Sporty wodne - jakie są rodzaje i jaki sprzęt jest niezbędny do ich uprawiania?

2020-11-30 10:15:39

Jak się czuje ryba w wodzie? Zapewne nigdy nikomu nie powiedziała, ale zakłada się, że świetnie. Bywa jednak, że nie tylko ryba preferuje środowisko wodne, bo sam człowiek staje z nią w konkury. Nie ma on wprawdzie naturalnych warunków w postaci płetw czy skrzeli, więc musi sobie radzić inaczej, najlepiej jakimś oprzyrządowaniem. Sporty wodne już dawno wyszły poza pływanie wpław, bo ludzka kreatywność i potrzeba dostarczania sobie adrenaliny nie pozwalają im na spoczynek.

Na początku była woda

Pływanie samo w sobie nie jest niczym nowym. Style pływackie, jakie rozwinęły się na przestrzeni czasu trudno zliczyć. Jednak ludzie w wodzie lubią przebywać nie tylko w taki sposób. Dla przykładu człowiek na wodzie z wiosłami to żadna nowość. Kajakarstwo czy wioślarstwo to dziedziny sportowe, w których łódź napędzana jest siłą mięśni przy użyciu specjalnych wioseł. Przeważnie łodzie są kilkuosobowe i sporty te są okazją do rywalizacji zespołowej, jednak równie dobrze jest to sport jednoosobowy. Sprzęt kajakowy to jednak nie jest tania sprawa. Sam kajak jednoosobowy to cena około 1000 zł. Do tego wiosła, torby wodoszczelne czy kamizelki asekuracyjne i robi się z tego całkiem spory wydatek. Na szczęście są miejscowości, które słyną z akwenów wodnych, dysponują wypożyczalniami, w których można skompletować wyposażenie. Tak jest w wielu miastach nadmorskich, a chętnych do wiosłowania w Bałtyku nie brakuje.

Człowiek nie sam wodzie

Dzisiejsze sporty wodne wykorzystują często nie tylko specjalny sprzęt, ale też inny żywioł, jakim jest wiatr. Do takich zalicza się surfing czy windsurfing. Do uprawiania surfingu nie trzeba wiele. Wystarczy wybrać odpowiednią deskę, najlepiej przy pomocy profesjonalisty. Shortboard, longboard, funboard, gun, fish czy hybryda — to podstawowe pojęcia, z jakimi się zetkniemy. Windsurfing to nowa dyscyplina sportu. To dziedzina, w której dopiero w latach 70 odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. W latach 60 natomiast dwaj Amerykanie opracowali pierwszy rodzaj żagla, masztu i bomu, dzięki którym udało się kierować deską na wodzie. Obecny sprzęt różni się jednak od prototypu. 

Chcąc uprawiać ten sport, trzeba się liczyć z dość rozbudowanym sprzętem. Deska windsurfingowa, maszt i żagiel windsurfingowy, a do tego jeszcze bomy i trapezy. Zainteresowanych nie brakuje, bo choć Bałtyk to nie warunki słonecznej Kalifornii, to jednak Półwysep Helski coraz bardziej słynie z surfingu i windsurfingu. Silne wiatry i rozległe płycizny Juraty,  Jastarni czy Helu sprzyjają deskowym przygodom również dla nowicjuszy.

Co dwa żywioły to nie jeden

Okazuje się, że nie tylko żagiel może napędzać deskę, na której pływamy. Wiatr można wykorzystać również przy pomocy latawca (paralotni). Kitesurfing zalicza się już do sportów ekstremalnych. Sport do tanich nie należy, bo poza deską trzeba zaopatrzyć się w latawiec, bar. Co więcej, ten sport ciągle się rozwija, obecnie w stronę foilsurfingu, więc tu dodatkowo czeka nas zakup foila. Możemy też liczyć na dobrze zaopatrzone wypożyczalnie oraz kursy, na których dowiemy się, od czego zacząć, co i gdzie kupić. 

