Sporty wodne - jakie są rodzaje i jaki sprzęt jest niezbędny do ich uprawiania?

2020-11-30 10:15:39

Jak się czuje ryba w wodzie? Zapewne nigdy nikomu nie powiedziała, ale zakłada się, że świetnie. Bywa jednak, że nie tylko ryba preferuje środowisko wodne, bo sam człowiek staje z nią w konkury. Nie ma on wprawdzie naturalnych warunków w postaci płetw czy skrzeli, więc musi sobie radzić inaczej, najlepiej jakimś oprzyrządowaniem. Sporty wodne już dawno wyszły poza pływanie wpław, bo ludzka kreatywność i potrzeba dostarczania sobie adrenaliny nie pozwalają im na spoczynek.

Na początku była woda

Pływanie samo w sobie nie jest niczym nowym. Style pływackie, jakie rozwinęły się na przestrzeni czasu trudno zliczyć. Jednak ludzie w wodzie lubią przebywać nie tylko w taki sposób. Dla przykładu człowiek na wodzie z wiosłami to żadna nowość. Kajakarstwo czy wioślarstwo to dziedziny sportowe, w których łódź napędzana jest siłą mięśni przy użyciu specjalnych wioseł. Przeważnie łodzie są kilkuosobowe i sporty te są okazją do rywalizacji zespołowej, jednak równie dobrze jest to sport jednoosobowy. Sprzęt kajakowy to jednak nie jest tania sprawa. Sam kajak jednoosobowy to cena około 1000 zł. Do tego wiosła, torby wodoszczelne czy kamizelki asekuracyjne i robi się z tego całkiem spory wydatek. Na szczęście są miejscowości, które słyną z akwenów wodnych, dysponują wypożyczalniami, w których można skompletować wyposażenie. Tak jest w wielu miastach nadmorskich, a chętnych do wiosłowania w Bałtyku nie brakuje.

Człowiek nie sam wodzie

Dzisiejsze sporty wodne wykorzystują często nie tylko specjalny sprzęt, ale też inny żywioł, jakim jest wiatr. Do takich zalicza się surfing czy windsurfing. Do uprawiania surfingu nie trzeba wiele. Wystarczy wybrać odpowiednią deskę, najlepiej przy pomocy profesjonalisty. Shortboard, longboard, funboard, gun, fish czy hybryda — to podstawowe pojęcia, z jakimi się zetkniemy. Windsurfing to nowa dyscyplina sportu. To dziedzina, w której dopiero w latach 70 odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. W latach 60 natomiast dwaj Amerykanie opracowali pierwszy rodzaj żagla, masztu i bomu, dzięki którym udało się kierować deską na wodzie. Obecny sprzęt różni się jednak od prototypu. 

Chcąc uprawiać ten sport, trzeba się liczyć z dość rozbudowanym sprzętem. Deska windsurfingowa, maszt i żagiel windsurfingowy, a do tego jeszcze bomy i trapezy. Zainteresowanych nie brakuje, bo choć Bałtyk to nie warunki słonecznej Kalifornii, to jednak Półwysep Helski coraz bardziej słynie z surfingu i windsurfingu. Silne wiatry i rozległe płycizny Juraty,  Jastarni czy Helu sprzyjają deskowym przygodom również dla nowicjuszy.

Co dwa żywioły to nie jeden

Okazuje się, że nie tylko żagiel może napędzać deskę, na której pływamy. Wiatr można wykorzystać również przy pomocy latawca (paralotni). Kitesurfing zalicza się już do sportów ekstremalnych. Sport do tanich nie należy, bo poza deską trzeba zaopatrzyć się w latawiec, bar. Co więcej, ten sport ciągle się rozwija, obecnie w stronę foilsurfingu, więc tu dodatkowo czeka nas zakup foila. Możemy też liczyć na dobrze zaopatrzone wypożyczalnie oraz kursy, na których dowiemy się, od czego zacząć, co i gdzie kupić. 

