Port morski we Władysławowie – co musisz o nim wiedzieć?

2021-03-29 09:11:44

Port we Władysławowie to największy tego typu obiekt na bałtyckim brzegu. W 1936 r. rozpoczęła się jego budowa, a otwarcie nastąpiło 3 lata później.

Port nazwano Władysławowo na cześć króla Władysława IV, by podkreślić zasługi tego władcy w próbach wykorzystywania faktu położenia kraju nad Bałtykiem. W 1994 r. port został otwarty dla turystów, którzy są pod wrażeniem cumujących tu jachtów oraz chętnie przechadzają się falochronem, pełniącym tu rolę mola. Jaka jest historia tego miejsca i dlaczego tak port przyciąga turystów również zagranicznych?

Dlaczego powstał port we Władysławowie?

Jak wiadomo, rybołówstwo przez całe lata, szczególnie międzywojenne, było ważnym elementem naszej gospodarki. Celem budowy portu było uzyskanie dostępu do pełnego morza i możliwość maksymalnego skrócenia dróg do łowisk na Bałtyku. Porty, którymi wówczas dysponowaliśmy w Gdyni, Pucku czy na Helu tego nie zapewniały. Port we Władysławowie zajął powierzchnię aż 14,5 ha, zlokalizowano tam warsztaty naprawcze do obsługi jednostek rybackich, kutrów, magazyny oraz chłodnie na ryby. Znajdowały się tu też tereny przeznaczone na zakłady przetwórstwa rybnego.

Obecnie jest nawet fabryka mączki rybnej i lodu łuskowego. Port pełni również funkcję przeładunkową dla krajowych towarów. W porcie zlokalizowane jest morskie przejście graniczne z Litwą, Łotwą oraz krajami skandynawskimi. To miejsce nie tylko wpuszczające jednostki połowowe, ale też jachty i jednostki żaglowe. Obecnie to jedna z głównych atrakcji miasta. Dlaczego? Bo przecież nie ze względu na rybołówstwo.

Turystyczne centrum we Władysławowie

Przede wszystkim port morski we Władysławowie oferuje rejsy między Władysławowem a Helem. Co roku turyści choćby z tego powodu licznie odwiedzają port. Dla wielu przyciągający jest też fakt, że znajduje się tu wspomniane już morskie przejście graniczne, co zachęca do wycieczek w stronę Skandynawii lub Europy Wschodniej. Dla turystów pozostających na lądzie atrakcji we Władysławowie nie zabraknie. W samym porcie warto pospacerować falochronami, które odgradzają port od Morza Bałtyckiego.

Na jego północnej części można obejrzeć mural w postaci 70 obrazów przedstawiających najważniejsze wydarzenia z historii miasta, które wcześniej znane było, jako Wielka Wieś. Malowidła zajmują powierzchnię aż 400 metrów kwadratowych. Budowa portu rybackiego jest na nich również umieszczona, podobnie jak powstanie i rozbudowa latarni morskiej czy Domu Rybaka. Ilustracje przedstawiają też ważne postacie z historii miasta, jak generał Józef Haller, rzeźbiarz Leon Golla czy pisarz Augustyn Necel. Mural to dobry sposób na zapoznanie najmłodszych turystów z historią miasta.

Ciekawą atrakcją zarówno w lecie, jak i w zimie jest portowa latarnia morska pełniąca funkcję nawigacyjną, ale w zimie obmywana przez morskie fale może tworzyć ciekawe lodowe kompozycje. W 1998 r. otworzona została Izba Pamięci Portu, którą warto odwiedzić ze względu na znajdującą się tam replikę kutra rybackiego, na którym Józef Haller wypłynął w morze. W Izbie znajdziemy też eksponaty związane z historią portu i rybołówstwem oraz fotografie portowe z lat 1935-1995. To na pewno dobre miejsce do odwiedzenia dla wielbicieli historii.

Restauracje i noclegi

Port to również Dom Rybaka, z którego tarasów widokowych można podziwiać całą okolicę, ale też przepyszna kaszubska kuchnia, typu śledź po kaszubsku, zylc czy zupa dziadówka. Oprócz tego zawsze możemy liczyć na świeżą rybę słono i słodkowodną przygotowaną na przeróżne sposoby. Władysławowo to też wspaniałe lokalizacje na noclegi w postaci zarówno hoteli, domków letniskowych, prywatnych kwater, jak i apartamentów dla całych rodzin. Władysławowo to idealne miejsce na udane wakacje, a tamtejszy port morski to gwarancja atrakcji i dobrej zabawy dla dużych i małych turystów.
 

Pełną ofertę naszych apartamentów we Władysławowie możesz zobaczyć kilkając tutaj

Poznaj nasze apartamenty wWładysławowie

Podobne artykuły

Latarnia morska w Rozewie — historia i ciekawostki

2024-06-03 15:30:48
Kiedy jedziemy nad morze, jedną z oczywistych atrakcji, jakie będziemy chcieli odwiedzić, jest pobliska latarnia morska. Latarnie przyciągają jak magnes i to nie tylko przez to, że oświetlają statkom drogę. Mają w sobie coś tajemniczego i symbolicznego. Jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Władysławowo, to budowlą, jaką musimy koniecznie zobaczyć, jest latarnia morska w Rozewie. Żeby wycieczka była jeszcze przyjemniejsza i klimatyczna, warto, byśmy o tym miejscu dowiedzieli się czegoś więcej. Czym zachwyci nas latarnia morska we Władysławowie?
Więcej

Historia Władysławowa, legendy i ciekawostki

2024-06-03 15:27:44
Władysławowo jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów w Polsce. W każde lato przyciąga rzesze turystów nie tylko z naszego kraju. Kojarzy się z rozległą i piaszczystą plażą, ale jest przy tym miejscem bogatym pod względem historycznym. Znając ciekawostki i legendy na temat Władysławowa, będziemy mogli spojrzeć na to miasto z zupełnie nowej perspektywy.
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej

Kawiarnie we Władysławowie — gdzie warto zajrzeć? Podpowiadamy

2024-03-28 13:55:25
Władysławowo jest malowniczą nadmorską miejscowością, która przyciąga turystów przez cały rok. Chociaż największy tłok jest tutaj latem, to i w innych porach roku przyjezdnych nie brakuje. Zachętą może być na przykład chęć oddychania powietrzem nasyconym jodem. Niezależnie od tego, kiedy wybierzemy się nad morze, będziemy chcieli zjeść smaczny obiad lub podwieczorek, a lokali nie brakuje. Jakie kawiarnie we Władysławowie cieszą się największą popularnością?
Więcej

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:31:05
Kiedy planujemy wakacje nad morzem, to poza tym, że spędzimy większość czasu na plaży, warto zapoznać się z tym, jakie inne atrakcje będą w okolicy. Jednym z kurortów, który od zawsze cieszy się popularnością, jest Władysławowo. Decydując się na pobyt w tej miejscowości, nie będziemy narzekać na nudę. Jednym z miejsc, jakie powinniśmy odwiedzić, jest Aleja Gwiazd Sportu, z której słynie Władysławowo.
Więcej