Wakacje w ciąży — o czym musisz pamiętać? Co zabrać?

2020-03-23 09:18:18

Wyjazd wakacyjny w ciąży może być przyjemnym przeżyciem. Pomimo wielu dolegliwości występujących w czasie trwania ciąży odpowiednio zaplanowania wyprawa może pomóc nam odpocząć i się zrelaksować.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę każdy aspekt podróży z uwzględnieniem trymestru ciąży oraz indywidualnych objawów. Wakacje w ciąży — o czym musisz pamiętać?

Dobrze zaplanuj moment wyjazdu wakacyjnego

Najlepszym momentem na podróże jest drugi trymestr – w ciągu trwania pierwszego i trzeciego trymestru należy zachowywać szczególną ostrożność, a także odczuwa się nasilenie wielu objawów. Na przykład z reguły w pierwszym trymestrze ciąży kobiety męczą się z powodu porannych mdłości i reagują bardzo negatywnie na wszelkie środki transportu. Nie jest więc najlepszą decyzją, aby podejmować w tym czasie dłuższą kilkugodzinną podróż – czy to samolotem, pociągiem czy samochodem.

Natomiast w czasie trwania trzeciego trymestru kobiety często bardzo szybko się męczą i odczuwają spory dyskomfort w pozycji siedzącej – bywa, że dziecko naciska na organy wewnętrzne, co utrudnia oddychanie i powoduje zgagę. Jeśli takie objawy ciąży przechodzimy szczególnie ciężko, być może lepszą decyzją będzie pozostanie w domu.

Należy przewidzieć każdą ewentualność!

Należy również pamiętać, że nawet jeśli czujemy się dobrze w trzecim trymestrze ciąży, nie oznacza to, że pozostanie tak aż do porodu. Istnieje możliwość, że nasz stan będzie wymagał konsultacji z lekarzem niemal z dnia na dzień. Dlatego bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie się na taką ewentualność. Należy sprawdzić, jakie szpitale znajdują się w okolicy naszego hotelu i mieć pod ręką ich dane kontaktowe. Dlatego też konieczne jest zabranie ze sobą w podróż wszystkich dokumentów, które poświadczają o stanie naszego zdrowia w ciąży – dowód osobisty, kartę ciąży, informacje o grupie krwi oraz najświeższe badania.

Podróże w tropiki w ciąży?

Warto także skrupulatnie przyjrzeć się wszystkim argumentom „za” i „przeciw” wyjazdowi w tropikalne miejsca. Na przykład uwzględnijmy w naszych planach, że przed wyjazdem w niektóre miejsca warto byłoby podjąć się szczepień ochronnych – a niektóre z nich są zabronione w czasie ciąży. Ponadto udawanie się w miejsca upalne i nadmiernie wilgotne może wpłynąć do pogorszenie samopoczucia, a nawet omdlenia, zasłabnięcia czy odwodnienie organizmu. Szczególnie należy także zwracać uwagę na potrawy, do których nie jest przyzwyczajony nasz organizm, aby nie dostać zatrucia pokarmowego. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego również mogą wpłynąć na odwodnienie organizmu. Ostatecznie więc lepiej udać się na wakacje nad polskie morze niż podróżować za granicę – w Polsce jest o wiele mniejsze ryzyko pogorszenia się różnych ciążowych dolegliwości. Będziemy bezpieczniejsze.

Podróże zagraniczne w trzecim trymestrze

Jeśli chcemy wybrać się na wycieczkę zagraniczną, powinnyśmy sprawdzić, jakie obostrzenia zostały wprowadzone przez linie lotnicze, z których usług chcemy skorzystać. Często okazuje się, że po 36 tygodniu ciąży linie lotnicze wymagają od ciężarnych specjalnych zaświadczeń od lekarza o prawidłowym przebiegu ciąży, który pozwala na podjęcie się lotu. Związane jest to między innymi z nagłymi zmianami ciśnienia na pokładzie samolotu – mogą być one niebezpieczne dla samopoczucia ciężarnej i dziecka. Jeśli lekarz odmówi wydania nam takiego zaświadczenia, nawet jeśli czujemy się dobrze, lepiej nie kłóćmy się z jego opinią. Na pewno ma ku temu wystarczające powody.

