Atrakcje turystyczne na Helu – co warto zobaczyć? Podpowiadamy!

2019-05-07 15:49:59

Już sama lokalizacja Helu jest tak niecodzienna, że same krajobrazy mogą zachęcić do tego, by odwiedzić to miejsce. Z jednej strony mamy możliwość podziwiania morza, z drugiej Zatokę Gdańską. Jednak jest w tym mieście dużo więcej atrakcji turystycznych, a planując dłuższy pobyt, nie trzeba się obawiać, że zabraknie pomysłów na spędzenie czasu.

Fokarium na Helu

Hel jest największym miastem na półwyspie i każdego roku przyciąga rzesze turystów. Duża liczba restauracji, malownicze uliczki, ciekawa architektura i szum morza, to coś, co sprawia, że na Helu panuje unikatowy klimat. Zanim udamy się w konkretne miejsca, najlepiej zacząć od bliższego poznania miasta, w którym jest piękny deptak. Przechadzka pomiędzy budynkami, z których część pochodzi z XIX wieku, każdego wprawi w sentymentalny nastrój. Co oprócz tego można zobaczyć w tej miejscowości?

Przeczytaj również: Gdzie zjeść na Helu?

Dla fanów przyrody

Krajobrazy zauroczą w pierwszej kolejności wielbicieli przyrody, ale nie tylko oni się w nich zakochają. To, co szczególnie może zainteresować, to Rezerwat Przyrody Helskie Wydmy, który znajduje się na Mierzei Helskiej. Są w nim m.in. niezmienione ekosystemy wrzosowiskowych i leśnych porostów, a także obecne w wydmowym krajobrazie grzyby. Rezerwat ma powierzchnię powyżej 100 ha, więc jest dużo przestrzeni na spacery i spokojny odpoczynek. Koniecznie trzeba się też wybrać na kładkę spacerową, która biegnie wzdłuż brzegu Zatoki.

Pasjonaci świata zwierząt koniecznie muszą odwiedzić fokarium. Stanowi ono część Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Znajduje się przy Bulwarze Nadmorskim. Wizyta w fokarium zachwyci małych i dużych. Nie jest to ZOO ani miejsce, gdzie są tresowane zwierzęta. Mimo to można przyjść w porze karmienia i podziwiać, jak foki szare pływają w dużym zbiorniku. W trakcie pobytu w tym miejscu poznaje się życie fok i morski ekosystem. Celem powstania tego ośrodka były badania i ochrona fok, ich leczenie, rehabilitacja i wypuszczanie do morza. To lekcja ekologii i empatii w jednym. Innym miejscem związanym z życiem w morzu jest Muzeum Dom Morświna, który jest od kilku lat otwarty dla turystów. Wewnątrz są wystawy graficzne, plastyczne oraz multimedialne. Jesteście ciekawi, jakie delfiny i wieloryby były widziane na polskich wodach? W tym miejscu je zobaczycie! To jedynie przykład tego, jak interesujące ekspozycje można znaleźć w środku, a ciekawostek znajdzie się o wiele więcej.

Przeczytaj również: Aktywne wakacje z dziećmi na Helu - co zaplanować?

Dla fanów historii i folkloru

Widowiskowe są także helskie wraki. Okręty pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku, a po zakończonej służbie zatopiono je w okolicy portu. Widać na nich znaki czasu i działalność czynników atmosferycznych. Dzięki temu robią jeszcze większe wrażenie, kiedy obserwuje się je na żywo. Lubiących sprzęt wojskowy zainteresuje Szlak Militarny z betonowymi schronami i stanowiskami ogniowymi. Jeszcze do niedawna na Helu była baza morska floty wojennej i turyści nie mieli możliwości oglądania tego, co teraz.

Następnym punktem na mapie, którego nie może przegapić nikt, kto interesuje się kulturą i historią, jest Osada Średniowieczna Sławutowo. Na jej terenie znajdują się chaty, do których zwiedzający mogą wejść i przenieść się w czasie. Dokładnie odzwierciedlony jest styl życia, codzienność i zajęcia, jakim się oddawali nasi przodkowie. Symboliczny wymiar dla polskiej kultury ma również Kopiec Kaszubów odsłonięty w 2013 roku. Oznacza początek Rzeczypospolitej i podkreśla kaszubską tożsamość.

