Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

2021-11-05 14:02:56

Wybór pojazdu w dzisiejszych czasach nie należy do łatwych. Samochody i rowery to produkty, których rynek rozrósł się w szybkim tempie, co oznacza, że nasza decyzja musi opierać się na wielu zmiennych. Nie inaczej jest z deskami do kitesurfingu, choć osobom niezainteresowanym tym sportem mogłoby się wydawać, że deska to deska.

Jednak od jej wyboru zależą możliwości wykonywania różnych manewrów, ale też sama szybkość przemieszczania się po wodzie. Jakie są rodzaje desek i na jaką deskę decydować się, gdy jesteśmy początkujący?

Od deski do deski – rodzaje desek do kitesurfingu 

Najogólniej ujmując temat, deski do kitesurfingu można podzielić na dwa rodzaje. Po pierwsze będą to deski kierunkowe (directional), po drugie deski symetryczne (twin-tip). Te pierwsze charakteryzują się tym, że ich budowa z przodu różni się od tej z tyłu. Są krótsze w porównaniu do desek windsurfingowych, bo mierzą ok. 160 do 200 cm, a ich szerokość wynosi 60 cm. Budowa niemal wszystkich desek do kitesurfingu cechuje się obecnością footstrapów, czyli strzemion, w które wkłada się stopy, co pozwala na ukierunkowywanie ślizgu. W deskach kierunkowych dodatkowo z tyłu umieszczone są długie stateczniki, które pozwalają na kontrolę deski przy rozwijaniu dużych prędkości na wodzie.

Deski typu twin-tip w mniejszym stopniu pozwalają na rozpędzanie się, ale za to dają możliwość swobodnego zmieniania kierunku pływania. Mają bowiem budowę symetryczną. Na ten rodzaj decydują się kitesurferzy preferujący freestyle i freeride, podczas gdy deski kierunkowe wybiorą raczej ci, którzy lubią pływać szybko. Deski twin-tip są lekkie i krótsze od kierunkowych, stąd łatwiej na nich wykonuje się manewry związane ze skokami.

Dobry wybór to dobry początek

Początkującym amatorom kitesurfingu poleca się przede wszystkim zacząć od szkolenia. To dlatego szkoły kitesurfingu dysponują własnym sprzętem i wypożyczalnią, by kursanci nie przychodzili z gotowym sprzętem za grube pieniądze, który jednak okaże się nietrafionym zakupem. Po początkowym kursie ma się już wiedzę teoretyczną i pierwsze doświadczenia praktyczne, które pozwala określić nasze preferencje, ale też tak dobrać sprzęt, by odpowiadał umiejętnościom. W przeciwnym razie możemy narazić się na frustrację, gdy nie będziemy mogli odpowiednio szybko rozwijać swoich umiejętności.

Początkujący kitesurferzy często zaczynają od prostej deski typu twin-tip o odpowiednio dobranej długości i szerokości. Za krótka deska na początku nauki może znacznie utrudnić wejście w ślizg nawet przy średnim wietrze. Z czasem jednak, gdy nasze umiejętności ewoluują, jak najbardziej można zdecydować się na krótką deskę. Reguła jest taka, że im warunki pogodowe bardziej wietrzne, tym krótsza powinna być deska. Nasze krajowe wody na tyle wietrzne nie są i lepiej by deska była trochę większą. Przy wyborze, znaczenie ma też stopień zafalowania, który bywa różny w zależności od rejonu świata. Im bardziej faliście, tym deska powinna być bardziej miękka. Tu z kolei pojawia się też temat naszej wagi. Osoby cięższe nie powinny decydować się na zbyt miękką deskę, a osoby bardzo lekkie na deskę zbyt twardą. To wszystko jednak pojęcia bardzo ogólnikowe, które w czasie kursu nabierają głębszego znaczenia.

To jak z tą deską będzie?

