Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie - odwiedź tę atrakcję!

2021-03-29 09:08:30

Kim była Irena Szewińska raczej wie większość z nas, zapamiętując ją jako siedmiokrotną medalistkę igrzysk olimpijskich. Ciekawe czy równie znane są nazwiska Jacka Wszoła i Tadeusza Ślusarskiego. Jedno jest pewne, lekkoatletyka w 2000 roku wygrywała.

Nie chodzi o żadne zawody krajowe czy międzynarodowe, lecz o uhonorowanie najwybitniejszych gwiazd sportu, które w 2000 roku zadziało się po raz pierwszy we Władysławowie. Po raz pierwszy, lecz nie ostatni.

Władysławowo to nie tylko plaża

Chociaż to właśnie plaża najbardziej przyciąga turystów, zwłaszcza latem, to jednak Władysławowo  świeci też innymi gwiazdami i miasto cały czas się dla turystów rozwija. Sama plaża ma prawo przyciągać, bo jest przecież szeroka (miejscami nawet dochodzi do 20 m),  czysta i piaszczysta, ale też częściowo kamienista. Dla każdego znajdzie się tu coś dobrego, ale to nie dziwi, zważywszy, że plaża ciągnie się przez 23 km wybrzeża. Można powiedzieć, że to taka główna aleja miasta, od której wszystko się zaczęło.

Jednak plaża to nie jedyna atrakcja i nie jedyna aleja. Jest bowiem też molo we Władysławowie, wprawdzie drewniane i mierzące zaledwie 241 m, ale jakże urokliwa to atrakcja dla wielbicieli przyrody. Molo, czyli tzw. „kładka edukacyjna” położona jest na terenie rezerwatu „Słone Łąki” mierzącego prawie 28 ha. Można tu w ciszy spotkać takie gatunki ptaków, jak łyski czy nieme łabędzie oraz podziwiać rośliny, których nigdzie indziej nie spotkamy, jak jarnik solniskowy.

To atrakcja dla tych, którzy cenią przyrodę, ale znajdzie się i aleja dla osób, które wolą tłoczne miejsca i dobrą kuchnię na wyciągnięcie ręki. We Władysławowie jest bowiem drugie molo, mniej oficjalne, ale jednak. Jego funkcję pełni falochron, który powstał w celu umocnienia Przylądka Rozewie. Falochron sięga swoimi początkami XIX wieku. Modernizacja w latach 2012-2013 stworzyła z niego czterometrowy obijacz fal. Spacerując nim w pobliżu portu, zawsze jesteśmy blisko centralnej części miasta, która szczególnie latem tętni życiem.

Aleją gwiazd biegniemy

Jest też i ona, aleja, do której każdy fan sportu chętnie skieruje swoje kroki, gdy tylko przybędzie do Władysławowa. Jak wspomniano, pierwsza jej edycja miała miejsce w 2000 r., ale od tamtej pory odbyło się ich już 20, co oznacza, że gromadziła do tej pory sporo ponad setkę nazwisk. Powstała z inicjatywy miejskich władz, Jerzego Szczepankowskiego oraz Macieja Baranowskiego w celu upamiętnienia nie tylko polskich, ale też zagranicznych gwiazd sportu.

Wykonane z brązu gwiazdy umieszczane są w kamieniu, a następnie na alei. Jest to już coroczna tradycja, że do grona gwiazd dołączają kolejne nazwiska, maksymalnie kilkanaście rocznie. Na alei gwiazd we Władysławowie znajdziemy nie tylko nazwiska sportowców, ale też zasłużonych w różnych dyscyplinach trenerów, jak Andrzej Niemczyk, a także dziennikarzy sportowych, jak chociażby Włodzimierz Szaranowicz czy Jerzy Gebert.

Obok najpopularniejszych dyscyplin, jak piłka nożna, tenis, siatkówka czy lekkoatletyka, spotkamy tu również nazwiska związane z himalaizmem, żeglarstwem czy szybownictwem. Dodatkowo w czerwcu 2014 r. na alei odsłonięto pomnik „Korona Himalajów”, który w formie skalnych płyt upamiętnia 14 ośmiotysięczników, które zdobyli polscy himalaiści.

