Muzeum Motyli we Władysławowie - odwiedź tę atrakcję!

2021-05-31 10:31:32

Aktorzy, padlinożercy, trupie główki.  Każdemu może się to z czymś kojarzyć, ale rzadko na myśl przychodzą motyle. Bo przecież to piękne, delikatne i ulotne stworzenia. Kto interesuje się nimi nieco bardziej, wie, że nektar kwiatów, którym żywią się motyle, nie zawiera soli mineralnych, które muszą być uzupełnione w inny sposób.

 Niektóre motyle w tym celu spożywają właśnie padlinę. Ci bardziej zainteresowani na pewno swoje pierwsze kroki po przyjeździe do Władysławowa skierują do Muzeum Motyli. Jednak to też atrakcja dla początkujących.

Gdzie żyją motyle?

Okazuje się, że zamieszkują  wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Można podróżować ich śladem, obserwować i fotografować jak najwięcej ich gatunków. Jednak można też przywędrować do Władysławowa, gdzie słynny Dom Rybaka skrywa dodatkową atrakcję, jaką jest Muzeum Motyli. Obiekt powstał w 2000 roku z inicjatywy pasjonata Tomasza Falkiewicza. Zgromadzone tam dziesiątki gablot zawierają ponad 3000 okazów motyli, chrząszczy, pająków, ptasznikow, pluskwiaków, straszyków. Zobaczymy tu nawet skorpiony i jadowite skolopendry.

Oprócz tego wystawa zawierają też opis różnych ciekawostek i zjawisk związanych z tymi istotami, więc będzie to dobra wycieczka edukacyjna nie tylko dla najmłodszych. Okazuje się, że najstarsze gabloty pochodzą z 1906 roku, co oznacza, że udało się im przetrwać wojnę,  a nawet dwie. W muzeum znajdziemy też kolekcje monet, filmy edukacyjne czy interaktywny test wiedzy dotyczącej motyli dla najbardziej obeznanych z tematem. Wiedza o tym, że rusałki potrafią migrować na duże odległości, tak jak ptaki lub, że dzięki zimowej hibernacji niektóre osobniki mogą żyć nawet 9 miesięcy, na pewno się nam tu przyda. Co jeszcze w świecie motyli we Władysławowie?

Nie tylko Muzeum Motyli

Letnią porą możemy obserwować motyle także w naturze, głównie na łąkach i kwiatach. Czasem nawet nie wiemy, że często są one wtedy w czasie podróży. Bywa, że nad Morzem Bałtyckim dokonują się migracje takich motylich osobników, jak kapustniki. Dochodzi do tego, gdy na jednym polu kapusty zgromadziła się zbyt duża ich liczba. Wtedy Władysławowo lub inne nadmorskie miejscowości mogą zostać zasypane przez motyle. To zjawisko, które może okazać się atrakcją równie ciekawą, jak poznawanie gatunków motyli w muzeum.

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem we Władysławowie

 

Dom Rybaka to miejsce z historią prawie 70-letnią. Oprócz tego mieści się tu atrakcja, która bardzo przyciąga nie tylko latem, a mianowicie wieża widokowa z dwoma tarasami pozwalającymi podziwiać krajobraz miasta i okolic. Muzeum Motyli otwarte jest codziennie od godziny 10 do 17 lub 18 w zależności od dnia tygodnia. W lipcu i sierpniu ze względu na dużą ilość turystów otwarte jest do 21. Bilet wstępu to 12 zł za bilet normalny i 10 zł za ulgowy. Można również zakupić bilet rodzinny w cenie 40 zł.

Dlaczego aktorzy? Motyle potrafią nie tylko kamuflować się w otoczeniu, ale też udawać drapieżników. Zjawisko to zwane jest mimetyzmem. I tak motyl zmierzchnica trupia główka potrafi swoim żółtoczarnym odwłokiem przypominać żądlącego szerszenia. Może nie chcielibyśmy niektórych okazów spotkać twarzą w twarz, ale Muzeum Motyli warto odwiedzić chociaż raz.
 

Poznaj nasze apartamenty w Władysławowie

Podobne artykuły

Władysławowo plaża i molo - co zastaniemy? Czego się spodziewać?

2020-11-30 10:26:48
Mamy zwyczaj wielbić rzeczy, które są największe, najdłuższe, najbardziej okazałe. Jakby chcąc nie chcąc ciągle odbywał się jakiś ranking w naszych głowach czy świecie zewnętrznym, który narzuca nam reguły gry. Bywa to męczące, ale też sprawia, że nie doceniamy świata rzeczy mniejszych. Molo to obiekt nadmorski, który jest wizytówką miejscowości, do której przynależy. Oczekujemy zatem od niego czegoś wyjątkowego.
Więcej

Władysławowo we wrześniu - co robić po sezonie we Władysławowie? TOP3 atrakcje!

2020-09-21 10:51:46
Władysławowo to miasto, które można porównać do dobrej restauracji. Pamiętamy, że od zawsze tam była, przyciągała ludzi, ale z czasem spowszedniała i skupiała tylko stałych bywalców nielubiących zmian. Wtedy pojawiał się nowy właściciel lub menadżer, wprowadzał powiew świeżości. Restauracja niby ta sama, a jednak inna. Znajdą się tu stare miejsca dla wieloletnich fanów i nowe atrakcje dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją podróż po tym mieście. Również Władysławowo we wrześniu ma do zaoferowania coś dla spóźnionych turystów.
Więcej

Fajne wczasy we Władysławowie? Sprawdź plan urlopu we Władysławowie!

2020-06-24 07:36:52
Władysławowo jest miejscowością położoną nad Morzem Bałtyckim, zaraz przy mierzei helskiej. Samo umiejscowienie miasta oferuje sporo atrakcji – można oddać się tutaj sportom morskim, plażowaniu czy spacerom wzdłuż plaży. Atrakcje we Władysławowie - co warto zobaczyć?
Więcej

Romantyczny pobyt we Władysławowie - co warto wiedzieć? Jak zaplanować?

2020-05-19 12:10:14
Zachód słońca Władysławowo - romantyczny pobyt we Władysławowie
Władysławowo znajduje się u nasady mierzei helskiej, więc jest idealnym miejscem, by zatrzymać się tam na dłużej. Półwysep Helski to niezwykła w skali europejskiej mierzeja ciągnąca się przez 35 kilometrów. Nadmorskie widoki w sezonie letnim są idealny miejscem na romantyczny pobyt. Jak go zaplanować?
Więcej

Co robić we Władysławowie, gdy pada deszcz?

2019-08-01 09:14:55
Morze we Władysławowie
Władysławowo to miejscowość położona u nasady mierzei helskiej. Sprawia to, że — aby dostać się na słynny półwysep — należy przez nią przejechać. Chyba że wybieramy się na przykład tramwajem wodnym lub samolotem z Trójmiasta.
Więcej