Jak powstał Półwysep Helski?

2021-07-27 10:53:58

Mówi się o nim kosa ze względu na kształt, jaki przyjął. Półwysep Helski jest w gruncie rzeczy mierzącą 35 km Mierzeją Helską, która od 1978 r. należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jego szerokość w najwęższym miejscu wynosi trochę ponad 100 m, w najszerszym 3 km.

Czyni to ten region jednym z najciekawszych w Polsce,  a na pewno nad Bałtykiem. Trochę wygląda, jak ogon, choć mieszkańcy Półwyspu uważają ten rejon raczej za początek niż koniec Polski. Jak powstał i czym się wyróżnia Półwysep Helski?

Na początku był piasek i prąd

Prąd morski płynący z zachodu na wschód wzdłuż wybrzeża transportował piasek z dna morza, który stopniowo przybierał formę wysp. Naukowcy szacują, że ponad 6 tys. lat temu wyspy przekształciły się w piaszczysty wał, który od północy otoczony był przez Bałtyk, a od południa przez Zatokę Pucką. Już 500 lat przed naszą erą Półwysep był zamieszkiwany przez ludzi zajmujących się żeglugą i rybołówstwem. Typowe rybackie wioski do tej pory są chętnie zwiedzane przez turystów nie tylko z Polski. Północne brzegi mierzei to szerokie piaszczyste plaże oraz wysokie wydmy. Najwyższe są liczące 15 m n.p.m. Góra Szwedów i Bocianie Gniazdo. Południowa strona linii brzegowej jest pofałdowana ze względu na działanie fal i kry lodowej, a otaczające wody pełne są ławic ryb, a czasem zaglądają tu też delfiny czy foki. A co było potem?

Mikroklimat i dobrobyt

Klimat Półwyspu to małe amplitudy temperatur, rzadkie opady deszczu, a dni słonecznych jest tu najwięcej w Polsce. Jesień i zima mijają dość łagodnie, a w letnie miesiące, choć słoneczne, to upały wcale nie są doskwierające. Silne wiatry sprzyjają rozwojowi sportów wodnych. Miłośnicy przyrody natomiast znajdą tu to, czego nie da się doświadczyć nigdzie indziej. Przy odrobinie cierpliwości zobaczymy tu perkozy, kormorany, biegusy, czajki czy petrele.

Natomiast dużą część Półwyspu Helskiego porasta sosnowy bór, który wraz z dużą ilością jodu w powietrzu zapewni zastrzyk zdrowia dla naszych płuc. A to i tak nie wszystko. W XIXw. Półwysep Helski w dużej części znajdował się w obrębie Wolnego Miasta Gdańska, a po odzyskaniu przez kraj niepodległości w 1918 roku stał się on miejscem, gdzie zjeżdżały polskie elity. W Juracie i Jastarni od początku XX wieku powstawały kurorty, dzięki którym nastał złoty wiek dla Półwyspu Helskiego.

Hel okiem dzisiejszego turysty

Półwysep Helski od lat jest miejscem docelowym dla spragnionych wypoczynku rodzin, zaciekłych sportowców, odkrywców przyrody. Borówki, grzyby, wrzosowiska czy bujne trawy i ptaki wędrowne – wszystko to staje się co roku celem pieszych, bądź rowerowych wycieczek. Trzeba tu zaznaczyć, że Mierzeja Helska sprzyja rowerzystom, zapewniając liczne, atrakcyjne ścieżki rowerowe. Infrastruktura miejscowości sprzyja wypoczynkowi i sportom wodnym. Duża baza noclegowa, atrakcje dla dzieci, strzeżone kąpieliska, wypożyczalnie rowerów, desek surfingowych, to oznacza, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zatem w tym roku Jurata czy Władysławowo? Jedno jest pewne, jakiej miejscowości byśmy nie wybrali, to się nie zawiedziemy.
 

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Z cyklu ciekawe miejsca: Ostrowo nad morzem. Jak spędzić tutaj czas?

2024-07-02 14:02:09
Morze Bałtyckie przyciąga turystów przez cały rok, ale szczególnie chętnie wybieramy się tam w okresie letnim. To właśnie wtedy słońce przyjemnie ogrzewa ciało, a nadmorska bryza dostarcza chłodu. W Polsce jest mnóstwo znanych kurortów, w których plaże są tłumnie oblegane. Jednocześnie coraz chętniej stawiamy na mniejsze miejscowości, gdzie przyjezdnych jest mniej. Jeśli preferujemy miejsca kameralne i ciche, to jedną z interesujących miejscowości, które na pewno możemy wziąć pod uwagę, jest Ostrowo nad morzem.
Więcej

Najlepsze plaże na Półwyspie Helskim — ranking top 10

2024-07-02 13:58:45
Półwysep Helski to najbardziej wysunięta na północ część Polski. Z jednej strony otaczają go wody Morza Bałtyckiego, z drugiej natomiast jest malownicza Zatoka Pucka. Piękne widoki i unikatowy mikroklimat przyciągają rzesze turystów. Ponadto Półwysep Helski słynie z wyjątkowo atrakcyjnych plaż. Dzisiaj przyjrzymy się tym, które oceniane są najwyżej.
Więcej

Atrakcje w Chałupach

2024-07-02 13:55:13
Wakacje właśnie się rozpoczęły, a to oznacza, że nadszedł czas tak upragnionych urlopów. Niezmiennie od lat wiele osób zamierza wypoczywać nad polskim morzem. Nie ulega wątpliwości, że wraz z przyjściem lata wybrzeże ożywa i jest sporo kurortów cieszących się dużą popularnością. Jednym z nich są Chałupy. Co robić i na jakie atrakcje możemy liczyć w tym miejscu?
Więcej

Pałac w Krokowej — historia pomorskiej perły architektury

2024-06-03 15:34:34
Podczas planowania wakacji nad morzem myślimy przede wszystkim o prażącym słońcu i plaży. Jednak okolice polskiego wybrzeża są atrakcyjne nie tylko przez dostęp do morza. Wystarczy trochę się rozejrzeć, a znajdziemy mnóstwo innych atrakcji i interesujące obiekty historyczne. Przykładem jest pałac w Krokowej. Gdyby mury tej okazałej budowli potrafiły mówić, mogłoby opowiedzieć wielowiekową historię.
Więcej

Latarnia morska w Rozewie — historia i ciekawostki

2024-06-03 15:30:48
Kiedy jedziemy nad morze, jedną z oczywistych atrakcji, jakie będziemy chcieli odwiedzić, jest pobliska latarnia morska. Latarnie przyciągają jak magnes i to nie tylko przez to, że oświetlają statkom drogę. Mają w sobie coś tajemniczego i symbolicznego. Jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Władysławowo, to budowlą, jaką musimy koniecznie zobaczyć, jest latarnia morska w Rozewie. Żeby wycieczka była jeszcze przyjemniejsza i klimatyczna, warto, byśmy o tym miejscu dowiedzieli się czegoś więcej. Czym zachwyci nas latarnia morska we Władysławowie?
Więcej