Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

2019-11-04 13:33:51

Kitesurfing to jeden z młodszych sportów wodnych, stanowiący połączenie wakeboardingu i windsurfingu. Rozpoczęcie przygody z tym sportem nie musi być wcale trudne, bo podstawowe zasady nie są skomplikowane, a na pewno jest to rewelacyjny sposób na skorzystanie z wodnych szaleństw i podniesienie poziomu adrenaliny. Ale jeśli chcemy czerpać jak najwięcej przyjemności, musimy mieć dobry sprzęt, tylko jaki?

Kitesurfing może być sportem dla każdego. Jeśli chcemy czegoś nowego, potrafimy pływać i mamy względnie dobrą sprawność fizyczną, to możemy spróbować swoich sił. W ten sport angażują się zarówno 7 latki i 30 latki, jak i osoby w wieku lat 60. Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa, nic nie będzie nam grozić, a nauka podstawowych zasad zajmuje kilka dni.

Od czego zacząć przygodę z kitesurfingiem?

Osoba uprawiająca kitesurfing - jak dobrać sprzęt do kitesurfingu - blueapart.pl

Nie nauczymy się niczego samodzielnie, więc trzeba zacząć od znalezienia dobrego instruktora. W profesjonalnej szkole odbywają się kursy IKO 1 oraz IKO 2. IKO to skrót od International Kiteboarding Organization, organizacji zrzeszającej trenerów. Kursy IKO 1 i IKO 2 można ukończyć w 10 godzin. W tym czasie najpierw kursant uczy się teorii, a następnie ma zajęcia na plaży. Część pierwsza obejmuje najpierw ćwiczenia z latawcem na plaży. Dowiemy się, jakie są zasady sterowania i w jaki sposób wykorzystać je podczas pływania. Następnie ćwiczy się z latawcem i deską w wodzie. To właśnie wtedy będziemy mogli zrobić swoje pierwsze ślizgi.

Przeczytaj również: Jak zacząć z kitesurfingiem?

Jak wybrać latawiec?

Sprzęt do kitesurfingu można podzielić w zasadzie na dwie części. Pierwsza z nich to latawiec. Jest on najważniejszym elementem, toteż jego wybór powinniśmy dobrze przemyśleć. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z tym sportem, to należałoby postawić na modele mające powierzchnię 11-12 metrów kwadratowych. W przypadku latawców 10 kg odpowiada za 2 metry. Ale ważne jest też, jakimi jesteśmy pływakami i jak wieje wiatr. Większość wytrawnych kitesurferów ma przynajmniej 2 latawce. Latawce znajdziemy w kilku wariantach, które powstały z myślą o innym poziomie umiejętności.

  • Bow jest tym latawcem, na którym powinniśmy się skoncentrować, kiedy się uczymy. Ma świetny dolny zakres i gwarantuje bezpieczeństwo. Cechuje go stabilność, mocny ciąg i łatwo się go wyciąga z wody.
  • Open C-shape to hybryda. Jest pomostem między latawcem dla początkujących Bow a tym dla zaawansowanych C-shape. Jedną z jego największych zalet będzie łatwe sterowanie. Jeśli nie wiemy, czego szukamy, to może być strzał w dziesiątkę. Latawiec sprawdzi się przy każdym poziomie umiejętności.
  • C-shape jest już dla wytrawnych kitesurferów. Daje on niesamowite możliwości, ale początkujący nie będą w stanie komfortowo z niego korzystać.

Do latawca dobierz deskę

Tuż obok latawca, w zestawie nie może zabraknąć deski. Cechuje ją wyporność pozwalająca trzymać się na powierzchni, ale kiedy się na niej stanie, to tonie. Możemy postawić na deskę symetryczną, która pozwala na pływanie w dwóch kierunkach – Twin-tip, albo na deskę Directional, która zapewni znacznie większą szybkość. Jeśli zaczynamy, na pewno lepiej sprawdzi się deska Twin-tip, zwłaszcza nieco większa. Dzięki niej szybciej nauczymy się podstawowych technik. Nie można też zapominać o swojej wadze. Przy wadze około 75 kg będzie dla nas deska 138 × 42. Kolejne 5 kg w jedną lub w drugą stronę, to różnica w długości deski o 1 cm.

