Wędzarnie we Władysławowie, czyli gdzie wybrać się po ryby wędzone?

2021-06-30 15:41:18

Są dwie i od lat konkurują ze sobą o pierwsze miejsce nad Bałtykiem. Ryba smażona i wędzona. Do niedawna wydawałoby się, że ta pierwsza co sezon wygrywa, ale w ostatnim czasie zaczęliśmy doceniać tą drugą za wyjątkowy smak i zapach, ale i walory zdrowotne.

Nie jemy jej za dużo na co dzień, zatem wakacje to czas, by na chwilę wprowadzić ją do diety. Jakie wędzarnie oferuje nam Władysławowo?

Wędzone rarytasy

Na wakacjach z reguły chcemy zjeść coś innego. Często nie zastanawiamy się nad zdrowymi właściwościami. Może i dobrze, bo to tylko wakacje. O rybach mówi się głośno, choć same głosu nie mają, że trzeba je jeść przynajmniej dwa razy w tygodniu, że bogate są w kwasy omega-3, które obniżają cholesterol i wspierają układ krążenia czy procesy poznawcze. To tylko nieliczne z ich zasług, ale rzadziej się mówi o tym, że obróbka ryb potrafi je pozbawić tych dobroczynnych właściwości.

Wędzarnie we Władysławowie

Niewątpliwie ryba gotowana na parze lub pieczona jest najzdrowsza, ale niewielu z nas jedzie na wakacje z dietą pod pachą. Zapach rybki na nadmorskiej promenadzie kusi i z pełną świadomością chcemy tej pokusie ulec. Wybory rybnej miss są trudne, a tym bardziej że większość smażalni to też wędzarnie więc naprawdę stając w kolejce, stajemy przed wyborem. Smażona przepyszna ryba z dodatkami jednak traci poprzez smażenie na oleju wszystkie kwasy omega-3. Dlatego, chociaż z niej nie rezygnujemy, coraz częściej sięgamy po wędzoną, która ma więcej właściwości prozdrowotnych.

Jakie wędzenie lepsze?

Warto dodać, że jeżeli mamy do wyboru wędzenie naturalne i elektryczne, lepiej wybrać to drugie. Wędzenie naturalne może wywoływać odkładanie się substancji smolistych, które ostatecznie zjadamy. Jednak dobre wędzarnie dbają o to, by substancji toksycznych było jak najmniej, a jednocześnie walory smakowe i zapachowe były zachowane. Gdzie zatem po wędzoną rybkę we Władysławowie?

Ryba wędzona we Władysławowie zaprasza na wybory

Najważniejsza w wędzeniu ryb jest ich świeżość, a tu nigdy nie można mieć gwarancji. Dlatego najlepiej zaglądać do portu we Władysławowie. Turyści chwalą sobie świeże ryby i wędzone z wędzarni przy drodze.

We Władysławowie znajduje się też firma Rafa, która zajmuje się wędzeniem i przetwórstwem ryb. Ma ona historię sięgająca 1994 roku i renomę. Wędzarnia zapewnia świeży towar wysokiej jakości. Warto spróbować wędzonej na gorąco tuszki flądry albo wędzonej na zimno polędwicy z  łososia. Turyści zachwycają się również tamtejszym szaszłykiem z wędzonego na gorąco łososia z ananasem. Można też dopytać na miejscu, czym różni się wędzenie na zimno od wędzenia na gorąco.

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem we Władysławowie

 

Dużo pozytywnych opinii zbiera też smażalnia i wędzarnia Pikling głównie ze względu na świeżość ryb. Wędzarnia działa już od 40 lat i kto wie, może przez ten czas o wędzeniu dowiedziała się już wszystkiego. Pikling funkcjonuje zarówno jako restauracja, jak i sklepik, gdzie możemy kupić surową, świeżą rybę i sami ją sobie przyrządzić w domu.

Która ryba wygra w te wakacje? Chcielibyśmy, żeby świeża i zdrowa i pozostaje nam zaufać tradycji Władysławowa i rybaków z miejscowego portu, że to ryby łowione na bieżąco będą trafiać na nasze 

Poznaj nasze apartamenty w Władysławowie

Podobne artykuły

Latarnia morska w Rozewie — historia i ciekawostki

2024-06-03 15:30:48
Kiedy jedziemy nad morze, jedną z oczywistych atrakcji, jakie będziemy chcieli odwiedzić, jest pobliska latarnia morska. Latarnie przyciągają jak magnes i to nie tylko przez to, że oświetlają statkom drogę. Mają w sobie coś tajemniczego i symbolicznego. Jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Władysławowo, to budowlą, jaką musimy koniecznie zobaczyć, jest latarnia morska w Rozewie. Żeby wycieczka była jeszcze przyjemniejsza i klimatyczna, warto, byśmy o tym miejscu dowiedzieli się czegoś więcej. Czym zachwyci nas latarnia morska we Władysławowie?
Więcej

Historia Władysławowa, legendy i ciekawostki

2024-06-03 15:27:44
Władysławowo jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów w Polsce. W każde lato przyciąga rzesze turystów nie tylko z naszego kraju. Kojarzy się z rozległą i piaszczystą plażą, ale jest przy tym miejscem bogatym pod względem historycznym. Znając ciekawostki i legendy na temat Władysławowa, będziemy mogli spojrzeć na to miasto z zupełnie nowej perspektywy.
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej

Kawiarnie we Władysławowie — gdzie warto zajrzeć? Podpowiadamy

2024-03-28 13:55:25
Władysławowo jest malowniczą nadmorską miejscowością, która przyciąga turystów przez cały rok. Chociaż największy tłok jest tutaj latem, to i w innych porach roku przyjezdnych nie brakuje. Zachętą może być na przykład chęć oddychania powietrzem nasyconym jodem. Niezależnie od tego, kiedy wybierzemy się nad morze, będziemy chcieli zjeść smaczny obiad lub podwieczorek, a lokali nie brakuje. Jakie kawiarnie we Władysławowie cieszą się największą popularnością?
Więcej

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:31:05
Kiedy planujemy wakacje nad morzem, to poza tym, że spędzimy większość czasu na plaży, warto zapoznać się z tym, jakie inne atrakcje będą w okolicy. Jednym z kurortów, który od zawsze cieszy się popularnością, jest Władysławowo. Decydując się na pobyt w tej miejscowości, nie będziemy narzekać na nudę. Jednym z miejsc, jakie powinniśmy odwiedzić, jest Aleja Gwiazd Sportu, z której słynie Władysławowo.
Więcej