Sporty wodne - jakie są rodzaje i jaki sprzęt jest niezbędny do ich uprawiania?

2020-11-30 10:15:39

Jak się czuje ryba w wodzie? Zapewne nigdy nikomu nie powiedziała, ale zakłada się, że świetnie. Bywa jednak, że nie tylko ryba preferuje środowisko wodne, bo sam człowiek staje z nią w konkury. Nie ma on wprawdzie naturalnych warunków w postaci płetw czy skrzeli, więc musi sobie radzić inaczej, najlepiej jakimś oprzyrządowaniem. Sporty wodne już dawno wyszły poza pływanie wpław, bo ludzka kreatywność i potrzeba dostarczania sobie adrenaliny nie pozwalają im na spoczynek.

Na początku była woda

Pływanie samo w sobie nie jest niczym nowym. Style pływackie, jakie rozwinęły się na przestrzeni czasu trudno zliczyć. Jednak ludzie w wodzie lubią przebywać nie tylko w taki sposób. Dla przykładu człowiek na wodzie z wiosłami to żadna nowość. Kajakarstwo czy wioślarstwo to dziedziny sportowe, w których łódź napędzana jest siłą mięśni przy użyciu specjalnych wioseł. Przeważnie łodzie są kilkuosobowe i sporty te są okazją do rywalizacji zespołowej, jednak równie dobrze jest to sport jednoosobowy. Sprzęt kajakowy to jednak nie jest tania sprawa. Sam kajak jednoosobowy to cena około 1000 zł. Do tego wiosła, torby wodoszczelne czy kamizelki asekuracyjne i robi się z tego całkiem spory wydatek. Na szczęście są miejscowości, które słyną z akwenów wodnych, dysponują wypożyczalniami, w których można skompletować wyposażenie. Tak jest w wielu miastach nadmorskich, a chętnych do wiosłowania w Bałtyku nie brakuje.

Człowiek nie sam wodzie

Dzisiejsze sporty wodne wykorzystują często nie tylko specjalny sprzęt, ale też inny żywioł, jakim jest wiatr. Do takich zalicza się surfing czy windsurfing. Do uprawiania surfingu nie trzeba wiele. Wystarczy wybrać odpowiednią deskę, najlepiej przy pomocy profesjonalisty. Shortboard, longboard, funboard, gun, fish czy hybryda — to podstawowe pojęcia, z jakimi się zetkniemy. Windsurfing to nowa dyscyplina sportu. To dziedzina, w której dopiero w latach 70 odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. W latach 60 natomiast dwaj Amerykanie opracowali pierwszy rodzaj żagla, masztu i bomu, dzięki którym udało się kierować deską na wodzie. Obecny sprzęt różni się jednak od prototypu. 

Chcąc uprawiać ten sport, trzeba się liczyć z dość rozbudowanym sprzętem. Deska windsurfingowa, maszt i żagiel windsurfingowy, a do tego jeszcze bomy i trapezy. Zainteresowanych nie brakuje, bo choć Bałtyk to nie warunki słonecznej Kalifornii, to jednak Półwysep Helski coraz bardziej słynie z surfingu i windsurfingu. Silne wiatry i rozległe płycizny Juraty,  Jastarni czy Helu sprzyjają deskowym przygodom również dla nowicjuszy.

Co dwa żywioły to nie jeden

Okazuje się, że nie tylko żagiel może napędzać deskę, na której pływamy. Wiatr można wykorzystać również przy pomocy latawca (paralotni). Kitesurfing zalicza się już do sportów ekstremalnych. Sport do tanich nie należy, bo poza deską trzeba zaopatrzyć się w latawiec, bar. Co więcej, ten sport ciągle się rozwija, obecnie w stronę foilsurfingu, więc tu dodatkowo czeka nas zakup foila. Możemy też liczyć na dobrze zaopatrzone wypożyczalnie oraz kursy, na których dowiemy się, od czego zacząć, co i gdzie kupić. 