Przeczytaj również: Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Co jeszcze może się przydać?

Kiedy zabieramy nasz sprzęt nad morze, musimy się odpowiednio ubrać. W zależności od tego, czy będziemy pływać w cieplejsze, czy chłodniejsze dni, powinniśmy sięgnąć albo po krótką, albo długą  piankę. Oczywiście rozmiar dobieramy pod kątem swojej sylwetki. Oprócz tego potrzebny będzie trapez. On także musi doskonale na nas pasować, w przeciwnym razie mógłby podczas zmiany kierunku się przesuwać, co może okazać się bolesne.

Kupując wszystkie elementy wyposażenia, musimy być całkowicie dopasowany względem wymagań, lepiej też postawić na sklepy, w których można zobaczyć go na żywo. Kupowanie w ciemno z internetu używanych sprzętów, niekoniecznie zapewni bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Kitesurferzy - jak dobrać sprzęt do kitesurfingu - blueapart.pl

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Czym jest apartament w stylu loft?

2023-09-18 16:05:10
Wśród rodzajów nieruchomości, jakie cieszą się dużym powodzeniem w ostatnich latach, są, bez wątpienia, apartamenty. Łączą w sobie komfort, ergonomię i ponadprzeciętny design. Jest sporo osób, które w tego typu wnętrzach są wręcz zakochane. Czego możemy się spodziewać, kiedy interesuje nas apartament w stylu loft? Gdzie go szukać i jak stworzyć aranżację oddającą industrialny klimat?
Więcej

Co to jest apartament typu studio?

2023-09-18 15:58:35
Kiedy będziemy szukali nieruchomości na sprzedaż bądź wynajem, obok mieszkań coraz częściej pojawiają się apartamenty typu studio. Kojarzą się nie bez powodu z czymś luksusowym. Decydując się na apartament, chcemy czegoś klasy premium. Takie nieruchomości są droższe aniżeli zwykłe mieszkania, ale też ich standard jest znacznie wyższy. Jak się okazuje, nie każda nieruchomość określona mianem apartamentu zasłużyła na to miano. Ponadto wyróżnia się kilka rodzajów apartamentów, które trochę się między sobą różnią.
Więcej

Co oznacza "apartament superior"?

2023-09-18 15:32:03
Apartamenty kojarzą się z luksusem, elegancją i komfortem. Jednocześnie wyróżnia się kilka podstawowych typów apartamentów, które dość znacząco się miedzy sobą różnią. Mając świadomość tego, co poszczególne określenia oznaczają, łatwiej wybierzemy lokal, jaki wpisze się w nasze oczekiwania. Czego możemy się spodziewać, kiedy mamy do dyspozycji apartament superior?
Więcej

Co to jest apartament typu suite? Turystyczny poradnik

2023-09-06 13:23:23
Wyjeżdżając na wakacje, bardzo starannie wybieramy miejsce, w którym będziemy nocować. Szukamy obiektu, jaki zapewni komfort i będzie dobrze wyposażone. Kiedy będziemy przeglądać bazę noclegową, możemy natrafić na określenie „apartament typu suite”. Z czym się wiąże, czego się spodziewać i gdzie można takowe miejsce znaleźć?
Więcej

Apartamenty na wakacje 2023 - ranking miejsc nad morzem

2023-09-06 13:17:26
Lato zbliża się ku końcowi i chociaż dla części osób urlop jest już tylko miłym wspomnieniem, inni z niecierpliwieniem go wypatrują, ciesząc się, że będą mogli wypocząć bez tłumu turystów. Niezmiennie od lat, jeśli wakacje spędzamy w kraju, to w pierwszej kolejności chcemy je spędzić nad morzem. Nie zraża nas kapryśna pogoda. W jakich nadmorskich miejscowościach apartamenty na wakacje cieszą się największą popularnością?
Więcej