Atrakcje na Półwyspie Helskim – co zobaczyć, gdy nie ma pogody?

2019-05-07 15:44:25

Pogoda nad polskim morzem jest nieobliczalna. I choćbyśmy nie wiem, jak się starali, tej jednej rzeczy nie jesteśmy w stanie zaplanować ani zmienić. Co więc zrobić, gdy swoje wakacje zaplanowałeś nad Bałtykiem, a pogoda sprawia Ci psikusa? Co zrobić, by wakacje nie zakończyły się totalną klęską – zwłaszcza, gdy „na pokładzie” masz rodzinę żądną atrakcji?

Pochmurne niebo nad portem we Władysławowie.

Gdzie jechać nad morze, aby wakacje były udane?

Na szczęście coraz więcej miejscowości nastawionych jest na turystę i jego potrzeby – kurorty widzą ograniczenia naszego klimatu i spieszą z pomocą zdesperowanym turystom. Przed wyjazdem warto więc zorientować się, jaka jest oferta turystyczna nadmorskich miejscowości.  Przykładem godnym naśladowania jest Jurata – która wychodzi turystom naprzeciw i oferuje mnóstwo atrakcji na pogodę i niepogodę.

Co robić w Juracie gdy nie ma pogody?

Niestety – wysoka temperatura, błękitne niebo i letnie słońce często pozostają w sferze wyobrażeń. Na szczęście, plaża to nie wszystko! Jurata oferuje bowiem całe spektrum urozmaiceń. Pierwszą alternatywą, jaka przychodzi nam do głowy, to baseny i aquaparki – wszak nie po to przyjechaliśmy nad morze, by nie zaznać wody. Wodne atrakcje najczęściej są udostępniane przez kompleksy hotelowe (np. „Kompleks Tropicana” w hotelu „Morskie Oko”), ale jeśli chcielibyśmy skorzystać z większego obiektu, możemy udać się do Władysławowa do aquaparku „Aquarius”.

Kolejną opcją wartą rozważenia są muzea – a tych rejon Juraty oferuje mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie. Okolice Juraty są silnie powiązane z rybołówstwem, powstało więc wiele muzeów, które łowienie ryb traktują jako temat przewodni. Pokaźne zbiory zgromadziło „Muzeum Rybołóstwa” na Helu, zaś „Muzeum Pod Strzechą” udostępnia wystawę pokazującą sprzęty domowe z dawnych czasów.

Przeczytaj również: Półwysep Helski – polska mekka sportów wodnych

„Muzeum Obrony Wybrzeża”

Nie mniej interesujące będą bunkry i stanowiska artyleryjskie w rejonie Helu, które stanowią historyczne atrakcje „Muzeum Obrony Wybrzeża”. Osoby zainteresowane architekturą nie pogardzą objazdową wycieczką po najpiękniejszych kościołach w okolicy. Duże wrażenie robi bez wątpienia Jastarniański kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony w 1931 roku i swoim wystrojem nawiązujący do morskich klimatów. Równie interesująco jawi się wizyta w neobarokowej Świątyni pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego.

Muzeum motyli we Władysławowie.

„Dom Rybaka” we Władysławowie

Jeśli skończyły nam się pomysły na ciekawe spędzenie deszczowego dnia w Juracie, warto wybrać się do pobliskiego Władysławowa, do „Domu Rybaka”. Obecnie jest to siedziba Urzędu Miasta Władysławowo oraz innych instytucji, w tym prywatnego Muzeum Motyli. Dzieciom bardziej atrakcyjne może się wydawać Muzeum Iluzji, w którym wesołą zabawę łączy się z  interaktywną lekcją optyki. Częścią budynku jest wieża widokowa, gwarantująca niezapomniane wrażenia podczas podziwiania Pobrzeża Gdańskiego.  

Jeżeli poszukujesz noclegu na Helu lub w okolicach, to wszystkie nasze apartamenty na Półwyspie Helsim znajdziesz tutaj.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Latarnia morska na Helu — historia, ceny, dojazd

2024-07-25 14:04:51
Obok plaży najważniejszym miejscem, jakie staramy się zawsze odwiedzić, będąc nad morzem, jest latarnia morska. To unikatowa konstrukcja, która przez wieki prowadziła żeglarzy i rybaków, by ci nie zabłądzili i nie zderzyli się ze skałami. Obiektów tego typu jest na polskim wybrzeżu sporo, a jednym z najchętniej odwiedzanych jest latarnia morska na Helu.
Więcej

Kuźnica nad morzem — atrakcje turystyczne regionu

2024-07-25 14:01:46
Pomimo wielu różnych opcji i malowniczych regionów w Polsce, kiedy słyszymy o wakacjach, niezmiennie przed oczami widzimy morze i piaszczyste plaże. Polskie wybrzeże przyciąga co roku tysiące turystów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Jeżeli właśnie nad morzem planujemy spędzić swój urlop, to jednym z miasteczek, jakie możemy wziąć pod uwagę, jest Kuźnica.
Więcej

Fokarium na Helu — historia i ciekawostki

2024-07-25 13:57:32
Fokarium na Helu to unikatowe miejsce na Półwyspie Helskim. Przyciąga rodziny z dziećmi i wielbicieli przyrody. Tym, co odróżnia fokarium od innych obiektów, w jakich można podziwiać zwierzęta, jest możliwość obserwacji ich w naturalnym środowisku. Fokarium na Helu jest jednocześnie centrum badawczym zajmującym się ochroną fok szarych w Bałtyku. Czy warto je odwiedzić i w jakich godzinach możemy się wybrać?
Więcej

Z cyklu ciekawe miejsca: Ostrowo nad morzem. Jak spędzić tutaj czas?

2024-07-02 14:02:09
Morze Bałtyckie przyciąga turystów przez cały rok, ale szczególnie chętnie wybieramy się tam w okresie letnim. To właśnie wtedy słońce przyjemnie ogrzewa ciało, a nadmorska bryza dostarcza chłodu. W Polsce jest mnóstwo znanych kurortów, w których plaże są tłumnie oblegane. Jednocześnie coraz chętniej stawiamy na mniejsze miejscowości, gdzie przyjezdnych jest mniej. Jeśli preferujemy miejsca kameralne i ciche, to jedną z interesujących miejscowości, które na pewno możemy wziąć pod uwagę, jest Ostrowo nad morzem.
Więcej

Najlepsze plaże na Półwyspie Helskim — ranking top 10

2024-07-02 13:58:45
Półwysep Helski to najbardziej wysunięta na północ część Polski. Z jednej strony otaczają go wody Morza Bałtyckiego, z drugiej natomiast jest malownicza Zatoka Pucka. Piękne widoki i unikatowy mikroklimat przyciągają rzesze turystów. Ponadto Półwysep Helski słynie z wyjątkowo atrakcyjnych plaż. Dzisiaj przyjrzymy się tym, które oceniane są najwyżej.
Więcej