Czym się różni apartament od mieszkania?

2023-08-07 09:51:20

Bardzo często pojęcia „mieszkanie” i „apartament” są używane zamiennie. Prawda jest jednak taka, że pomimo podobieństw, są też między nimi istotne różnice. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Jak odróżnić jedno od drugiego? Kiedy myślimy o apartamencie, to przed oczami pojawia się luksusowa i wygodna nieruchomość w świetnej lokalizacji. Spodziewamy się też, że koszt będzie wyższy niż w przypadku mieszkania. Czy na tym koniec różnic?

Apartamenty, które apartamentami nie są

Jeślibyśmy przejrzeli polskie prawo, to nie znajdziemy tam jasnej definicji, czym jest apartament. To jest powodem nadinterpretacji. Czasem wystarczy, by mieszkanie było w zabytkowej kamienicy i w centrum miasta, by dostało miano apartamentu. W efekcie na stronach biur nieruchomości znajdujemy lokale mające 20 m2 lub mniejsze określone mianem apartamentu, którym z pewnością nie są.

apartament w Pucku

Tymczasem jeśli zaczniemy poszukiwać definicji w słownikach i innych miejscach, to będą pojawiać się takie cechy apartamentu jak luksusowe urządzenie i przestronność, a tego w małej kawalerce raczej nie ma. O klasycznym apartamencie mówi się, że ma przynajmniej 3 pokoje i powierzchnię przekraczającą 80 m2. Czasem podkreśla się wagę wysokości pomieszczeń, która ma mieć minimum 2,7 m. Na tym nie koniec!

Czym charakteryzuje się apartament?

Jedną z podstawowych cech, jakie mają wszystkie apartamenty, jest prestiżowa lokalizacja. Apartament może być w centrum miasta albo w dzielnicy willowej. Nie bez znaczenia jest rodzaj budynku. Z pewnością nie może to być blok z wielkiej płyty. Apartamenty są najczęściej w starych odrestaurowanych elegancko kamienicach albo w nowym budownictwie. Ważne jest również wnętrze, które obowiązkowo musi być wykończone w wysokim standardem. Liczy się wykorzystanie wysokiej klasy materiałów i dopracowana pod każdym względem aranżacja. Takie wnętrza projektują doświadczeni architekci wnętrz. Okna apartamentu są duże, a za nimi są najczęściej piękne widoki.

Wybór odpowiedniego apartamentu

Przed zakupem apartamentu musimy dobrze zastanowić się nad tym, czy wybrana przez nas nieruchomość spełnia wszystkie warunki wymienione wyżej. Najpierw określamy miejscowość. Największym prestiżem cieszą się apartamenty w dużych miastach i miejscowościach turystycznych. Następnie weryfikujemy, czy lokal jest w odpowiednim budynku i ma dużą powierzchnię. Zwracamy uwagę na wnętrza i standard ich wykończenia. Część apartamentów ma również inne atuty, które zwiększają komfort. Przykładem jest prywatny parking, dostęp do basenu bądź kortów tenisowych albo ochrona budynku. Wszystko to razem sprawia, że wartość nieruchomości jest większa.

Czy zakup apartamentu do dobra inwestycja?

W dobie inflacji, kiedy wartość pieniądza wciąż spada, wiele osób szuka sposobu na bezpieczne ulokowanie swoich pieniędzy. Jednym z nich są nieruchomości. Pojawia się więc pytanie, czy warto koncentrować się na apartamentach? Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę, że zakup takiej nieruchomości będzie wiązał się z wysokimi kwotami. Jednak płacimy za prestiż i luksus, a to jest w cenie zawsze. Apartamenty cieszą się dużym powodzeniem i można podejrzewać, że ich wartość będzie nadal rosnąć. Taka inwestycja jest więc bezpieczna i opłacalna. Szukając apartamentu czy to dla siebie, czy właśnie pod kątem inwestycji, warto podjąć współpracę z firmą, która może zaproponować nieruchomości spełniające wszystkie cechy apartamentu i nie będzie to tylko nazwa. W przypadku miejscowości nadmorskich apartamenty możemy znaleźć w ofercie BlueApart. Mają fenomenalne lokalizacje i wykończono je w najwyższym standardzie, przez co sprostają nawet rygorystycznym wymaganiom.

Co z apartamentami wczasowymi?

