Jaki bagażnik na rowery kupić do samochodu?

2020-02-05 08:09:39

Wycieczki rowerowe to aktywny i zarazem relaksujący sposób spędzania wolnego czasu. Nic więc dziwnego, że cieszą się one coraz większą popularnością. Wyjeżdżając na urlop bardzo chętnie zabieramy nasz jednoślad ze sobą. Często jednak, pojawia się problem z jego transportem.

Producenci bagażników rowerowych wychodzą naprzeciw naszym potrzebom i wprowadzają coraz nowsze i coraz lepsze rozwiązania. Bez wątpienia, bardzo ułatwia nam to życie, lecz kiedy stoimy przed wyborem, gubimy się w ilości oferowanych mechanizmów. Jaki bagażnik rowerowy wybrać do samochodu? Na co zwrócić uwagę, aby wygodnie i bezpiecznie zabrać rower na wakacje?

Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

Zgodnie z prawem, możemy przewozić rower w samochodzie wybierając dowolny z 4 możliwych sposobów. Możemy zamontować go na dachu auta, przymocować na haku, zabezpieczyć w przyczepce lub po prostu złożyć tylną kanapę i umieścić rower w bagażniku.

Bagażnik na rowery - jaki bagażnik na rowery kupić?

Jeśli wybieramy się z rodziną na urlop, biorąc pod uwagę wielkość rowerów, liczbę pasażerów i ilość bagażu, który bierzemy ze sobą na wczasy, ostatni sposób raczej odpada. O wiele wygodniej będzie zamontować rowery na dachu lub na haku.

Bagażnik dachowy

Bagażnik dachowy składa się z dwóch belek, przymocowanych do dachu auta, które pozwalają, przy pomocy uchwytów, zamontować nawet 6 rowerów na raz! Jeśli więc zamierzamy zabrać ze sobą pojazdy dla każdego członka rodziny, jest to bardzo dobre rozwiązanie. Taki bagażnik, najczęściej wybierają rodziny, które lubią zabierać sprzęt, nie tylko na wyjazdy urlopowe, ale również aktywne weekendy. Jest to praktyczny i wygodny sposób, który nie naraża też rowerów na uszkodzenia.

Jednak w przypadku takiego rozwiązania obowiązuje nas ograniczenie prędkości, a głównym minusem jest hałas oraz zwiększony pobór paliwa, spowodowany niekorzystnym wpływem wiatru podczas jazdy. Trzeba być również uważnym na zakrętach, unikać parkingów podziemnych, niskich wiaduktów i uważać na gałęzie drzew, które mogą porysować rowery.

Jakie są zalety bagażnika dachowego?

  • Najtańsze bagażniki, można kupić już od 250 zł.
  • doskonała widoczność podczas jazdy;
  • wnętrze auta pozostaje dla pasażerów;
  • możliwość wykorzystania bagażnika do przewozu innych rzeczy;
  • rowery nie są narażone na uszkodzenia.

Przewóz rowerów na haku

Bagażnik hakowy mocowany jest na haku holowniczym z tyłu auta. Można na nim zamontować nawet 3, a coraz częściej i 4 rowery. Bagażnik hakowy, zazwyczaj wykonany jest ze stali, więc zapewnia solidność i stabilność przewożonych jednośladów.

Taki bagażnik, sprawdzi się w przypadku rodzin, które raczej wybiorą rodzinne wycieczki, niż wyprawy terenowe. Nisko zamontowane rowery, będą narażone na uszkodzenia, na wyboistych i piaszczystych drogach. Sporą zaletą jest jednak, umiejscowienie bagażnika za pojazdem, co zapewnia przyjemną ciszę podczas podróży.

Zaletami montażu bagażnika na haku są:

  • Tani koszt, gdyż ceny zaczynają się już od 50 zł
  • łatwy dostęp do rowerów i wygodny montaż
  • nie jest to rozwiązanie stałe, można je łatwo odczepić
  • mocowanie nie wpływa na aerodynamikę auta i spalanie

Czym się kierować przy zakupie bagażnika rowerowego?

Wybierając bagażnik rowerowy do samochodu, powinniśmy kierować się, przede wszystkim naszymi potrzebami. Znaczenie ma tu częstotliwość planowanych wypraw i to, jak często zamierzamy z niego korzystać. Kolejną ważną rzeczą jest to, czy posiadamy w aucie hak holowniczy, który niezbędny jest do zamontowania bagażnika hakowego.

Podczas zakupu bagażnika hakowego, warto zwrócić uwagę, czy uchwyty pokryte są gumą lub tworzywem, które zabezpieczy rower przed zarysowaniem i uszkodzeniami. Kolejnym ważnym elementem jest wbudowany zamek, zabezpieczający rowery przed kradzieżą. Przy wyborze bagażnika należy również dokładnie sprawdzić, czy nie przesłania on tylnych świateł i tablicy rejestracyjnej. Słaba widoczność tych elementów może grozić mandatem.

Bagażnik rowerowy grupy kolarskiej - jaki bagażnik na rowery kupić?

Przy wyborze bagażnika dachowego, przede wszystkim należy sprawdzić czy dany produkt posiada certyfikat, który pozwala mieć pewność, że bagażnik jest stabilny i właściwie zabezpieczy rowery, podczas jazdy. Najważniejsza jest norma unijna, w postaci symbolu CE. Bagażnik oznaczony City Crash, jest gwarancją, że sprzęt pozostanie na miejscu, nawet w razie wypadku, przy prędkości nie większej, niż 50 km/h. Natomiast mocowania na kluczyk, zabezpieczą sprzęt przed kradzi

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Puck 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:44:47
Województwo pomorskie na urlopowy plan zawsze brzmi dobrze, choć jednocześnie wielu z nas myśli tu głównie o codziennych posiadówkach na plaży za parawanem, rybie na obiad i gofrach w międzyczasie. To wszystko może być cała prawda, ale nie musi, szczególnie kiedy mowa o Pucku.
Więcej

Mechelinki 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-08-08 14:28:33
Mechelinki są jak perełki. Nie tylko brzmią perliście, ale też stanowią perełkę wybrzeża bałtyckiego, granicząc z Gdynią, a jednocześnie pozostając ostoją ciszy i spokoju. Często turyści z Trójmiasta decydują się na noclegi w Mechelinkach właśnie dlatego, by utrzymać balans między miejskim zgiełkiem a wyciszeniem też potrzebnym w urlopowym planie.
Więcej

Dojazd z Gdyni do Mechelinek — jaką trasę wybrać?

2022-08-08 13:53:31
Wsiąść do pociągu byle jakiego nie będzie odpowiedzią w temacie dojazdu z Gdyni do Mechelinek. Obie miejscowości położone są na tyle blisko, że łączy je komunikacja miejska i to całkiem sprawna, w związku z czym pociągi są niepotrzebne.
Więcej

Jastarnia 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 13:02:01
Jastarnia już więcej sławy niż ma nie potrzebuje. Wychodzi naprzeciw wszystkim swoim fanom, oferując bogatą bazę noclegową, od kwater, przez pensjonaty, apartamenty, hotele, po w pełni wyposażone domki.
Więcej

Władysławowo 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:48:18
Dlaczego Władysławowo rządzi? Ta niewielka miejscowość licząca ok.10 tys. mieszkańców położona jest u nasady Mierzei Helskiej. Ktokolwiek zmierza na cypel, ten z Władysławowem musi stanąć oko w oko, a ono hipnotyzuje, przyciąga i może sprawić, że dalej nie pojedziemy.
Więcej