Co zabrać ze sobą w podróż w ciąży?

W czas samej podróży ważne jest, aby ubrać się możliwie jak najwygodniej. Zwróćmy uwagę, aby nic nas nie uciskało. Dlatego najlepiej w miarę możliwości ubrać sukienkę – wtedy będziemy mogły być pewne, że nasz brzuszek nie będzie w żadnym stopniu ściśnięty podczas podróży w pozycji siedzącej. To samo dotyczy butów. Najlepszym wyborem będą klapki lub japonki, które zapewnią stopom dostęp powietrza i nie będą uciskać kostek. Dlatego najlepiej podróżować w ciepłych miesiącach, ale też nie podczas upałów. Bardzo ważne jest, aby zabrać ze sobą poduszkę, która zapewni nam komfort podczas podróży.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Gdzie nad morze z psem? Poradnik dla opiekuna pupila

2023-11-30 14:50:36
Na przestrzeni lat znacząco zmieniło się podejście wobec zwierząt domowych. Teraz dla większości właścicieli czworonogów pies jest integralną częścią rodziny, stał się jej członkiem, który towarzyszy podczas ważnych wydarzeń, wyjazdów i rodzinnych aktywności. Rośnie liczba osób, jakie z pupilem chcą jechać także na wakacje. Na szczęście miejsc przyjaznych zwierzętom z każdym rokiem przybywa. Gdzie możemy pojechać nad morze z psem bez obaw o trudności?
Więcej

Gdzie nad morze z dzieckiem? Podpowiadamy!

2023-11-30 14:44:59
Planowanie urlopu z dziećmi stanowi nie lada wyzwanie. Trzeba bardzo starannie wybrać miejsce, w którym będziemy wypoczywać, zaplanować atrakcje dla małych i dużych, a podczas pakowania przygotować się na każdą ewentualność. Co, jeśli nasze wakacje chcemy spędzić nad Bałtykiem? Gdzie nad morze z dzieckiem szczególnie warto się wybrać?
Więcej

Apartamenty z psem we Władysławowie

2023-11-14 16:07:12
Na przestrzeni lat zmieniało się podejście wobec czworonogów. Teraz dla zdecydowanej większości właścicieli psów zwierzak jest członkiem rodziny i towarzyszem. Kiedy jednak zbliżają się wakacje, pojawia się pytanie, co zrobić z pupilem? To trudny moment. Na szczęście jest coraz więcej miejsc noclegowych, w których psy są mile widziane. Czy planując wakacje we Władysławowie, da się znaleźć apartamenty, w jakich możemy być z psem?
Więcej

Apartamenty dla wymagających we Władysławowie

2023-11-14 16:01:10
Polskie morze przyciąga jak magnes. Na Wybrzeżu nie brakuje malowniczych miejscowości, w których można wypocząć i spędzić niezapomniane wakacje. Do takich miast bez zwątpienia należy Władysławowo. Zachęca piaszczystymi plażami i licznymi atrakcjami turystycznymi. Przez cały rok przyjeżdżają do niego rzesze turystów. A co jeśli chcemy czegoś więcej? Być może mamy zamiar czerpać pełnymi garściami z tego, co oferuje wybrzeże, a przy tym chcemy uniknąć tłumów? Wtedy apartament VIP we Władysławowie jest znakomitą propozycją.
Więcej

Co to jest apartament typu suite? Turystyczny poradnik

2023-09-06 13:23:23
Wyjeżdżając na wakacje, bardzo starannie wybieramy miejsce, w którym będziemy nocować. Szukamy obiektu, jaki zapewni komfort i będzie dobrze wyposażone. Kiedy będziemy przeglądać bazę noclegową, możemy natrafić na określenie „apartament typu suite”. Z czym się wiąże, czego się spodziewać i gdzie można takowe miejsce znaleźć?
Więcej