Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

2019-11-04 13:33:51

Kitesurfing to jeden z młodszych sportów wodnych, stanowiący połączenie wakeboardingu i windsurfingu. Rozpoczęcie przygody z tym sportem nie musi być wcale trudne, bo podstawowe zasady nie są skomplikowane, a na pewno jest to rewelacyjny sposób na skorzystanie z wodnych szaleństw i podniesienie poziomu adrenaliny. Ale jeśli chcemy czerpać jak najwięcej przyjemności, musimy mieć dobry sprzęt, tylko jaki?

Kitesurfing może być sportem dla każdego. Jeśli chcemy czegoś nowego, potrafimy pływać i mamy względnie dobrą sprawność fizyczną, to możemy spróbować swoich sił. W ten sport angażują się zarówno 7 latki i 30 latki, jak i osoby w wieku lat 60. Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa, nic nie będzie nam grozić, a nauka podstawowych zasad zajmuje kilka dni.

Od czego zacząć przygodę z kitesurfingiem?

Osoba uprawiająca kitesurfing - jak dobrać sprzęt do kitesurfingu - blueapart.pl

Nie nauczymy się niczego samodzielnie, więc trzeba zacząć od znalezienia dobrego instruktora. W profesjonalnej szkole odbywają się kursy IKO 1 oraz IKO 2. IKO to skrót od International Kiteboarding Organization, organizacji zrzeszającej trenerów. Kursy IKO 1 i IKO 2 można ukończyć w 10 godzin. W tym czasie najpierw kursant uczy się teorii, a następnie ma zajęcia na plaży. Część pierwsza obejmuje najpierw ćwiczenia z latawcem na plaży. Dowiemy się, jakie są zasady sterowania i w jaki sposób wykorzystać je podczas pływania. Następnie ćwiczy się z latawcem i deską w wodzie. To właśnie wtedy będziemy mogli zrobić swoje pierwsze ślizgi.

Przeczytaj również: Jak zacząć z kitesurfingiem?

Jak wybrać latawiec?

Sprzęt do kitesurfingu można podzielić w zasadzie na dwie części. Pierwsza z nich to latawiec. Jest on najważniejszym elementem, toteż jego wybór powinniśmy dobrze przemyśleć. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z tym sportem, to należałoby postawić na modele mające powierzchnię 11-12 metrów kwadratowych. W przypadku latawców 10 kg odpowiada za 2 metry. Ale ważne jest też, jakimi jesteśmy pływakami i jak wieje wiatr. Większość wytrawnych kitesurferów ma przynajmniej 2 latawce. Latawce znajdziemy w kilku wariantach, które powstały z myślą o innym poziomie umiejętności.

  • Bow jest tym latawcem, na którym powinniśmy się skoncentrować, kiedy się uczymy. Ma świetny dolny zakres i gwarantuje bezpieczeństwo. Cechuje go stabilność, mocny ciąg i łatwo się go wyciąga z wody.
  • Open C-shape to hybryda. Jest pomostem między latawcem dla początkujących Bow a tym dla zaawansowanych C-shape. Jedną z jego największych zalet będzie łatwe sterowanie. Jeśli nie wiemy, czego szukamy, to może być strzał w dziesiątkę. Latawiec sprawdzi się przy każdym poziomie umiejętności.
  • C-shape jest już dla wytrawnych kitesurferów. Daje on niesamowite możliwości, ale początkujący nie będą w stanie komfortowo z niego korzystać.

Do latawca dobierz deskę

Tuż obok latawca, w zestawie nie może zabraknąć deski. Cechuje ją wyporność pozwalająca trzymać się na powierzchni, ale kiedy się na niej stanie, to tonie. Możemy postawić na deskę symetryczną, która pozwala na pływanie w dwóch kierunkach – Twin-tip, albo na deskę Directional, która zapewni znacznie większą szybkość. Jeśli zaczynamy, na pewno lepiej sprawdzi się deska Twin-tip, zwłaszcza nieco większa. Dzięki niej szybciej nauczymy się podstawowych technik. Nie można też zapominać o swojej wadze. Przy wadze około 75 kg będzie dla nas deska 138 × 42. Kolejne 5 kg w jedną lub w drugą stronę, to różnica w długości deski o 1 cm.

