Co to jest windsurfing i jak zacząć z nim przygodę?

2019-12-12 09:08:38

Windsurfing, znaliśmy do tej pory głównie z amerykańskich filmów i seriali, których akcja toczy się na wybrzeżach słonecznej Kalifornii. Jednak i w Polsce, cieszy się on ostatnio, coraz większą popularnością. Windsurfing to nie tylko sport, ale również świetna rozrywka, która dostarcza ogromnych wrażeń! Interesuje on przede wszystkim osoby, które nie lubią leżeć bezczynnie i wybierają aktywne formy relaksu.

Windsurfing, znaliśmy do tej pory głównie z amerykańskich filmów i seriali, których akcja toczy się na wybrzeżach słonecznej Kalifornii. Jednak i w Polsce, cieszy się on ostatnio, coraz większą popularnością. Windsurfing to nie tylko sport, ale również świetna rozrywka, która dostarcza ogromnych wrażeń!

Interesuje on przede wszystkim osoby, które nie lubią leżeć bezczynnie i wybierają aktywne formy relaksu. Windsurfing szybko może stać się prawdziwą pasją! Wystarczy tylko spróbować! Jeśli i Ciebie pociągają sporty wodne i chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z windsurfingiem, podpowiemy Ci jak zacząć... Zanim się obejrzysz, będziesz ujarzmiać morskie fale!

profesjonalny windsurfer łapie wiatr w żagiel i trenuje na otwartym morzu

Czym jest windsurfing?

Windsurfing pochodzi z Kalifornii i w 1984 roku, stał się dyscypliną na igrzyskach olimpijskich. Posiada kilka różnych styli, m.in: freeride, freestyle, slalom i wave, które różnią się przede wszystkim sposobem żeglowania. Windsurfing przypomina żeglugę jachtową, przy pomocy deski o wyporności 60-70 litrów, masztu, bomu oraz żagla. Windsurfer stojąc na desce, przytrzymuje ruchomy żagiel. Wykorzystując wiatr i balansując swoim ciężarem, sunie po powierzchni morskich fal.

Czy windsurfing jest trudny?

Zasady windsurfingu nie są nam tak dobrze znane, jak zasady koszykówki, czy piłki nożnej, ale to wcale nie znaczy, że windsurfing jest trudny i przeznaczony dla wybrańców. Wbrew pozorom, jest to sport dla każdego, gdyż nie wymaga żadnych szczególnych uzdolnień ani predyspozycji. Wystarczy umiejętność zachowania równowagi i odrobina siły, aby utrzymać żagiel.

kobieta trenująca windsurfing podnosi żagiel z wody stojąc na desce

Trzeba opanować kilka podstawowych zasad i przeznaczyć kilka godzin na praktykę, ale nauka nie jest szczególnie wymagająca! Żeby pływać rekreacyjnie, wystarczą chęci! Każdy może w szybkim czasie poznać podstawy i zacząć pływać. Poradzi sobie z tym zarówno dziecko, jak i osoba dorosła! Jedynie, osiągnięcie zawodowego poziomu, wymaga lat poświęconych na systematyczne treningi i dużego wysiłku.

Jak nauczyć się windsurfingu?

Nauka nie jest wymagająca, więc pracę można zacząć samemu, ale korzystniej będzie zaufać specjalistom i zapisać się na kurs. 10 godzin powinno w zupełności wystarczyć, by nauczyć się surfować na wodzie. Mamy w Polsce wiele szkółek windsurfingu. Wystarczy deska, woda i trochę chęci.

Każdy kurs rozpoczyna krótka część teoretyczna, a zaraz potem przychodzi czas na praktykę. Najpierw zapoznasz się z deską na lądzie i podejmiesz pierwsze próby na desce bez żagla, aby nauczyć się utrzymać równowagę. Pierwsze ruchy na wodzie, polegają na osiągnięciu niedalekiego celu, wyznaczonego przez trenera. To już po kilku powtórzeniach nie będzie sprawiać problemu, a z każdą kolejną minutą, pływanie na desce będzie coraz prostsze.

Największe trudności dla osób początkujących, mogą sprawiać skręcanie i zawracanie. Do pełnego opanowania tych ruchów, trzeba wykonać kilka prób więcej, ale co najważniejsze, z windsurfingiem jest jak z jazdą na rowerze - tego się nie zapomina! Wystarczy nauczyć się raz. 

grupa mężczyzn trenuje windsurfing na morzu

Windsurfing - od czego zacząć? Kilka praktycznych porad

1. Wybierz szkołę – Najlepiej zdecyduj się na kurs i ucz się pod okiem profesjonalnego trenera, który ma odpowiednie uprawnienia. Nauczysz się szybciej i unikniesz często popełnianych błędów, gdyż trener od razu je skoryguje. Jedna godzina zajęć kosztuje około 70-80 złotych, ale są tygodniowe kursy - 3 godziny zajęć dziennie, które kosztują około 350-400 złotych. Do kosztów, należy  doliczyć jeszcze wypożyczenie deski i żagla. Warto wykupić też prywatne ubezpieczenie turystyczne, które przyda się w razie ewentualnych urazów. Większość Firm Ubezpieczeniowych, uważa windsurfing za sport ekstremalny.

