Jurata czy Jastarnia? Podpowiadamy!

2021-07-27 10:44:18

Mamy taki zwyczaj, że ciągle stawiamy się przed wyborami. Ryba czy mięso, lody czy tort, morze czy góry. Może czasem jest to konieczne, ale wiele jest takich sytuacji, gdy wcale nie musimy wybierać. Wakacje wydają się właśnie takim czasem, w którym wybory moglibyśmy ograniczyć do minimum i czerpać z życia garściami.

Wybór czy pojechać na wakacje do Juraty, czy Jastarni mógłby właściwie nie istnieć. To przecież niecałe 3 km odległości, co oznacza, że spacery można urządzać codziennie między tymi miejscowościami. Jeśli jednak upieramy się przy wyborze, zastanówmy się czym się kierować.

Jastarnia od początku

Jastarnia w odróżnieniu od Juraty może pochwalić się bogatą przeszłością historyczną, czym przyciągnie wielu zwolenników tej dziedziny wiedzy. Przed wojną to Jastarnia właśnie należała do najchętniej wybieranych miejsc urlopowych. W 1923 r. przybyło tu ponad 800 osób, by spędzić wakacje. Kilka lat później zbudowano port rybacki, a w 1938 r. latarnię morską, którą jednak w 1939 r. wojsko polskie wysadziło, by nie dostała się w ręce wroga. W miejscu starej w 1950 r. wybudowano nową, niższą latarnię, która stanowi chętnie odwiedzaną atrakcję turystyczną.

Jastarnia będzie dobrym miejscem po pierwsze dla tych, którzy chcą poznać trochę tutejszej historii. Można tu bowiem zobaczyć wybudowany w okresie międzywojennym neobarokowy kościół. Nietypowy wystrój w klimacie rybackim z amboną w kształcie łodzi przyciąga wiele osób lubiących zwiedzanie. Muzea, Chata Rybacka z 1876 r. będą dodatkową atrakcją. Po drugie będzie miejscem dla złaknionych adrenaliny i towarzystwa. Dlaczego?

Miasto sportów wodnych

Jastarnia i jej port to doskonała baza wypadowa dla miłośników sportu. Kitesurfing, windsurfing, żagle mają dzięki temu miejscu coraz więcej zwolenników. Jak grzyby po deszczu powstają tu wypożyczalnie sprzętów sportowych czy szkoły, w których pod okiem instruktorów można uczyć się nurkowania czy surfowania już od podstaw. Kursy często przeznaczone są również już dla najmłodszych. Licznie przybywają tu zatem całe grupy młodych ludzi zapalonych do nauki i ekstremalnych doświadczeń. Niewielka odległość do Juraty sprawia, że i ta miejscowość może pochwalić się kolorowymi latawcami i wymyślnymi deskami. Tu również rozbudowana jest oferta kursów podstawowych czy dla zaawansowanych w zakresie różnych wodnych sportów. Co znajdziemy zatem w samej Juracie, czego nie ma w Jastarni?

Do Juraty po spokój?

Choć obie miejscowości przyciągają młodych sportowych zapaleńców, to jednak tak się przyjęło, że to w Jastarni po wyczerpującym dniu na plaży, można bawić się niemal do białego rana. Klubów i dyskotek tu nie brakuje. W Juracie częściej lokują się ci, którzy jednak noce chcą przespać. Sama zabudowa jest tu bardziej apartamentowa, co sprzyja kameralnemu klimatowi. W Jastarni natomiast wiele jest hoteli i pensjonatów, w których chętnie gromadzą się młodzi ludzie. Jurata różni się od Jastarni również samą historią powstania. Pierwsze zapisy w historii na temat Jastarni pochodzą z 1378 r., podczas gdy Jurata została utworzona w okresie międzywojennym. Prywatna spółka założyła to miejsce w 1928 r., jako luksusowy kurort, do którego miała zjeżdżać się elita, by spędzać lato. Być może właśnie dlatego, że przyjeżdżali tu artyści, sportowcy i politycy, kameralność i poszanowanie prywatności stały się tu ważnym celem przy planowaniu infrastruktury.

Jurata jest mniejsza od Jastarni i czasem ten fakt okazuje się decydujący przy wyborze. Prawdopodobnie rzadko jednak bywa tak, by ktoś, kto wybiera jedną z nich na wakacje, nie odwiedził drugiej. Spokojna plaża o szerokości 100 metrów otoczona soczystą zielenią w Juracie pozwala na wyciszenie, podczas gdy kilka kąpielisk w Jastarni to zachęta do gromadzenia się i zabawy. Jednak obie miejscowości obdarzone są drobnym, niemal białym piaskiem, rozległymi lasami zachęcającymi do spacerów i rowerowych eskapad i atrakcjami dla dzieci przyciągającymi całe rodziny. Zatem jeśli do Juraty to przez Jastarnię, a do Jastarni tylko drogą przez Juratę.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Osada Sławutowo we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-03-28 13:59:51
Większość z nas wakacje kojarzy z pobytem nad morzem. I nic w tym dziwnego, bo szum morskich fal, lekka bryza i ciepłe promienie słońca działają wyjątkowo regenerująco na organizm. Trudno jednak cały dzień spędzać tylko na plaży. Dlatego też warto poszukać, czy w okolicy naszego miejsca noclegowego nie ma dodatkowych atrakcji. Jedną z tych, o których możemy pomyśleć, będąc w pobliżu Półwyspu Helskiego, jest osada Sławutowo. To wyjątkowy punkt na mapie Polski, w którym możemy bliżej poznać historię kulturę naszych przodków. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim pojedziemy na wycieczkę?
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej

Kawiarnie we Władysławowie — gdzie warto zajrzeć? Podpowiadamy

2024-03-28 13:55:25
Władysławowo jest malowniczą nadmorską miejscowością, która przyciąga turystów przez cały rok. Chociaż największy tłok jest tutaj latem, to i w innych porach roku przyjezdnych nie brakuje. Zachętą może być na przykład chęć oddychania powietrzem nasyconym jodem. Niezależnie od tego, kiedy wybierzemy się nad morze, będziemy chcieli zjeść smaczny obiad lub podwieczorek, a lokali nie brakuje. Jakie kawiarnie we Władysławowie cieszą się największą popularnością?
Więcej

Rezerwat Słone Łąki — co warto zobaczyć?

2024-02-28 12:34:22
Cisza, spokój i kontakt z przyrodą to coś, czego wielu z nas poszukuje podczas urlopu. Czasem nie trzeba daleko rozglądać się za naturą i wystarczy iść do lasu. Jednak jeśli szukamy czegoś więcej, wszystkie okoliczne leśne ścieżki znamy na pamięć, a przy tym chcemy mieć możliwość podziwiania ciekawych gatunków fauny i flory, pomyślmy o odwiedzeniu rezerwatu przyrody. Przykładem takiego atrakcyjnego miejsca jest rezerwat przyrody Słone Łąki znajdujący się koło Władysławowa.
Więcej

Latarnia morska w Jastarni — historia i ciekawostki

2024-02-28 12:32:49
Jeśli prześledzimy rankingi na najpiękniejsze miejscowości nad polskim morzem, to niemal zawsze w czołówce pojawiają się kurorty Półwyspu Helskiego, w tym Jastarnia. Słynie przede wszystkim z wyjątkowo pięknych plaż, ale oprócz tego warto odwiedzić tamtejszą latarnię morską.
Więcej