Port morski we Władysławowie – co musisz o nim wiedzieć?

2021-03-29 09:11:44

Port we Władysławowie to największy tego typu obiekt na bałtyckim brzegu. W 1936 r. rozpoczęła się jego budowa, a otwarcie nastąpiło 3 lata później.

Port nazwano Władysławowo na cześć króla Władysława IV, by podkreślić zasługi tego władcy w próbach wykorzystywania faktu położenia kraju nad Bałtykiem. W 1994 r. port został otwarty dla turystów, którzy są pod wrażeniem cumujących tu jachtów oraz chętnie przechadzają się falochronem, pełniącym tu rolę mola. Jaka jest historia tego miejsca i dlaczego tak port przyciąga turystów również zagranicznych?

Dlaczego powstał port we Władysławowie?

Jak wiadomo, rybołówstwo przez całe lata, szczególnie międzywojenne, było ważnym elementem naszej gospodarki. Celem budowy portu było uzyskanie dostępu do pełnego morza i możliwość maksymalnego skrócenia dróg do łowisk na Bałtyku. Porty, którymi wówczas dysponowaliśmy w Gdyni, Pucku czy na Helu tego nie zapewniały. Port we Władysławowie zajął powierzchnię aż 14,5 ha, zlokalizowano tam warsztaty naprawcze do obsługi jednostek rybackich, kutrów, magazyny oraz chłodnie na ryby. Znajdowały się tu też tereny przeznaczone na zakłady przetwórstwa rybnego.

Obecnie jest nawet fabryka mączki rybnej i lodu łuskowego. Port pełni również funkcję przeładunkową dla krajowych towarów. W porcie zlokalizowane jest morskie przejście graniczne z Litwą, Łotwą oraz krajami skandynawskimi. To miejsce nie tylko wpuszczające jednostki połowowe, ale też jachty i jednostki żaglowe. Obecnie to jedna z głównych atrakcji miasta. Dlaczego? Bo przecież nie ze względu na rybołówstwo.

Turystyczne centrum we Władysławowie

Przede wszystkim port morski we Władysławowie oferuje rejsy między Władysławowem a Helem. Co roku turyści choćby z tego powodu licznie odwiedzają port. Dla wielu przyciągający jest też fakt, że znajduje się tu wspomniane już morskie przejście graniczne, co zachęca do wycieczek w stronę Skandynawii lub Europy Wschodniej. Dla turystów pozostających na lądzie atrakcji we Władysławowie nie zabraknie. W samym porcie warto pospacerować falochronami, które odgradzają port od Morza Bałtyckiego.

Na jego północnej części można obejrzeć mural w postaci 70 obrazów przedstawiających najważniejsze wydarzenia z historii miasta, które wcześniej znane było, jako Wielka Wieś. Malowidła zajmują powierzchnię aż 400 metrów kwadratowych. Budowa portu rybackiego jest na nich również umieszczona, podobnie jak powstanie i rozbudowa latarni morskiej czy Domu Rybaka. Ilustracje przedstawiają też ważne postacie z historii miasta, jak generał Józef Haller, rzeźbiarz Leon Golla czy pisarz Augustyn Necel. Mural to dobry sposób na zapoznanie najmłodszych turystów z historią miasta.

Ciekawą atrakcją zarówno w lecie, jak i w zimie jest portowa latarnia morska pełniąca funkcję nawigacyjną, ale w zimie obmywana przez morskie fale może tworzyć ciekawe lodowe kompozycje. W 1998 r. otworzona została Izba Pamięci Portu, którą warto odwiedzić ze względu na znajdującą się tam replikę kutra rybackiego, na którym Józef Haller wypłynął w morze. W Izbie znajdziemy też eksponaty związane z historią portu i rybołówstwem oraz fotografie portowe z lat 1935-1995. To na pewno dobre miejsce do odwiedzenia dla wielbicieli historii.

