Morskie opowieści w Jastarni - ciekawe wydarzenia, w których warto wziąć udział

2019-05-07 15:40:34

Jastarnia to przepiękna miejscowość znajdująca się na półwyspie helskim. Charakteryzuje się nie tylko zapierającymi dech w piersiach widokami, ale również niezwykle przyjaznym klimatem i uspokajają aurą. Dużą rolę ogrywają w tym mieście liczne wydarzenia kulturalne, na których można posłuchać ciekawych morskich opowieści!

Zachód Słońca nad morzem w Jastarni.

Miejsce dla miłośników morza

Jastarnia ma bogatą historię i mogła w pewnym okresach poszczycić się mianem ważnego punktu gospodarczego, miejscem wyłącznie dla najbogatszych, azylem dla rybaków, aż wreszcie niesłychanie popularnym miejscem dla turystów, plażowiczów i sportowców. Dzięki temu, że na przełomie wielu lat Jastarnia sukcesywnie się zmieniała, ślady po danych jej dziejach są widoczne na każdym kroku, a lokalna społeczność jest z tego wyjątkowo dumna. Chętnie więc organizowane są tu wydarzenia kulturalne, które przybliżają przyjezdnym to, czym Jastarnia może się pochwalić. Na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę?

Przeczytaj również: Restauracja w Jastarni - poznaj TOP10 restauracji w Jastarni

Stałe imprezy w Jastarni:

1. Szanty

Co roku w lipcu Jastarnia pobrzmiewa nie tylko szumem fal, ale także donośnym śpiewem uzdolnionych piosenkarzy. Szanty to specyficzny gatunek, jednak mało kto może się mu oprzeć – słuchając takiej muzyki każdy ma ochotę chwycić kufel dobrego trunku i snuć melodie w karczmie. Wilki morskie mają do zaoferowania zarówno klasyczne, piękne ballady, jak również i nowoczesne szanty.

2. Sobótka

Najważniejsza impreza w Jastarni, gdyż to właśnie 23 czerwca całe miasto bierze udział we wspólnej zabawie. Po paradzie przebierańców władze oddają klucze do miasta Neptunowi i jego żonie Prozerpinie, po czym zaczyna się festiwal. Noc świętojańska jest tu obchodzona naprawdę hucznie i z pompą – koncertują znani muzycy, lokale są otwarte przez całą noc, tańczą i śpiewają wszyscy – mieszkańcy, przyjezdni, seniorzy i nastolatkowie.

3. Dni Węgorza

To wyjątkowe i bardzo morskie wydarzenie, ponieważ na czas dwóch dni Jastarnia zmienia się w prawdziwe centrum rybackie. Można wtedy zobaczyć wszystko, co związane jest tym rzemiosłem – posłuchać doświadczonych rybaków, marynarzy i szkutników, a także zobaczyć z bliska, jak wygląda ich praca. Wiele dzieje się wtedy na morzu, pokazywane są zjawiskowe manewry, można wziąć także udział w nauce robienia węzłów. Na plaży natomiast rozrywane są mecze piłki siatkowej.

Koncert muzyczny w Jastarni

Imprezy okolicznościowe

W lecie nie ma takiego dnia, aby w Jastarni coś się nie działo, a nawet i poza sezonem organizowane są tutaj mniejsze lub większe wydarzenia, z których część z nich skierowana jest do dzieci, kolejne natomiast również do osób starszych. Wychodząc wieczorem na plażę można natrafić na koncert, pieczenie kiełbasek czy oglądanie filmów lub spadających gwiazd. W ciągu dnia pojawiają się liczne konkursy, zarówno te sportowe (np. z windsurfingu), jak i inne wymagające kreatywności (np. budowanie zamków z piasku). To wszystko sprawia, że w Jastarni nie można się nudzić, nawet jeśli zdecyduje się odwiedzić to miasto w innym czasie, niż letnie wakacje.

Przeczytaj również: Atrakcje dla dzieci w Jastarni - gdzie warto zabrać swoje pociechy?

Zobacz nasze apartamenty na wynajem w Jastarni

Jastarnia plaża i molo — co zastaniemy? Czego się spodziewać?

2019-07-01 11:21:49
Molo w Jastarni.
Mierzeja helska ciągnie się od Władysławowa do Helu, a w jej sercu usytuowana jest miejscowość o nazwie Jastarnia. Pomimo że sam fakt położenia owego miasta na Półwyspie Helskim jest już wystarczającą atrakcją, aby co roku tłumy turystów wybierały się tam na wakacje, skorzystać tam można również z bardziej zorganizowanych atrakcji. Są takie odpowiednie dla rodzin z dziećmi, jak i wypadów z przyjaciółmi. Ale po kolei.
Więcej

Atrakcje dla dzieci w Juracie, czyli gdzie zabrać pociechy?

2019-05-15 09:31:25
Dzieci pozujące w Juracie.
Jurata to miejscowość wypoczynkowa położona nad Morzem Bałtyckim. Sąsiaduje z takimi miejscowościami jak Jastarnia i Hel. Jurata obecnie znana jest z rezydencji prezydenta RP lub luksusowych hoteli, gdzie zatrzymuje się reprezentacja Polski w piłce nożnej podczas zgrupowań. Jednak Jurata to przede wszystkim kąpielisko morskie i malownicze piaszczyste wybrzeże. Jest to miejsce skierowane na przyjęcie wczasowiczów, w tym rodzin z dziećmi.
Więcej

Restauracje w Jastarni - czyli gdzie zjeść w Jastarni?

2019-05-07 15:55:56
Restauracja z pięknym widokiem na morze w Jastarni.
Półwysep Helski co roku cieszy się ogromną popularnością. Jest on celem podróży wielu Polaków, a także turystów zza granicy. Jego wyjątkowość na skalę światową zapewnia mu niezwykłe ukształtowanie – długi na 34 km w najszerszym miejscu liczy zaledwie 3000 metrów. Mniej więcej w połowie półwyspu leży miejscowość o nazwie Jastarnia, która przyciąga turystów licznymi atrakcjami przyrodniczymi… Ale nie tylko!
Więcej

Atrakcje dla dzieci w Jastarni – gdzie warto zabrać swoje pociechy?

2019-05-07 15:52:52
Bawiące się dzieci na plaży w Jastarnii.
Jastarnia jest jedną z bardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Jest zlokalizowana na półwyspie helskim między Morzem Bałtyckim a Zatoką Pucką. Każdego roku przyciąga rzesze turystów, w tym rodziny z dziećmi. Gdzie można zabrać maluchy w różnym wieku, żeby wakacje zapamiętały na długo?
Więcej

Morskie opowieści w Jastarni - ciekawe wydarzenia, w których warto wziąć udział

2019-05-07 15:40:34
Zachód Słońca nad morzem w Jastarni.
Jastarnia to przepiękna miejscowość znajdująca się na półwyspie helskim. Charakteryzuje się nie tylko zapierającymi dech w piersiach widokami, ale również niezwykle przyjaznym klimatem i uspokajają aurą. Dużą rolę ogrywają w tym mieście liczne wydarzenia kulturalne, na których można posłuchać ciekawych morskich opowieści!
Więcej