Zwolennicy latania nie muszą na tym poprzestać, bo unoszenia się nad wodą też doświadczą w takiej nowej dyscyplinie, jaką jest flyboard. Tu potrzebne jest urządzenie generujące strumień wody pod ciśnieniem. Strumień ten pozwala unosić się nad powierzchnią wody. Można dzięki temu wykonywać różne akrobacje nad wodą lub pływać z dużą prędkością pod wodą. Możliwe jest poruszanie się dokładnie tak jak delfin. Wszystko to dzięki nowoczesnej desce z butami. Jednak zakup całego sprzętu to ok. 75 tys. zł. Cena wynika, chociażby z konieczności zakupu skutera wodnego służącego jako pompa wodna. A jak skuter to i przyczepa na niego. Jeżeli sport ten ma być uprawiany sporadycznie, warto skorzystać z wypożyczalni.

Może i ryba nie jest aż tak pomysłowa w kreowaniu sportowych dyscyplin, jednak to od niej wszystko się zaczęło, to ją chcemy naśladować, chociażby próbując nurkowania i wytrzymywania pod wodą jak najdłużej czy bijąc rekordy głębokości. Woda nie jest naturalnym środowiskiem człowieka, jednak potrafi on zrobić wiele, by choć na chwilę móc temu zaprzeczyć. I jest w tym skuteczny, co zapewne przyznałaby niejedna napotkana pod wodą ryba.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Port morski we Władysławowie – co musisz o nim wiedzieć?

2021-03-29 09:11:44
Port we Władysławowie to największy tego typu obiekt na bałtyckim brzegu. W 1936 r. rozpoczęła się jego budowa, a otwarcie nastąpiło 3 lata później.
Więcej

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie - odwiedź tę atrakcję!

2021-03-29 09:08:30
Kim była Irena Szewińska raczej wie większość z nas, zapamiętując ją jako siedmiokrotną medalistkę igrzysk olimpijskich. Ciekawe czy równie znane są nazwiska Jacka Wszoła i Tadeusza Ślusarskiego. Jedno jest pewne, lekkoatletyka w 2000 roku wygrywała.
Więcej

Muzeum Figur Woskowych we Władysławowie - odwiedź tę atrakcję!

2021-02-26 15:20:37
Choćbyśmy bardzo chcieli i się starali, nie spotkamy wszystkich interesujących nas ludzi, idoli, gwiazd filmowego czy muzycznego świata, sportowców, czy historycznych bohaterów. To może i smutna wiadomość dla niektórych, ale jest też ta pozytywna.
Więcej

Dom Do Góry Nogami we Władysławowie - odwiedź tę atrakcję!

2021-02-01 10:42:28
Czy w dzisiejszych czasach dom do góry nogami może nas zaskoczyć? Właśnie minął rok 2020, w którym wydaje się, że wszystko stanęło na głowie. Może właśnie dlatego warto odwiedzić tę atrakcję i uznać ją za symbol nowych czasów, które już nigdy nie będą takie, jak dawniej. Domek Do Góry Nogami we Władysławowie to przede wszystkim atrakcja dla dzieci, które lubią nieoczywiste przygody.
Więcej

Pomysły na imprezę firmową nad morzem - poznaj nasze propozycje!

2021-02-01 10:29:57
Impreza firmowa to strata czasu. Zaskoczeni? Słusznie, bo tak deklaruje zaledwie 5% respondentów w badaniach Show Service Events Marketing. Dla 73% badanych pracowników takie inicjatywy są najlepszym sposobem na budowanie relacji między pracownikami. Powinna to być ważną wskazówką dla pracodawcy, któremu zależy na stałej i efektywnej współpracy zespołowej pracowników. Ale to nie koniec dobrodziejstw, jakie zdaniem pracowników wynikają z imprez czy wyjazdów integracyjnych. Poznaj nasze pomysły na imprezę firmową nad morzem!
Więcej