Z apartamentami wiąże się jeszcze jedno pojęcie – apartamenty wczasowe. Co się pod tym kryje? To obiekty turystyczne, które są znacznie lepiej wyposażone niż pensjonaty. Mają luksusowe wnętrza i często stanowią alternatywę dla drogich hoteli. Z każdym rokiem opcja ta cieszy się większą popularnością. Do dyspozycji gości jest ergonomiczna kuchnia bądź aneks kuchenny, świetnie wyposażona łazienka, salon, sypialnie, nieraz także basen i parking. W standardzie do dyspozycji zyskujemy pralkę, suszarkę, mikrofalówkę, żelazko i wiele innych sprzętów pozwalających na dłuższy pobyt. To idealna propozycja dla nas, jeśli chcemy mieć większą prywatność i swobodę niż w hotelu, a przy tym chcemy spędzić urlop w równie komfortowych warunkach. Kiedy właśnie taki wariant będzie nas interesować, to ponownie z pomocą przychodzi BlueApart.

Firma przygotowała szeroki wybór apartamentów wczasowych na wynajem w popularnych nadmorskich miejscowościach. Możemy z nich skorzystać, jeśli chcemy spędzić wakacje w takich miejscach jak Puck, Władysławowo, Hel, Jastarnia, Jurata i Mechelinki. Różnią się miedzy sobą nie tylko pod względem lokalizacji, ale także wielkości. W zależności od tego, czy jedziemy z drugą połówką, rodziną z dziećmi lub grupą znajomych, będzie nas interesować inny metraż i wyposażenie.

 

Apartamenty - podstawowe pojęcia:

Apartamenty - słowniczek pojęć

Apartament w stylu nowojorskim nad morzem

Co to jest apartament typu suite? Turystyczny poradnik

Czym jest apartament w stylu loft?

Co to jest apartament typu studio?

Co oznacza "apartament superior"?

Poznaj nasze apartamenty

Podobne artykuły

Latarnia morska na Helu — historia, ceny, dojazd

2024-07-25 14:04:51
Obok plaży najważniejszym miejscem, jakie staramy się zawsze odwiedzić, będąc nad morzem, jest latarnia morska. To unikatowa konstrukcja, która przez wieki prowadziła żeglarzy i rybaków, by ci nie zabłądzili i nie zderzyli się ze skałami. Obiektów tego typu jest na polskim wybrzeżu sporo, a jednym z najchętniej odwiedzanych jest latarnia morska na Helu.
Więcej

Kuźnica nad morzem — atrakcje turystyczne regionu

2024-07-25 14:01:46
Pomimo wielu różnych opcji i malowniczych regionów w Polsce, kiedy słyszymy o wakacjach, niezmiennie przed oczami widzimy morze i piaszczyste plaże. Polskie wybrzeże przyciąga co roku tysiące turystów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Jeżeli właśnie nad morzem planujemy spędzić swój urlop, to jednym z miasteczek, jakie możemy wziąć pod uwagę, jest Kuźnica.
Więcej

Fokarium na Helu — historia i ciekawostki

2024-07-25 13:57:32
Fokarium na Helu to unikatowe miejsce na Półwyspie Helskim. Przyciąga rodziny z dziećmi i wielbicieli przyrody. Tym, co odróżnia fokarium od innych obiektów, w jakich można podziwiać zwierzęta, jest możliwość obserwacji ich w naturalnym środowisku. Fokarium na Helu jest jednocześnie centrum badawczym zajmującym się ochroną fok szarych w Bałtyku. Czy warto je odwiedzić i w jakich godzinach możemy się wybrać?
Więcej

Z cyklu ciekawe miejsca: Ostrowo nad morzem. Jak spędzić tutaj czas?

2024-07-02 14:02:09
Morze Bałtyckie przyciąga turystów przez cały rok, ale szczególnie chętnie wybieramy się tam w okresie letnim. To właśnie wtedy słońce przyjemnie ogrzewa ciało, a nadmorska bryza dostarcza chłodu. W Polsce jest mnóstwo znanych kurortów, w których plaże są tłumnie oblegane. Jednocześnie coraz chętniej stawiamy na mniejsze miejscowości, gdzie przyjezdnych jest mniej. Jeśli preferujemy miejsca kameralne i ciche, to jedną z interesujących miejscowości, które na pewno możemy wziąć pod uwagę, jest Ostrowo nad morzem.
Więcej

Najlepsze plaże na Półwyspie Helskim — ranking top 10

2024-07-02 13:58:45
Półwysep Helski to najbardziej wysunięta na północ część Polski. Z jednej strony otaczają go wody Morza Bałtyckiego, z drugiej natomiast jest malownicza Zatoka Pucka. Piękne widoki i unikatowy mikroklimat przyciągają rzesze turystów. Ponadto Półwysep Helski słynie z wyjątkowo atrakcyjnych plaż. Dzisiaj przyjrzymy się tym, które oceniane są najwyżej.
Więcej