Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie - odwiedź tę atrakcję!

2021-03-29 09:08:30

Kim była Irena Szewińska raczej wie większość z nas, zapamiętując ją jako siedmiokrotną medalistkę igrzysk olimpijskich. Ciekawe czy równie znane są nazwiska Jacka Wszoła i Tadeusza Ślusarskiego. Jedno jest pewne, lekkoatletyka w 2000 roku wygrywała.

Nie chodzi o żadne zawody krajowe czy międzynarodowe, lecz o uhonorowanie najwybitniejszych gwiazd sportu, które w 2000 roku zadziało się po raz pierwszy we Władysławowie. Po raz pierwszy, lecz nie ostatni.

Władysławowo to nie tylko plaża

Chociaż to właśnie plaża najbardziej przyciąga turystów, zwłaszcza latem, to jednak Władysławowo  świeci też innymi gwiazdami i miasto cały czas się dla turystów rozwija. Sama plaża ma prawo przyciągać, bo jest przecież szeroka (miejscami nawet dochodzi do 20 m),  czysta i piaszczysta, ale też częściowo kamienista. Dla każdego znajdzie się tu coś dobrego, ale to nie dziwi, zważywszy, że plaża ciągnie się przez 23 km wybrzeża. Można powiedzieć, że to taka główna aleja miasta, od której wszystko się zaczęło.

Jednak plaża to nie jedyna atrakcja i nie jedyna aleja. Jest bowiem też molo we Władysławowie, wprawdzie drewniane i mierzące zaledwie 241 m, ale jakże urokliwa to atrakcja dla wielbicieli przyrody. Molo, czyli tzw. „kładka edukacyjna” położona jest na terenie rezerwatu „Słone Łąki” mierzącego prawie 28 ha. Można tu w ciszy spotkać takie gatunki ptaków, jak łyski czy nieme łabędzie oraz podziwiać rośliny, których nigdzie indziej nie spotkamy, jak jarnik solniskowy.

To atrakcja dla tych, którzy cenią przyrodę, ale znajdzie się i aleja dla osób, które wolą tłoczne miejsca i dobrą kuchnię na wyciągnięcie ręki. We Władysławowie jest bowiem drugie molo, mniej oficjalne, ale jednak. Jego funkcję pełni falochron, który powstał w celu umocnienia Przylądka Rozewie. Falochron sięga swoimi początkami XIX wieku. Modernizacja w latach 2012-2013 stworzyła z niego czterometrowy obijacz fal. Spacerując nim w pobliżu portu, zawsze jesteśmy blisko centralnej części miasta, która szczególnie latem tętni życiem.

Aleją gwiazd biegniemy

Jest też i ona, aleja, do której każdy fan sportu chętnie skieruje swoje kroki, gdy tylko przybędzie do Władysławowa. Jak wspomniano, pierwsza jej edycja miała miejsce w 2000 r., ale od tamtej pory odbyło się ich już 20, co oznacza, że gromadziła do tej pory sporo ponad setkę nazwisk. Powstała z inicjatywy miejskich władz, Jerzego Szczepankowskiego oraz Macieja Baranowskiego w celu upamiętnienia nie tylko polskich, ale też zagranicznych gwiazd sportu.

Wykonane z brązu gwiazdy umieszczane są w kamieniu, a następnie na alei. Jest to już coroczna tradycja, że do grona gwiazd dołączają kolejne nazwiska, maksymalnie kilkanaście rocznie. Na alei gwiazd we Władysławowie znajdziemy nie tylko nazwiska sportowców, ale też zasłużonych w różnych dyscyplinach trenerów, jak Andrzej Niemczyk, a także dziennikarzy sportowych, jak chociażby Włodzimierz Szaranowicz czy Jerzy Gebert.

Obok najpopularniejszych dyscyplin, jak piłka nożna, tenis, siatkówka czy lekkoatletyka, spotkamy tu również nazwiska związane z himalaizmem, żeglarstwem czy szybownictwem. Dodatkowo w czerwcu 2014 r. na alei odsłonięto pomnik „Korona Himalajów”, który w formie skalnych płyt upamiętnia 14 ośmiotysięczników, które zdobyli polscy himalaiści.

