Jurata czy Jastarnia? Podpowiadamy!

2021-07-27 10:44:18

Mamy taki zwyczaj, że ciągle stawiamy się przed wyborami. Ryba czy mięso, lody czy tort, morze czy góry. Może czasem jest to konieczne, ale wiele jest takich sytuacji, gdy wcale nie musimy wybierać. Wakacje wydają się właśnie takim czasem, w którym wybory moglibyśmy ograniczyć do minimum i czerpać z życia garściami.

Wybór czy pojechać na wakacje do Juraty, czy Jastarni mógłby właściwie nie istnieć. To przecież niecałe 3 km odległości, co oznacza, że spacery można urządzać codziennie między tymi miejscowościami. Jeśli jednak upieramy się przy wyborze, zastanówmy się czym się kierować.

Jastarnia od początku

Jastarnia w odróżnieniu od Juraty może pochwalić się bogatą przeszłością historyczną, czym przyciągnie wielu zwolenników tej dziedziny wiedzy. Przed wojną to Jastarnia właśnie należała do najchętniej wybieranych miejsc urlopowych. W 1923 r. przybyło tu ponad 800 osób, by spędzić wakacje. Kilka lat później zbudowano port rybacki, a w 1938 r. latarnię morską, którą jednak w 1939 r. wojsko polskie wysadziło, by nie dostała się w ręce wroga. W miejscu starej w 1950 r. wybudowano nową, niższą latarnię, która stanowi chętnie odwiedzaną atrakcję turystyczną.

Jastarnia będzie dobrym miejscem po pierwsze dla tych, którzy chcą poznać trochę tutejszej historii. Można tu bowiem zobaczyć wybudowany w okresie międzywojennym neobarokowy kościół. Nietypowy wystrój w klimacie rybackim z amboną w kształcie łodzi przyciąga wiele osób lubiących zwiedzanie. Muzea, Chata Rybacka z 1876 r. będą dodatkową atrakcją. Po drugie będzie miejscem dla złaknionych adrenaliny i towarzystwa. Dlaczego?

Miasto sportów wodnych

Jastarnia i jej port to doskonała baza wypadowa dla miłośników sportu. Kitesurfing, windsurfing, żagle mają dzięki temu miejscu coraz więcej zwolenników. Jak grzyby po deszczu powstają tu wypożyczalnie sprzętów sportowych czy szkoły, w których pod okiem instruktorów można uczyć się nurkowania czy surfowania już od podstaw. Kursy często przeznaczone są również już dla najmłodszych. Licznie przybywają tu zatem całe grupy młodych ludzi zapalonych do nauki i ekstremalnych doświadczeń. Niewielka odległość do Juraty sprawia, że i ta miejscowość może pochwalić się kolorowymi latawcami i wymyślnymi deskami. Tu również rozbudowana jest oferta kursów podstawowych czy dla zaawansowanych w zakresie różnych wodnych sportów. Co znajdziemy zatem w samej Juracie, czego nie ma w Jastarni?

Do Juraty po spokój?

Choć obie miejscowości przyciągają młodych sportowych zapaleńców, to jednak tak się przyjęło, że to w Jastarni po wyczerpującym dniu na plaży, można bawić się niemal do białego rana. Klubów i dyskotek tu nie brakuje. W Juracie częściej lokują się ci, którzy jednak noce chcą przespać. Sama zabudowa jest tu bardziej apartamentowa, co sprzyja kameralnemu klimatowi. W Jastarni natomiast wiele jest hoteli i pensjonatów, w których chętnie gromadzą się młodzi ludzie. Jurata różni się od Jastarni również samą historią powstania. Pierwsze zapisy w historii na temat Jastarni pochodzą z 1378 r., podczas gdy Jurata została utworzona w okresie międzywojennym. Prywatna spółka założyła to miejsce w 1928 r., jako luksusowy kurort, do którego miała zjeżdżać się elita, by spędzać lato. Być może właśnie dlatego, że przyjeżdżali tu artyści, sportowcy i politycy, kameralność i poszanowanie prywatności stały się tu ważnym celem przy planowaniu infrastruktury.

Jurata jest mniejsza od Jastarni i czasem ten fakt okazuje się decydujący przy wyborze. Prawdopodobnie rzadko jednak bywa tak, by ktoś, kto wybiera jedną z nich na wakacje, nie odwiedził drugiej. Spokojna plaża o szerokości 100 metrów otoczona soczystą zielenią w Juracie pozwala na wyciszenie, podczas gdy kilka kąpielisk w Jastarni to zachęta do gromadzenia się i zabawy. Jednak obie miejscowości obdarzone są drobnym, niemal białym piaskiem, rozległymi lasami zachęcającymi do spacerów i rowerowych eskapad i atrakcjami dla dzieci przyciągającymi całe rodziny. Zatem jeśli do Juraty to przez Jastarnię, a do Jastarni tylko drogą przez Juratę.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Jastarnia 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 13:02:01
Jastarnia już więcej sławy niż ma nie potrzebuje. Wychodzi naprzeciw wszystkim swoim fanom, oferując bogatą bazę noclegową, od kwater, przez pensjonaty, apartamenty, hotele, po w pełni wyposażone domki.
Więcej

Władysławowo 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:48:18
Dlaczego Władysławowo rządzi? Ta niewielka miejscowość licząca ok.10 tys. mieszkańców położona jest u nasady Mierzei Helskiej. Ktokolwiek zmierza na cypel, ten z Władysławowem musi stanąć oko w oko, a ono hipnotyzuje, przyciąga i może sprawić, że dalej nie pojedziemy.
Więcej

Jurata 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:28:42
Wakacje nad Bałtykiem każdy planuje inaczej. Niektórzy już z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem przeglądają strony internetowe w poszukiwaniu atrakcji zapewniających optymalne wykorzystanie czasu.
Więcej

Pierścień Zatoki Puckiej — jesteś w Mechelinkach? To wsiadaj na rower!

2022-06-02 12:13:23
Sport to zdrowie, wszyscy to wiemy, nie jest to nowe odkrycie. Jednak nie wszystkie sporty mają to do siebie, że można je połączyć z pięknym widokiem. Rowerzyści jednak o tym wiedzą i co więcej, potrafią to robić. Dlatego jest ich tak wielu na Pomorzu.
Więcej

Nadmorski Park Krajobrazowy - dlaczego warto odwiedzić tę atrakcję będąc w Mechelinkach?

2022-06-02 12:10:32
Lubimy mieć wszystko w jednym miejscu. Dla wielbicieli natury im więcej zjawisk przyrodniczych czy obiektów fauny i flory zgromadzonych na jednym terenie, tym większa ekscytacja. Trochę jak dla kinomanów wszystkie gwiazdy ekranu na czerwonym dywanie.
Więcej