Czym i jak dojechać z Władysławowa na Hel? 

2019-08-01 09:07:27

Półwysep Helski jest bardzo popularnym miejscem turystycznym odwiedzanym przede wszystkim w okresie letnim. Mierzeja Helska to coś wyjątkowego na skalę europejską, dlatego spotkamy tam nie tylko Polaków. Na Półwyspie znajduje się pięć miejscowości, z czego te położone najdalej od siebie, na przeciwległych końcach, to Władysławowo i Hel.

Droga rowerowa z Władysławowa na Hel.

Władysławowo częścią swojej powierzchni obejmuje tereny przed Półwyspem, dlatego też nie da się na Półwysep dostać inaczej niż przez to miasto. Chyba że drogą powietrzną lub wodną, co — jak się okaże — jest również możliwe. Pytanie o dojazd z Władysławowa do Helu, czyli miasta położonego w najdalej wysuniętym punkcie niezwykłej mierzei, jest jak najbardziej uzasadnione.

Tradycyjny transport

Cały Półwysep Helski ma trochę ponad 30 km długości, na upartego więc można zrobić sobie pieszy maraton. Wiele osób jednak podróżuje z dziećmi lub cierpi na różne niedogodności, które na to nie pozwalają. Wtedy tę trasę można bez problemu pokonać innymi licznymi środkami transportu. Jednym z nich jest komunikacja autobusowa, a druga – kolejowa. Autobusy z PKS-u we Władysławowie z docelową stacją w Helu nie jeżdżą zbyt często, bo co 3 godziny lub rzadziej, ale oferują atrakcyjniejszą cenę niż polskie koleje, które z kolei zabierają podróżnych co 15 minut. Bilet pociągowy kosztuje między 10 a 12 złotych, natomiast autobusowy – około 8 złotych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że autobusy nie uwzględniają zniżek (dla dzieci, młodzieży, studentów, emerytów itd.), podczas gdy koleje – tak. Samemu trzeba więc postanowić, co wydaje się w naszym przypadku bardziej opłacalne. Podróż zarówno pociągiem, jak i autobusem trwa około 40 minut. 

Jeśli po drodze będziemy chcieli się zatrzymać i pozwiedzać, nie ma żadnego problemu. Pociągi zatrzymują się w każdej miejscowości na trasie, czyli w Chałupach, Kuźnicy, Jastarni i Juracie, a na końcu oczywiście w Helu. 

Trasa rowerowa

Przez cały Półwysep Helski przebiega trasa rowerowa, która prowadzi raz przez las, a raz drogą z widokiem na morze i okoliczne plaże. Nie jest ona trudna do pokonania. Wycieczka rowerowa może być wspaniałym sposobem na aktywne spędzenie czasu. Nie trzeba też całej trasy pokonywać rowerem, a jedynie jej kawałek, do celu docierając na przykład pociągiem. 

Warto też rozważyć dłuższy pobyt na mierzei helskiej. Dostępne są pensjonaty, domki do wynajęcia i apartamenty we Władysławowie, Juracie czy Jastarni. Wtedy wycieczkę rowerową można podzielić sobie na kilka dni. Trasa rowerowa tak naprawdę zaczyna się w Pucku i przebiega tylko przez Władysławowo, jeśli kogoś interesowałby przejazd całości.

Transport wodny z Jastarni na Hel

Transport wodny

Choć do Helu można dostać się tramwajem wodnym z Trójmiasta, a nawet Jastarni, nie ma niestety jeszcze takiej możliwości z Władysławowa. Działa tutaj jednak przystań. W sezonie letnim bez problemu można zabrać się w rejs statkiem turystycznym, na którym będziemy mogli swobodnie podziwiać widoki, jakie oferuje nam morze. Taki rejs trwa średnio 2,5 godziny. Możliwa jest także przejażdżka łodzią motorową, która z pewnością zapewni nam sporo emocji. Dla osób zainteresowanych wędkarstwem organizowane są także rejsy rybackie.

Podróż tramwajem wodnym z Jastarni do Helu kosztuje od 22 do 30 złotych za osobę i trwa około godziny. Kursy odbywają się co godzinę, z czego ostatni tramwaj wodny odpływa z Jastarni o 16.30, a z Helu – o godzinie 18.

Transport powietrzny

W Jastarni znajduje się prywatne lotnisko dla małych samolotów. Warto skorzystać z takiej atrakcji turystycznej. Organizowane są tam loty widokowe nad mierzeją helską. Niestety nie dostaniemy się nimi do Helu, ponieważ nie ma tam lotniska, gdzie można by bezpiecznie wylądować. Możemy za to polecieć z Jastarni do Gdańska (i nie tylko), jeśli zaszłaby taka potrzeba. Taka podróż może jednak sporo kosztować. Ceny za przeloty widokowe wahają się między 150 a 400 złotymi za osobę. Samolot Cessna 182T należy do firmy FLYJET. Dla odważnych organizowane są w tym miejscu również skoki spadochronowe.

Jeżeli poszukujesz noclegu na Helu lub w okolicach, to wszystkie nasze apartamenty na Półwyspie Helsim znajdziesz tutaj.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Łeba czy Władysławowo? Podpowiadamy!

2023-02-15 14:21:52
Urlop nad Morzem Bałtyckim często rozpoczynamy, przeglądając informacje o pogodzie i plażach. Łeba to 10-kilometrowa linia brzegowa i rzeka Łeba dzielącą tę plażę na dwie części. Władysławowo to natomiast najpopularniejsze miejsce urlopowe wybierane przez Polaków. Zapewne zawdzięcza to jednej z najszerszych plaż na wybrzeżu i posiadaniu aż 5 strzeżonych plaż. Łeba i Władysławowo to jednak nie tylko plaże. Dlaczego warto wybrać się do tych kurortów?
Więcej

Władysławowo 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:48:18
Dlaczego Władysławowo rządzi? Ta niewielka miejscowość licząca ok.10 tys. mieszkańców położona jest u nasady Mierzei Helskiej. Ktokolwiek zmierza na cypel, ten z Władysławowem musi stanąć oko w oko, a ono hipnotyzuje, przyciąga i może sprawić, że dalej nie pojedziemy.
Więcej

Karwia -> Władysławowo – ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-02-16 15:15:57
Karwia to miejscowość letniskowa oddalona od Władysławowa o 15 kilometrów, którą warto odwiedzić choćby ze względu na piaszczyste plaże czy zabytkowy kościół św. Antoniego Padewskiego.
Więcej

Władysławowo – gdzie zjeść poza sezonem?

2022-02-16 15:14:39
Sezon turystyczny we Władysławowie zaczyna się w maju i trwa do września. W tym okresie można liczyć na dobrą pogodę umożliwiającą kąpiele morskie i słoneczne, a także wycieczki po okolicy: piesze i rowerowe. Liczne atrakcje polskiego wybrzeża przyciągają rzesze turystów z kraju i zagranicy.
Więcej

Władysławowo -> Jastrzębia Góra – ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-02-16 15:12:45
Władysławowo i Jastrzębia Góra to dwa najchętniej odwiedzane przez turystów miasta w powiecie puckim. Dzieli je jedynie 8 kilometrów. Trasę pomiędzy nimi można pokonać na trzy sposoby.
Więcej