Czym i jak dojechać z Władysławowa na Hel? 

2019-08-01 09:07:27

Półwysep Helski jest bardzo popularnym miejscem turystycznym odwiedzanym przede wszystkim w okresie letnim. Mierzeja Helska to coś wyjątkowego na skalę europejską, dlatego spotkamy tam nie tylko Polaków. Na Półwyspie znajduje się pięć miejscowości, z czego te położone najdalej od siebie, na przeciwległych końcach, to Władysławowo i Hel.

Droga rowerowa z Władysławowa na Hel.

Władysławowo częścią swojej powierzchni obejmuje tereny przed Półwyspem, dlatego też nie da się na Półwysep dostać inaczej niż przez to miasto. Chyba że drogą powietrzną lub wodną, co — jak się okaże — jest również możliwe. Pytanie o dojazd z Władysławowa do Helu, czyli miasta położonego w najdalej wysuniętym punkcie niezwykłej mierzei, jest jak najbardziej uzasadnione.

Tradycyjny transport

Cały Półwysep Helski ma trochę ponad 30 km długości, na upartego więc można zrobić sobie pieszy maraton. Wiele osób jednak podróżuje z dziećmi lub cierpi na różne niedogodności, które na to nie pozwalają. Wtedy tę trasę można bez problemu pokonać innymi licznymi środkami transportu. Jednym z nich jest komunikacja autobusowa, a druga – kolejowa. Autobusy z PKS-u we Władysławowie z docelową stacją w Helu nie jeżdżą zbyt często, bo co 3 godziny lub rzadziej, ale oferują atrakcyjniejszą cenę niż polskie koleje, które z kolei zabierają podróżnych co 15 minut. Bilet pociągowy kosztuje między 10 a 12 złotych, natomiast autobusowy – około 8 złotych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że autobusy nie uwzględniają zniżek (dla dzieci, młodzieży, studentów, emerytów itd.), podczas gdy koleje – tak. Samemu trzeba więc postanowić, co wydaje się w naszym przypadku bardziej opłacalne. Podróż zarówno pociągiem, jak i autobusem trwa około 40 minut. 

Jeśli po drodze będziemy chcieli się zatrzymać i pozwiedzać, nie ma żadnego problemu. Pociągi zatrzymują się w każdej miejscowości na trasie, czyli w Chałupach, Kuźnicy, Jastarni i Juracie, a na końcu oczywiście w Helu. 

Trasa rowerowa

Przez cały Półwysep Helski przebiega trasa rowerowa, która prowadzi raz przez las, a raz drogą z widokiem na morze i okoliczne plaże. Nie jest ona trudna do pokonania. Wycieczka rowerowa może być wspaniałym sposobem na aktywne spędzenie czasu. Nie trzeba też całej trasy pokonywać rowerem, a jedynie jej kawałek, do celu docierając na przykład pociągiem. 

Warto też rozważyć dłuższy pobyt na mierzei helskiej. Dostępne są pensjonaty, domki do wynajęcia i apartamenty we Władysławowie, Juracie czy Jastarni. Wtedy wycieczkę rowerową można podzielić sobie na kilka dni. Trasa rowerowa tak naprawdę zaczyna się w Pucku i przebiega tylko przez Władysławowo, jeśli kogoś interesowałby przejazd całości.

Transport wodny z Jastarni na Hel

Transport wodny

Choć do Helu można dostać się tramwajem wodnym z Trójmiasta, a nawet Jastarni, nie ma niestety jeszcze takiej możliwości z Władysławowa. Działa tutaj jednak przystań. W sezonie letnim bez problemu można zabrać się w rejs statkiem turystycznym, na którym będziemy mogli swobodnie podziwiać widoki, jakie oferuje nam morze. Taki rejs trwa średnio 2,5 godziny. Możliwa jest także przejażdżka łodzią motorową, która z pewnością zapewni nam sporo emocji. Dla osób zainteresowanych wędkarstwem organizowane są także rejsy rybackie.

