Władysławowo plaża i molo - co zastaniemy? Czego się spodziewać?

2020-11-30 10:26:48

Mamy zwyczaj wielbić rzeczy, które są największe, najdłuższe, najbardziej okazałe. Jakby chcąc nie chcąc ciągle odbywał się jakiś ranking w naszych głowach czy świecie zewnętrznym, który narzuca nam reguły gry. Bywa to męczące, ale też sprawia, że nie doceniamy świata rzeczy mniejszych. Molo to obiekt nadmorski, który jest wizytówką miejscowości, do której przynależy. Oczekujemy zatem od niego czegoś wyjątkowego.

Cudze chwalicie

Nad polskim morzem nie zastaniemy jednak mola z Southend uznanego za najdłuższe na świecie. W związku z tym nie przejedziemy się kolejką po ponad dwukilometrowym molo. We Władysławowie zastaniemy molo drewniane mierzące jedynie 241 metrów. Kto zwiedził molo w Wielkiej Brytanii, ten może nie być pod wrażeniem. Z drugiej strony wszystko zależy od tego czego szukamy. Plaż rozległych i piaszczystych zazdroszczą nam mieszkańcy wielu krajów, mający na co dzień do czynienia głównie z plażami kamienistymi lub wąskimi.

Co więcej, nasze rodowite plaże są jeszcze często dzikie, usytuowane przy lasach z dala od zabudowań. Można więc zawsze znaleźć odludne miejsce. Trochę w takim miejscu położone jest również molo we Władysławowie. Obiekt ten znajduje się na terenie rezerwatu przyrody „Słone Łąki” usytuowanego u nasady Półwyspu Helskiego. Łąki halofilne i różne gatunki ptaków wodnych, które można spotkać wyłącznie tutaj (koszyk, łęczniak, biegus ziemny), to dla miłośników przyrody atrakcje, których żadne, nawet największe molo nie zapewnia.

Plaża we Władysławowie

Plaża we Władysławowie ma aż 3 km długości i 55 m szerokości. W całej gminie Władysławowo natomiast plaża ciągnie się aż przez 30 km. Od centrum miasta plaża oddalona jest ok. 1 km, a kilkanaście wejść usytuowanych jest wśród wydm i lasów. Dla osób stroniących od miasta, zabudowań i dużych skupisk ludzi są to idealne okoliczności. Co jeszcze czeka nas na plaży we Władysławowie? Przede wszystkim jest to czysta plaża z łagodnym zejściem do wody. To dobre warunki dla dzieci. Na plaży usytuowane są bary, co jest dobrą opcją dla tych, którzy zapomnieli zaopatrzyć się w jedzenie i picie. Na plaży znajdują się też toalety i przebieralnie. Można wypożyczyć leżaki, jeśli nie lubimy leżeć na kocu i piasku. W sezonie letnim dostępne są też liczne atrakcje dla dzieci. Znajdziemy tam zjeżdżalnie czy sprzęt sportowy, typu motorówki, skutery wodne. Dla rodzin z dziećmi nie bez znaczenia będzie to, że Władysławowo jest dość dobrze wyposażone w place zabaw. Całkiem spory znajduje się tuż przy wspomnianym wyżej molo. Zapewnia to zajęcie najmłodszym i chwilę wytchnienia na spacerze po molo dorosłym stęsknionym za ciszą i spokojem.

Pełną ofertę naszych apartamentów we Władysławowie możesz zobaczyć kilkając tutaj.

Władysławowem się zaskoczycie

To nie koniec tego, co miasto zapewni nam w temacie plaży i mola. Otóż we Władysławowie jest jeszcze falochron, a właściwie dwa, które spełniają funkcję drugiego mola. Wychodzą one w głąb morza i łącznie mają długość ok. 1 km, zatem jest gdzie spacerować. Północny falochron mierzy 620m, a wschodni 340m. Początki budowy falochronu sięgają XIX wieku, a modernizacja w latach 2012-2013 wykończyła żelbetowe konstrukcje betonową opaską oraz czterometrowym obijaczem fal. Falochron ma na celu umocnienie Przylądka Rozewie. Osłania on port we Władysławowie, który tętni życiem i jest niewątpliwie jedną z głównych atrakcji w mieście. Tu na pewno zjemy smaczną i świeżą rybę. Jeśli natomiast komuś znudzi się plaża, albo okaże się, że opalenizna jest już za mocna, można zafundować sobie namiastkę klimatu znad oceanu. Odwiedzając Ocean Park we Władysławowie, spotkamy stworzenia wykonane w skali 1:1, np. rekiny,  orki, kraby, płaszczki czy pingwiny. Oprócz tego podwodny tunel, wielki plac zabaw czy wodospad. Dobry sposób na spędzenie deszczowego dnia lub odpoczęcie od słońca.

Zapewne na świecie znajdziemy wiele wspaniałych, egzotycznych plaż, a i mola są mniej lub bardziej spektakularne. Ale nie możemy zapominać, że nad naszym rodzimym Bałtykiem mamy jednak co doceniać. Plaże z białym piaskiem, dzikie i zaludnione, mola skromne i sławne. Dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego na tej liczącej 770 km linii brzegowej, jaką dysponujemy nad Morzem Bałtyckim.
 

Poznaj nasze apartamenty w Władysławowie

Podobne artykuły

Karwia -> Władysławowo – ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-02-16 15:15:57
Karwia to miejscowość letniskowa oddalona od Władysławowa o 15 kilometrów, którą warto odwiedzić choćby ze względu na piaszczyste plaże czy zabytkowy kościół św. Antoniego Padewskiego.
Więcej

Władysławowo – gdzie zjeść poza sezonem?

2022-02-16 15:14:39
Sezon turystyczny we Władysławowie zaczyna się w maju i trwa do września. W tym okresie można liczyć na dobrą pogodę umożliwiającą kąpiele morskie i słoneczne, a także wycieczki po okolicy: piesze i rowerowe. Liczne atrakcje polskiego wybrzeża przyciągają rzesze turystów z kraju i zagranicy.
Więcej

Władysławowo -> Jastrzębia Góra – ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-02-16 15:12:45
Władysławowo i Jastrzębia Góra to dwa najchętniej odwiedzane przez turystów miasta w powiecie puckim. Dzieli je jedynie 8 kilometrów. Trasę pomiędzy nimi można pokonać na trzy sposoby.
Więcej

Czy we Władysławowie jest molo?

2022-02-16 15:08:41
Władysławowo może pochwalić się nowoczesnym portem, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych w mieście.
Więcej

Warszawa -> Władysławowo – ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-02-16 15:03:13
Odległość między Warszawą a Władysławowem zależy od wybranej trasy i środka transportu. Jeśli wybierzemy samochód, mamy do wyboru dwie opcje.
Więcej