Zwolennicy latania nie muszą na tym poprzestać, bo unoszenia się nad wodą też doświadczą w takiej nowej dyscyplinie, jaką jest flyboard. Tu potrzebne jest urządzenie generujące strumień wody pod ciśnieniem. Strumień ten pozwala unosić się nad powierzchnią wody. Można dzięki temu wykonywać różne akrobacje nad wodą lub pływać z dużą prędkością pod wodą. Możliwe jest poruszanie się dokładnie tak jak delfin. Wszystko to dzięki nowoczesnej desce z butami. Jednak zakup całego sprzętu to ok. 75 tys. zł. Cena wynika, chociażby z konieczności zakupu skutera wodnego służącego jako pompa wodna. A jak skuter to i przyczepa na niego. Jeżeli sport ten ma być uprawiany sporadycznie, warto skorzystać z wypożyczalni.

Może i ryba nie jest aż tak pomysłowa w kreowaniu sportowych dyscyplin, jednak to od niej wszystko się zaczęło, to ją chcemy naśladować, chociażby próbując nurkowania i wytrzymywania pod wodą jak najdłużej czy bijąc rekordy głębokości. Woda nie jest naturalnym środowiskiem człowieka, jednak potrafi on zrobić wiele, by choć na chwilę móc temu zaprzeczyć. I jest w tym skuteczny, co zapewne przyznałaby niejedna napotkana pod wodą ryba.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

2021-11-05 14:02:56
Wybór pojazdu w dzisiejszych czasach nie należy do łatwych. Samochody i rowery to produkty, których rynek rozrósł się w szybkim tempie, co oznacza, że nasza decyzja musi opierać się na wielu zmiennych. Nie inaczej jest z deskami do kitesurfingu, choć osobom niezainteresowanym tym sportem mogłoby się wydawać, że deska to deska.
Więcej

Jaki latawiec do kitesurfingu?

2021-11-05 14:00:26
Latawiec, czyli listewki i bibuły to do tej pory jedno z zadań szkolnych naszych dzieci nieoficjalnie wykonywane przez rodziców. Jednak na niebie takich latawców już raczej nie ujrzymy. Za to im bardziej zbliżamy się nad morze, szczególnie w okolice Helu, tym więcej kolorowych latawców nowej generacji zobaczymy i to nad samą wodą.
Więcej

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

2021-11-05 13:49:20
Czas, kiedy chodzenie było dla nas zagadką, jest dla każdego dorosłego zatarty w pamięci. Nauczyliśmy się chodzić, bo to wpisane jest w nasz naturalny rozwój. Latanie już nie jest, a wręcz jest niezgodne z naszą naturą. Sam ten fakt dla wielu osób stanowi zachętę do udowadniania, że niemożliwe jednak można przekuć w możliwe.
Więcej

Jak dojechać z Gdańska na Hel? Poznaj możliwości!

2021-07-27 11:28:22
Droga wojewódzka nr 216, 101 km i prawie 2 godziny autem przy dobrych warunkach na drodze. Latem te zdarzają się rzadko, ale trasa sama w sobie prosta. Wszystko jasne, na pewno dojedziemy, szczególnie jeśli samochód mamy z klimatyzacją. Tylko czy na pewno tylko o to nam chodzi? Czy może w czasie wakacji chcielibyśmy pozwolić sobie na nieco więcej szaleństwa? Bo na tym nie koniec opcji. Jak jeszcze można dojechać z Gdańska na Hel?
Więcej

Jak powstał Półwysep Helski?

2021-07-27 10:53:58
Mówi się o nim kosa ze względu na kształt, jaki przyjął. Półwysep Helski jest w gruncie rzeczy mierzącą 35 km Mierzeją Helską, która od 1978 r. należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jego szerokość w najwęższym miejscu wynosi trochę ponad 100 m, w najszerszym 3 km.
Więcej