Atrakcje dla dzieci w Jastarni – gdzie warto zabrać swoje pociechy?

2019-05-07 15:52:52

Jastarnia jest jedną z bardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Jest zlokalizowana na półwyspie helskim między Morzem Bałtyckim a Zatoką Pucką. Każdego roku przyciąga rzesze turystów, w tym rodziny z dziećmi. Gdzie można zabrać maluchy w różnym wieku, żeby wakacje zapamiętały na długo?

Bawiące się dzieci na plaży w Jastarnii.

Jednym z powodów, dla których Jastarnia jest tak uwielbiana, jest jej lokalizacja. Ponieważ jest w obrębie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, poza wypoczynkiem, można zadbać o swoje zdrowie. Czyste powietrze i duża zawartość jodu są wyjątkowo wskazane dla alergików i osób, które mają kłopoty z układem oddechowym. Jednak jadąc na wakacje, zwraca się uwagę przede wszystkim na to, co ciekawego można podczas pobytu robić. Jeśli do tego jedzie się z dziećmi, trzeba mieć wiele asów w rękawie, żeby zagospodarować im czas. Dzieci mają niespożytą energię, a Jastarnia to dobre miejsce, by ją spożytkować.

Zabawa na plaży

Kiedy wybieramy się nad morze, to głównym założeniem jest odpoczynek na plaży. To nie lada atrakcja dla dzieci, ale również dla dorosłych. Któż nie lubi czuć piasku pod stopami, powiewu morskiej bryzy na twarzy i zanurzać się w falach? A czy jest dziecko, które nie lubi robić podkopów i gigantycznych zamków z piasków w tak dużej „piaskownicy”? Otóż to! Plaże w Jastarni są urokliwe, a co ciekawe można wybierać, czy chce się odpoczywać nad Zatoką Pucką, czy nad Bałtykiem. Do morza dochodzi się przez sosnowy las, a plaża jest szersza. Plaże nad Zatoką Pucką też mają zalety! Są co prawda węższe, za to panują tam świetne warunki dla wielbicieli windsurfingu. Młodsze dzieci będą zachwycone tym, że mogą na żywo obserwować zmagania surferów. Natomiast starsze mogą się zapisać do szkółki i spróbować swoich sił. Na miejscu są wypożyczalnie sprzętu, więc nie trzeba w niego od razu inwestować.

Ścieżki przyrodnicze, czyli przyjemne z pożytecznym

Kiedy wszyscy się zmęczą prażeniem na słońcu, można przejść się ścieżkami przyrodniczymi. W gminie Jastarnia są takowe trzy: Żyzne Lasy z Orlicą znajdujące się w Juracie, Uroczysko Każa i Góra Libek będące w Kuźnicy i Torfowe Kłyle w samej Jastarni. Wybierając trasę Góra Libek, przejdzie się najwyższą wydmową wydmą, jaka jest w okolicy, jej pokonanie zajmuje niecałą godzinę. Droga powrotna to spacer po plaży. Jeśli z racji wieku dzieci szuka się czegoś krótszego, odpowiednia będzie trasa Żyzne Lasy. Wiedzie przez las dębowo-brzozowy, w którym paprocie osiągając wysokość nawet 2 metrów. Atrakcyjna, ale dłuższa wyprawa czeka na ścieżce Torfowe Kłyle, która prowadzi przez Wieżę Widokową, kawałek brzegu Zatoki Puckiej i przez Las Dębowy. Niezależnie od tego, którą ścieżkę się wybierze, przed rozpoczęciem wędrówki można przeczytać tablicę informacyjną, na której są pokazane najważniejsze punkty na mapie, które warto odwiedzić.

Wyprawa do portu

Kolejnym obowiązkowym punktem jest port! Będąc w Jastarni, koniecznie trzeba przyjrzeć się kutrom rybackim. Znajduje się tutaj pomost pasażerski, baza rybołówstwa i marina jachtowa. Do powstałego w pierwszej połowie ubiegłego wieku portu wpływają niewielkie łodzie, ale są i te bardziej okazałe, które mają długość nawet 60 metrów. Mało tego, że można z dziećmi podziwiać morskie maszyny, to w porcie znajduje się baza płetwonurków i ośrodek żeglarstwa sportowego. Nawet jeśli dzieci są za małe, by na własnej skórze spróbować, będą mogły wszystko obserwować z bliska. A kto wie, może to rodzice się zdecydują na nowe doświadczenia?

Latarnia morska o zachodzie Słońca w Jastarnii.

