Jastrzębia Góra czy Władysławowo? Podpowiadamy!

2023-02-15 14:00:35

Jak w góry, to… tylko nad morze do Jastrzębiej Góry. Jak nad ocean, to do Władysławowa! Brzmi nieco abstrakcyjnie? W Jastrzębiej Górze znajduje się najdalej wysunięty na północ punkt w Polsce. Miejscowość swoje wyjątkowe piękno zawdzięcza nadmorskim klifom. We Władysławowie w sezonie dużo się dzieje. Kurort zawdzięcza swoją popularność wyjątkowej plaży i licznym atrakcjom. Co warto wiedzieć o tych miejscowościach?

Dlaczego warto przyjechać do Jastrzębiej Góry?

Mówi się, że Jastrzębia Góra to najładniejsze miejsce na Bałtyckim wybrzeżu. Choć pierwsze wzmianki o miejscowości istniały już wcześniej, to nazwa Jastrzębia Góra pojawiła się w 1920 roku po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi zarówno od jastrzębi, jak i od góry, bo wprawdzie niewielka (62 m n.p.m.), ale jednak na wybrzeżu jakaś góra jest. Konkretnie  chodzi o Górę Jastrzębską leżącą kilka kilometrów, jadąc na wschód. Również same jastrzębie odgrywają tu ważną rolę, bo rzekomo licznie zamieszkują one tutejsze okolice. Poza wejściem na górę i wypatrywaniem jastrzębi, po co jeszcze warto zajrzeć do Jastrzębiej Góry?

Jastrzębia Góra czy Władysławowo

Jastrzębia Góra gwiazdą wybrzeża?

Ta niewielka wieś letniskowa liczy zaledwie nieco ponad 1000 mieszkańców. Jednak i tak sławy nie można jej odebrać, chociażby ze względu na trzy przynależne jej atuty. Po pierwsze jest punktem najbardziej wysuniętym na północ, czego symbolem jest „Gwiazda Północy”, czyli obelisk. Drugim rozsławionym faktem jest Festiwal Whisky, czyli 3-dniowa impreza odbywająca się pod koniec wakacji i zrzeszająca tylu fanów, że trudno znaleźć nocleg w okolicy w tym czasie. Nawet turyści zagraniczni zjeżdżają wtedy do Jastrzębiej Góry zapewne nie tylko w celu spożywania tego trunku.

Do tej miejscowości również plaża i klif przyciągają, stanowiąc trzeci atut tej miejscowości. Tak, to właśnie te plaże w ciągłej są rywalizacji. Niektórzy uważają, że to tutejsza jest najpiękniejsza, inni, że z tą we Władysławowie nic równać się nie może. To jak jest z tymi plażami?

Plaża plażę goni

Na szczęście dzieli je tylko 8 km, a na upartego można dostać się z plaży w Jastrzębiej Górze na tę we Władysławowie na piechotę, podziwiając po drodze między innymi plażę w Rozewiu czy Cetniewie. W Jastrzębiej Górze największe wrażenie robią klify, które miejscami osiągają 33 m wysokości. Plaże we Władysławowie natomiast to raj dla poszukiwaczy atrakcji, bo sezon letni w nie obfituje. Nie dość, że Władysławowo to aż 5 kąpielisk strzeżonych, to jeszcze znajdziemy tu wypożyczalnie sprzętu w postaci rowerów wodnych, desek, kajaków czy skuterów. Dzieci mogą liczyć na zjeżdżalnie i konstrukcje kolorowych dmuchańców. Do tego w pobliżu znajduje się bogata gastronomia. Na plaży odbywają się mecze siatkówki plażowej lub piłki nożnej. Krótko mówiąc, jeśli tylko pogoda dopisze i sił starczy, można tu spędzić cały dzień, a wieczorem jeszcze potańczyć w dyskotece, bo na brak tych tutaj też nie można narzekać.

Poznajmy ocean we Władysławowie

Ocean Park we Władysławowie można nazwać centrum edukacyjnym, bo w zamyśle miejsce to miało na celu zapoznanie odwiedzających z fauną i florą nie tylko tutejszego Bałtyku, ale też oceanów. Wycieczkę najlepiej zorganizować z przewodnikiem, bo to on najwięcej opowie o tym, kto i co mieszka pod wodą. W Ocean Park znajduje się bogata ekspozycja ryb i ssaków odwzorowanych w naturalnych proporcjach z dbałością o wszelkie szczegóły. Orki, delfiny, rekiny czy ośmiornice i foki to tylko nieliczne z nich. Największe wrażenie robi ogromny wieloryb tryskający wodą. Ocean Park to również papugarnia, wystawa rzeźbionych ryb oraz wioska rybacka z ekspozycją tradycyjnych chat rybackich z wyposażeniem, oraz łodziami służącymi niegdyś do połowu ryb. Można tu spędzić dzień z dziećmi czy bez, bo również dorośli dowiedzą się tu sporo nowego.

Lunapark Sowiński we Władysławowie

Stacjonarne wesołe miasteczko we Władysławowie to jedno z 6 takich miejsc w Polsce i niewątpliwy atut miasta sprawiający, że dzieci chcą przyjeżdżać właśnie tutaj. Znajduje się w centrum miasta niedaleko głównej atrakcji Władysławowa, czyli Domu Rybaka. Zajmuje obszar 4 ha i pozwala podziwiać okoliczne widoki w postaci Zatoki Puckiej czy Morza Bałtyckiego podczas przejażdżki ogromnym kołem widokowym. Można też przeżyć dreszczyk emocji podczas jazdy kolejką górską Tajfun. Emocjonujących atrakcji jest tu znacznie więcej. Władysławowo zatem to miejscowość zarówno dla zwolenników zabawy, atrakcji i przebywania w dużym gronie ludzi, jak i spragnionych ciszy i nadmorskiej przyrody, bo znajdziemy tu sporo rezerwatów, jezior, parków czy ogrodów botanicznych.

We Władysławowie na pewno znajdziemy więcej atrakcji niż w Jastrzębiej Górze, ale nie oznacza to, że nie możemy ciekawie spędzić czasu w oby miejscowościach. Jedno jest pewne, zarówno Władysławowo, jak i Jastrzębia Góra dają turystom niepowtarzalną okazję na przebywanie na najpiękniejszych plażach, podziwianie niepowtarzalnych krajobrazów i zdrowy klimat.

 

Poznaj nasze apartamenty na wynajem we Władysławowie

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Władysławowo -> Jastrzębia Góra – ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-02-16 15:12:45
Władysławowo i Jastrzębia Góra to dwa najchętniej odwiedzane przez turystów miasta w powiecie puckim. Dzieli je jedynie 8 kilometrów. Trasę pomiędzy nimi można pokonać na trzy sposoby.
Więcej