Morskie opowieści w Jastarni - ciekawe wydarzenia, w których warto wziąć udział

2019-05-07 15:40:34

Jastarnia to przepiękna miejscowość znajdująca się na półwyspie helskim. Charakteryzuje się nie tylko zapierającymi dech w piersiach widokami, ale również niezwykle przyjaznym klimatem i uspokajają aurą. Dużą rolę ogrywają w tym mieście liczne wydarzenia kulturalne, na których można posłuchać ciekawych morskich opowieści!

Zachód Słońca nad morzem w Jastarni.

Miejsce dla miłośników morza

Jastarnia ma bogatą historię i mogła w pewnym okresach poszczycić się mianem ważnego punktu gospodarczego, miejscem wyłącznie dla najbogatszych, azylem dla rybaków, aż wreszcie niesłychanie popularnym miejscem dla turystów, plażowiczów i sportowców. Dzięki temu, że na przełomie wielu lat Jastarnia sukcesywnie się zmieniała, ślady po danych jej dziejach są widoczne na każdym kroku, a lokalna społeczność jest z tego wyjątkowo dumna. Chętnie więc organizowane są tu wydarzenia kulturalne, które przybliżają przyjezdnym to, czym Jastarnia może się pochwalić. Na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę?

Przeczytaj również: Restauracja w Jastarni - poznaj TOP10 restauracji w Jastarni

Stałe imprezy w Jastarni:

1. Szanty

Co roku w lipcu Jastarnia pobrzmiewa nie tylko szumem fal, ale także donośnym śpiewem uzdolnionych piosenkarzy. Szanty to specyficzny gatunek, jednak mało kto może się mu oprzeć – słuchając takiej muzyki każdy ma ochotę chwycić kufel dobrego trunku i snuć melodie w karczmie. Wilki morskie mają do zaoferowania zarówno klasyczne, piękne ballady, jak również i nowoczesne szanty.

2. Sobótka

Najważniejsza impreza w Jastarni, gdyż to właśnie 23 czerwca całe miasto bierze udział we wspólnej zabawie. Po paradzie przebierańców władze oddają klucze do miasta Neptunowi i jego żonie Prozerpinie, po czym zaczyna się festiwal. Noc świętojańska jest tu obchodzona naprawdę hucznie i z pompą – koncertują znani muzycy, lokale są otwarte przez całą noc, tańczą i śpiewają wszyscy – mieszkańcy, przyjezdni, seniorzy i nastolatkowie.

3. Dni Węgorza

To wyjątkowe i bardzo morskie wydarzenie, ponieważ na czas dwóch dni Jastarnia zmienia się w prawdziwe centrum rybackie. Można wtedy zobaczyć wszystko, co związane jest tym rzemiosłem – posłuchać doświadczonych rybaków, marynarzy i szkutników, a także zobaczyć z bliska, jak wygląda ich praca. Wiele dzieje się wtedy na morzu, pokazywane są zjawiskowe manewry, można wziąć także udział w nauce robienia węzłów. Na plaży natomiast rozrywane są mecze piłki siatkowej.

Koncert muzyczny w Jastarni

Imprezy okolicznościowe

W lecie nie ma takiego dnia, aby w Jastarni coś się nie działo, a nawet i poza sezonem organizowane są tutaj mniejsze lub większe wydarzenia, z których część z nich skierowana jest do dzieci, kolejne natomiast również do osób starszych. Wychodząc wieczorem na plażę można natrafić na koncert, pieczenie kiełbasek czy oglądanie filmów lub spadających gwiazd. W ciągu dnia pojawiają się liczne konkursy, zarówno te sportowe (np. z windsurfingu), jak i inne wymagające kreatywności (np. budowanie zamków z piasku). To wszystko sprawia, że w Jastarni nie można się nudzić, nawet jeśli zdecyduje się odwiedzić to miasto w innym czasie, niż letnie wakacje.

Przeczytaj również: Atrakcje dla dzieci w Jastarni - gdzie warto zabrać swoje pociechy?

Zobacz nasze apartamenty na wynajem w Jastarni

Poznaj nasze apartamenty w Jastarnii

Podobne artykuły

Poznaj szkoły kitesurfingu działające w Jastarni!

2021-11-05 13:49:20
Czas, kiedy chodzenie było dla nas zagadką, jest dla każdego dorosłego zatarty w pamięci. Nauczyliśmy się chodzić, bo to wpisane jest w nasz naturalny rozwój. Latanie już nie jest, a wręcz jest niezgodne z naszą naturą. Sam ten fakt dla wielu osób stanowi zachętę do udowadniania, że niemożliwe jednak można przekuć w możliwe.
Więcej

Jurata czy Jastarnia? Podpowiadamy!

2021-07-27 10:44:18
Mamy taki zwyczaj, że ciągle stawiamy się przed wyborami. Ryba czy mięso, lody czy tort, morze czy góry. Może czasem jest to konieczne, ale wiele jest takich sytuacji, gdy wcale nie musimy wybierać. Wakacje wydają się właśnie takim czasem, w którym wybory moglibyśmy ograniczyć do minimum i czerpać z życia garściami.
Więcej

Atrakcje w Jastarni - poznaj TOP10 atrakcji w Jastarni!

2020-08-25 14:26:45
Mówi się, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Tak samo duże są różnice między miastami na Pomorzu. Czy Jastarnia jest bardziej z Marsa, czy z Wenus? Jakby się przyjrzeć mapie to widać na niej, że jest ona częścią półwyspu helskiego, a jego powstanie można trochę porównać do powstania Ewy z żebra Adama. Czy zatem Jastarnia to bardziej kobieta? Jakie atrakcje w Jastarni warto umieścić na swojej liście?
Więcej

Fajne wczasy w Jastarni? Sprawdź plan urlopu w Jastarni!

2020-06-23 15:32:45
Jastarnia to jedna z większych miejscowości znajdujących się na Półwyspie Helskim, choć nadal dosyć małych rozmiarów. To miasteczko o powierzchni zaledwie 4 km2, jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że ograniczają je rozmiary samej mierzei helskiej, która liczy sobie 35 kilometrów długości i do 3 kilometrów w najszerszym miejscu.
Więcej

Romantyczny pobyt w Jastarni - co warto wiedzieć? Jak zaplanować?

2020-04-27 11:58:30
Romantyczny pobyt w Jastarni
Wypad nad morze z ukochaną osobą może zamienić się w romantyczny, pełen uniesień pobyt, jeśli odpowiednio się go zaplanuje. Jastarnia jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc na półwyspie Helskim na romantyczne podróże. Nieustanna bliskość morza, szum fal, piaszczyste plaże, pełne smaku restauracje, wieczorne spacery po molo, luksusowe, romantyczne apartamenty – to wszystko sprawia, że pobyt w Jastarni może stać się niezapomnianym.
Więcej