2. Kup piankę termiczną – Jeśli zamierzasz surfować po Bałtyku, niezbędna będzie pianka, chroniąca przed wychłodzeniem. Kilkaset metrów od brzegu, woda w Bałtyku, ma temperaturę poniżej 19 stopni, dlatego koniecznie musisz się w nią zaopatrzyć. Najlepiej kupić własną, gdyż wypożyczenie nie jest najlepszym pomysłem, przede wszystkim ze względów higienicznych. Koszt nowej pianki to około 300 złotych.

3. Nieustannie pracuj nad techniką – Dzięki lekcjom na kursie, nauczysz się panować nad deską i operować nią, ale tylko na takim poziomie, który wystarczy do samodzielnego surfowania. Nad techniką musisz pracować we własnym zakresie. Dlatego, jeśli uważasz, że windsurfing to coś dla Ciebie, pływaj regularnie! Z deską jest jak z jazdą na rowerze, ale długie przerwy nie będą korzystne.

Windsurfing jest sportem dla każdego! Każdy może nauczyć się zasad i dla każdego może stać się on prawdziwą pasją! Aby uprawiać windsurfing, nie trzeba być bogatym i nie trzeba też wyjeżdżać aż do Kalifornii! Krynica Morska, Gdynia, Hel i Jastarnia, to bardzo dobre miejsca! Nasze Morze Bałtyckie jest uwielbiane przez windsurferów! Przede wszystkim dlatego, że nad Bałtykiem wieje często i mocno, a to daje idealne warunki! Fale również nie są zbyt wysokie, więc nawet osoby początkujące, mogą bezpiecznie wykonywać manewry.

Przeczytaj również: Gdzie na windsurfing w Polsce?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Windsurfing na Helu — polecane szkoły i miejsca, co warto wiedzieć?

2024-09-13 06:20:51
Od lat Półwysep Helski przyciąga pasjonatów sportów wodnych. Bajeczna przyroda w połączeniu z idealnymi warunkami wiatrowymi są wyjątkowo kuszące. Do tego mamy tutaj stosunkowo płytkie wody Zatoki Puckiej i doskonale rozwiniętą infrastrukturę sportową.
Więcej

Restauracje w Chałupach — gdzie dobrze i smacznie zjeść?

2024-09-13 06:18:51
Chałupy są niewielką nadmorską miejscowością zlokalizowaną na Półwyspie Helskim. Zapewniają piękne krajobrazy, szerokie i piaszczyste plaże, a także płytkie wody i fale idealne do uprawiania sportów wodnych. Nic więc dziwnego, że co roku do Chałup przyjeżdża coraz więcej turystów. Jednak po długim plażowaniu każdy odczuwa głód. Jaka restauracja w Chałupach serwuje smaczne dania będące idealnym uzupełnieniem letniego wypoczynku?
Więcej

Muzeum Kolei Helskich — historia, ciekawostki, przydatne informacje (ceny, lokalizacja, godziny otwarcia)

2024-09-13 06:15:24
Półwysep Helski to nie tylko miejscowość zachwycająca pięknymi i rozległymi plażami. Może się też poszczycić bogatą historią. Warto więc nie ograniczać się do samego plażowania, ale odwiedzić ciekawe miejsca historyczne, które przybliżą wydarzenia z przeszłości. Jednym z tych, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, jest Muzeum Kolei Helskich.
Więcej

Latarnia morska na Helu — historia, ceny, dojazd

2024-07-25 14:04:51
Obok plaży najważniejszym miejscem, jakie staramy się zawsze odwiedzić, będąc nad morzem, jest latarnia morska. To unikatowa konstrukcja, która przez wieki prowadziła żeglarzy i rybaków, by ci nie zabłądzili i nie zderzyli się ze skałami. Obiektów tego typu jest na polskim wybrzeżu sporo, a jednym z najchętniej odwiedzanych jest latarnia morska na Helu.
Więcej

Kuźnica nad morzem — atrakcje turystyczne regionu

2024-07-25 14:01:46
Pomimo wielu różnych opcji i malowniczych regionów w Polsce, kiedy słyszymy o wakacjach, niezmiennie przed oczami widzimy morze i piaszczyste plaże. Polskie wybrzeże przyciąga co roku tysiące turystów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Jeżeli właśnie nad morzem planujemy spędzić swój urlop, to jednym z miasteczek, jakie możemy wziąć pod uwagę, jest Kuźnica.
Więcej