Atrakcje turystyczne na Helu – co warto zobaczyć? Podpowiadamy!

2019-05-07 15:49:59

Już sama lokalizacja Helu jest tak niecodzienna, że same krajobrazy mogą zachęcić do tego, by odwiedzić to miejsce. Z jednej strony mamy możliwość podziwiania morza, z drugiej Zatokę Gdańską. Jednak jest w tym mieście dużo więcej atrakcji turystycznych, a planując dłuższy pobyt, nie trzeba się obawiać, że zabraknie pomysłów na spędzenie czasu.

Fokarium na Helu

Hel jest największym miastem na półwyspie i każdego roku przyciąga rzesze turystów. Duża liczba restauracji, malownicze uliczki, ciekawa architektura i szum morza, to coś, co sprawia, że na Helu panuje unikatowy klimat. Zanim udamy się w konkretne miejsca, najlepiej zacząć od bliższego poznania miasta, w którym jest piękny deptak. Przechadzka pomiędzy budynkami, z których część pochodzi z XIX wieku, każdego wprawi w sentymentalny nastrój. Co oprócz tego można zobaczyć w tej miejscowości?

Przeczytaj również: Gdzie zjeść na Helu?

Dla fanów przyrody

Krajobrazy zauroczą w pierwszej kolejności wielbicieli przyrody, ale nie tylko oni się w nich zakochają. To, co szczególnie może zainteresować, to Rezerwat Przyrody Helskie Wydmy, który znajduje się na Mierzei Helskiej. Są w nim m.in. niezmienione ekosystemy wrzosowiskowych i leśnych porostów, a także obecne w wydmowym krajobrazie grzyby. Rezerwat ma powierzchnię powyżej 100 ha, więc jest dużo przestrzeni na spacery i spokojny odpoczynek. Koniecznie trzeba się też wybrać na kładkę spacerową, która biegnie wzdłuż brzegu Zatoki.

Pasjonaci świata zwierząt koniecznie muszą odwiedzić fokarium. Stanowi ono część Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Znajduje się przy Bulwarze Nadmorskim. Wizyta w fokarium zachwyci małych i dużych. Nie jest to ZOO ani miejsce, gdzie są tresowane zwierzęta. Mimo to można przyjść w porze karmienia i podziwiać, jak foki szare pływają w dużym zbiorniku. W trakcie pobytu w tym miejscu poznaje się życie fok i morski ekosystem. Celem powstania tego ośrodka były badania i ochrona fok, ich leczenie, rehabilitacja i wypuszczanie do morza. To lekcja ekologii i empatii w jednym. Innym miejscem związanym z życiem w morzu jest Muzeum Dom Morświna, który jest od kilku lat otwarty dla turystów. Wewnątrz są wystawy graficzne, plastyczne oraz multimedialne. Jesteście ciekawi, jakie delfiny i wieloryby były widziane na polskich wodach? W tym miejscu je zobaczycie! To jedynie przykład tego, jak interesujące ekspozycje można znaleźć w środku, a ciekawostek znajdzie się o wiele więcej.

Przeczytaj również: Aktywne wakacje z dziećmi na Helu - co zaplanować?

Dla fanów historii i folkloru

Widowiskowe są także helskie wraki. Okręty pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku, a po zakończonej służbie zatopiono je w okolicy portu. Widać na nich znaki czasu i działalność czynników atmosferycznych. Dzięki temu robią jeszcze większe wrażenie, kiedy obserwuje się je na żywo. Lubiących sprzęt wojskowy zainteresuje Szlak Militarny z betonowymi schronami i stanowiskami ogniowymi. Jeszcze do niedawna na Helu była baza morska floty wojennej i turyści nie mieli możliwości oglądania tego, co teraz.

Następnym punktem na mapie, którego nie może przegapić nikt, kto interesuje się kulturą i historią, jest Osada Średniowieczna Sławutowo. Na jej terenie znajdują się chaty, do których zwiedzający mogą wejść i przenieść się w czasie. Dokładnie odzwierciedlony jest styl życia, codzienność i zajęcia, jakim się oddawali nasi przodkowie. Symboliczny wymiar dla polskiej kultury ma również Kopiec Kaszubów odsłonięty w 2013 roku. Oznacza początek Rzeczypospolitej i podkreśla kaszubską tożsamość.

