Wakacje w ciąży — o czym musisz pamiętać? Co zabrać?

2020-03-23 09:18:18

Wyjazd wakacyjny w ciąży może być przyjemnym przeżyciem. Pomimo wielu dolegliwości występujących w czasie trwania ciąży odpowiednio zaplanowania wyprawa może pomóc nam odpocząć i się zrelaksować.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę każdy aspekt podróży z uwzględnieniem trymestru ciąży oraz indywidualnych objawów. Wakacje w ciąży — o czym musisz pamiętać?

Dobrze zaplanuj moment wyjazdu wakacyjnego

Najlepszym momentem na podróże jest drugi trymestr – w ciągu trwania pierwszego i trzeciego trymestru należy zachowywać szczególną ostrożność, a także odczuwa się nasilenie wielu objawów. Na przykład z reguły w pierwszym trymestrze ciąży kobiety męczą się z powodu porannych mdłości i reagują bardzo negatywnie na wszelkie środki transportu. Nie jest więc najlepszą decyzją, aby podejmować w tym czasie dłuższą kilkugodzinną podróż – czy to samolotem, pociągiem czy samochodem.

Natomiast w czasie trwania trzeciego trymestru kobiety często bardzo szybko się męczą i odczuwają spory dyskomfort w pozycji siedzącej – bywa, że dziecko naciska na organy wewnętrzne, co utrudnia oddychanie i powoduje zgagę. Jeśli takie objawy ciąży przechodzimy szczególnie ciężko, być może lepszą decyzją będzie pozostanie w domu.

Należy przewidzieć każdą ewentualność!

Należy również pamiętać, że nawet jeśli czujemy się dobrze w trzecim trymestrze ciąży, nie oznacza to, że pozostanie tak aż do porodu. Istnieje możliwość, że nasz stan będzie wymagał konsultacji z lekarzem niemal z dnia na dzień. Dlatego bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie się na taką ewentualność. Należy sprawdzić, jakie szpitale znajdują się w okolicy naszego hotelu i mieć pod ręką ich dane kontaktowe. Dlatego też konieczne jest zabranie ze sobą w podróż wszystkich dokumentów, które poświadczają o stanie naszego zdrowia w ciąży – dowód osobisty, kartę ciąży, informacje o grupie krwi oraz najświeższe badania.

Podróże w tropiki w ciąży?

Warto także skrupulatnie przyjrzeć się wszystkim argumentom „za” i „przeciw” wyjazdowi w tropikalne miejsca. Na przykład uwzględnijmy w naszych planach, że przed wyjazdem w niektóre miejsca warto byłoby podjąć się szczepień ochronnych – a niektóre z nich są zabronione w czasie ciąży. Ponadto udawanie się w miejsca upalne i nadmiernie wilgotne może wpłynąć do pogorszenie samopoczucia, a nawet omdlenia, zasłabnięcia czy odwodnienie organizmu. Szczególnie należy także zwracać uwagę na potrawy, do których nie jest przyzwyczajony nasz organizm, aby nie dostać zatrucia pokarmowego. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego również mogą wpłynąć na odwodnienie organizmu. Ostatecznie więc lepiej udać się na wakacje nad polskie morze niż podróżować za granicę – w Polsce jest o wiele mniejsze ryzyko pogorszenia się różnych ciążowych dolegliwości. Będziemy bezpieczniejsze.

Podróże zagraniczne w trzecim trymestrze

Jeśli chcemy wybrać się na wycieczkę zagraniczną, powinnyśmy sprawdzić, jakie obostrzenia zostały wprowadzone przez linie lotnicze, z których usług chcemy skorzystać. Często okazuje się, że po 36 tygodniu ciąży linie lotnicze wymagają od ciężarnych specjalnych zaświadczeń od lekarza o prawidłowym przebiegu ciąży, który pozwala na podjęcie się lotu. Związane jest to między innymi z nagłymi zmianami ciśnienia na pokładzie samolotu – mogą być one niebezpieczne dla samopoczucia ciężarnej i dziecka. Jeśli lekarz odmówi wydania nam takiego zaświadczenia, nawet jeśli czujemy się dobrze, lepiej nie kłóćmy się z jego opinią. Na pewno ma ku temu wystarczające powody.

