Jak powstał Półwysep Helski?

2021-07-27 10:53:58

Mówi się o nim kosa ze względu na kształt, jaki przyjął. Półwysep Helski jest w gruncie rzeczy mierzącą 35 km Mierzeją Helską, która od 1978 r. należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jego szerokość w najwęższym miejscu wynosi trochę ponad 100 m, w najszerszym 3 km.

Czyni to ten region jednym z najciekawszych w Polsce,  a na pewno nad Bałtykiem. Trochę wygląda, jak ogon, choć mieszkańcy Półwyspu uważają ten rejon raczej za początek niż koniec Polski. Jak powstał i czym się wyróżnia Półwysep Helski?

Na początku był piasek i prąd

Prąd morski płynący z zachodu na wschód wzdłuż wybrzeża transportował piasek z dna morza, który stopniowo przybierał formę wysp. Naukowcy szacują, że ponad 6 tys. lat temu wyspy przekształciły się w piaszczysty wał, który od północy otoczony był przez Bałtyk, a od południa przez Zatokę Pucką. Już 500 lat przed naszą erą Półwysep był zamieszkiwany przez ludzi zajmujących się żeglugą i rybołówstwem. Typowe rybackie wioski do tej pory są chętnie zwiedzane przez turystów nie tylko z Polski. Północne brzegi mierzei to szerokie piaszczyste plaże oraz wysokie wydmy. Najwyższe są liczące 15 m n.p.m. Góra Szwedów i Bocianie Gniazdo. Południowa strona linii brzegowej jest pofałdowana ze względu na działanie fal i kry lodowej, a otaczające wody pełne są ławic ryb, a czasem zaglądają tu też delfiny czy foki. A co było potem?

Mikroklimat i dobrobyt

Klimat Półwyspu to małe amplitudy temperatur, rzadkie opady deszczu, a dni słonecznych jest tu najwięcej w Polsce. Jesień i zima mijają dość łagodnie, a w letnie miesiące, choć słoneczne, to upały wcale nie są doskwierające. Silne wiatry sprzyjają rozwojowi sportów wodnych. Miłośnicy przyrody natomiast znajdą tu to, czego nie da się doświadczyć nigdzie indziej. Przy odrobinie cierpliwości zobaczymy tu perkozy, kormorany, biegusy, czajki czy petrele.

Natomiast dużą część Półwyspu Helskiego porasta sosnowy bór, który wraz z dużą ilością jodu w powietrzu zapewni zastrzyk zdrowia dla naszych płuc. A to i tak nie wszystko. W XIXw. Półwysep Helski w dużej części znajdował się w obrębie Wolnego Miasta Gdańska, a po odzyskaniu przez kraj niepodległości w 1918 roku stał się on miejscem, gdzie zjeżdżały polskie elity. W Juracie i Jastarni od początku XX wieku powstawały kurorty, dzięki którym nastał złoty wiek dla Półwyspu Helskiego.

Hel okiem dzisiejszego turysty

Półwysep Helski od lat jest miejscem docelowym dla spragnionych wypoczynku rodzin, zaciekłych sportowców, odkrywców przyrody. Borówki, grzyby, wrzosowiska czy bujne trawy i ptaki wędrowne – wszystko to staje się co roku celem pieszych, bądź rowerowych wycieczek. Trzeba tu zaznaczyć, że Mierzeja Helska sprzyja rowerzystom, zapewniając liczne, atrakcyjne ścieżki rowerowe. Infrastruktura miejscowości sprzyja wypoczynkowi i sportom wodnym. Duża baza noclegowa, atrakcje dla dzieci, strzeżone kąpieliska, wypożyczalnie rowerów, desek surfingowych, to oznacza, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zatem w tym roku Jurata czy Władysławowo? Jedno jest pewne, jakiej miejscowości byśmy nie wybrali, to się nie zawiedziemy.
 

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Jak dojechać z Gdańska na Hel? Poznaj możliwości!

2021-07-27 11:28:22
Droga wojewódzka nr 216, 101 km i prawie 2 godziny autem przy dobrych warunkach na drodze. Latem te zdarzają się rzadko, ale trasa sama w sobie prosta. Wszystko jasne, na pewno dojedziemy, szczególnie jeśli samochód mamy z klimatyzacją. Tylko czy na pewno tylko o to nam chodzi? Czy może w czasie wakacji chcielibyśmy pozwolić sobie na nieco więcej szaleństwa? Bo na tym nie koniec opcji. Jak jeszcze można dojechać z Gdańska na Hel?
Więcej

Co robić w Jastarni gdy pada deszcz? Podpowiadamy!

2021-07-27 10:48:57
Jak morze to i deszcz. Taka nasza rzeczywistość od lat, że gwarancji słonecznej pogody nad Bałtykiem nikt nam nie da. A to przecież dla plaży i słońca tam głównie jedziemy. Jednak miejscowości nadmorskie dobrze wiedzą, jak jest i wychodzą z różnymi ofertami na niepogodę dla swoich turystów.
Więcej

Jurata czy Jastarnia? Podpowiadamy!

2021-07-27 10:44:18
Mamy taki zwyczaj, że ciągle stawiamy się przed wyborami. Ryba czy mięso, lody czy tort, morze czy góry. Może czasem jest to konieczne, ale wiele jest takich sytuacji, gdy wcale nie musimy wybierać. Wakacje wydają się właśnie takim czasem, w którym wybory moglibyśmy ograniczyć do minimum i czerpać z życia garściami.
Więcej

Dmuchane zabawki do wody – trendy na 2021 rok

2021-07-27 10:37:19
Dmuchane zabawki do wody
Zoo, safari czy dżungla? Co wybieramy na tegoroczne wakacje? Jeśli zaskoczeni tymi opcjami, odpowiadamy, że przecież nad Bałtyk jedziemy, to czas poznać prawdę. W tym roku nad morzem i innymi wodnymi akwenami spotkamy wiele dzikich zwierząt, co więcej, jadąc z dziećmi, warto samemu się w nie zaopatrzyć.
Więcej