Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

2019-11-04 13:33:51

Kitesurfing to jeden z młodszych sportów wodnych, stanowiący połączenie wakeboardingu i windsurfingu. Rozpoczęcie przygody z tym sportem nie musi być wcale trudne, bo podstawowe zasady nie są skomplikowane, a na pewno jest to rewelacyjny sposób na skorzystanie z wodnych szaleństw i podniesienie poziomu adrenaliny. Ale jeśli chcemy czerpać jak najwięcej przyjemności, musimy mieć dobry sprzęt, tylko jaki?

Kitesurfing może być sportem dla każdego. Jeśli chcemy czegoś nowego, potrafimy pływać i mamy względnie dobrą sprawność fizyczną, to możemy spróbować swoich sił. W ten sport angażują się zarówno 7 latki i 30 latki, jak i osoby w wieku lat 60. Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa, nic nie będzie nam grozić, a nauka podstawowych zasad zajmuje kilka dni.

Od czego zacząć przygodę z kitesurfingiem?

Osoba uprawiająca kitesurfing - jak dobrać sprzęt do kitesurfingu - blueapart.pl

Nie nauczymy się niczego samodzielnie, więc trzeba zacząć od znalezienia dobrego instruktora. W profesjonalnej szkole odbywają się kursy IKO 1 oraz IKO 2. IKO to skrót od International Kiteboarding Organization, organizacji zrzeszającej trenerów. Kursy IKO 1 i IKO 2 można ukończyć w 10 godzin. W tym czasie najpierw kursant uczy się teorii, a następnie ma zajęcia na plaży. Część pierwsza obejmuje najpierw ćwiczenia z latawcem na plaży. Dowiemy się, jakie są zasady sterowania i w jaki sposób wykorzystać je podczas pływania. Następnie ćwiczy się z latawcem i deską w wodzie. To właśnie wtedy będziemy mogli zrobić swoje pierwsze ślizgi.

Przeczytaj również: Jak zacząć z kitesurfingiem?

Jak wybrać latawiec?

Sprzęt do kitesurfingu można podzielić w zasadzie na dwie części. Pierwsza z nich to latawiec. Jest on najważniejszym elementem, toteż jego wybór powinniśmy dobrze przemyśleć. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z tym sportem, to należałoby postawić na modele mające powierzchnię 11-12 metrów kwadratowych. W przypadku latawców 10 kg odpowiada za 2 metry. Ale ważne jest też, jakimi jesteśmy pływakami i jak wieje wiatr. Większość wytrawnych kitesurferów ma przynajmniej 2 latawce. Latawce znajdziemy w kilku wariantach, które powstały z myślą o innym poziomie umiejętności.

  • Bow jest tym latawcem, na którym powinniśmy się skoncentrować, kiedy się uczymy. Ma świetny dolny zakres i gwarantuje bezpieczeństwo. Cechuje go stabilność, mocny ciąg i łatwo się go wyciąga z wody.
  • Open C-shape to hybryda. Jest pomostem między latawcem dla początkujących Bow a tym dla zaawansowanych C-shape. Jedną z jego największych zalet będzie łatwe sterowanie. Jeśli nie wiemy, czego szukamy, to może być strzał w dziesiątkę. Latawiec sprawdzi się przy każdym poziomie umiejętności.
  • C-shape jest już dla wytrawnych kitesurferów. Daje on niesamowite możliwości, ale początkujący nie będą w stanie komfortowo z niego korzystać.

Do latawca dobierz deskę

Tuż obok latawca, w zestawie nie może zabraknąć deski. Cechuje ją wyporność pozwalająca trzymać się na powierzchni, ale kiedy się na niej stanie, to tonie. Możemy postawić na deskę symetryczną, która pozwala na pływanie w dwóch kierunkach – Twin-tip, albo na deskę Directional, która zapewni znacznie większą szybkość. Jeśli zaczynamy, na pewno lepiej sprawdzi się deska Twin-tip, zwłaszcza nieco większa. Dzięki niej szybciej nauczymy się podstawowych technik. Nie można też zapominać o swojej wadze. Przy wadze około 75 kg będzie dla nas deska 138 × 42. Kolejne 5 kg w jedną lub w drugą stronę, to różnica w długości deski o 1 cm.

Przeczytaj również: Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Co jeszcze może się przydać?

Kiedy zabieramy nasz sprzęt nad morze, musimy się odpowiednio ubrać. W zależności od tego, czy będziemy pływać w cieplejsze, czy chłodniejsze dni, powinniśmy sięgnąć albo po krótką, albo długą  piankę. Oczywiście rozmiar dobieramy pod kątem swojej sylwetki. Oprócz tego potrzebny będzie trapez. On także musi doskonale na nas pasować, w przeciwnym razie mógłby podczas zmiany kierunku się przesuwać, co może okazać się bolesne.

Kupując wszystkie elementy wyposażenia, musimy być całkowicie dopasowany względem wymagań, lepiej też postawić na sklepy, w których można zobaczyć go na żywo. Kupowanie w ciemno z internetu używanych sprzętów, niekoniecznie zapewni bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Kitesurferzy - jak dobrać sprzęt do kitesurfingu - blueapart.pl

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Puck 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:44:47
Województwo pomorskie na urlopowy plan zawsze brzmi dobrze, choć jednocześnie wielu z nas myśli tu głównie o codziennych posiadówkach na plaży za parawanem, rybie na obiad i gofrach w międzyczasie. To wszystko może być cała prawda, ale nie musi, szczególnie kiedy mowa o Pucku.
Więcej

Mechelinki 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:28:33
Mechelinki są jak perełki. Nie tylko brzmią perliście, ale też stanowią perełkę wybrzeża bałtyckiego, granicząc z Gdynią, a jednocześnie pozostając ostoją ciszy i spokoju. Często turyści z Trójmiasta decydują się na noclegi w Mechelinkach właśnie dlatego, by utrzymać balans między miejskim zgiełkiem a wyciszeniem też potrzebnym w urlopowym planie.
Więcej

Dojazd z Gdyni do Mechelinek — jaką trasę wybrać?

2022-08-08 13:53:31
Wsiąść do pociągu byle jakiego nie będzie odpowiedzią w temacie dojazdu z Gdyni do Mechelinek. Obie miejscowości położone są na tyle blisko, że łączy je komunikacja miejska i to całkiem sprawna, w związku z czym pociągi są niepotrzebne.
Więcej

Jastarnia 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 13:02:01
Jastarnia już więcej sławy niż ma nie potrzebuje. Wychodzi naprzeciw wszystkim swoim fanom, oferując bogatą bazę noclegową, od kwater, przez pensjonaty, apartamenty, hotele, po w pełni wyposażone domki.
Więcej

Władysławowo 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:48:18
Dlaczego Władysławowo rządzi? Ta niewielka miejscowość licząca ok.10 tys. mieszkańców położona jest u nasady Mierzei Helskiej. Ktokolwiek zmierza na cypel, ten z Władysławowem musi stanąć oko w oko, a ono hipnotyzuje, przyciąga i może sprawić, że dalej nie pojedziemy.
Więcej