A co z dziećmi czy osobami bardziej zaawansowanymi? W przypadku tych pierwszych nie ma co spieszyć się z poszukiwaniem deski. Większość czasu nauki na kursie przebiega bowiem inaczej niż w przypadku osób dorosłych. Dziecko zaczyna od zabawy z latawcem treningowym i zabaw na wodzie, często na plecach instruktora. Pierwsze poważniejsze treningi najczęściej zaczynają się dopiero powyżej 12 r.ż. i przebiegają z podpięciem do instruktora. Później deskę dla dziecka wybiera się na podstawie podobnych parametrów, co dla początkującego dorosłego. Liczy się wzrost i waga, która, co ważne, powinna oscylować w okolicach 30 kg. Dziecko musi mieć trochę siły, by operować latawcem, nawet takim mniejszym, przeznaczonym dla najmłodszych. Warto też dla dziecka wybrać deskę jak najlżejszą.
Na średnim poziomie zaawansowania dobrze sprawdzają się deski split, które są składane i mogą występować w formie directional i twin-tip. Funkcja składania doceniana jest przez podróżujących, którzy w różnych częściach świata chcą spróbować swoich sił. Wymaga ona już jakiegoś obeznania w temacie, chociażby ze względu na fakt, że tam, gdzie chcemy popływać, może nie być żadnej szkoły, ale też dlatego, że trzeba trochę wiedzieć, jak deskę odpowiednio poskładać, a czasem i poskręcać. Doświadczeni kitesurferzy nie widzą większej różnicy w pływaniu na splicie w porównaniu z normalną deską. Różnica natomiast na pewno tkwi w cenie, dlatego warto się zastanowić, jak często zamierzamy z deską podróżować i tym samym, czy się opłaca jej zakup.

Najbardziej zaawansowani zawodnicy często sięgają po deskę freestyle, szczególnie jeśli poza lataniem i pływaniem, chcą jeszcze więcej. Takie deski cechują się wklęsłością, nawet podwójną dna i większą sztywnością. Dzięki temu lepszy jest ślizg, przyczepność do wody i możliwość płynięcia pod wiatr. Deski twarde i sztywne są najmniej stabilne, dlatego wymagają już zaawansowanych umiejętności od zawodnika.

Jako początkujący lepiej zatem wybrać deskę bardziej miękką, która jest wolniejsza, ale stabilniejsza, dzięki czemu nauka przebiega sprawniej.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o kitesurfingu i zapoznaj się z naszym cyklem artykułów:

Jak zacząć kitesurfingiem?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

Jak dobrać deskę do kitesurfingu?

Jaki latwiec do kitesurfingu?

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

Jaka pianka do kitesurfingu?

Jaka kamizelka do kitesurfingu?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

Jaki wiatr na kitesurfing?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Półwysep Helski — loty widokowe — gdzie i jak latać?

2024-04-30 11:46:12
Półwysep Helski to wysunięty na północ kraniec Polski zachwycający unikatową przyrodą i widokami. W sezonie letnim przyciąga całe rzesze turystów nie tylko z Polski, którzy z chęcią odpoczywają wśród lasów i wydm. To bez zwątpienia jeden z urokliwych regionów, jakie warto podziwiać nie tylko z ziemi. Chcąc przeżyć niezapomniane wrażenia, możemy przejrzeć ofertę na loty widokowe. To coś w sam raz dla lubiących powiew adrenaliny.
Więcej

Groty Mechowskie — historia i przydatne informacje

2024-04-30 11:44:23
Kiedy będziemy na Pomorzu Gdańskim, nie skupiajmy się jedynie na największych kurortach polskiego wybrzeża. Przyjrzyjmy się ich najbliższej okolicy, bo jest mnóstwo miejsc, jakie warto odwiedzić, a znajdują się trochę na uboczu. Wśród tych szczególnie polecanych wymienia się Groty Mechowskie, które zlokalizowane są w położonej 10 km od Pucka wsi Mechowo. Zaliczają się one do najpiękniejszych zabytków przyrodniczych na Pomorzu Gdańskim. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim wybierzemy się na wycieczkę?
Więcej

Gdzie wypożyczyć rower we Władysławowie? Wycieczki i atrakcje

2024-04-30 11:42:22
Każdego roku Władysławo odwiedzają setki turystów nie tylko z Polski. Bajeczne nadmorskie widoki i duża różnorodność atrakcji przyciągają jak magnes niezależnie od zainteresowań. W wiele interesujących miejsc można dojechać rowerem. I wcale nie trzeba zabierać go z sobą na wakacje. Wystarczy, że odwiedzimy wypożyczalnię rowerów we Władysławowie. Gdzie takową znajdziemy i z jakim kosztem musimy się liczyć, chcąc wynająć rower?
Więcej

Osada Sławutowo we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-03-28 13:59:51
Większość z nas wakacje kojarzy z pobytem nad morzem. I nic w tym dziwnego, bo szum morskich fal, lekka bryza i ciepłe promienie słońca działają wyjątkowo regenerująco na organizm. Trudno jednak cały dzień spędzać tylko na plaży. Dlatego też warto poszukać, czy w okolicy naszego miejsca noclegowego nie ma dodatkowych atrakcji. Jedną z tych, o których możemy pomyśleć, będąc w pobliżu Półwyspu Helskiego, jest osada Sławutowo. To wyjątkowy punkt na mapie Polski, w którym możemy bliżej poznać historię kulturę naszych przodków. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim pojedziemy na wycieczkę?
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej