Cena deski SUP — od czego zależy? Jaki budżet przygotować?

2022-11-07 07:57:39

Niemal każdy sport ma swoją cenę, a im bardziej stajemy się zapaleńcami, tym więcej gadżetów i nowinek poszukujemy. Sporty wodne, podobnie jak zimowe, często wymagają konkretnego i skomplikowanego sprzętu, który niemało kosztuje.

Dlatego na początku zaczynamy od wypożyczalni albo decydujemy się na sprzęt używany. Z jakimi kosztami musimy się liczyć, chcąc rozwijać swoje umiejętności na desce stand-up paddle? Ile kosztuje nowy sprzęt, a ile używany?

Od deski do deski

Spędzając lato na Półwyspie Helskim, przekonujemy się, że pasjonatów sportów wodnych w naszym kraju nie brakuje. Co więcej, nie chodzi tu o pływanie wpław, ale o sporty z użyciem kolorowych desek wszelakiego typu. Obok kitesurfingu czy windsurfingu od niedawna powiększa się również grono wioślarzy na deskach SUP. Ten rodzaj aktywności, choć nowy, spotkał się już z odpowiedzią szkół pływania obecnych przy większości wodnych akwenów w kraju.

Cena wypożyczenia deski z wiosłem to ok, 30 zł za godzinę lub 120 zł za cały dzień. To wystarczający czas, żeby zapoznać się z tym sportem i przekonać, czy chce się inwestować we własną deskę, która w najbardziej popularnej, czyli dmuchanej wersji może podróżować z nami we wszystkie miejsca, w których zamarzy nam się pływanie. Po spuszczeniu powietrza i zapakowaniu w przeznaczoną do tego torbę transportową jesteśmy niczym nie ograniczeni, szczególnie jeśli jesteśmy już zaopatrzeni w dobre umiejętności. Ile zapłacimy za taką wygodę?

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem na Półwyspie Helskim

 

Ceny desek SUP – od czego zależą?

Cena desek to przede wszystkim kwestia specjalizującego się w tym sporcie lub nie producenta, stosowanej do produkcji technologii, zawartych w desce elementów dodatkowych. Rozmiar deski wpływa na cenę deski SUP. Między najmniejszymi rozmiarami dedykowanymi dorosłym (deski o długości mniejszej niż 300 cm) a największymi, różnica w cenie wynosi nawet kilkaset złotych. Wraz z deską w zestawie zazwyczaj jest też wiosło, pompka do deski, leash oraz torba do zapakowania deski po spuszczeniu powietrza. Mówiąc o dobrym producencie, trzeba brać pod uwagę cenę znacznie przekraczającą 1000 zł. Dlatego  wiele osób rozgląda się na początek za sprzętem używanym.

Na znanych portalach z ogłoszeniami można znaleźć wiele modeli w cenie nawet 400 zł. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że często są to same deski bez niczego w zestawie. Wtedy musimy się liczyć z osobnym dokupywaniem pozostałych elementów, które z reguły taniej wychodzą jednak w zestawie. Za 700-800zł można znaleźć cały zestaw, ale tu należy kierować się marką. Niespecjalizujący się w tym sporcie producenci to ryzyko eksplodowania deski na wodzie. Deska SUP jest pompowana pod bardzo dużym ciśnieniem, dlatego deska musi być bardzo dobrze wykonana.

Ceny desek SUP dla początkujących

Będąc osobą początkującą w tej formie aktywności, można znaleźć nowy sprzęt w sklepie w cenie 1500 zł. Będzie to deska uniwersalna dająca możliwość zapoznania się z tym sportem i rozeznania swoich umiejętności i preferencji. To wtedy możemy decydować o innym rozmiarze deski, jej grubości i długości. Na cenę deski wpływa też możliwość zamontowania siedziska kajakowego, bo w tym celu do zestawu dołączane są 4 mocowania typu D-ring.

Wracając jeszcze do technologii, warto zainteresować się sposobem wykonania deski, bowiem im bardziej zaawansowana technologia, tym deska może być lżejsza, pozostając nadal odpowiednio sztywna. Zapewnia to technologia lekkich nici Drop-Stitch Light oraz elektromagnetycznego zgrzewania. Do tego pianka o strukturze diamentu pokrywająca deskę i zapewniająca najlepszą przyczepność. Wszystko to przyczynia się do wyższej ceny deski SUP.  Z jakimi cenami desek SUP  mają do czynienia osoby o zaawansowanych umiejętnościach?

Deska  SUP — niemała cena za dobrą jakość

Kiedy mowa o jakości desek SUP głównie chodzi o odpowiednią sztywność, która będzie gwarantowana niezależnie, czy ciężar wioślarza będzie wynosił 60 lub ponad 100, gdy nie będzie on płynął sam. Dobra jakość deski to również antypoślizgowa powłoka pokrywająca deskę, a także możliwość zamocowania dodatkowych akcesoriów, jak elastyczna linka mocującą bagaż,  D-ringi do zamocowania siedziska kajakowego bądź Kick-pad na rufie. Ten ostatni służy ułatwieniu sterowania deską podczas szybkich zwrotów, jest zatem pożądanym elementem przez osoby zaawansowane w pływaniu.

