Wakacje w ciąży — o czym musisz pamiętać? Co zabrać?

2020-03-23 09:18:18

Wyjazd wakacyjny w ciąży może być przyjemnym przeżyciem. Pomimo wielu dolegliwości występujących w czasie trwania ciąży odpowiednio zaplanowania wyprawa może pomóc nam odpocząć i się zrelaksować.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę każdy aspekt podróży z uwzględnieniem trymestru ciąży oraz indywidualnych objawów. Wakacje w ciąży — o czym musisz pamiętać?

Dobrze zaplanuj moment wyjazdu wakacyjnego

Najlepszym momentem na podróże jest drugi trymestr – w ciągu trwania pierwszego i trzeciego trymestru należy zachowywać szczególną ostrożność, a także odczuwa się nasilenie wielu objawów. Na przykład z reguły w pierwszym trymestrze ciąży kobiety męczą się z powodu porannych mdłości i reagują bardzo negatywnie na wszelkie środki transportu. Nie jest więc najlepszą decyzją, aby podejmować w tym czasie dłuższą kilkugodzinną podróż – czy to samolotem, pociągiem czy samochodem.

Natomiast w czasie trwania trzeciego trymestru kobiety często bardzo szybko się męczą i odczuwają spory dyskomfort w pozycji siedzącej – bywa, że dziecko naciska na organy wewnętrzne, co utrudnia oddychanie i powoduje zgagę. Jeśli takie objawy ciąży przechodzimy szczególnie ciężko, być może lepszą decyzją będzie pozostanie w domu.

Należy przewidzieć każdą ewentualność!

Należy również pamiętać, że nawet jeśli czujemy się dobrze w trzecim trymestrze ciąży, nie oznacza to, że pozostanie tak aż do porodu. Istnieje możliwość, że nasz stan będzie wymagał konsultacji z lekarzem niemal z dnia na dzień. Dlatego bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie się na taką ewentualność. Należy sprawdzić, jakie szpitale znajdują się w okolicy naszego hotelu i mieć pod ręką ich dane kontaktowe. Dlatego też konieczne jest zabranie ze sobą w podróż wszystkich dokumentów, które poświadczają o stanie naszego zdrowia w ciąży – dowód osobisty, kartę ciąży, informacje o grupie krwi oraz najświeższe badania.

Podróże w tropiki w ciąży?

Warto także skrupulatnie przyjrzeć się wszystkim argumentom „za” i „przeciw” wyjazdowi w tropikalne miejsca. Na przykład uwzględnijmy w naszych planach, że przed wyjazdem w niektóre miejsca warto byłoby podjąć się szczepień ochronnych – a niektóre z nich są zabronione w czasie ciąży. Ponadto udawanie się w miejsca upalne i nadmiernie wilgotne może wpłynąć do pogorszenie samopoczucia, a nawet omdlenia, zasłabnięcia czy odwodnienie organizmu. Szczególnie należy także zwracać uwagę na potrawy, do których nie jest przyzwyczajony nasz organizm, aby nie dostać zatrucia pokarmowego. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego również mogą wpłynąć na odwodnienie organizmu. Ostatecznie więc lepiej udać się na wakacje nad polskie morze niż podróżować za granicę – w Polsce jest o wiele mniejsze ryzyko pogorszenia się różnych ciążowych dolegliwości. Będziemy bezpieczniejsze.

Podróże zagraniczne w trzecim trymestrze

Jeśli chcemy wybrać się na wycieczkę zagraniczną, powinnyśmy sprawdzić, jakie obostrzenia zostały wprowadzone przez linie lotnicze, z których usług chcemy skorzystać. Często okazuje się, że po 36 tygodniu ciąży linie lotnicze wymagają od ciężarnych specjalnych zaświadczeń od lekarza o prawidłowym przebiegu ciąży, który pozwala na podjęcie się lotu. Związane jest to między innymi z nagłymi zmianami ciśnienia na pokładzie samolotu – mogą być one niebezpieczne dla samopoczucia ciężarnej i dziecka. Jeśli lekarz odmówi wydania nam takiego zaświadczenia, nawet jeśli czujemy się dobrze, lepiej nie kłóćmy się z jego opinią. Na pewno ma ku temu wystarczające powody.

