Atrakcje dla dzieci w Jastarni – gdzie warto zabrać swoje pociechy?

2019-05-07 15:52:52

Jastarnia jest jedną z bardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Jest zlokalizowana na półwyspie helskim między Morzem Bałtyckim a Zatoką Pucką. Każdego roku przyciąga rzesze turystów, w tym rodziny z dziećmi. Gdzie można zabrać maluchy w różnym wieku, żeby wakacje zapamiętały na długo?

Bawiące się dzieci na plaży w Jastarnii.

Jednym z powodów, dla których Jastarnia jest tak uwielbiana, jest jej lokalizacja. Ponieważ jest w obrębie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, poza wypoczynkiem, można zadbać o swoje zdrowie. Czyste powietrze i duża zawartość jodu są wyjątkowo wskazane dla alergików i osób, które mają kłopoty z układem oddechowym. Jednak jadąc na wakacje, zwraca się uwagę przede wszystkim na to, co ciekawego można podczas pobytu robić. Jeśli do tego jedzie się z dziećmi, trzeba mieć wiele asów w rękawie, żeby zagospodarować im czas. Dzieci mają niespożytą energię, a Jastarnia to dobre miejsce, by ją spożytkować.

Zabawa na plaży

Kiedy wybieramy się nad morze, to głównym założeniem jest odpoczynek na plaży. To nie lada atrakcja dla dzieci, ale również dla dorosłych. Któż nie lubi czuć piasku pod stopami, powiewu morskiej bryzy na twarzy i zanurzać się w falach? A czy jest dziecko, które nie lubi robić podkopów i gigantycznych zamków z piasków w tak dużej „piaskownicy”? Otóż to! Plaże w Jastarni są urokliwe, a co ciekawe można wybierać, czy chce się odpoczywać nad Zatoką Pucką, czy nad Bałtykiem. Do morza dochodzi się przez sosnowy las, a plaża jest szersza. Plaże nad Zatoką Pucką też mają zalety! Są co prawda węższe, za to panują tam świetne warunki dla wielbicieli windsurfingu. Młodsze dzieci będą zachwycone tym, że mogą na żywo obserwować zmagania surferów. Natomiast starsze mogą się zapisać do szkółki i spróbować swoich sił. Na miejscu są wypożyczalnie sprzętu, więc nie trzeba w niego od razu inwestować.

Ścieżki przyrodnicze, czyli przyjemne z pożytecznym

Kiedy wszyscy się zmęczą prażeniem na słońcu, można przejść się ścieżkami przyrodniczymi. W gminie Jastarnia są takowe trzy: Żyzne Lasy z Orlicą znajdujące się w Juracie, Uroczysko Każa i Góra Libek będące w Kuźnicy i Torfowe Kłyle w samej Jastarni. Wybierając trasę Góra Libek, przejdzie się najwyższą wydmową wydmą, jaka jest w okolicy, jej pokonanie zajmuje niecałą godzinę. Droga powrotna to spacer po plaży. Jeśli z racji wieku dzieci szuka się czegoś krótszego, odpowiednia będzie trasa Żyzne Lasy. Wiedzie przez las dębowo-brzozowy, w którym paprocie osiągając wysokość nawet 2 metrów. Atrakcyjna, ale dłuższa wyprawa czeka na ścieżce Torfowe Kłyle, która prowadzi przez Wieżę Widokową, kawałek brzegu Zatoki Puckiej i przez Las Dębowy. Niezależnie od tego, którą ścieżkę się wybierze, przed rozpoczęciem wędrówki można przeczytać tablicę informacyjną, na której są pokazane najważniejsze punkty na mapie, które warto odwiedzić.

Wyprawa do portu

Kolejnym obowiązkowym punktem jest port! Będąc w Jastarni, koniecznie trzeba przyjrzeć się kutrom rybackim. Znajduje się tutaj pomost pasażerski, baza rybołówstwa i marina jachtowa. Do powstałego w pierwszej połowie ubiegłego wieku portu wpływają niewielkie łodzie, ale są i te bardziej okazałe, które mają długość nawet 60 metrów. Mało tego, że można z dziećmi podziwiać morskie maszyny, to w porcie znajduje się baza płetwonurków i ośrodek żeglarstwa sportowego. Nawet jeśli dzieci są za małe, by na własnej skórze spróbować, będą mogły wszystko obserwować z bliska. A kto wie, może to rodzice się zdecydują na nowe doświadczenia?

Latarnia morska o zachodzie Słońca w Jastarnii.

