Jurata czy Jastarnia? Podpowiadamy!

2021-07-27 10:44:18

Mamy taki zwyczaj, że ciągle stawiamy się przed wyborami. Ryba czy mięso, lody czy tort, morze czy góry. Może czasem jest to konieczne, ale wiele jest takich sytuacji, gdy wcale nie musimy wybierać. Wakacje wydają się właśnie takim czasem, w którym wybory moglibyśmy ograniczyć do minimum i czerpać z życia garściami.

Wybór czy pojechać na wakacje do Juraty, czy Jastarni mógłby właściwie nie istnieć. To przecież niecałe 3 km odległości, co oznacza, że spacery można urządzać codziennie między tymi miejscowościami. Jeśli jednak upieramy się przy wyborze, zastanówmy się czym się kierować.

Jastarnia od początku

Jastarnia w odróżnieniu od Juraty może pochwalić się bogatą przeszłością historyczną, czym przyciągnie wielu zwolenników tej dziedziny wiedzy. Przed wojną to Jastarnia właśnie należała do najchętniej wybieranych miejsc urlopowych. W 1923 r. przybyło tu ponad 800 osób, by spędzić wakacje. Kilka lat później zbudowano port rybacki, a w 1938 r. latarnię morską, którą jednak w 1939 r. wojsko polskie wysadziło, by nie dostała się w ręce wroga. W miejscu starej w 1950 r. wybudowano nową, niższą latarnię, która stanowi chętnie odwiedzaną atrakcję turystyczną.

Jastarnia będzie dobrym miejscem po pierwsze dla tych, którzy chcą poznać trochę tutejszej historii. Można tu bowiem zobaczyć wybudowany w okresie międzywojennym neobarokowy kościół. Nietypowy wystrój w klimacie rybackim z amboną w kształcie łodzi przyciąga wiele osób lubiących zwiedzanie. Muzea, Chata Rybacka z 1876 r. będą dodatkową atrakcją. Po drugie będzie miejscem dla złaknionych adrenaliny i towarzystwa. Dlaczego?

Miasto sportów wodnych

Jastarnia i jej port to doskonała baza wypadowa dla miłośników sportu. Kitesurfing, windsurfing, żagle mają dzięki temu miejscu coraz więcej zwolenników. Jak grzyby po deszczu powstają tu wypożyczalnie sprzętów sportowych czy szkoły, w których pod okiem instruktorów można uczyć się nurkowania czy surfowania już od podstaw. Kursy często przeznaczone są również już dla najmłodszych. Licznie przybywają tu zatem całe grupy młodych ludzi zapalonych do nauki i ekstremalnych doświadczeń. Niewielka odległość do Juraty sprawia, że i ta miejscowość może pochwalić się kolorowymi latawcami i wymyślnymi deskami. Tu również rozbudowana jest oferta kursów podstawowych czy dla zaawansowanych w zakresie różnych wodnych sportów. Co znajdziemy zatem w samej Juracie, czego nie ma w Jastarni?

Do Juraty po spokój?

Choć obie miejscowości przyciągają młodych sportowych zapaleńców, to jednak tak się przyjęło, że to w Jastarni po wyczerpującym dniu na plaży, można bawić się niemal do białego rana. Klubów i dyskotek tu nie brakuje. W Juracie częściej lokują się ci, którzy jednak noce chcą przespać. Sama zabudowa jest tu bardziej apartamentowa, co sprzyja kameralnemu klimatowi. W Jastarni natomiast wiele jest hoteli i pensjonatów, w których chętnie gromadzą się młodzi ludzie. Jurata różni się od Jastarni również samą historią powstania. Pierwsze zapisy w historii na temat Jastarni pochodzą z 1378 r., podczas gdy Jurata została utworzona w okresie międzywojennym. Prywatna spółka założyła to miejsce w 1928 r., jako luksusowy kurort, do którego miała zjeżdżać się elita, by spędzać lato. Być może właśnie dlatego, że przyjeżdżali tu artyści, sportowcy i politycy, kameralność i poszanowanie prywatności stały się tu ważnym celem przy planowaniu infrastruktury.