Zawsze coś się dzieje

Na alei gwiazd, szczególnie latem odbywa się wiele imprez, koncertów, meczów piłki nożnej, a nawet sadzenie okolicznościowych drzewek. Aleja nigdy nie śpi, ale nie jest to zaskoczenie, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że to miejsce ludzi aktywnych i niepoddających się, jak Anita Włodarczyk, Tomasz Majewski czy Sławomir Szmal.

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie zlokalizowana jest niecałe 200 m od morza, a do tego znajduje się obok Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Cetniewo. To miejsce, które powinien odwiedzić nie tylko każdy, kto jest zafascynowany sportem, ale każdy, kto przyjedzie do Władysławowa. Jest to bowiem nie tylko tutejsza atrakcja, ale też duma tego nadmorskiego miasta.
 

Pełną ofertę naszych apartamentów we Władysławowie możesz zobaczyć kilkając tutaj

Poznaj nasze apartamenty w Władysławowie

Podobne artykuły

Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie

2023-11-14 16:14:19
Morze przyciąga przez cały rok. Jego bezkres, skrywana potęga, a zarazem spokój działają jak magnes. Chociaż najczęściej o morzu myśli się pod kątem letniego wypoczynku, to sprawdza się także jesienią, czy zimą. Wśród polskich nadmorskich miejscowości jest kilka takich, które cieszą się szczególną popularnością. Zalicza się do nich Władysławowo. Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie cieszą się ogromnym powodzeniem, co nie jest bezpodstawne.
Więcej

Apartamenty dla wymagających we Władysławowie

2023-11-14 16:01:10
Polskie morze przyciąga jak magnes. Na Wybrzeżu nie brakuje malowniczych miejscowości, w których można wypocząć i spędzić niezapomniane wakacje. Do takich miast bez zwątpienia należy Władysławowo. Zachęca piaszczystymi plażami i licznymi atrakcjami turystycznymi. Przez cały rok przyjeżdżają do niego rzesze turystów. A co jeśli chcemy czegoś więcej? Być może mamy zamiar czerpać pełnymi garściami z tego, co oferuje wybrzeże, a przy tym chcemy uniknąć tłumów? Wtedy apartament VIP we Władysławowie jest znakomitą propozycją.
Więcej

Łeba czy Władysławowo? Podpowiadamy!

2023-02-15 14:21:52
Urlop nad Morzem Bałtyckim często rozpoczynamy, przeglądając informacje o pogodzie i plażach. Łeba to 10-kilometrowa linia brzegowa i rzeka Łeba dzielącą tę plażę na dwie części. Władysławowo to natomiast najpopularniejsze miejsce urlopowe wybierane przez Polaków. Zapewne zawdzięcza to jednej z najszerszych plaż na wybrzeżu i posiadaniu aż 5 strzeżonych plaż. Łeba i Władysławowo to jednak nie tylko plaże. Dlaczego warto wybrać się do tych kurortów?
Więcej

Jastrzębia Góra czy Władysławowo? Podpowiadamy!

2023-02-15 14:00:35
Jastrzębia Góra czy Władysławowo
Jak w góry, to… tylko nad morze do Jastrzębiej Góry. Jak nad ocean, to do Władysławowa! Brzmi nieco abstrakcyjnie? W Jastrzębiej Górze znajduje się najdalej wysunięty na północ punkt w Polsce. Miejscowość swoje wyjątkowe piękno zawdzięcza nadmorskim klifom. We Władysławowie w sezonie dużo się dzieje. Kurort zawdzięcza swoją popularność wyjątkowej plaży i licznym atrakcjom. Co warto wiedzieć o tych miejscowościach?
Więcej

Władysławowo 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:48:18
Dlaczego Władysławowo rządzi? Ta niewielka miejscowość licząca ok.10 tys. mieszkańców położona jest u nasady Mierzei Helskiej. Ktokolwiek zmierza na cypel, ten z Władysławowem musi stanąć oko w oko, a ono hipnotyzuje, przyciąga i może sprawić, że dalej nie pojedziemy.
Więcej