Spacer do latarni morskiej

Innym pomysłem na rodzinne spędzenie czasu jest spacer do latarni morskiej. Podobnie jak port, latarnia w Jastarni powstała w ubiegłym stuleciu. Jest najniższą latarnią, jaką spotkać można na polskim wybrzeżu i ma 17 metrów. Niestety nie można do niej wejść, ale mimo to robi wrażenie i turyści chętnie przychodzą ją podziwiać. Dzieci także zainteresuje, zwłaszcza jeśli spacer będzie uzupełniony morskimi opowieściami.

Jak nie morze to… powietrze!

Jeśli pomimo powyższych atrakcji dzieci czują niedosyt, można zdecydować się na coś w nieco innym klimacie. Ponieważ Jastarnia jest w dość specyficznym miejscem i nie zawsze łatwo się wszędzie dostać, znajduje się tutaj lotnisko. Warto nie tylko przyjść i pooglądać samoloty, ale… można nimi polecieć! Systematycznie są realizowane loty widokowe nad Mierzeją Helską, ale lotnisko jest także dostępne dla prywatnych samolotów i śmigłowców, odbywają się też loty czarterowe.

Wspinaczka w parku linowym

Rodziny, które lubią aktywną rozrywkę i chcą wspólnie spędzić czas, powinny odwiedzić park linowy w Juracie. Wystarczy, że dzieci mają co najmniej 120 cm i wszyscy, którzy się będą wspinać, założą sportowe buty, a można przeżyć niesamowitą przygodę. Szkolenie, atestowany sprzęt i wsparcie instruktorów sprawiają, że pomimo tego, że park jest na wysokości, przejście jest bezpieczne. Dla młodszych dzieci jest prostsza trasa. Dla dzieci starszych i dorosłych są trasy o kilku poziomach trudności – łatwa, trudna i ekstremalna, a także King Kong, czyli tor z kreatywnymi i nieraz trudnymi przeszkodami, które nawiązują do legendarnego filmu.

Zobacz nasze apartamenty na wynajem w Jastarni

Poznaj nasze apartamenty w Jastarnii

Podobne artykuły

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

2021-11-05 13:49:20
Czas, kiedy chodzenie było dla nas zagadką, jest dla każdego dorosłego zatarty w pamięci. Nauczyliśmy się chodzić, bo to wpisane jest w nasz naturalny rozwój. Latanie już nie jest, a wręcz jest niezgodne z naszą naturą. Sam ten fakt dla wielu osób stanowi zachętę do udowadniania, że niemożliwe jednak można przekuć w możliwe.
Więcej

Jurata czy Jastarnia? Podpowiadamy!

2021-07-27 10:44:18
Mamy taki zwyczaj, że ciągle stawiamy się przed wyborami. Ryba czy mięso, lody czy tort, morze czy góry. Może czasem jest to konieczne, ale wiele jest takich sytuacji, gdy wcale nie musimy wybierać. Wakacje wydają się właśnie takim czasem, w którym wybory moglibyśmy ograniczyć do minimum i czerpać z życia garściami.
Więcej

Atrakcje w Jastarni - poznaj TOP10 atrakcji w Jastarni!

2020-08-25 14:26:45
Mówi się, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Tak samo duże są różnice między miastami na Pomorzu. Czy Jastarnia jest bardziej z Marsa, czy z Wenus? Jakby się przyjrzeć mapie to widać na niej, że jest ona częścią półwyspu helskiego, a jego powstanie można trochę porównać do powstania Ewy z żebra Adama. Czy zatem Jastarnia to bardziej kobieta? Jakie atrakcje w Jastarni warto umieścić na swojej liście?
Więcej

Fajne wczasy w Jastarni? Sprawdź plan urlopu w Jastarni!

2020-06-23 15:32:45
Jastarnia to jedna z większych miejscowości znajdujących się na Półwyspie Helskim, choć nadal dosyć małych rozmiarów. To miasteczko o powierzchni zaledwie 4 km2, jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że ograniczają je rozmiary samej mierzei helskiej, która liczy sobie 35 kilometrów długości i do 3 kilometrów w najszerszym miejscu.
Więcej

Romantyczny pobyt w Jastarni - co warto wiedzieć? Jak zaplanować?

2020-04-27 11:58:30
Romantyczny pobyt w Jastarni
Wypad nad morze z ukochaną osobą może zamienić się w romantyczny, pełen uniesień pobyt, jeśli odpowiednio się go zaplanuje. Jastarnia jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc na półwyspie Helskim na romantyczne podróże. Nieustanna bliskość morza, szum fal, piaszczyste plaże, pełne smaku restauracje, wieczorne spacery po molo, luksusowe, romantyczne apartamenty – to wszystko sprawia, że pobyt w Jastarni może stać się niezapomnianym.
Więcej