Sporty wodne - jakie są rodzaje i jaki sprzęt jest niezbędny do ich uprawiania?

2020-11-30 10:15:39

Jak się czuje ryba w wodzie? Zapewne nigdy nikomu nie powiedziała, ale zakłada się, że świetnie. Bywa jednak, że nie tylko ryba preferuje środowisko wodne, bo sam człowiek staje z nią w konkury. Nie ma on wprawdzie naturalnych warunków w postaci płetw czy skrzeli, więc musi sobie radzić inaczej, najlepiej jakimś oprzyrządowaniem. Sporty wodne już dawno wyszły poza pływanie wpław, bo ludzka kreatywność i potrzeba dostarczania sobie adrenaliny nie pozwalają im na spoczynek.

Na początku była woda

Pływanie samo w sobie nie jest niczym nowym. Style pływackie, jakie rozwinęły się na przestrzeni czasu trudno zliczyć. Jednak ludzie w wodzie lubią przebywać nie tylko w taki sposób. Dla przykładu człowiek na wodzie z wiosłami to żadna nowość. Kajakarstwo czy wioślarstwo to dziedziny sportowe, w których łódź napędzana jest siłą mięśni przy użyciu specjalnych wioseł. Przeważnie łodzie są kilkuosobowe i sporty te są okazją do rywalizacji zespołowej, jednak równie dobrze jest to sport jednoosobowy. Sprzęt kajakowy to jednak nie jest tania sprawa. Sam kajak jednoosobowy to cena około 1000 zł. Do tego wiosła, torby wodoszczelne czy kamizelki asekuracyjne i robi się z tego całkiem spory wydatek. Na szczęście są miejscowości, które słyną z akwenów wodnych, dysponują wypożyczalniami, w których można skompletować wyposażenie. Tak jest w wielu miastach nadmorskich, a chętnych do wiosłowania w Bałtyku nie brakuje.

Człowiek nie sam wodzie

Dzisiejsze sporty wodne wykorzystują często nie tylko specjalny sprzęt, ale też inny żywioł, jakim jest wiatr. Do takich zalicza się surfing czy windsurfing. Do uprawiania surfingu nie trzeba wiele. Wystarczy wybrać odpowiednią deskę, najlepiej przy pomocy profesjonalisty. Shortboard, longboard, funboard, gun, fish czy hybryda — to podstawowe pojęcia, z jakimi się zetkniemy. Windsurfing to nowa dyscyplina sportu. To dziedzina, w której dopiero w latach 70 odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. W latach 60 natomiast dwaj Amerykanie opracowali pierwszy rodzaj żagla, masztu i bomu, dzięki którym udało się kierować deską na wodzie. Obecny sprzęt różni się jednak od prototypu. 

Chcąc uprawiać ten sport, trzeba się liczyć z dość rozbudowanym sprzętem. Deska windsurfingowa, maszt i żagiel windsurfingowy, a do tego jeszcze bomy i trapezy. Zainteresowanych nie brakuje, bo choć Bałtyk to nie warunki słonecznej Kalifornii, to jednak Półwysep Helski coraz bardziej słynie z surfingu i windsurfingu. Silne wiatry i rozległe płycizny Juraty,  Jastarni czy Helu sprzyjają deskowym przygodom również dla nowicjuszy.

Co dwa żywioły to nie jeden

Okazuje się, że nie tylko żagiel może napędzać deskę, na której pływamy. Wiatr można wykorzystać również przy pomocy latawca (paralotni). Kitesurfing zalicza się już do sportów ekstremalnych. Sport do tanich nie należy, bo poza deską trzeba zaopatrzyć się w latawiec, bar. Co więcej, ten sport ciągle się rozwija, obecnie w stronę foilsurfingu, więc tu dodatkowo czeka nas zakup foila. Możemy też liczyć na dobrze zaopatrzone wypożyczalnie oraz kursy, na których dowiemy się, od czego zacząć, co i gdzie kupić. 