Akwarium pełne ryb

Dla fanów muzeów i galerii

Wśród turystów jest grupa, która jadąc w dane miejsce, szuka bliższego kontaktu z kulturą danego regionu. W przypadku Helu warto odwiedzić Muzeum Rybołówstwa. Budynek, w którym się znajduje, zbudowano w XV wieku. Dawniej mieścił się tam kościół. Drewniana wieża tej budowli jest fenomenalnym punktem widokowym. W klimatycznych wnętrzach zaaranżowano fantastyczne morskie wystawy. Wśród eksponatów są m.in. modele statków, zdjęcia, mapy. Oprócz tego na terenie muzeum znajduje się skansen łodzi rybackich. Z kolei koneserzy sztuki obowiązkowo muszą odwiedzić galerię sztuki Wil-Art. Wśród dzieł, jakie można podziwiać w tym miejscu, są prace Beksińskiego, Sibilskiego, Płóciennika, czy Gierowskiego.

Hel latem i zimą

Ponieważ Hel jest miejscowością nadmorską, kojarzy się z letnim wypoczynkiem na gorącym piasku. Plaże na Helu są uważane za jedne z najpiękniejszych, dlatego tak wiele osób lubi na nich przebywać. Jest też coś dla fanów aktywności fizycznej i sportów wodnych. W znajdującej się obok Zatoce Puckiej są wprost idealne warunki do windsurfingu i kitesurfingu. Swoich sił w tych sportach może spróbować każdy, kto umie pływać. Nie trzeba posiadać swojego sprzętu – można go wypożyczyć na miejscu.

O ile pobyt nad morzem latem jest oczywistością, o tyle zimą niekoniecznie. A jednak Hel ma swój urok również zimą. Co prawda nie możemy wejść do wody, ale wynagrodzą to cisza i piękne krajobrazy. Poza tym, jeśli chcemy zwiedzić zabytki wymienione wyżej, poza sezonem nie będzie w ich okolicy turystów, więc można w spokoju przyjrzeć się każdemu eksponatowi.

Jeżeli poszukujesz noclegu na Helu lub w okolicach, to wszystkie nasze apartamenty na Półwyspie Helsim znajdziesz tutaj.

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Jastarnia 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 13:02:01
Jastarnia już więcej sławy niż ma nie potrzebuje. Wychodzi naprzeciw wszystkim swoim fanom, oferując bogatą bazę noclegową, od kwater, przez pensjonaty, apartamenty, hotele, po w pełni wyposażone domki.
Więcej

Władysławowo 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:48:18
Dlaczego Władysławowo rządzi? Ta niewielka miejscowość licząca ok.10 tys. mieszkańców położona jest u nasady Mierzei Helskiej. Ktokolwiek zmierza na cypel, ten z Władysławowem musi stanąć oko w oko, a ono hipnotyzuje, przyciąga i może sprawić, że dalej nie pojedziemy.
Więcej

Jurata 2022 - jak zaplanować urlop? Gdzie zjeść? Co wiedzieć?

2022-06-29 12:28:42
Wakacje nad Bałtykiem każdy planuje inaczej. Niektórzy już z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem przeglądają strony internetowe w poszukiwaniu atrakcji zapewniających optymalne wykorzystanie czasu.
Więcej

Pierścień Zatoki Puckiej — jesteś w Mechelinkach? To wsiadaj na rower!

2022-06-02 12:13:23
Sport to zdrowie, wszyscy to wiemy, nie jest to nowe odkrycie. Jednak nie wszystkie sporty mają to do siebie, że można je połączyć z pięknym widokiem. Rowerzyści jednak o tym wiedzą i co więcej, potrafią to robić. Dlatego jest ich tak wielu na Pomorzu.
Więcej

Nadmorski Park Krajobrazowy - dlaczego warto odwiedzić tę atrakcję będąc w Mechelinkach?

2022-06-02 12:10:32
Lubimy mieć wszystko w jednym miejscu. Dla wielbicieli natury im więcej zjawisk przyrodniczych czy obiektów fauny i flory zgromadzonych na jednym terenie, tym większa ekscytacja. Trochę jak dla kinomanów wszystkie gwiazdy ekranu na czerwonym dywanie.
Więcej