Podróż tramwajem wodnym z Jastarni do Helu kosztuje od 22 do 30 złotych za osobę i trwa około godziny. Kursy odbywają się co godzinę, z czego ostatni tramwaj wodny odpływa z Jastarni o 16.30, a z Helu – o godzinie 18.

Transport powietrzny

W Jastarni znajduje się prywatne lotnisko dla małych samolotów. Warto skorzystać z takiej atrakcji turystycznej. Organizowane są tam loty widokowe nad mierzeją helską. Niestety nie dostaniemy się nimi do Helu, ponieważ nie ma tam lotniska, gdzie można by bezpiecznie wylądować. Możemy za to polecieć z Jastarni do Gdańska (i nie tylko), jeśli zaszłaby taka potrzeba. Taka podróż może jednak sporo kosztować. Ceny za przeloty widokowe wahają się między 150 a 400 złotymi za osobę. Samolot Cessna 182T należy do firmy FLYJET. Dla odważnych organizowane są w tym miejscu również skoki spadochronowe.

Jeżeli poszukujesz noclegu na Helu lub w okolicach, to wszystkie nasze apartamenty na Półwyspie Helsim znajdziesz tutaj.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Władysławowo plaża i molo - co zastaniemy? Czego się spodziewać?

2020-11-30 10:26:48
Mamy zwyczaj wielbić rzeczy, które są największe, najdłuższe, najbardziej okazałe. Jakby chcąc nie chcąc ciągle odbywał się jakiś ranking w naszych głowach czy świecie zewnętrznym, który narzuca nam reguły gry. Bywa to męczące, ale też sprawia, że nie doceniamy świata rzeczy mniejszych. Molo to obiekt nadmorski, który jest wizytówką miejscowości, do której przynależy. Oczekujemy zatem od niego czegoś wyjątkowego.
Więcej

Władysławowo we wrześniu - co robić po sezonie we Władysławowie? TOP3 atrakcje!

2020-09-21 10:51:46
Władysławowo to miasto, które można porównać do dobrej restauracji. Pamiętamy, że od zawsze tam była, przyciągała ludzi, ale z czasem spowszedniała i skupiała tylko stałych bywalców nielubiących zmian. Wtedy pojawiał się nowy właściciel lub menadżer, wprowadzał powiew świeżości. Restauracja niby ta sama, a jednak inna. Znajdą się tu stare miejsca dla wieloletnich fanów i nowe atrakcje dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją podróż po tym mieście. Również Władysławowo we wrześniu ma do zaoferowania coś dla spóźnionych turystów.
Więcej

Fajne wczasy we Władysławowie? Sprawdź plan urlopu we Władysławowie!

2020-06-24 07:36:52
Władysławowo jest miejscowością położoną nad Morzem Bałtyckim, zaraz przy mierzei helskiej. Samo umiejscowienie miasta oferuje sporo atrakcji – można oddać się tutaj sportom morskim, plażowaniu czy spacerom wzdłuż plaży. Atrakcje we Władysławowie - co warto zobaczyć?
Więcej

Romantyczny pobyt we Władysławowie - co warto wiedzieć? Jak zaplanować?

2020-05-19 12:10:14
Zachód słońca Władysławowo - romantyczny pobyt we Władysławowie
Władysławowo znajduje się u nasady mierzei helskiej, więc jest idealnym miejscem, by zatrzymać się tam na dłużej. Półwysep Helski to niezwykła w skali europejskiej mierzeja ciągnąca się przez 35 kilometrów. Nadmorskie widoki w sezonie letnim są idealny miejscem na romantyczny pobyt. Jak go zaplanować?
Więcej

Co robić we Władysławowie, gdy pada deszcz?

2019-08-01 09:14:55
Morze we Władysławowie
Władysławowo to miejscowość położona u nasady mierzei helskiej. Sprawia to, że — aby dostać się na słynny półwysep — należy przez nią przejechać. Chyba że wybieramy się na przykład tramwajem wodnym lub samolotem z Trójmiasta.
Więcej