Akwarium pełne ryb

Dla fanów muzeów i galerii

Wśród turystów jest grupa, która jadąc w dane miejsce, szuka bliższego kontaktu z kulturą danego regionu. W przypadku Helu warto odwiedzić Muzeum Rybołówstwa. Budynek, w którym się znajduje, zbudowano w XV wieku. Dawniej mieścił się tam kościół. Drewniana wieża tej budowli jest fenomenalnym punktem widokowym. W klimatycznych wnętrzach zaaranżowano fantastyczne morskie wystawy. Wśród eksponatów są m.in. modele statków, zdjęcia, mapy. Oprócz tego na terenie muzeum znajduje się skansen łodzi rybackich. Z kolei koneserzy sztuki obowiązkowo muszą odwiedzić galerię sztuki Wil-Art. Wśród dzieł, jakie można podziwiać w tym miejscu, są prace Beksińskiego, Sibilskiego, Płóciennika, czy Gierowskiego.

Hel latem i zimą

Ponieważ Hel jest miejscowością nadmorską, kojarzy się z letnim wypoczynkiem na gorącym piasku. Plaże na Helu są uważane za jedne z najpiękniejszych, dlatego tak wiele osób lubi na nich przebywać. Jest też coś dla fanów aktywności fizycznej i sportów wodnych. W znajdującej się obok Zatoce Puckiej są wprost idealne warunki do windsurfingu i kitesurfingu. Swoich sił w tych sportach może spróbować każdy, kto umie pływać. Nie trzeba posiadać swojego sprzętu – można go wypożyczyć na miejscu.

O ile pobyt nad morzem latem jest oczywistością, o tyle zimą niekoniecznie. A jednak Hel ma swój urok również zimą. Co prawda nie możemy wejść do wody, ale wynagrodzą to cisza i piękne krajobrazy. Poza tym, jeśli chcemy zwiedzić zabytki wymienione wyżej, poza sezonem nie będzie w ich okolicy turystów, więc można w spokoju przyjrzeć się każdemu eksponatowi.

Jeżeli poszukujesz noclegu na Helu lub w okolicach, to wszystkie nasze apartamenty na Półwyspie Helsim znajdziesz tutaj.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Od kiedy zaczyna się sezon na morsowanie?

2021-12-30 06:50:36
Królem być każdy czasem by chciał. Poza tym, że możemy królować w swoim życiu, wiemy, że w dosłownym wydaniu bycie królem dane jest niewielu. Inaczej jest z morsem, który zwany jest królem arktycznym. Po tytuł króla możemy sięgać, zostając właśnie morsem. Sezon tegoroczny już  trwa, więc pozostaje tylko poszukać akwenu oraz dobrego towarzystwa. Do tego porządna czapka i do dzieła.
Więcej

Dlaczego podczas morsowania powinniśmy trzymać ręce w górze?

2021-12-30 06:48:08
Zalety trzymania nóg do góry znane są większości z nas, szczególnie tym, którym doskwiera opuchlizna nóg. Poprawa krążenia, rozluźnienie mięśni, odpoczynek dla kręgosłupa to efekty przyjmowania tej pozycji chociaż przez 20 minut dziennie. Trzymanie rąk do góry nie ma już tylu walorów.
Więcej

Ile kosztuje kurs kitesurfingu i czego się na nim nauczysz?

2021-12-29 14:37:19
Jak odzyskać deskę na wodzie lub awaryjnie złożyć latawiec? Jaki kierunek i siła wiatru sprzyjają nauce kitesurfingu? Jak dobrać sprzęt odpowiedni dla siebie? Tego wszystkiego i znacznie więcej dowiemy się w trakcie szkolenia kitesurfingu. W tym sporcie nie można ominąć nauki z profesjonalistami, bo sami nie jesteśmy w stanie wszystkiego opanować. Nie jest to sport tani, w kwestii ceny kompletu oprzyrządowania, ale też opłaty, jaką ponosimy za kursy, dojazdy i noclegi. Z jakimi kosztami mamy tu do czynienia? Z jaką wiedzą i umiejętnościami po szkoleniu zostaniemy?
Więcej

Jaki wiatr na kitesurfing i co trzeba o nim wiedzieć?

2021-12-29 14:35:39
Dla większości z nas jak wieje to wieje, a jak nie to nie. Zupełnie inaczej sprawa się ma dla zapalonych kitesurferów, którzy przemierzają cała Polskę, by dotrzeć na Półwysep Helski i kilka godzin dziennie spędzać na wodzie.
Więcej

Jak dobrać trapez do kitesurfingu?

2021-12-03 12:17:34
Przychodzi taki moment, gdy już wiemy, że kitesurfing to nasz sport. Trochę już umiemy dzięki kursom krajowym lub zagranicznym, a sprzęt stał się bardziej obeznany dzięki wypożyczalniom w szkołach kitesurfingu. Zaczynamy rozglądać się za swoim własnym oprzyrządowaniem, które do tanich nie należy, ale krok po kroku, można go kompletować.
Więcej