Spacer do latarni morskiej

Innym pomysłem na rodzinne spędzenie czasu jest spacer do latarni morskiej. Podobnie jak port, latarnia w Jastarni powstała w ubiegłym stuleciu. Jest najniższą latarnią, jaką spotkać można na polskim wybrzeżu i ma 17 metrów. Niestety nie można do niej wejść, ale mimo to robi wrażenie i turyści chętnie przychodzą ją podziwiać. Dzieci także zainteresuje, zwłaszcza jeśli spacer będzie uzupełniony morskimi opowieściami.

Jak nie morze to… powietrze!

Jeśli pomimo powyższych atrakcji dzieci czują niedosyt, można zdecydować się na coś w nieco innym klimacie. Ponieważ Jastarnia jest w dość specyficznym miejscem i nie zawsze łatwo się wszędzie dostać, znajduje się tutaj lotnisko. Warto nie tylko przyjść i pooglądać samoloty, ale… można nimi polecieć! Systematycznie są realizowane loty widokowe nad Mierzeją Helską, ale lotnisko jest także dostępne dla prywatnych samolotów i śmigłowców, odbywają się też loty czarterowe.

Wspinaczka w parku linowym

Rodziny, które lubią aktywną rozrywkę i chcą wspólnie spędzić czas, powinny odwiedzić park linowy w Juracie. Wystarczy, że dzieci mają co najmniej 120 cm i wszyscy, którzy się będą wspinać, założą sportowe buty, a można przeżyć niesamowitą przygodę. Szkolenie, atestowany sprzęt i wsparcie instruktorów sprawiają, że pomimo tego, że park jest na wysokości, przejście jest bezpieczne. Dla młodszych dzieci jest prostsza trasa. Dla dzieci starszych i dorosłych są trasy o kilku poziomach trudności – łatwa, trudna i ekstremalna, a także King Kong, czyli tor z kreatywnymi i nieraz trudnymi przeszkodami, które nawiązują do legendarnego filmu.

Zobacz nasze apartamenty na wynajem w Jastarni

Poznaj nasze apartamenty w Jastarnii

Podobne artykuły

Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki

2023-04-28 13:25:40
Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki Jurata niegdyś była częścią miasta Jastarnia. Od kilku lat już nie jest, za to stała się osadą nadmorską. Jednak przez lata zdążyła zgromadzić niebagatelną historię, na tyle ciekawą, że niejeden kurort jej nie dorównuje. Jurata jako kurort przez lata przyciągała państwowe elity. Być może zwieńczeniem tego faktu było powstanie w latach 60. Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów „Mewa”. Co to za miejsce i jaką historię skrywa?
Więcej

Dom Zdrojowy w Jastarni na Wielkanoc

2023-04-05 11:20:28
Jastarnia choć niewielka, miała i ma swoje wielkie tradycje. Prażnica, czyli jajecznica na boczku, to słynne kaszubskie śniadanie wielkanocne, a smaganie gałązkami agrestu w Wielki Piątek symbolizowało pokutę. Obecnie tradycje kaszubskie stały się podobne do tych w całym kraju, jednak przybywając do Jastarni, by spędzić Wielkanoc, możemy liczyć na nieco inny klimat świętowania. Duże prawdopodobieństwo jest, że  poranek wielkanocny zacznie Bãblowanié. Usłyszymy je również w Domu Zdrojowym. Co to takiego?
Więcej

Zacne apartamenty w Jastarni – ranking

2023-03-31 11:21:49
Istnieją takie regiony w Polsce, które wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, przyrastają w liczbę turystów. Regiony nadmorskie, a szczególnie Półwysep Helski należą do czołówki takich miejsc. Jednak napływ turystów nie oznacza, że tamtejsze miejscowości się rozrastają. Jastarnia od lat cieszy się ogromną popularnością w sezonie urlopowym, ale jej powierzchnia niezmiennie zajmuje 4,31 km2. Dlatego miejsca noclegowe rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Więcej

Dom Zdrojowy Jastarnia – historia

2023-03-31 10:20:14
Opowieści o domach często emanują tajemnicą. Domy z historią nas przyciągają, bo mają w sobie coś magicznego. Dom Zdrojowy w Jastarni przetrwał wojnę, a obecne zmiany i rozbudowa wciąż nawiązują do czasów, gdy sam Jan Kiepura raczył gości koncertami. Obecna imponująca forma hotelu wciąż nawiązuje do historii nie tylko samego hotelu, ale też całej miejscowości. Jaki jest dzisiejszy Dom Zdrojowy w Jastarni?
Więcej

Jastarnia czy Hel? Podpowiadamy!

2023-02-15 13:06:09
Czy Półwysep Helski był skazany na sukces, czy to linia kolejowa zdziałała cuda?
Więcej