Aktywne wakacje z dziećmi na Helu

2019-04-15 08:31:56

Większość rodziców, planując wakacyjny wypoczynek, bierze pod uwagę konieczność zapewnienia najmłodszym członkom rodziny różnorodnej rozrywki. Plaża i morze to wymarzone miejsca dla dzieci, ale pogoda bywa nad Bałtykiem kapryśna, a zimne morze, pomimo pięknego słońca, nie zawsze zachęca do kąpieli. Co więc robić, gdy pogoda jest nie do końca wymarzona, a urlop dopiero się zaczyna?

Park rozrywki nad polskim morzem

Półwysep Helski na szczęście zapewnia najmłodszym wiele aktywnych atrakcji, z których kilka wartych jest szczególnej uwagi…

Sporty wodne na półwyspie

Plaże Zatoki Puckiej są co roku tłumnie i chętnie odwiedzane przez surferów. Wody są tu znacznie cieplejsze, a plaże zdecydowanie bardziej zaciszne, niż te od strony morza. Patrząc na żagle zwinnie poruszające się po wodzie i kitesurferów sprawnie manewrujących latawcem na desce, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że już kilkuletnie dzieci świetnie sobie radzą z utrzymaniem równowagi i opanowaniem podstaw windsurfingu i kitesurfingu! Po kilku godzinach kursu są one zazwyczaj w stanie samodzielnie utrzymywać się na desce i jeszcze czerpać z tego dużą przyjemność.

Przeczytaj również: Atrakcje turystyczne na Helu – co warto zobaczyć?

Windsurfing dla najmłodszych

W okolicy Chałup, Jastarni czy Kuźnicy można skorzystać z indywidualnych lekcji lub zapisać dziecko na kurs windsurfingu, odbywający się zazwyczaj w kilkuosobowych grupach przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych uczestników. Dodatkowo, decydując się na rezerwację zajęć we wcześniejszym terminie, można w niektórych szkołach otrzymać dodatkowe bonusy, na przykład w postaci rabatu lub darmowego sprzętu dla dziecka na czas trwania kursu.

Kitesurfing i wakeboarding

Widowiskowe latawce trzymane przez surferów wykonujących niekiedy wysokie i widowiskowe skoki są już widokiem powszechnym nad morzem w sezonie letnim. Zaskoczeniem dla wielu może być jednak fakt, że ten - wyglądający na wymagający dużych, wręcz akrobatycznych umiejętności - sport w rzeczywistości uchodzi za jedną z najłatwiejszych dyscyplin wodnych, dostępnych w prostej formie już dla kilkulatków.

Przyecztaj również: Gdzie zjeść na Helu? TOP10 restauracji na Helu!

Wakeboarding natomiast często traktowany jest przez miłośników kite’a, jako alternatywa na bezwietrzne dni. Deska w wakeboardingu, kształtem niemal identyczna z deską kitesurfingową, jest ciągnięta przy pomocy skutera wodnego, motorówki lub specjalnego wyciągu. Jest to znakomite ćwiczenie, pozwalające osobom początkującym oswoić się z techniką pływania na desce kitesurfingowej.

Obydwie te dyscypliny sportu są dostępne - w postaci indywidualnych zajęć lub grupowych turnusów szkoleniowych dla dzieci -  w rejonie Chałup i Jastarni przez cały sezon wakacyjny.

Dziecko z longboardem

A kiedy nie ma wiatru - longboarding

Czasem wody zatoki przypominają nieruchomą taflę szkła, znudzeni surferzy siedzą na plaży, czekając na najmniejszy podmuch wiatru, a instruktorzy przekładają kolejne lekcje – i wtedy właśnie, surfowanie na falach można zastąpić… surfowaniem po ulicy.

Longboard, bo o nim tu mowa, to jazda na desce, najczęściej ulicami miast. Deska jest znacznie dłuższa i szersza niż deskorolka, co wpływa na podniesienie stabilności i komfortu jazdy. Longboard zyskuje w ostatnich latach coraz więcej zwolenników, a w wielu miastach Europy widok osób jadących do pracy na longboardzie nikogo już nie dziwi. Na Półwyspie Helskim, w rejonie Chałup i Jastarni, niektóre szkoły windsurfingu oferują, oprócz sportów wodnych, również naukę jazdy na longboardzie. Warto skorzystać!

Park linowy Ju-huu w Juracie

Parki linowe wrastają w wakacyjny krajobraz letnich kurortów od dobrych kilku lat, ale ich poziom trudności, jakość obsługi i wykonania bywają bardzo zróżnicowane. Znakomitym przykładem tego, jak zwykłe chodzenie po linach i drabinkach może stać się treningiem wspinaczkowym dla dzieci, jest park linowy Ju-huu w Juracie.

Kilka tras o zróżnicowanej trudności i nade wszystko znakomita obsługa ludzi, którzy pasjonują się wspinaczką sprawia, że dzieci i dorośli chętnie i tłumnie odwiedzają to miejsce. Przejście każdej z tras odbywa się w specjalnej, profesjonalnej uprzęży i kasku, zakładanych przez obsługę i dostępnych w kilku rozmiarach, nawet dla bardzo małych dzieci (3-latków). Każde dziecko przechodzi również krótkie szkolenie pod okiem instruktora, który nadzoruje prawidłowe posługiwanie się karabinkami zabezpieczającymi przejście. Dzięki takiemu podejściu dzieci uczą się prawidłowych nawyków i zachowań gwarantujących im bezpieczeństwo w trudnym terenie i gotowych do zastosowania podczas wspinaczki w górach.

Jeżeli poszukujesz noclegu na Helu lub w okolicach, to wszystkie nasze apartamenty na Półwyspie Helsim znajdziesz tutaj

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Jurata 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:28:42
Wakacje nad Bałtykiem każdy planuje inaczej. Niektórzy już z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem przeglądają strony internetowe w poszukiwaniu atrakcji zapewniających optymalne wykorzystanie czasu.
Więcej

Jurata czy Jastarnia? Podpowiadamy!

2021-07-27 10:44:18
Mamy taki zwyczaj, że ciągle stawiamy się przed wyborami. Ryba czy mięso, lody czy tort, morze czy góry. Może czasem jest to konieczne, ale wiele jest takich sytuacji, gdy wcale nie musimy wybierać. Wakacje wydają się właśnie takim czasem, w którym wybory moglibyśmy ograniczyć do minimum i czerpać z życia garściami.
Więcej

Dmuchane zabawki do wody – trendy na 2021 rok

2021-07-27 10:37:19
Dmuchane zabawki do wody
Zoo, safari czy dżungla? Co wybieramy na tegoroczne wakacje? Jeśli zaskoczeni tymi opcjami, odpowiadamy, że przecież nad Bałtyk jedziemy, to czas poznać prawdę. W tym roku nad morzem i innymi wodnymi akwenami spotkamy wiele dzikich zwierząt, co więcej, jadąc z dziećmi, warto samemu się w nie zaopatrzyć.
Więcej

Atrakcje dla dzieci w Pucku? Nasz lista najciekawszych miejsc!

2021-05-31 09:02:46
Atrakcje dla dzieci w Pucku
Chociaż dużo mówi się o tym, że każdy dorosły posiada w sobie potencjał swojego wewnętrznego dziecka, raczej trudno nam sobie wyobrazić spędzenie wakacji w piaskownicy czy na huśtawce. Nasze dzieci jednak wcale nie widzą w tym nic dziwnego, co więcej plac zabaw z prawdziwego zdarzenia to ich świat, tam dzieje się najwięcej. Planując wakacje, mamy zatem dylemat, jak pogodzić nasze zapędy podróżnicze z potrzebami dzieci, które w dużym stopniu sprowadzają się do zabawy. 
Więcej

Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Sprawdź naszą listę must-have!

2020-08-25 14:34:14
Alfabet, jak wiemy to pewien system i porządek. Dotyczy liter, których nauczenie się trochę nam zajmuje. Podróż z dzieckiem napawa niejedną matkę podobnym zawrotem głowy, jak właśnie wielu przedszkolaków stających twarzą w twarz z nauką literek. Warto zatem stworzyć sobie swój własny system pakowania w obliczu pytania co zabrać na wakacje z dzieckiem.
Więcej