Restauracje i noclegi

Port to również Dom Rybaka, z którego tarasów widokowych można podziwiać całą okolicę, ale też przepyszna kaszubska kuchnia, typu śledź po kaszubsku, zylc czy zupa dziadówka. Oprócz tego zawsze możemy liczyć na świeżą rybę słono i słodkowodną przygotowaną na przeróżne sposoby. Władysławowo to też wspaniałe lokalizacje na noclegi w postaci zarówno hoteli, domków letniskowych, prywatnych kwater, jak i apartamentów dla całych rodzin. Władysławowo to idealne miejsce na udane wakacje, a tamtejszy port morski to gwarancja atrakcji i dobrej zabawy dla dużych i małych turystów.
 

Pełną ofertę naszych apartamentów we Władysławowie możesz zobaczyć kilkając tutaj

Poznaj nasze apartamenty w Władysławowie

Podobne artykuły

Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie

2023-11-14 16:14:19
Morze przyciąga przez cały rok. Jego bezkres, skrywana potęga, a zarazem spokój działają jak magnes. Chociaż najczęściej o morzu myśli się pod kątem letniego wypoczynku, to sprawdza się także jesienią, czy zimą. Wśród polskich nadmorskich miejscowości jest kilka takich, które cieszą się szczególną popularnością. Zalicza się do nich Władysławowo. Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie cieszą się ogromnym powodzeniem, co nie jest bezpodstawne.
Więcej

Apartamenty dla wymagających we Władysławowie

2023-11-14 16:01:10
Polskie morze przyciąga jak magnes. Na Wybrzeżu nie brakuje malowniczych miejscowości, w których można wypocząć i spędzić niezapomniane wakacje. Do takich miast bez zwątpienia należy Władysławowo. Zachęca piaszczystymi plażami i licznymi atrakcjami turystycznymi. Przez cały rok przyjeżdżają do niego rzesze turystów. A co jeśli chcemy czegoś więcej? Być może mamy zamiar czerpać pełnymi garściami z tego, co oferuje wybrzeże, a przy tym chcemy uniknąć tłumów? Wtedy apartament VIP we Władysławowie jest znakomitą propozycją.
Więcej

Łeba czy Władysławowo? Podpowiadamy!

2023-02-15 14:21:52
Urlop nad Morzem Bałtyckim często rozpoczynamy, przeglądając informacje o pogodzie i plażach. Łeba to 10-kilometrowa linia brzegowa i rzeka Łeba dzielącą tę plażę na dwie części. Władysławowo to natomiast najpopularniejsze miejsce urlopowe wybierane przez Polaków. Zapewne zawdzięcza to jednej z najszerszych plaż na wybrzeżu i posiadaniu aż 5 strzeżonych plaż. Łeba i Władysławowo to jednak nie tylko plaże. Dlaczego warto wybrać się do tych kurortów?
Więcej

Jastrzębia Góra czy Władysławowo? Podpowiadamy!

2023-02-15 14:00:35
Jastrzębia Góra czy Władysławowo
Jak w góry, to… tylko nad morze do Jastrzębiej Góry. Jak nad ocean, to do Władysławowa! Brzmi nieco abstrakcyjnie? W Jastrzębiej Górze znajduje się najdalej wysunięty na północ punkt w Polsce. Miejscowość swoje wyjątkowe piękno zawdzięcza nadmorskim klifom. We Władysławowie w sezonie dużo się dzieje. Kurort zawdzięcza swoją popularność wyjątkowej plaży i licznym atrakcjom. Co warto wiedzieć o tych miejscowościach?
Więcej

Władysławowo 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:48:18
Dlaczego Władysławowo rządzi? Ta niewielka miejscowość licząca ok.10 tys. mieszkańców położona jest u nasady Mierzei Helskiej. Ktokolwiek zmierza na cypel, ten z Władysławowem musi stanąć oko w oko, a ono hipnotyzuje, przyciąga i może sprawić, że dalej nie pojedziemy.
Więcej