Zwolennicy latania nie muszą na tym poprzestać, bo unoszenia się nad wodą też doświadczą w takiej nowej dyscyplinie, jaką jest flyboard. Tu potrzebne jest urządzenie generujące strumień wody pod ciśnieniem. Strumień ten pozwala unosić się nad powierzchnią wody. Można dzięki temu wykonywać różne akrobacje nad wodą lub pływać z dużą prędkością pod wodą. Możliwe jest poruszanie się dokładnie tak jak delfin. Wszystko to dzięki nowoczesnej desce z butami. Jednak zakup całego sprzętu to ok. 75 tys. zł. Cena wynika, chociażby z konieczności zakupu skutera wodnego służącego jako pompa wodna. A jak skuter to i przyczepa na niego. Jeżeli sport ten ma być uprawiany sporadycznie, warto skorzystać z wypożyczalni.

Może i ryba nie jest aż tak pomysłowa w kreowaniu sportowych dyscyplin, jednak to od niej wszystko się zaczęło, to ją chcemy naśladować, chociażby próbując nurkowania i wytrzymywania pod wodą jak najdłużej czy bijąc rekordy głębokości. Woda nie jest naturalnym środowiskiem człowieka, jednak potrafi on zrobić wiele, by choć na chwilę móc temu zaprzeczyć. I jest w tym skuteczny, co zapewne przyznałaby niejedna napotkana pod wodą ryba.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Święta nad morzem – inspirujące pomysły na 2023

2023-11-30 14:54:54
Grudzień to miesiąc pełen magii i świątecznych przygotowań. Wkraczając w ten okołoświąteczny czas, jesteśmy pełni optymizmu i przyjemnych odczuć. Jednak szybko okazuje się, że jest mnóstwo rzeczy do zrobienia i kolejny rok czeka nas zmęczenie, gonitwa i wątpliwy odpoczynek. A może jednak nie? Wystarczy, że zdecydujemy się na to, by Boże Narodzenie spędzić poza domem. Święta nad morzem będą znakomitą propozycją. Dlaczego warto i gdzie dokładnie się wybrać?
Więcej

Gdzie nad morze z psem? Poradnik dla opiekuna pupila

2023-11-30 14:50:36
Na przestrzeni lat znacząco zmieniło się podejście wobec zwierząt domowych. Teraz dla większości właścicieli czworonogów pies jest integralną częścią rodziny, stał się jej członkiem, który towarzyszy podczas ważnych wydarzeń, wyjazdów i rodzinnych aktywności. Rośnie liczba osób, jakie z pupilem chcą jechać także na wakacje. Na szczęście miejsc przyjaznych zwierzętom z każdym rokiem przybywa. Gdzie możemy pojechać nad morze z psem bez obaw o trudności?
Więcej

Gdzie nad morze z dzieckiem? Podpowiadamy!

2023-11-30 14:44:59
Planowanie urlopu z dziećmi stanowi nie lada wyzwanie. Trzeba bardzo starannie wybrać miejsce, w którym będziemy wypoczywać, zaplanować atrakcje dla małych i dużych, a podczas pakowania przygotować się na każdą ewentualność. Co, jeśli nasze wakacje chcemy spędzić nad Bałtykiem? Gdzie nad morze z dzieckiem szczególnie warto się wybrać?
Więcej

Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie

2023-11-14 16:14:19
Morze przyciąga przez cały rok. Jego bezkres, skrywana potęga, a zarazem spokój działają jak magnes. Chociaż najczęściej o morzu myśli się pod kątem letniego wypoczynku, to sprawdza się także jesienią, czy zimą. Wśród polskich nadmorskich miejscowości jest kilka takich, które cieszą się szczególną popularnością. Zalicza się do nich Władysławowo. Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie cieszą się ogromnym powodzeniem, co nie jest bezpodstawne.
Więcej

Apartamenty z psem we Władysławowie

2023-11-14 16:07:12
Na przestrzeni lat zmieniało się podejście wobec czworonogów. Teraz dla zdecydowanej większości właścicieli psów zwierzak jest członkiem rodziny i towarzyszem. Kiedy jednak zbliżają się wakacje, pojawia się pytanie, co zrobić z pupilem? To trudny moment. Na szczęście jest coraz więcej miejsc noclegowych, w których psy są mile widziane. Czy planując wakacje we Władysławowie, da się znaleźć apartamenty, w jakich możemy być z psem?
Więcej