Morskie opowieści w Jastarni - ciekawe wydarzenia, w których warto wziąć udział

2019-05-07 15:40:34

Jastarnia to przepiękna miejscowość znajdująca się na półwyspie helskim. Charakteryzuje się nie tylko zapierającymi dech w piersiach widokami, ale również niezwykle przyjaznym klimatem i uspokajają aurą. Dużą rolę ogrywają w tym mieście liczne wydarzenia kulturalne, na których można posłuchać ciekawych morskich opowieści!

Zachód Słońca nad morzem w Jastarni.

Miejsce dla miłośników morza

Jastarnia ma bogatą historię i mogła w pewnym okresach poszczycić się mianem ważnego punktu gospodarczego, miejscem wyłącznie dla najbogatszych, azylem dla rybaków, aż wreszcie niesłychanie popularnym miejscem dla turystów, plażowiczów i sportowców. Dzięki temu, że na przełomie wielu lat Jastarnia sukcesywnie się zmieniała, ślady po danych jej dziejach są widoczne na każdym kroku, a lokalna społeczność jest z tego wyjątkowo dumna. Chętnie więc organizowane są tu wydarzenia kulturalne, które przybliżają przyjezdnym to, czym Jastarnia może się pochwalić. Na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę?

Przeczytaj również: Restauracja w Jastarni - poznaj TOP10 restauracji w Jastarni

Stałe imprezy w Jastarni:

1. Szanty

Co roku w lipcu Jastarnia pobrzmiewa nie tylko szumem fal, ale także donośnym śpiewem uzdolnionych piosenkarzy. Szanty to specyficzny gatunek, jednak mało kto może się mu oprzeć – słuchając takiej muzyki każdy ma ochotę chwycić kufel dobrego trunku i snuć melodie w karczmie. Wilki morskie mają do zaoferowania zarówno klasyczne, piękne ballady, jak również i nowoczesne szanty.

2. Sobótka

Najważniejsza impreza w Jastarni, gdyż to właśnie 23 czerwca całe miasto bierze udział we wspólnej zabawie. Po paradzie przebierańców władze oddają klucze do miasta Neptunowi i jego żonie Prozerpinie, po czym zaczyna się festiwal. Noc świętojańska jest tu obchodzona naprawdę hucznie i z pompą – koncertują znani muzycy, lokale są otwarte przez całą noc, tańczą i śpiewają wszyscy – mieszkańcy, przyjezdni, seniorzy i nastolatkowie.

3. Dni Węgorza

To wyjątkowe i bardzo morskie wydarzenie, ponieważ na czas dwóch dni Jastarnia zmienia się w prawdziwe centrum rybackie. Można wtedy zobaczyć wszystko, co związane jest tym rzemiosłem – posłuchać doświadczonych rybaków, marynarzy i szkutników, a także zobaczyć z bliska, jak wygląda ich praca. Wiele dzieje się wtedy na morzu, pokazywane są zjawiskowe manewry, można wziąć także udział w nauce robienia węzłów. Na plaży natomiast rozrywane są mecze piłki siatkowej.

Koncert muzyczny w Jastarni

Imprezy okolicznościowe

W lecie nie ma takiego dnia, aby w Jastarni coś się nie działo, a nawet i poza sezonem organizowane są tutaj mniejsze lub większe wydarzenia, z których część z nich skierowana jest do dzieci, kolejne natomiast również do osób starszych. Wychodząc wieczorem na plażę można natrafić na koncert, pieczenie kiełbasek czy oglądanie filmów lub spadających gwiazd. W ciągu dnia pojawiają się liczne konkursy, zarówno te sportowe (np. z windsurfingu), jak i inne wymagające kreatywności (np. budowanie zamków z piasku). To wszystko sprawia, że w Jastarni nie można się nudzić, nawet jeśli zdecyduje się odwiedzić to miasto w innym czasie, niż letnie wakacje.

Przeczytaj również: Atrakcje dla dzieci w Jastarni - gdzie warto zabrać swoje pociechy?

Zobacz nasze apartamenty na wynajem w Jastarni

Poznaj nasze apartamenty w Jastarnii

Podobne artykuły

Jastarnia 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 13:02:01
Jastarnia już więcej sławy niż ma nie potrzebuje. Wychodzi naprzeciw wszystkim swoim fanom, oferując bogatą bazę noclegową, od kwater, przez pensjonaty, apartamenty, hotele, po w pełni wyposażone domki.
Więcej

Jastarnia - gdzie zjeść poza sezonem?

2022-04-01 09:32:50
Sezon turystyczny w Jastarni rozpoczyna się w maju i trwa do końca września. Jednakże, warto odwiedzić to miasto również poza sezonem – na przykład wczesną wiosną, późną jesienią, czy nawet zimą. Wtedy jest tam znacznie mniej turystów i dlatego też niektóre lokale gastronomiczne zawieszają swoją działalność. Istnieje jednak kilka punktów, które oferują pyszne, lokalne jedzenie przez cały rok.
Więcej

Hel -> Jastarnia - ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-03-30 15:12:52
Odległość między Helem a Jastarnią wynosi 13,5 kilometra. Trasę między tymi dwoma popularnymi miejscowościami nadmorskimi można pokonać na cztery sposoby.
Więcej

Gdańsk -> Jastarnia - ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-03-30 15:04:27
Odległość między Gdańskiem a Jastarnią zależy od wybranej trasy i środka transportu. Jeśli wybierzemy jazdę samochodem, mamy do wyboru trzy trasy.
Więcej

Warszawa -> Jastarnia - ile kilometrów, czym i jak dojechać?

2022-03-29 14:39:56
Odległość między Warszawą a Jastarnią zależy od wybranej trasy i środka transportu. Jeśli wybierzemy jazdę samochodem, mamy do wyboru trzy trasy.
Więcej