Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

2019-11-04 13:33:51

Kitesurfing to jeden z młodszych sportów wodnych, stanowiący połączenie wakeboardingu i windsurfingu. Rozpoczęcie przygody z tym sportem nie musi być wcale trudne, bo podstawowe zasady nie są skomplikowane, a na pewno jest to rewelacyjny sposób na skorzystanie z wodnych szaleństw i podniesienie poziomu adrenaliny. Ale jeśli chcemy czerpać jak najwięcej przyjemności, musimy mieć dobry sprzęt, tylko jaki?

Kitesurfing może być sportem dla każdego. Jeśli chcemy czegoś nowego, potrafimy pływać i mamy względnie dobrą sprawność fizyczną, to możemy spróbować swoich sił. W ten sport angażują się zarówno 7 latki i 30 latki, jak i osoby w wieku lat 60. Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa, nic nie będzie nam grozić, a nauka podstawowych zasad zajmuje kilka dni.

Od czego zacząć przygodę z kitesurfingiem?

Osoba uprawiająca kitesurfing - jak dobrać sprzęt do kitesurfingu - blueapart.pl

Nie nauczymy się niczego samodzielnie, więc trzeba zacząć od znalezienia dobrego instruktora. W profesjonalnej szkole odbywają się kursy IKO 1 oraz IKO 2. IKO to skrót od International Kiteboarding Organization, organizacji zrzeszającej trenerów. Kursy IKO 1 i IKO 2 można ukończyć w 10 godzin. W tym czasie najpierw kursant uczy się teorii, a następnie ma zajęcia na plaży. Część pierwsza obejmuje najpierw ćwiczenia z latawcem na plaży. Dowiemy się, jakie są zasady sterowania i w jaki sposób wykorzystać je podczas pływania. Następnie ćwiczy się z latawcem i deską w wodzie. To właśnie wtedy będziemy mogli zrobić swoje pierwsze ślizgi.

Przeczytaj również: Jak zacząć z kitesurfingiem? 

Jak wybrać latawiec?

Sprzęt do kitesurfingu można podzielić w zasadzie na dwie części. Pierwsza z nich to latawiec. Jest on najważniejszym elementem, toteż jego wybór powinniśmy dobrze przemyśleć. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z tym sportem, to należałoby postawić na modele mające powierzchnię 11-12 metrów kwadratowych. W przypadku latawców 10 kg odpowiada za 2 metry. Ale ważne jest też, jakimi jesteśmy pływakami i jak wieje wiatr. Większość wytrawnych kitesurferów ma przynajmniej 2 latawce. Latawce znajdziemy w kilku wariantach, które powstały z myślą o innym poziomie umiejętności.

  • Bow jest tym latawcem, na którym powinniśmy się skoncentrować, kiedy się uczymy. Ma świetny dolny zakres i gwarantuje bezpieczeństwo. Cechuje go stabilność, mocny ciąg i łatwo się go wyciąga z wody.
  • Open C-shape to hybryda. Jest pomostem między latawcem dla początkujących Bow a tym dla zaawansowanych C-shape. Jedną z jego największych zalet będzie łatwe sterowanie. Jeśli nie wiemy, czego szukamy, to może być strzał w dziesiątkę. Latawiec sprawdzi się przy każdym poziomie umiejętności.
  • C-shape jest już dla wytrawnych kitesurferów. Daje on niesamowite możliwości, ale początkujący nie będą w stanie komfortowo z niego korzystać.

Do latawca dobierz deskę

Tuż obok latawca, w zestawie nie może zabraknąć deski. Cechuje ją wyporność pozwalająca trzymać się na powierzchni, ale kiedy się na niej stanie, to tonie. Możemy postawić na deskę symetryczną, która pozwala na pływanie w dwóch kierunkach – Twin-tip, albo na deskę Directional, która zapewni znacznie większą szybkość. Jeśli zaczynamy, na pewno lepiej sprawdzi się deska Twin-tip, zwłaszcza nieco większa. Dzięki niej szybciej nauczymy się podstawowych technik. Nie można też zapominać o swojej wadze. Przy wadze około 75 kg będzie dla nas deska 138 × 42. Kolejne 5 kg w jedną lub w drugą stronę, to różnica w długości deski o 1 cm.

Co jeszcze może się przydać?

Kiedy zabieramy nasz sprzęt nad morze, musimy się odpowiednio ubrać. W zależności od tego, czy będziemy pływać w cieplejsze, czy chłodniejsze dni, powinniśmy sięgnąć albo po krótką, albo długą  piankę. Oczywiście rozmiar dobieramy pod kątem swojej sylwetki. Oprócz tego potrzebny będzie trapez. On także musi doskonale na nas pasować, w przeciwnym razie mógłby podczas zmiany kierunku się przesuwać, co może okazać się bolesne.

Kupując wszystkie elementy wyposażenia, musimy być całkowicie dopasowany względem wymagań, lepiej też postawić na sklepy, w których można zobaczyć go na żywo. Kupowanie w ciemno z internetu używanych sprzętów, niekoniecznie zapewni bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Kitesurferzy - jak dobrać sprzęt do kitesurfingu - blueapart.pl

 

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

2019-11-25 12:40:46
Mężczyzna uprawiający kitesurfing w Polsce
Kitesurfing to stosunkowo nowy sport wodny, na który składają się aspekty znane nam już z wielu podobnych, od dłuższego czasu popularnych aktywności fizycznych.
Więcej

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

2019-11-04 13:33:51
Osoba uprawiająca kitesurfing - jak dobrać sprzęt do kitesurfingu - blueapart.pl
Kitesurfing to jeden z młodszych sportów wodnych, stanowiący połączenie wakeboardingu i windsurfingu. Rozpoczęcie przygody z tym sportem nie musi być wcale trudne, bo podstawowe zasady nie są skomplikowane, a na pewno jest to rewelacyjny sposób na skorzystanie z wodnych szaleństw i podniesienie poziomu adrenaliny. Ale jeśli chcemy czerpać jak najwięcej przyjemności, musimy mieć dobry sprzęt, tylko jaki?
Więcej

Półwysep Helski – polska mekka sportów wodnych

2019-04-12 16:43:38
Wakeboarding na półwyspie Helskim o zachodzie Słońca.
Myśląc o wakacjach na Półwyspie Helskim, zazwyczaj większość osób oczyma wyobraźni widzi malownicze fale, biały piasek, słońce na bezchmurnym niebie, turkusowe morze... Większość, ale nie surferzy i miłośnicy kitesurfingu. Dla nich idealną lokalizacją do wypoczynku są plaże po drugiej stronie półwyspu – od strony Zatoki Puckiej. Spokojne, ciepłe wody wraz z rozległymi płyciznami są znakomitym miejscem do uprawiania sportów wodnych.
Więcej

Jak zacząć kitesurfingiem? Podpowiadamy!

2019-04-12 16:42:54
Kitesurfing
Widok kitesurferów na plażach całego świata to zjawisko przybierające na sile w ostatnich latach. O popularności tego sportu decyduje z pewnością jego widowiskowość i możliwość przeżycia naprawdę ekstremalnej - tak, kitesurfing jest zaliczany do sportów ekstremalnych - przygody!
Więcej