Muzeum Motyli we Władysławowie - odwiedź tę atrakcję!

2021-05-31 10:31:32

Aktorzy, padlinożercy, trupie główki.  Każdemu może się to z czymś kojarzyć, ale rzadko na myśl przychodzą motyle. Bo przecież to piękne, delikatne i ulotne stworzenia. Kto interesuje się nimi nieco bardziej, wie, że nektar kwiatów, którym żywią się motyle, nie zawiera soli mineralnych, które muszą być uzupełnione w inny sposób.

 Niektóre motyle w tym celu spożywają właśnie padlinę. Ci bardziej zainteresowani na pewno swoje pierwsze kroki po przyjeździe do Władysławowa skierują do Muzeum Motyli. Jednak to też atrakcja dla początkujących.

Gdzie żyją motyle?

Okazuje się, że zamieszkują  wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Można podróżować ich śladem, obserwować i fotografować jak najwięcej ich gatunków. Jednak można też przywędrować do Władysławowa, gdzie słynny Dom Rybaka skrywa dodatkową atrakcję, jaką jest Muzeum Motyli. Obiekt powstał w 2000 roku z inicjatywy pasjonata Tomasza Falkiewicza. Zgromadzone tam dziesiątki gablot zawierają ponad 3000 okazów motyli, chrząszczy, pająków, ptasznikow, pluskwiaków, straszyków. Zobaczymy tu nawet skorpiony i jadowite skolopendry.

Oprócz tego wystawa zawierają też opis różnych ciekawostek i zjawisk związanych z tymi istotami, więc będzie to dobra wycieczka edukacyjna nie tylko dla najmłodszych. Okazuje się, że najstarsze gabloty pochodzą z 1906 roku, co oznacza, że udało się im przetrwać wojnę,  a nawet dwie. W muzeum znajdziemy też kolekcje monet, filmy edukacyjne czy interaktywny test wiedzy dotyczącej motyli dla najbardziej obeznanych z tematem. Wiedza o tym, że rusałki potrafią migrować na duże odległości, tak jak ptaki lub, że dzięki zimowej hibernacji niektóre osobniki mogą żyć nawet 9 miesięcy, na pewno się nam tu przyda. Co jeszcze w świecie motyli we Władysławowie?

Nie tylko Muzeum Motyli

Letnią porą możemy obserwować motyle także w naturze, głównie na łąkach i kwiatach. Czasem nawet nie wiemy, że często są one wtedy w czasie podróży. Bywa, że nad Morzem Bałtyckim dokonują się migracje takich motylich osobników, jak kapustniki. Dochodzi do tego, gdy na jednym polu kapusty zgromadziła się zbyt duża ich liczba. Wtedy Władysławowo lub inne nadmorskie miejscowości mogą zostać zasypane przez motyle. To zjawisko, które może okazać się atrakcją równie ciekawą, jak poznawanie gatunków motyli w muzeum.

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem we Władysławowie

 

Dom Rybaka to miejsce z historią prawie 70-letnią. Oprócz tego mieści się tu atrakcja, która bardzo przyciąga nie tylko latem, a mianowicie wieża widokowa z dwoma tarasami pozwalającymi podziwiać krajobraz miasta i okolic. Muzeum Motyli otwarte jest codziennie od godziny 10 do 17 lub 18 w zależności od dnia tygodnia. W lipcu i sierpniu ze względu na dużą ilość turystów otwarte jest do 21. Bilet wstępu to 12 zł za bilet normalny i 10 zł za ulgowy. Można również zakupić bilet rodzinny w cenie 40 zł.

Dlaczego aktorzy? Motyle potrafią nie tylko kamuflować się w otoczeniu, ale też udawać drapieżników. Zjawisko to zwane jest mimetyzmem. I tak motyl zmierzchnica trupia główka potrafi swoim żółtoczarnym odwłokiem przypominać żądlącego szerszenia. Może nie chcielibyśmy niektórych okazów spotkać twarzą w twarz, ale Muzeum Motyli warto odwiedzić chociaż raz.
 

Poznaj nasze apartamenty w Władysławowie

Podobne artykuły

Władysławowo 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:48:18
Dlaczego Władysławowo rządzi? Ta niewielka miejscowość licząca ok.10 tys. mieszkańców położona jest u nasady Mierzei Helskiej. Ktokolwiek zmierza na cypel, ten z Władysławowem musi stanąć oko w oko, a ono hipnotyzuje, przyciąga i może sprawić, że dalej nie pojedziemy.
Więcej

Karwia -> Władysławowo – ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-02-16 15:15:57
Karwia to miejscowość letniskowa oddalona od Władysławowa o 15 kilometrów, którą warto odwiedzić choćby ze względu na piaszczyste plaże czy zabytkowy kościół św. Antoniego Padewskiego.
Więcej

Władysławowo – gdzie zjeść poza sezonem?

2022-02-16 15:14:39
Sezon turystyczny we Władysławowie zaczyna się w maju i trwa do września. W tym okresie można liczyć na dobrą pogodę umożliwiającą kąpiele morskie i słoneczne, a także wycieczki po okolicy: piesze i rowerowe. Liczne atrakcje polskiego wybrzeża przyciągają rzesze turystów z kraju i zagranicy.
Więcej

Władysławowo -> Jastrzębia Góra – ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-02-16 15:12:45
Władysławowo i Jastrzębia Góra to dwa najchętniej odwiedzane przez turystów miasta w powiecie puckim. Dzieli je jedynie 8 kilometrów. Trasę pomiędzy nimi można pokonać na trzy sposoby.
Więcej

Czy we Władysławowie jest molo?

2022-02-16 15:08:41
Władysławowo może pochwalić się nowoczesnym portem, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych w mieście.
Więcej