Jurata jest mniejsza od Jastarni i czasem ten fakt okazuje się decydujący przy wyborze. Prawdopodobnie rzadko jednak bywa tak, by ktoś, kto wybiera jedną z nich na wakacje, nie odwiedził drugiej. Spokojna plaża o szerokości 100 metrów otoczona soczystą zielenią w Juracie pozwala na wyciszenie, podczas gdy kilka kąpielisk w Jastarni to zachęta do gromadzenia się i zabawy. Jednak obie miejscowości obdarzone są drobnym, niemal białym piaskiem, rozległymi lasami zachęcającymi do spacerów i rowerowych eskapad i atrakcjami dla dzieci przyciągającymi całe rodziny. Zatem jeśli do Juraty to przez Jastarnię, a do Jastarni tylko drogą przez Juratę.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Święta nad morzem – inspirujące pomysły na 2023

2023-11-30 14:54:54
Grudzień to miesiąc pełen magii i świątecznych przygotowań. Wkraczając w ten okołoświąteczny czas, jesteśmy pełni optymizmu i przyjemnych odczuć. Jednak szybko okazuje się, że jest mnóstwo rzeczy do zrobienia i kolejny rok czeka nas zmęczenie, gonitwa i wątpliwy odpoczynek. A może jednak nie? Wystarczy, że zdecydujemy się na to, by Boże Narodzenie spędzić poza domem. Święta nad morzem będą znakomitą propozycją. Dlaczego warto i gdzie dokładnie się wybrać?
Więcej

Gdzie nad morze z psem? Poradnik dla opiekuna pupila

2023-11-30 14:50:36
Na przestrzeni lat znacząco zmieniło się podejście wobec zwierząt domowych. Teraz dla większości właścicieli czworonogów pies jest integralną częścią rodziny, stał się jej członkiem, który towarzyszy podczas ważnych wydarzeń, wyjazdów i rodzinnych aktywności. Rośnie liczba osób, jakie z pupilem chcą jechać także na wakacje. Na szczęście miejsc przyjaznych zwierzętom z każdym rokiem przybywa. Gdzie możemy pojechać nad morze z psem bez obaw o trudności?
Więcej

Gdzie nad morze z dzieckiem? Podpowiadamy!

2023-11-30 14:44:59
Planowanie urlopu z dziećmi stanowi nie lada wyzwanie. Trzeba bardzo starannie wybrać miejsce, w którym będziemy wypoczywać, zaplanować atrakcje dla małych i dużych, a podczas pakowania przygotować się na każdą ewentualność. Co, jeśli nasze wakacje chcemy spędzić nad Bałtykiem? Gdzie nad morze z dzieckiem szczególnie warto się wybrać?
Więcej

Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie

2023-11-14 16:14:19
Morze przyciąga przez cały rok. Jego bezkres, skrywana potęga, a zarazem spokój działają jak magnes. Chociaż najczęściej o morzu myśli się pod kątem letniego wypoczynku, to sprawdza się także jesienią, czy zimą. Wśród polskich nadmorskich miejscowości jest kilka takich, które cieszą się szczególną popularnością. Zalicza się do nich Władysławowo. Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie cieszą się ogromnym powodzeniem, co nie jest bezpodstawne.
Więcej

Apartamenty z psem we Władysławowie

2023-11-14 16:07:12
Na przestrzeni lat zmieniało się podejście wobec czworonogów. Teraz dla zdecydowanej większości właścicieli psów zwierzak jest członkiem rodziny i towarzyszem. Kiedy jednak zbliżają się wakacje, pojawia się pytanie, co zrobić z pupilem? To trudny moment. Na szczęście jest coraz więcej miejsc noclegowych, w których psy są mile widziane. Czy planując wakacje we Władysławowie, da się znaleźć apartamenty, w jakich możemy być z psem?
Więcej