Wędzarnie we Władysławowie, czyli gdzie wybrać się po ryby wędzone?

2021-06-30 15:41:18

Są dwie i od lat konkurują ze sobą o pierwsze miejsce nad Bałtykiem. Ryba smażona i wędzona. Do niedawna wydawałoby się, że ta pierwsza co sezon wygrywa, ale w ostatnim czasie zaczęliśmy doceniać tą drugą za wyjątkowy smak i zapach, ale i walory zdrowotne.

Nie jemy jej za dużo na co dzień, zatem wakacje to czas, by na chwilę wprowadzić ją do diety. Jakie wędzarnie oferuje nam Władysławowo?

Wędzone rarytasy

Na wakacjach z reguły chcemy zjeść coś innego. Często nie zastanawiamy się nad zdrowymi właściwościami. Może i dobrze, bo to tylko wakacje. O rybach mówi się głośno, choć same głosu nie mają, że trzeba je jeść przynajmniej dwa razy w tygodniu, że bogate są w kwasy omega-3, które obniżają cholesterol i wspierają układ krążenia czy procesy poznawcze. To tylko nieliczne z ich zasług, ale rzadziej się mówi o tym, że obróbka ryb potrafi je pozbawić tych dobroczynnych właściwości.

Wędzarnie we Władysławowie

Niewątpliwie ryba gotowana na parze lub pieczona jest najzdrowsza, ale niewielu z nas jedzie na wakacje z dietą pod pachą. Zapach rybki na nadmorskiej promenadzie kusi i z pełną świadomością chcemy tej pokusie ulec. Wybory rybnej miss są trudne, a tym bardziej że większość smażalni to też wędzarnie więc naprawdę stając w kolejce, stajemy przed wyborem. Smażona przepyszna ryba z dodatkami jednak traci poprzez smażenie na oleju wszystkie kwasy omega-3. Dlatego, chociaż z niej nie rezygnujemy, coraz częściej sięgamy po wędzoną, która ma więcej właściwości prozdrowotnych.

Jakie wędzenie lepsze?

Warto dodać, że jeżeli mamy do wyboru wędzenie naturalne i elektryczne, lepiej wybrać to drugie. Wędzenie naturalne może wywoływać odkładanie się substancji smolistych, które ostatecznie zjadamy. Jednak dobre wędzarnie dbają o to, by substancji toksycznych było jak najmniej, a jednocześnie walory smakowe i zapachowe były zachowane. Gdzie zatem po wędzoną rybkę we Władysławowie?

Ryba wędzona we Władysławowie zaprasza na wybory

Najważniejsza w wędzeniu ryb jest ich świeżość, a tu nigdy nie można mieć gwarancji. Dlatego najlepiej zaglądać do portu we Władysławowie. Turyści chwalą sobie świeże ryby i wędzone z wędzarni przy drodze.

We Władysławowie znajduje się też firma Rafa, która zajmuje się wędzeniem i przetwórstwem ryb. Ma ona historię sięgająca 1994 roku i renomę. Wędzarnia zapewnia świeży towar wysokiej jakości. Warto spróbować wędzonej na gorąco tuszki flądry albo wędzonej na zimno polędwicy z  łososia. Turyści zachwycają się również tamtejszym szaszłykiem z wędzonego na gorąco łososia z ananasem. Można też dopytać na miejscu, czym różni się wędzenie na zimno od wędzenia na gorąco.

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem we Władysławowie

 

Dużo pozytywnych opinii zbiera też smażalnia i wędzarnia Pikling głównie ze względu na świeżość ryb. Wędzarnia działa już od 40 lat i kto wie, może przez ten czas o wędzeniu dowiedziała się już wszystkiego. Pikling funkcjonuje zarówno jako restauracja, jak i sklepik, gdzie możemy kupić surową, świeżą rybę i sami ją sobie przyrządzić w domu.

Która ryba wygra w te wakacje? Chcielibyśmy, żeby świeża i zdrowa i pozostaje nam zaufać tradycji Władysławowa i rybaków z miejscowego portu, że to ryby łowione na bieżąco będą trafiać na nasze 

Poznaj nasze apartamenty w Władysławowie

Podobne artykuły

Władysławowo plaża i molo - co zastaniemy? Czego się spodziewać?

2020-11-30 10:26:48
Mamy zwyczaj wielbić rzeczy, które są największe, najdłuższe, najbardziej okazałe. Jakby chcąc nie chcąc ciągle odbywał się jakiś ranking w naszych głowach czy świecie zewnętrznym, który narzuca nam reguły gry. Bywa to męczące, ale też sprawia, że nie doceniamy świata rzeczy mniejszych. Molo to obiekt nadmorski, który jest wizytówką miejscowości, do której przynależy. Oczekujemy zatem od niego czegoś wyjątkowego.
Więcej

Władysławowo we wrześniu - co robić po sezonie we Władysławowie? TOP3 atrakcje!

2020-09-21 10:51:46
Władysławowo to miasto, które można porównać do dobrej restauracji. Pamiętamy, że od zawsze tam była, przyciągała ludzi, ale z czasem spowszedniała i skupiała tylko stałych bywalców nielubiących zmian. Wtedy pojawiał się nowy właściciel lub menadżer, wprowadzał powiew świeżości. Restauracja niby ta sama, a jednak inna. Znajdą się tu stare miejsca dla wieloletnich fanów i nowe atrakcje dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją podróż po tym mieście. Również Władysławowo we wrześniu ma do zaoferowania coś dla spóźnionych turystów.
Więcej

Fajne wczasy we Władysławowie? Sprawdź plan urlopu we Władysławowie!

2020-06-24 07:36:52
Władysławowo jest miejscowością położoną nad Morzem Bałtyckim, zaraz przy mierzei helskiej. Samo umiejscowienie miasta oferuje sporo atrakcji – można oddać się tutaj sportom morskim, plażowaniu czy spacerom wzdłuż plaży. Atrakcje we Władysławowie - co warto zobaczyć?
Więcej

Romantyczny pobyt we Władysławowie - co warto wiedzieć? Jak zaplanować?

2020-05-19 12:10:14
Zachód słońca Władysławowo - romantyczny pobyt we Władysławowie
Władysławowo znajduje się u nasady mierzei helskiej, więc jest idealnym miejscem, by zatrzymać się tam na dłużej. Półwysep Helski to niezwykła w skali europejskiej mierzeja ciągnąca się przez 35 kilometrów. Nadmorskie widoki w sezonie letnim są idealny miejscem na romantyczny pobyt. Jak go zaplanować?
Więcej

Co robić we Władysławowie, gdy pada deszcz?

2019-08-01 09:14:55
Morze we Władysławowie
Władysławowo to miejscowość położona u nasady mierzei helskiej. Sprawia to, że — aby dostać się na słynny półwysep — należy przez nią przejechać. Chyba że wybieramy się na przykład tramwajem wodnym lub samolotem z Trójmiasta.
Więcej