Morskie opowieści w Jastarni - ciekawe wydarzenia, w których warto wziąć udział

2019-05-07 15:40:34

Jastarnia to przepiękna miejscowość znajdująca się na półwyspie helskim. Charakteryzuje się nie tylko zapierającymi dech w piersiach widokami, ale również niezwykle przyjaznym klimatem i uspokajają aurą. Dużą rolę ogrywają w tym mieście liczne wydarzenia kulturalne, na których można posłuchać ciekawych morskich opowieści!

Zachód Słońca nad morzem w Jastarni.

Miejsce dla miłośników morza

Jastarnia ma bogatą historię i mogła w pewnym okresach poszczycić się mianem ważnego punktu gospodarczego, miejscem wyłącznie dla najbogatszych, azylem dla rybaków, aż wreszcie niesłychanie popularnym miejscem dla turystów, plażowiczów i sportowców. Dzięki temu, że na przełomie wielu lat Jastarnia sukcesywnie się zmieniała, ślady po danych jej dziejach są widoczne na każdym kroku, a lokalna społeczność jest z tego wyjątkowo dumna. Chętnie więc organizowane są tu wydarzenia kulturalne, które przybliżają przyjezdnym to, czym Jastarnia może się pochwalić. Na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę?

Przeczytaj również: Restauracja w Jastarni - poznaj TOP10 restauracji w Jastarni

Stałe imprezy w Jastarni:

1. Szanty

Co roku w lipcu Jastarnia pobrzmiewa nie tylko szumem fal, ale także donośnym śpiewem uzdolnionych piosenkarzy. Szanty to specyficzny gatunek, jednak mało kto może się mu oprzeć – słuchając takiej muzyki każdy ma ochotę chwycić kufel dobrego trunku i snuć melodie w karczmie. Wilki morskie mają do zaoferowania zarówno klasyczne, piękne ballady, jak również i nowoczesne szanty.

2. Sobótka

Najważniejsza impreza w Jastarni, gdyż to właśnie 23 czerwca całe miasto bierze udział we wspólnej zabawie. Po paradzie przebierańców władze oddają klucze do miasta Neptunowi i jego żonie Prozerpinie, po czym zaczyna się festiwal. Noc świętojańska jest tu obchodzona naprawdę hucznie i z pompą – koncertują znani muzycy, lokale są otwarte przez całą noc, tańczą i śpiewają wszyscy – mieszkańcy, przyjezdni, seniorzy i nastolatkowie.

3. Dni Węgorza

To wyjątkowe i bardzo morskie wydarzenie, ponieważ na czas dwóch dni Jastarnia zmienia się w prawdziwe centrum rybackie. Można wtedy zobaczyć wszystko, co związane jest tym rzemiosłem – posłuchać doświadczonych rybaków, marynarzy i szkutników, a także zobaczyć z bliska, jak wygląda ich praca. Wiele dzieje się wtedy na morzu, pokazywane są zjawiskowe manewry, można wziąć także udział w nauce robienia węzłów. Na plaży natomiast rozrywane są mecze piłki siatkowej.

Koncert muzyczny w Jastarni

Imprezy okolicznościowe

W lecie nie ma takiego dnia, aby w Jastarni coś się nie działo, a nawet i poza sezonem organizowane są tutaj mniejsze lub większe wydarzenia, z których część z nich skierowana jest do dzieci, kolejne natomiast również do osób starszych. Wychodząc wieczorem na plażę można natrafić na koncert, pieczenie kiełbasek czy oglądanie filmów lub spadających gwiazd. W ciągu dnia pojawiają się liczne konkursy, zarówno te sportowe (np. z windsurfingu), jak i inne wymagające kreatywności (np. budowanie zamków z piasku). To wszystko sprawia, że w Jastarni nie można się nudzić, nawet jeśli zdecyduje się odwiedzić to miasto w innym czasie, niż letnie wakacje.

Przeczytaj również: Atrakcje dla dzieci w Jastarni - gdzie warto zabrać swoje pociechy?

Zobacz nasze apartamenty na wynajem w Jastarni

Poznaj nasze apartamenty w Jastarnii

Podobne artykuły

Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki

2023-04-28 13:25:40
Apartament Prezydencki w Juracie — historia i ciekawostki Jurata niegdyś była częścią miasta Jastarnia. Od kilku lat już nie jest, za to stała się osadą nadmorską. Jednak przez lata zdążyła zgromadzić niebagatelną historię, na tyle ciekawą, że niejeden kurort jej nie dorównuje. Jurata jako kurort przez lata przyciągała państwowe elity. Być może zwieńczeniem tego faktu było powstanie w latach 60. Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów „Mewa”. Co to za miejsce i jaką historię skrywa?
Więcej

Dom Zdrojowy w Jastarni na Wielkanoc

2023-04-05 11:20:28
Jastarnia choć niewielka, miała i ma swoje wielkie tradycje. Prażnica, czyli jajecznica na boczku, to słynne kaszubskie śniadanie wielkanocne, a smaganie gałązkami agrestu w Wielki Piątek symbolizowało pokutę. Obecnie tradycje kaszubskie stały się podobne do tych w całym kraju, jednak przybywając do Jastarni, by spędzić Wielkanoc, możemy liczyć na nieco inny klimat świętowania. Duże prawdopodobieństwo jest, że  poranek wielkanocny zacznie Bãblowanié. Usłyszymy je również w Domu Zdrojowym. Co to takiego?
Więcej

Zacne apartamenty w Jastarni – ranking

2023-03-31 11:21:49
Istnieją takie regiony w Polsce, które wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, przyrastają w liczbę turystów. Regiony nadmorskie, a szczególnie Półwysep Helski należą do czołówki takich miejsc. Jednak napływ turystów nie oznacza, że tamtejsze miejscowości się rozrastają. Jastarnia od lat cieszy się ogromną popularnością w sezonie urlopowym, ale jej powierzchnia niezmiennie zajmuje 4,31 km2. Dlatego miejsca noclegowe rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Więcej

Dom Zdrojowy Jastarnia – historia

2023-03-31 10:20:14
Opowieści o domach często emanują tajemnicą. Domy z historią nas przyciągają, bo mają w sobie coś magicznego. Dom Zdrojowy w Jastarni przetrwał wojnę, a obecne zmiany i rozbudowa wciąż nawiązują do czasów, gdy sam Jan Kiepura raczył gości koncertami. Obecna imponująca forma hotelu wciąż nawiązuje do historii nie tylko samego hotelu, ale też całej miejscowości. Jaki jest dzisiejszy Dom Zdrojowy w Jastarni?
Więcej

Jastarnia czy Hel? Podpowiadamy!

2023-02-15 13:06:09
Czy Półwysep Helski był skazany na sukces, czy to linia kolejowa zdziałała cuda?
Więcej