Co zabrać ze sobą w podróż w ciąży?

W czas samej podróży ważne jest, aby ubrać się możliwie jak najwygodniej. Zwróćmy uwagę, aby nic nas nie uciskało. Dlatego najlepiej w miarę możliwości ubrać sukienkę – wtedy będziemy mogły być pewne, że nasz brzuszek nie będzie w żadnym stopniu ściśnięty podczas podróży w pozycji siedzącej. To samo dotyczy butów. Najlepszym wyborem będą klapki lub japonki, które zapewnią stopom dostęp powietrza i nie będą uciskać kostek. Dlatego najlepiej podróżować w ciepłych miesiącach, ale też nie podczas upałów. Bardzo ważne jest, aby zabrać ze sobą poduszkę, która zapewni nam komfort podczas podróży.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Jurata czy Jastarnia? Podpowiadamy!

2021-07-27 10:44:18
Mamy taki zwyczaj, że ciągle stawiamy się przed wyborami. Ryba czy mięso, lody czy tort, morze czy góry. Może czasem jest to konieczne, ale wiele jest takich sytuacji, gdy wcale nie musimy wybierać. Wakacje wydają się właśnie takim czasem, w którym wybory moglibyśmy ograniczyć do minimum i czerpać z życia garściami.
Więcej

Dmuchane zabawki do wody – trendy na 2021 rok

2021-07-27 10:37:19
Dmuchane zabawki do wody
Zoo, safari czy dżungla? Co wybieramy na tegoroczne wakacje? Jeśli zaskoczeni tymi opcjami, odpowiadamy, że przecież nad Bałtyk jedziemy, to czas poznać prawdę. W tym roku nad morzem i innymi wodnymi akwenami spotkamy wiele dzikich zwierząt, co więcej, jadąc z dziećmi, warto samemu się w nie zaopatrzyć.
Więcej

Atrakcje dla dzieci w Pucku? Nasz lista najciekawszych miejsc!

2021-05-31 09:02:46
Atrakcje dla dzieci w Pucku
Chociaż dużo mówi się o tym, że każdy dorosły posiada w sobie potencjał swojego wewnętrznego dziecka, raczej trudno nam sobie wyobrazić spędzenie wakacji w piaskownicy czy na huśtawce. Nasze dzieci jednak wcale nie widzą w tym nic dziwnego, co więcej plac zabaw z prawdziwego zdarzenia to ich świat, tam dzieje się najwięcej. Planując wakacje, mamy zatem dylemat, jak pogodzić nasze zapędy podróżnicze z potrzebami dzieci, które w dużym stopniu sprowadzają się do zabawy. 
Więcej

Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Sprawdź naszą listę must-have!

2020-08-25 14:34:14
Alfabet, jak wiemy to pewien system i porządek. Dotyczy liter, których nauczenie się trochę nam zajmuje. Podróż z dzieckiem napawa niejedną matkę podobnym zawrotem głowy, jak właśnie wielu przedszkolaków stających twarzą w twarz z nauką literek. Warto zatem stworzyć sobie swój własny system pakowania w obliczu pytania co zabrać na wakacje z dzieckiem.
Więcej

Co zabrać na wakacje nad Bałtykiem? Lista rzeczy na wyjazd wakacyjny!

2020-03-23 09:24:22
Co zabrać na wakacje nad Bałtykiem
Przed wyjazdem na wakacje nad morze trzeba podjąć trud związany z pakowaniem walizek. Bardzo dobrą praktyką jest przygotowywanie sobie listy rzeczy do zabrania, aby o niczym nie zapomnieć.
Więcej