jastarni. Wybierając trasę Góra Libek, przejdzie się najwyższą wydmową wydmą, jaka jest w okolicy, jej pokonanie zajmuje niecałą godzinę. Droga powrotna to spacer po plaży. Jeśli z racji wieku dzieci szuka się czegoś krótszego, odpowiednia będzie trasa Żyzne Lasy. Wiedzie przez las dębowo-brzozowy, w którym paprocie osiągając wysokość nawet 2 metrów. Atrakcyjna, ale dłuższa wyprawa czeka na ścieżce Torfowe Kłyle, która prowadzi przez Wieżę Widokową, kawałek brzegu Zatoki Puckiej i przez Las Dębowy. Niezależnie od tego, którą ścieżkę się wybierze, przed rozpoczęciem wędrówki można przeczytać tablicę informacyjną, na której są pokazane najważniejsze punkty na mapie, które warto odwiedzić.

Wyprawa do portu

Kolejnym obowiązkowym punktem jest port! Będąc w Jastarni, koniecznie trzeba przyjrzeć się kutrom rybackim. Znajduje się tutaj pomost pasażerski, baza rybołówstwa i marina jachtowa. Do powstałego w pierwszej połowie ubiegłego wieku portu wpływają niewielkie łodzie, ale są i te bardziej okazałe, które mają długość nawet 60 metrów. Mało tego, że można z dziećmi podziwiać morskie maszyny, to w porcie znajduje się baza płetwonurków i ośrodek żeglarstwa sportowego. Nawet jeśli dzieci są za małe, by na własnej skórze spróbować, będą mogły wszystko obserwować z bliska. A kto wie, może to rodzice się zdecydują na nowe doświadczenia?

Latarnia morska o zachodzie Słońca w Jastarnii.

Spacer do latarni morskiej

Innym pomysłem na rodzinne spędzenie czasu jest spacer do latarni morskiej. Podobnie jak port, latarnia w Jastarni powstała w ubiegłym stuleciu. Jest najniższą latarnią, jaką spotkać można na polskim wybrzeżu i ma 17 metrów. Niestety nie można do niej wejść, ale mimo to robi wrażenie i turyści chętnie przychodzą ją podziwiać. Dzieci także zainteresuje, zwłaszcza jeśli spacer będzie uzupełniony morskimi opowieściami.

Jak nie morze to… powietrze!

Jeśli pomimo powyższych atrakcji dzieci czują niedosyt, można zdecydować się na coś w nieco innym klimacie. Ponieważ Jastarnia jest w dość specyficznym miejscem i nie zawsze łatwo się wszędzie dostać, znajduje się tutaj lotnisko. Warto nie tylko przyjść i pooglądać samoloty, ale… można nimi polecieć! Systematycznie są realizowane loty widokowe nad Mierzeją Helską, ale lotnisko jest także dostępne dla prywatnych samolotów i śmigłowców, odbywają się też loty czarterowe.

Wspinaczka w parku linowym

Rodziny, które lubią aktywną rozrywkę i chcą wspólnie spędzić czas, powinny odwiedzić park linowy w Juracie. Wystarczy, że dzieci mają co najmniej 120 cm i wszyscy, którzy się będą wspinać, założą sportowe buty, a można przeżyć niesamowitą przygodę. Szkolenie, atestowany sprzęt i wsparcie instruktorów sprawiają, że pomimo tego, że park jest na wysokości, przejście jest bezpieczne. Dla młodszych dzieci jest prostsza trasa. Dla dzieci starszych i dorosłych są trasy o kilku poziomach trudności – łatwa, trudna i ekstremalna, a także King Kong, czyli tor z kreatywnymi i nieraz trudnymi przeszkodami, które nawiązują do legendarnego filmu.

Zobacz nasze apartamenty na wynajem w Jastarni

Jastarnia plaża i molo — co zastaniemy? Czego się spodziewać?

2019-07-01 11:21:49
Molo w Jastarni.
Mierzeja helska ciągnie się od Władysławowa do Helu, a w jej sercu usytuowana jest miejscowość o nazwie Jastarnia. Pomimo że sam fakt położenia owego miasta na Półwyspie Helskim jest już wystarczającą atrakcją, aby co roku tłumy turystów wybierały się tam na wakacje, skorzystać tam można również z bardziej zorganizowanych atrakcji. Są takie odpowiednie dla rodzin z dziećmi, jak i wypadów z przyjaciółmi. Ale po kolei.
Więcej

Atrakcje dla dzieci w Juracie, czyli gdzie zabrać pociechy?

2019-05-15 09:31:25
Dzieci pozujące w Juracie.
Jurata to miejscowość wypoczynkowa położona nad Morzem Bałtyckim. Sąsiaduje z takimi miejscowościami jak Jastarnia i Hel. Jurata obecnie znana jest z rezydencji prezydenta RP lub luksusowych hoteli, gdzie zatrzymuje się reprezentacja Polski w piłce nożnej podczas zgrupowań. Jednak Jurata to przede wszystkim kąpielisko morskie i malownicze piaszczyste wybrzeże. Jest to miejsce skierowane na przyjęcie wczasowiczów, w tym rodzin z dziećmi.
Więcej

Restauracje w Jastarni - czyli gdzie zjeść w Jastarni?

2019-05-07 15:55:56
Restauracja z pięknym widokiem na morze w Jastarni.
Półwysep Helski co roku cieszy się ogromną popularnością. Jest on celem podróży wielu Polaków, a także turystów zza granicy. Jego wyjątkowość na skalę światową zapewnia mu niezwykłe ukształtowanie – długi na 34 km w najszerszym miejscu liczy zaledwie 3000 metrów. Mniej więcej w połowie półwyspu leży miejscowość o nazwie Jastarnia, która przyciąga turystów licznymi atrakcjami przyrodniczymi… Ale nie tylko!
Więcej

Atrakcje dla dzieci w Jastarni – gdzie warto zabrać swoje pociechy?

2019-05-07 15:52:52
Bawiące się dzieci na plaży w Jastarnii.
Jastarnia jest jedną z bardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Jest zlokalizowana na półwyspie helskim między Morzem Bałtyckim a Zatoką Pucką. Każdego roku przyciąga rzesze turystów, w tym rodziny z dziećmi. Gdzie można zabrać maluchy w różnym wieku, żeby wakacje zapamiętały na długo?
Więcej

Morskie opowieści w Jastarni - ciekawe wydarzenia, w których warto wziąć udział

2019-05-07 15:40:34
Zachód Słońca nad morzem w Jastarni.
Jastarnia to przepiękna miejscowość znajdująca się na półwyspie helskim. Charakteryzuje się nie tylko zapierającymi dech w piersiach widokami, ale również niezwykle przyjaznym klimatem i uspokajają aurą. Dużą rolę ogrywają w tym mieście liczne wydarzenia kulturalne, na których można posłuchać ciekawych morskich opowieści!
Więcej