Przeczytaj również: Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Co jeszcze może się przydać?

Kiedy zabieramy nasz sprzęt nad morze, musimy się odpowiednio ubrać. W zależności od tego, czy będziemy pływać w cieplejsze, czy chłodniejsze dni, powinniśmy sięgnąć albo po krótką, albo długą  piankę. Oczywiście rozmiar dobieramy pod kątem swojej sylwetki. Oprócz tego potrzebny będzie trapez. On także musi doskonale na nas pasować, w przeciwnym razie mógłby podczas zmiany kierunku się przesuwać, co może okazać się bolesne.

Kupując wszystkie elementy wyposażenia, musimy być całkowicie dopasowany względem wymagań, lepiej też postawić na sklepy, w których można zobaczyć go na żywo. Kupowanie w ciemno z internetu używanych sprzętów, niekoniecznie zapewni bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Kitesurferzy - jak dobrać sprzęt do kitesurfingu - blueapart.pl

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

2021-12-30 06:50:36
Królem być każdy czasem by chciał. Poza tym, że możemy królować w swoim życiu, wiemy, że w dosłownym wydaniu bycie królem dane jest niewielu. Inaczej jest z morsem, który zwany jest królem arktycznym. Po tytuł króla możemy sięgać, zostając właśnie morsem. Sezon tegoroczny już  trwa, więc pozostaje tylko poszukać akwenu oraz dobrego towarzystwa. Do tego porządna czapka i do dzieła.
Więcej

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

2021-12-30 06:48:08
Zalety trzymania nóg do góry znane są większości z nas, szczególnie tym, którym doskwiera opuchlizna nóg. Poprawa krążenia, rozluźnienie mięśni, odpoczynek dla kręgosłupa to efekty przyjmowania tej pozycji chociaż przez 20 minut dziennie. Trzymanie rąk do góry nie ma już tylu walorów.
Więcej

Ile kosztuje kurs kitesurfingu i czego się na nim nauczysz?

2021-12-29 14:37:19
Jak odzyskać deskę na wodzie lub awaryjnie złożyć latawiec? Jaki kierunek i siła wiatru sprzyjają nauce kitesurfingu? Jak dobrać sprzęt odpowiedni dla siebie? Tego wszystkiego i znacznie więcej dowiemy się w trakcie szkolenia kitesurfingu. W tym sporcie nie można ominąć nauki z profesjonalistami, bo sami nie jesteśmy w stanie wszystkiego opanować. Nie jest to sport tani, w kwestii ceny kompletu oprzyrządowania, ale też opłaty, jaką ponosimy za kursy, dojazdy i noclegi. Z jakimi kosztami mamy tu do czynienia? Z jaką wiedzą i umiejętnościami po szkoleniu zostaniemy?
Więcej

Jaki wiatr na kitesurfing i co trzeba o nim wiedzieć?

2021-12-29 14:35:39
Dla większości z nas jak wieje to wieje, a jak nie to nie. Zupełnie inaczej sprawa się ma dla zapalonych kitesurferów, którzy przemierzają cała Polskę, by dotrzeć na Półwysep Helski i kilka godzin dziennie spędzać na wodzie.
Więcej

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

2021-12-03 12:17:34
Przychodzi taki moment, gdy już wiemy, że kitesurfing to nasz sport. Trochę już umiemy dzięki kursom krajowym lub zagranicznym, a sprzęt stał się bardziej obeznany dzięki wypożyczalniom w szkołach kitesurfingu. Zaczynamy rozglądać się za swoim własnym oprzyrządowaniem, które do tanich nie należy, ale krok po kroku, można go kompletować.
Więcej