Zwolennicy latania nie muszą na tym poprzestać, bo unoszenia się nad wodą też doświadczą w takiej nowej dyscyplinie, jaką jest flyboard. Tu potrzebne jest urządzenie generujące strumień wody pod ciśnieniem. Strumień ten pozwala unosić się nad powierzchnią wody. Można dzięki temu wykonywać różne akrobacje nad wodą lub pływać z dużą prędkością pod wodą. Możliwe jest poruszanie się dokładnie tak jak delfin. Wszystko to dzięki nowoczesnej desce z butami. Jednak zakup całego sprzętu to ok. 75 tys. zł. Cena wynika, chociażby z konieczności zakupu skutera wodnego służącego jako pompa wodna. A jak skuter to i przyczepa na niego. Jeżeli sport ten ma być uprawiany sporadycznie, warto skorzystać z wypożyczalni.

Może i ryba nie jest aż tak pomysłowa w kreowaniu sportowych dyscyplin, jednak to od niej wszystko się zaczęło, to ją chcemy naśladować, chociażby próbując nurkowania i wytrzymywania pod wodą jak najdłużej czy bijąc rekordy głębokości. Woda nie jest naturalnym środowiskiem człowieka, jednak potrafi on zrobić wiele, by choć na chwilę móc temu zaprzeczyć. I jest w tym skuteczny, co zapewne przyznałaby niejedna napotkana pod wodą ryba.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Lunapark Sowiński we Władysławowie - dlaczego warto wybrać tę atrakcję?

2021-01-04 14:51:44
Ten, kto oglądał film „Kraina cudów”, dobrze wie, co jest spełnieniem marzeń każdego dziecka. Nie wszystkie dzieci mają taką wyobraźnię, by tworzyć wręcz niemożliwe, bo przeczące prawom grawitacji urządzenia, jak ośmioletnia June, główna bohaterka. Jednak każdy chciałby w takim miejscu się znaleźć i zatopić w magiczny świat. Lunapark Sowiński we Władysławowie stanowi wspaniałą propozycję dla spragnionych emocji.
Więcej

Ocean Park we Władysławowie - dlaczego warto wybrać się do tego oceanarium?

2021-01-04 14:40:04
Ocean Park we Władysławowie
Świat podwodny jest nam raczej obcy. Poza tym, że niektórzy z nas lubią nurkować, to jednak jest to bardzo ograniczony kontakt z tym środowiskiem. Dzieci natomiast mają to do siebie, że interesują się wszystkim, a im bardziej niedostępne aspekty życia, tym lepiej. Jako że nie da się urządzić im podwodnego zwiedzania w sensie dosłownym, powstały wodne parki rozrywki na lądzie. Jeden z nich mamy dość blisko, bo we Władysławowie.
Więcej

Władysławowo plaża i molo - co zastaniemy? Czego się spodziewać?

2020-11-30 10:26:48
Mamy zwyczaj wielbić rzeczy, które są największe, najdłuższe, najbardziej okazałe. Jakby chcąc nie chcąc ciągle odbywał się jakiś ranking w naszych głowach czy świecie zewnętrznym, który narzuca nam reguły gry. Bywa to męczące, ale też sprawia, że nie doceniamy świata rzeczy mniejszych. Molo to obiekt nadmorski, który jest wizytówką miejscowości, do której przynależy. Oczekujemy zatem od niego czegoś wyjątkowego.
Więcej

Morsowanie dzieci – czy dzieci mogą morsować?

2020-10-26 11:16:27
Morsy to łagodne stworzenia mogące osiągać nawet 1500 kg wagi, potrafiące pływać z prędkością 35 km/h i wytrzymywać pod wodą nawet 25 minut. Morsowanie wśród ludzi nie polega na rywalizacji w żadnym z tych obszarów. Naśladujemy już od czasów starożytnego Rzymu ich sposób funkcjonowania, polegający na przebywaniu w lodowatej wodzie na przemian z wychodzeniem na powietrze cieplejsze w porównaniu z wodą. Morsowanie dzieci podnoszące ich odporność, staje się coraz bardziej popularne.
Więcej