Zawsze coś się dzieje

Na alei gwiazd, szczególnie latem odbywa się wiele imprez, koncertów, meczów piłki nożnej, a nawet sadzenie okolicznościowych drzewek. Aleja nigdy nie śpi, ale nie jest to zaskoczenie, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że to miejsce ludzi aktywnych i niepoddających się, jak Anita Włodarczyk, Tomasz Majewski czy Sławomir Szmal.

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie zlokalizowana jest niecałe 200 m od morza, a do tego znajduje się obok Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Cetniewo. To miejsce, które powinien odwiedzić nie tylko każdy, kto jest zafascynowany sportem, ale każdy, kto przyjedzie do Władysławowa. Jest to bowiem nie tylko tutejsza atrakcja, ale też duma tego nadmorskiego miasta.
 

Pełną ofertę naszych apartamentów we Władysławowie możesz zobaczyć kilkając tutaj

Poznaj nasze apartamenty w Władysławowie

Podobne artykuły

Władysławowo plaża i molo - co zastaniemy? Czego się spodziewać?

2020-11-30 10:26:48
Mamy zwyczaj wielbić rzeczy, które są największe, najdłuższe, najbardziej okazałe. Jakby chcąc nie chcąc ciągle odbywał się jakiś ranking w naszych głowach czy świecie zewnętrznym, który narzuca nam reguły gry. Bywa to męczące, ale też sprawia, że nie doceniamy świata rzeczy mniejszych. Molo to obiekt nadmorski, który jest wizytówką miejscowości, do której przynależy. Oczekujemy zatem od niego czegoś wyjątkowego.
Więcej

Władysławowo we wrześniu - co robić po sezonie we Władysławowie? TOP3 atrakcje!

2020-09-21 10:51:46
Władysławowo to miasto, które można porównać do dobrej restauracji. Pamiętamy, że od zawsze tam była, przyciągała ludzi, ale z czasem spowszedniała i skupiała tylko stałych bywalców nielubiących zmian. Wtedy pojawiał się nowy właściciel lub menadżer, wprowadzał powiew świeżości. Restauracja niby ta sama, a jednak inna. Znajdą się tu stare miejsca dla wieloletnich fanów i nowe atrakcje dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją podróż po tym mieście. Również Władysławowo we wrześniu ma do zaoferowania coś dla spóźnionych turystów.
Więcej

Fajne wczasy we Władysławowie? Sprawdź plan urlopu we Władysławowie!

2020-06-24 07:36:52
Władysławowo jest miejscowością położoną nad Morzem Bałtyckim, zaraz przy mierzei helskiej. Samo umiejscowienie miasta oferuje sporo atrakcji – można oddać się tutaj sportom morskim, plażowaniu czy spacerom wzdłuż plaży. Atrakcje we Władysławowie - co warto zobaczyć?
Więcej

Romantyczny pobyt we Władysławowie - co warto wiedzieć? Jak zaplanować?

2020-05-19 12:10:14
Zachód słońca Władysławowo - romantyczny pobyt we Władysławowie
Władysławowo znajduje się u nasady mierzei helskiej, więc jest idealnym miejscem, by zatrzymać się tam na dłużej. Półwysep Helski to niezwykła w skali europejskiej mierzeja ciągnąca się przez 35 kilometrów. Nadmorskie widoki w sezonie letnim są idealny miejscem na romantyczny pobyt. Jak go zaplanować?
Więcej

Co robić we Władysławowie, gdy pada deszcz?

2019-08-01 09:14:55
Morze we Władysławowie
Władysławowo to miejscowość położona u nasady mierzei helskiej. Sprawia to, że — aby dostać się na słynny półwysep — należy przez nią przejechać. Chyba że wybieramy się na przykład tramwajem wodnym lub samolotem z Trójmiasta.
Więcej