Czym się różni apartament od mieszkania?

2023-08-07 09:51:20

Bardzo często pojęcia „mieszkanie” i „apartament” są używane zamiennie. Prawda jest jednak taka, że pomimo podobieństw, są też między nimi istotne różnice. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Jak odróżnić jedno od drugiego? Kiedy myślimy o apartamencie, to przed oczami pojawia się luksusowa i wygodna nieruchomość w świetnej lokalizacji. Spodziewamy się też, że koszt będzie wyższy niż w przypadku mieszkania. Czy na tym koniec różnic?

Apartamenty, które apartamentami nie są

Jeślibyśmy przejrzeli polskie prawo, to nie znajdziemy tam jasnej definicji, czym jest apartament. To jest powodem nadinterpretacji. Czasem wystarczy, by mieszkanie było w zabytkowej kamienicy i w centrum miasta, by dostało miano apartamentu. W efekcie na stronach biur nieruchomości znajdujemy lokale mające 20 m2 lub mniejsze określone mianem apartamentu, którym z pewnością nie są.

apartament w Pucku

Tymczasem jeśli zaczniemy poszukiwać definicji w słownikach i innych miejscach, to będą pojawiać się takie cechy apartamentu jak luksusowe urządzenie i przestronność, a tego w małej kawalerce raczej nie ma. O klasycznym apartamencie mówi się, że ma przynajmniej 3 pokoje i powierzchnię przekraczającą 80 m2. Czasem podkreśla się wagę wysokości pomieszczeń, która ma mieć minimum 2,7 m. Na tym nie koniec!

Czym charakteryzuje się apartament?

Jedną z podstawowych cech, jakie mają wszystkie apartamenty, jest prestiżowa lokalizacja. Apartament może być w centrum miasta albo w dzielnicy willowej. Nie bez znaczenia jest rodzaj budynku. Z pewnością nie może to być blok z wielkiej płyty. Apartamenty są najczęściej w starych odrestaurowanych elegancko kamienicach albo w nowym budownictwie. Ważne jest również wnętrze, które obowiązkowo musi być wykończone w wysokim standardem. Liczy się wykorzystanie wysokiej klasy materiałów i dopracowana pod każdym względem aranżacja. Takie wnętrza projektują doświadczeni architekci wnętrz. Okna apartamentu są duże, a za nimi są najczęściej piękne widoki.

Wybór odpowiedniego apartamentu

Przed zakupem apartamentu musimy dobrze zastanowić się nad tym, czy wybrana przez nas nieruchomość spełnia wszystkie warunki wymienione wyżej. Najpierw określamy miejscowość. Największym prestiżem cieszą się apartamenty w dużych miastach i miejscowościach turystycznych. Następnie weryfikujemy, czy lokal jest w odpowiednim budynku i ma dużą powierzchnię. Zwracamy uwagę na wnętrza i standard ich wykończenia. Część apartamentów ma również inne atuty, które zwiększają komfort. Przykładem jest prywatny parking, dostęp do basenu bądź kortów tenisowych albo ochrona budynku. Wszystko to razem sprawia, że wartość nieruchomości jest większa.

Czy zakup apartamentu do dobra inwestycja?

W dobie inflacji, kiedy wartość pieniądza wciąż spada, wiele osób szuka sposobu na bezpieczne ulokowanie swoich pieniędzy. Jednym z nich są nieruchomości. Pojawia się więc pytanie, czy warto koncentrować się na apartamentach? Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę, że zakup takiej nieruchomości będzie wiązał się z wysokimi kwotami. Jednak płacimy za prestiż i luksus, a to jest w cenie zawsze. Apartamenty cieszą się dużym powodzeniem i można podejrzewać, że ich wartość będzie nadal rosnąć. Taka inwestycja jest więc bezpieczna i opłacalna. Szukając apartamentu czy to dla siebie, czy właśnie pod kątem inwestycji, warto podjąć współpracę z firmą, która może zaproponować nieruchomości spełniające wszystkie cechy apartamentu i nie będzie to tylko nazwa. W przypadku miejscowości nadmorskich apartamenty możemy znaleźć w ofercie BlueApart. Mają fenomenalne lokalizacje i wykończono je w najwyższym standardzie, przez co sprostają nawet rygorystycznym wymaganiom.

Co z apartamentami wczasowymi?

