Co zabrać nad morze na tydzień? Podpowiadamy!

2019-05-08 08:50:10

Nie ma to, jak wyjechać i odpocząć nad morzem! Każdy wyjazd łączy się jednak z pakowaniem walizki, co okazuje się zmorą niejednego wczasowicza. Niektórzy biorą kilka walizek, po czym okazuje się, że nie używają ponad połowy tego, co przywieźli, i tylko im to zawadza.

Inni pakują się tak minimalistycznie, że wydają potem fortunę na miejscu na podstawowe produkty potrzebne do w miarę wygodnego funkcjonowania. Jak często bywa, zachowanie równowagi stanowi klucz do sukcesu.

Zrób plan

Aby coś dobrze zaplanować, musimy zawsze zadać sobie kilka istotnych pytań, nawet jeśli jest to coś tak prostego, jak pakowanie się na wycieczkę. Pomijając rzeczy niezbędne każdemu, takie jak telefon czy portfel, zawartość naszych walizek będzie się różnić w zależności od tego na przykład, czy:

- jedziemy sami, z partnerem, kolegami czy rodziną;

- będziemy mieli do dyspozycji auto, czy zawitamy nad morzem dzięki transportowi publicznemu;

- mamy zamiar spędzać całe dni na plaży, czy bierzemy pod uwagę również zwiedzanie okolicy;

- jedziemy nad rodzime morze, czy za granicę;

- zatrzymujemy się w hotelu, czy u znajomych?

Już takie podstawowe pytania nakierują nas na to, co mogłoby się nam w danych scenariuszach przydać. Grunt to zapisywać na kartce w formie listy to, co nam przyjdzie do głowy. Co rusz słyszymy historie, że ktoś zapomniał wziąć ze sobą w podróż najbardziej oczywistej rzeczy na świecie, jaką jest dla przykładu szczoteczka do zębów, o paszporcie nie wspominając! Tego chcemy uniknąć, a krótkie notatki nam w tym pomogą.

Lista podstawowa – niezależna od okoliczności

Gdziekolwiek by się nie było, trzeba gdzieś spać, coś zjeść i w coś się ubrać. Nie można więc zapomnieć o środkach, które nam to zapewnią: zabierzmy w pierwszej kolejności odpowiednie dokumenty, kartę płatniczą, gotówkę oraz ubrania na zmianę, takie jak:

- lekkie, wygodne buty lub sandały, klapki na plażę i pod prysznic;

- ubrania nie tylko lekkie i zwiewne (koszulki, krótkie spodenki, sukienki), ale także przynajmniej jedną sztukę czegoś cieplejszego w razie pogorszenia pogody (długie spodnie, sweter czy bluza z kapturem, płaszcz przeciwdeszczowy), nie zapominajmy, że noce również w lecie potrafią być chłodne, a nad morzem wiatr potrafi dokuczyć;

-  zabierzmy również ze sobą choć jeden elegancki komplet ubrań, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy będzie nam potrzebny;

-  dwa stroje kąpielowe na zmianę, bieliznę, piżamę, czapkę z daszkiem lub kapelusz, ręczniki kąpielowe (wystarczająco duże, aby można było na nich wygodnie leżeć), okulary przeciwsłoneczne, torbę plażową.

Konieczne jest też oczywiście zabranie ze sobą podstawowych akcesoriów i środków higieny: szczoteczki do zębów, pasty, szczotki do włosów lub grzebienia, mydła, dezodorantu, kremu do opalania z filtrem oraz zwykłego do ciała, odżywki do włosów, maszynki do golenia, obcinacza do paznokci i pęsety.

Przeczytaj również: 3 powody, dla których warto odwiedzić polskie morze

Podręczna apteczka

To coś, o czym często ludzie zapominają. Na wszelki wypadek warto mieć ze sobą leki przeciwbólowe w razie bólu głowy czy brzucha, plastry na rany i otarcia, krem na oparzenia, wodę utlenioną, a także żel i chusteczki antybakteryjne oraz repelenty.

Luksus na plaży

Jeśli wybieramy się w podróż autem, możemy pozwolić sobie na zwiększenie pojemności naszego bagażu, tym bardziej, jeśli do tego jesteśmy plażowymi maniakami. Aby doznać prawdziwego plażowego luksusu, możemy zabrać ze sobą parasol plażowy, leżak, materac lub ponton, koce czy parawan, a nawet lodówkę turystyczną! Dla niektórych są to zbędne akcesoria, dla innych – raj na ziemi.

Warto pomyśleć przy pakowaniu chwilę nad tym, jak najchętniej wykorzystywalibyśmy czas na plaży. Czy jesteśmy typem osoby, która najlepiej wypoczywa z dobrą książką, krzyżówką lub sudoku w ręku? Czy też wybieramy się nad morze ze znajomymi lub rodziną i uwielbiamy plażowe zabawy? W takim wypadku może nam się przydać np. piłka plażowa czy frisbee.

Sprzęty elektroniczne

Nawet jeśli pragniemy odpocząć od cywilizacji choć przez tydzień, warto przemyśleć zabranie ze sobą osobistego, przenośnego komputera, może się on nam przydać w niezliczonych sytuacjach. Częstym sprzętem branym na wakacje jest też aparat fotograficzny, dobrym pomysłem jest wtedy zaopatrzenie się w zapasowe karty pamięci. Czas na plaży może nam umilić muzyka, dlatego można pomyśleć również o radiu albo po prostu słuchawkach podłączanych do telefonu lub sprzętu mp3. W przypadkach wzięcia ze sobą jakiegokolwiek urządzenia należy koniecznie pamiętać także o odpowiednich ładowarkach. Zaleca się również spakować przynajmniej jednego (naładowanego!) powerbanka i różne kable przejściowe.

Z dzieckiem na wakacjach?

Wybierając się na wczasy z dzieckiem, poza standardowymi rzeczami takimi jak ubranka, pampersy czy śliniaczek, nie można zapomnieć o przedmiotach, które są dla niego ważne na co dzień. Taką rzeczą może być na przykład ulubiona maskotka, bez której być może nie zaśnie albo będzie czuło się samotne w nowym miejscu. Jeśli dziecko natomiast jest jeszcze tak małe, że śpi w ciągu dnia, to można przemyśleć zabranie gondoli z daszkiem. Aby uatrakcyjnić dzieciom pobyt nad morzem, warto podczas pakowania wziąć pod uwagę różne typowo plażowe zabawki takie jak wiaderko, łopatki, grabki, foremki do piasku, ale także dmuchane koło lub rękawki do pływania.

Przeczytaj również:  5 rzeczy, o których musisz pamiętać jadąc na wakacje z dzieckiem