Jak powstał Półwysep Helski?

2021-07-27 10:53:58

Mówi się o nim kosa ze względu na kształt, jaki przyjął. Półwysep Helski jest w gruncie rzeczy mierzącą 35 km Mierzeją Helską, która od 1978 r. należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jego szerokość w najwęższym miejscu wynosi trochę ponad 100 m, w najszerszym 3 km.

Czyni to ten region jednym z najciekawszych w Polsce,  a na pewno nad Bałtykiem. Trochę wygląda, jak ogon, choć mieszkańcy Półwyspu uważają ten rejon raczej za początek niż koniec Polski. Jak powstał i czym się wyróżnia Półwysep Helski?

Na początku był piasek i prąd

Prąd morski płynący z zachodu na wschód wzdłuż wybrzeża transportował piasek z dna morza, który stopniowo przybierał formę wysp. Naukowcy szacują, że ponad 6 tys. lat temu wyspy przekształciły się w piaszczysty wał, który od północy otoczony był przez Bałtyk, a od południa przez Zatokę Pucką. Już 500 lat przed naszą erą Półwysep był zamieszkiwany przez ludzi zajmujących się żeglugą i rybołówstwem. Typowe rybackie wioski do tej pory są chętnie zwiedzane przez turystów nie tylko z Polski. Północne brzegi mierzei to szerokie piaszczyste plaże oraz wysokie wydmy. Najwyższe są liczące 15 m n.p.m. Góra Szwedów i Bocianie Gniazdo. Południowa strona linii brzegowej jest pofałdowana ze względu na działanie fal i kry lodowej, a otaczające wody pełne są ławic ryb, a czasem zaglądają tu też delfiny czy foki. A co było potem?

Mikroklimat i dobrobyt

Klimat Półwyspu to małe amplitudy temperatur, rzadkie opady deszczu, a dni słonecznych jest tu najwięcej w Polsce. Jesień i zima mijają dość łagodnie, a w letnie miesiące, choć słoneczne, to upały wcale nie są doskwierające. Silne wiatry sprzyjają rozwojowi sportów wodnych. Miłośnicy przyrody natomiast znajdą tu to, czego nie da się doświadczyć nigdzie indziej. Przy odrobinie cierpliwości zobaczymy tu perkozy, kormorany, biegusy, czajki czy petrele.

Natomiast dużą część Półwyspu Helskiego porasta sosnowy bór, który wraz z dużą ilością jodu w powietrzu zapewni zastrzyk zdrowia dla naszych płuc. A to i tak nie wszystko. W XIXw. Półwysep Helski w dużej części znajdował się w obrębie Wolnego Miasta Gdańska, a po odzyskaniu przez kraj niepodległości w 1918 roku stał się on miejscem, gdzie zjeżdżały polskie elity. W Juracie i Jastarni od początku XX wieku powstawały kurorty, dzięki którym nastał złoty wiek dla Półwyspu Helskiego.

Hel okiem dzisiejszego turysty

Półwysep Helski od lat jest miejscem docelowym dla spragnionych wypoczynku rodzin, zaciekłych sportowców, odkrywców przyrody. Borówki, grzyby, wrzosowiska czy bujne trawy i ptaki wędrowne – wszystko to staje się co roku celem pieszych, bądź rowerowych wycieczek. Trzeba tu zaznaczyć, że Mierzeja Helska sprzyja rowerzystom, zapewniając liczne, atrakcyjne ścieżki rowerowe. Infrastruktura miejscowości sprzyja wypoczynkowi i sportom wodnym. Duża baza noclegowa, atrakcje dla dzieci, strzeżone kąpieliska, wypożyczalnie rowerów, desek surfingowych, to oznacza, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zatem w tym roku Jurata czy Władysławowo? Jedno jest pewne, jakiej miejscowości byśmy nie wybrali, to się nie zawiedziemy.
 

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Święta nad morzem – inspirujące pomysły na 2023

2023-11-30 14:54:54
Grudzień to miesiąc pełen magii i świątecznych przygotowań. Wkraczając w ten okołoświąteczny czas, jesteśmy pełni optymizmu i przyjemnych odczuć. Jednak szybko okazuje się, że jest mnóstwo rzeczy do zrobienia i kolejny rok czeka nas zmęczenie, gonitwa i wątpliwy odpoczynek. A może jednak nie? Wystarczy, że zdecydujemy się na to, by Boże Narodzenie spędzić poza domem. Święta nad morzem będą znakomitą propozycją. Dlaczego warto i gdzie dokładnie się wybrać?
Więcej

Gdzie nad morze z psem? Poradnik dla opiekuna pupila

2023-11-30 14:50:36
Na przestrzeni lat znacząco zmieniło się podejście wobec zwierząt domowych. Teraz dla większości właścicieli czworonogów pies jest integralną częścią rodziny, stał się jej członkiem, który towarzyszy podczas ważnych wydarzeń, wyjazdów i rodzinnych aktywności. Rośnie liczba osób, jakie z pupilem chcą jechać także na wakacje. Na szczęście miejsc przyjaznych zwierzętom z każdym rokiem przybywa. Gdzie możemy pojechać nad morze z psem bez obaw o trudności?
Więcej

Gdzie nad morze z dzieckiem? Podpowiadamy!

2023-11-30 14:44:59
Planowanie urlopu z dziećmi stanowi nie lada wyzwanie. Trzeba bardzo starannie wybrać miejsce, w którym będziemy wypoczywać, zaplanować atrakcje dla małych i dużych, a podczas pakowania przygotować się na każdą ewentualność. Co, jeśli nasze wakacje chcemy spędzić nad Bałtykiem? Gdzie nad morze z dzieckiem szczególnie warto się wybrać?
Więcej

Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie

2023-11-14 16:14:19
Morze przyciąga przez cały rok. Jego bezkres, skrywana potęga, a zarazem spokój działają jak magnes. Chociaż najczęściej o morzu myśli się pod kątem letniego wypoczynku, to sprawdza się także jesienią, czy zimą. Wśród polskich nadmorskich miejscowości jest kilka takich, które cieszą się szczególną popularnością. Zalicza się do nich Władysławowo. Apartamenty z widokiem na morze we Władysławowie cieszą się ogromnym powodzeniem, co nie jest bezpodstawne.
Więcej

Apartamenty z psem we Władysławowie

2023-11-14 16:07:12
Na przestrzeni lat zmieniało się podejście wobec czworonogów. Teraz dla zdecydowanej większości właścicieli psów zwierzak jest członkiem rodziny i towarzyszem. Kiedy jednak zbliżają się wakacje, pojawia się pytanie, co zrobić z pupilem? To trudny moment. Na szczęście jest coraz więcej miejsc noclegowych, w których psy są mile widziane. Czy planując wakacje we Władysławowie, da się znaleźć apartamenty, w jakich możemy być z psem?
Więcej