Co zabrać ze sobą w podróż w ciąży?

W czas samej podróży ważne jest, aby ubrać się możliwie jak najwygodniej. Zwróćmy uwagę, aby nic nas nie uciskało. Dlatego najlepiej w miarę możliwości ubrać sukienkę – wtedy będziemy mogły być pewne, że nasz brzuszek nie będzie w żadnym stopniu ściśnięty podczas podróży w pozycji siedzącej. To samo dotyczy butów. Najlepszym wyborem będą klapki lub japonki, które zapewnią stopom dostęp powietrza i nie będą uciskać kostek. Dlatego najlepiej podróżować w ciepłych miesiącach, ale też nie podczas upałów. Bardzo ważne jest, aby zabrać ze sobą poduszkę, która zapewni nam komfort podczas podróży.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Gdzie wypożyczyć rower we Władysławowie? Wycieczki i atrakcje

2024-04-30 11:42:22
Każdego roku Władysławo odwiedzają setki turystów nie tylko z Polski. Bajeczne nadmorskie widoki i duża różnorodność atrakcji przyciągają jak magnes niezależnie od zainteresowań. W wiele interesujących miejsc można dojechać rowerem. I wcale nie trzeba zabierać go z sobą na wakacje. Wystarczy, że odwiedzimy wypożyczalnię rowerów we Władysławowie. Gdzie takową znajdziemy i z jakim kosztem musimy się liczyć, chcąc wynająć rower?
Więcej

Osada Sławutowo we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-03-28 13:59:51
Większość z nas wakacje kojarzy z pobytem nad morzem. I nic w tym dziwnego, bo szum morskich fal, lekka bryza i ciepłe promienie słońca działają wyjątkowo regenerująco na organizm. Trudno jednak cały dzień spędzać tylko na plaży. Dlatego też warto poszukać, czy w okolicy naszego miejsca noclegowego nie ma dodatkowych atrakcji. Jedną z tych, o których możemy pomyśleć, będąc w pobliżu Półwyspu Helskiego, jest osada Sławutowo. To wyjątkowy punkt na mapie Polski, w którym możemy bliżej poznać historię kulturę naszych przodków. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim pojedziemy na wycieczkę?
Więcej

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:31:05
Kiedy planujemy wakacje nad morzem, to poza tym, że spędzimy większość czasu na plaży, warto zapoznać się z tym, jakie inne atrakcje będą w okolicy. Jednym z kurortów, który od zawsze cieszy się popularnością, jest Władysławowo. Decydując się na pobyt w tej miejscowości, nie będziemy narzekać na nudę. Jednym z miejsc, jakie powinniśmy odwiedzić, jest Aleja Gwiazd Sportu, z której słynie Władysławowo.
Więcej

W jakie miejsce pojechać z niemowlakiem nad morzem?

2024-02-06 12:04:25
Wakacje z niemowlakiem mogą być przygodą, ale i wyzwaniem. Wyjątkowo starannie musimy się do takiego wyjazdu przygotować. Dotyczy to zarówno przemyślanego wyboru miejsca, jak i przygotowania wszystkiego, co ze sobą zabierzemy. O czym trzeba pamiętać i gdzie nad polskie może z niemowlakiem warto się wybrać?
Więcej

Gdzie nad morze z psem? Poradnik dla opiekuna pupila

2023-11-30 14:50:36
Na przestrzeni lat znacząco zmieniło się podejście wobec zwierząt domowych. Teraz dla większości właścicieli czworonogów pies jest integralną częścią rodziny, stał się jej członkiem, który towarzyszy podczas ważnych wydarzeń, wyjazdów i rodzinnych aktywności. Rośnie liczba osób, jakie z pupilem chcą jechać także na wakacje. Na szczęście miejsc przyjaznych zwierzętom z każdym rokiem przybywa. Gdzie możemy pojechać nad morze z psem bez obaw o trudności?
Więcej