Najwyższej jakości sprzęt to już cena nawet powyżej 3 tys. zł. Przeważnie deski w takich cenach to nie modele uniwersalne, ale takie przeznaczone do pływania na falach. Droższe deski to też te, których zadaniem jest pomieszczenie jednocześnie kilku osób. Wysokiej jakości wiosło natomiast powinno być jak najlżejsze, najlepiej wykonane z lekkiego właśnie aluminium.

Pamiętajmy, że deska SUP zakupiona w sklepie to najczęściej 2-letnia gwarancja, czego nie otrzymamy już, zakupując sprzęt od osoby prywatnej. Dobrej jakości deska wiąże się też z obsługą posprzedażową w razie jakichkolwiek  problemów. Należy też zwrócić uwagę, by w zakupywanym komplecie znajdował się zestaw naprawczy, co w przypadku droższych desek ma miejsce zawsze.
 

 

Zdobądź jeszcze więcej wiedzy o desce SUP z innych naszych artykułów:

Deska SUP — co to jest? Dla kogo ten sport jest przeznaczony?

Jak wybrać deskę SUP? Jaka dla początkujących, a jaka dla bardziej zaawansowanych?

Jak zacząć pływać na desce SUP? Podpowiadamy!

Deska SUP dla dzieci — czym kierować się przy wyborze?

Gdzie pływać na desce SUP i dlaczego warto wybrać Półwysep Helski?

Wózek do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Wiosło do deski SUP - czym kierować się przy wyborze?

Kamizelka na deskę SUP - czym kierować się przy wyborze?

Jak wiosłować na SUP — poznaj prawidłową technikę!

Deska SUP sztywna czy pompowana — którą wybrać?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Półwysep Helski — loty widokowe — gdzie i jak latać?

2024-04-30 11:46:12
Półwysep Helski to wysunięty na północ kraniec Polski zachwycający unikatową przyrodą i widokami. W sezonie letnim przyciąga całe rzesze turystów nie tylko z Polski, którzy z chęcią odpoczywają wśród lasów i wydm. To bez zwątpienia jeden z urokliwych regionów, jakie warto podziwiać nie tylko z ziemi. Chcąc przeżyć niezapomniane wrażenia, możemy przejrzeć ofertę na loty widokowe. To coś w sam raz dla lubiących powiew adrenaliny.
Więcej

Groty Mechowskie — historia i przydatne informacje

2024-04-30 11:44:23
Kiedy będziemy na Pomorzu Gdańskim, nie skupiajmy się jedynie na największych kurortach polskiego wybrzeża. Przyjrzyjmy się ich najbliższej okolicy, bo jest mnóstwo miejsc, jakie warto odwiedzić, a znajdują się trochę na uboczu. Wśród tych szczególnie polecanych wymienia się Groty Mechowskie, które zlokalizowane są w położonej 10 km od Pucka wsi Mechowo. Zaliczają się one do najpiękniejszych zabytków przyrodniczych na Pomorzu Gdańskim. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim wybierzemy się na wycieczkę?
Więcej

Gdzie wypożyczyć rower we Władysławowie? Wycieczki i atrakcje

2024-04-30 11:42:22
Każdego roku Władysławo odwiedzają setki turystów nie tylko z Polski. Bajeczne nadmorskie widoki i duża różnorodność atrakcji przyciągają jak magnes niezależnie od zainteresowań. W wiele interesujących miejsc można dojechać rowerem. I wcale nie trzeba zabierać go z sobą na wakacje. Wystarczy, że odwiedzimy wypożyczalnię rowerów we Władysławowie. Gdzie takową znajdziemy i z jakim kosztem musimy się liczyć, chcąc wynająć rower?
Więcej

Osada Sławutowo we Władysławowie — historia i ciekawostki

2024-03-28 13:59:51
Większość z nas wakacje kojarzy z pobytem nad morzem. I nic w tym dziwnego, bo szum morskich fal, lekka bryza i ciepłe promienie słońca działają wyjątkowo regenerująco na organizm. Trudno jednak cały dzień spędzać tylko na plaży. Dlatego też warto poszukać, czy w okolicy naszego miejsca noclegowego nie ma dodatkowych atrakcji. Jedną z tych, o których możemy pomyśleć, będąc w pobliżu Półwyspu Helskiego, jest osada Sławutowo. To wyjątkowy punkt na mapie Polski, w którym możemy bliżej poznać historię kulturę naszych przodków. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim pojedziemy na wycieczkę?
Więcej

Motylarnia w porcie Władysławowo — ciekawostki i historia

2024-03-28 13:57:27
Sezon planowania wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wybrać się tym razem. Jeżeli nastawiamy się na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to zapewne w pierwszej kolejności analizujemy, co nas czeka w najbardziej popularnych kurortach. Jednym z nich jest Władysławowo, a atrakcji w nim nie zabraknie. Zalicza się do nich motylarnia w porcie.
Więcej