Z apartamentami wiąże się jeszcze jedno pojęcie – apartamenty wczasowe. Co się pod tym kryje? To obiekty turystyczne, które są znacznie lepiej wyposażone niż pensjonaty. Mają luksusowe wnętrza i często stanowią alternatywę dla drogich hoteli. Z każdym rokiem opcja ta cieszy się większą popularnością. Do dyspozycji gości jest ergonomiczna kuchnia bądź aneks kuchenny, świetnie wyposażona łazienka, salon, sypialnie, nieraz także basen i parking. W standardzie do dyspozycji zyskujemy pralkę, suszarkę, mikrofalówkę, żelazko i wiele innych sprzętów pozwalających na dłuższy pobyt. To idealna propozycja dla nas, jeśli chcemy mieć większą prywatność i swobodę niż w hotelu, a przy tym chcemy spędzić urlop w równie komfortowych warunkach. Kiedy właśnie taki wariant będzie nas interesować, to ponownie z pomocą przychodzi BlueApart.

Firma przygotowała szeroki wybór apartamentów wczasowych na wynajem w popularnych nadmorskich miejscowościach. Możemy z nich skorzystać, jeśli chcemy spędzić wakacje w takich miejscach jak Puck, Władysławowo, Hel, Jastarnia, Jurata i Mechelinki. Różnią się miedzy sobą nie tylko pod względem lokalizacji, ale także wielkości. W zależności od tego, czy jedziemy z drugą połówką, rodziną z dziećmi lub grupą znajomych, będzie nas interesować inny metraż i wyposażenie.

 

Apartamenty - podstawowe pojęcia:

Apartamenty - słowniczek pojęć

Apartament w stylu nowojorskim nad morzem

Co to jest apartament typu suite? Turystyczny poradnik

Czym jest apartament w stylu loft?

Co to jest apartament typu studio?

Co oznacza "apartament superior"?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Czym jest apartament w stylu loft?

2023-09-18 16:05:10
Wśród rodzajów nieruchomości, jakie cieszą się dużym powodzeniem w ostatnich latach, są, bez wątpienia, apartamenty. Łączą w sobie komfort, ergonomię i ponadprzeciętny design. Jest sporo osób, które w tego typu wnętrzach są wręcz zakochane. Czego możemy się spodziewać, kiedy interesuje nas apartament w stylu loft? Gdzie go szukać i jak stworzyć aranżację oddającą industrialny klimat?
Więcej

Co to jest apartament typu studio?

2023-09-18 15:58:35
Kiedy będziemy szukali nieruchomości na sprzedaż bądź wynajem, obok mieszkań coraz częściej pojawiają się apartamenty typu studio. Kojarzą się nie bez powodu z czymś luksusowym. Decydując się na apartament, chcemy czegoś klasy premium. Takie nieruchomości są droższe aniżeli zwykłe mieszkania, ale też ich standard jest znacznie wyższy. Jak się okazuje, nie każda nieruchomość określona mianem apartamentu zasłużyła na to miano. Ponadto wyróżnia się kilka rodzajów apartamentów, które trochę się między sobą różnią.
Więcej

Co oznacza "apartament superior"?

2023-09-18 15:32:03
Apartamenty kojarzą się z luksusem, elegancją i komfortem. Jednocześnie wyróżnia się kilka podstawowych typów apartamentów, które dość znacząco się miedzy sobą różnią. Mając świadomość tego, co poszczególne określenia oznaczają, łatwiej wybierzemy lokal, jaki wpisze się w nasze oczekiwania. Czego możemy się spodziewać, kiedy mamy do dyspozycji apartament superior?
Więcej

Co to jest apartament typu suite? Turystyczny poradnik

2023-09-06 13:23:23
Wyjeżdżając na wakacje, bardzo starannie wybieramy miejsce, w którym będziemy nocować. Szukamy obiektu, jaki zapewni komfort i będzie dobrze wyposażone. Kiedy będziemy przeglądać bazę noclegową, możemy natrafić na określenie „apartament typu suite”. Z czym się wiąże, czego się spodziewać i gdzie można takowe miejsce znaleźć?
Więcej

Apartamenty na wakacje 2023 - ranking miejsc nad morzem

2023-09-06 13:17:26
Lato zbliża się ku końcowi i chociaż dla części osób urlop jest już tylko miłym wspomnieniem, inni z niecierpliwieniem go wypatrują, ciesząc się, że będą mogli wypocząć bez tłumu turystów. Niezmiennie od lat, jeśli wakacje spędzamy w kraju, to w pierwszej kolejności chcemy je spędzić nad morzem. Nie zraża nas kapryśna pogoda. W jakich nadmorskich miejscowościach apartamenty na wakacje cieszą się największą popularnością?
Więcej