Atrakcje w Jastarni - poznaj TOP5 atrakcji w Jastarni!

2020-08-25 14:26:45

Mówi się, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Tak samo duże są różnice między miastami na Pomorzu. Czy Jastarnia jest bardziej z Marsa, czy z Wenus? Jakby się przyjrzeć mapie to widać na niej, że jest ona częścią półwyspu helskiego, a jego powstanie można trochę porównać do powstania Ewy z żebra Adama. Czy zatem Jastarnia to bardziej kobieta? Jakie atrakcje w Jastarni warto umieścić na swojej liście?

Jak powstała Jastarnia?

Półwysep Helski uformował się w efekcie oddziaływania południowo bałtyckiego prądu biegnącego z zachodu na wschód. Sprawił on, że powstały liczne wyspy, a z czasem przekształciły się one w półwysep. Okolica niewątpliwie przyciąga kobiety. Słynna fotograf Katarzyna Paskuda tak właśnie myśląc, stworzyła nawet wernisaż pt. „Jurata jest Kobietą” uwieczniając na zdjęciach 23 kobiety wyjątkowe dla Półwyspu Helskiego. Można powiedzieć, że Jastarnia dziś to taka 47-latka, gdyż dopiero w 1973r. uzyskała prawa miejskie. Wcześniej w 1378 r. pojawiają się pierwsze wzmianki o Jastarni pod nazwą Osternäs. Natomiast w XVI w. zaczyna się etap historii, w którym Jastarnia, jak to niejedna kobieta, została wewnętrznie rozdarta. W tym przypadku na Jastarnię Pucką i Jastarnię Gdańską. Kilka wieków później to rozdarcie wzmocniono wraz z pierwszym rozbiorem Polski, gdyż dokładnie na tej linii przebiegała granicą polsko-niemiecka. Jastarnia Pucka pozostała po stronie niemieckiej, a Jastarnia Gdańska po polskiej. Taka historia czyni z Jastarni kobietę doświadczoną i bogatą we wspomnienia. Jakie atrakcje w Jastarni warto zatem poznać? Jastarnia radzi taki zestaw:

  1. Trasa Torfowe Kłyle
  2. Latarnia Morska
  3. Skansen Fortyfikacji Ośrodek Oporu
  4. Zapora minowa
  5. Port morski i molo

Wszystkie nasze apartamenty w Jastarni możesz zobaczyć klikając tutaj.

Natura Jastarni 

„Pod morską mewą”, tak nazywał się pierwszy pensjonat powstały w XX w. w Jastarni. To już mniej miejscowość głównie zajmująca się rybołówstwem, a zmierza coraz odważniej w stronę nowoczesnej turystyki. Obecnie w sezonie Jastarnia dobija do miast wielkości 50 tys. ludności, z czego jej mieszkańcy to trochę ponad 4 tys. Niczym dobra gospodyni, stara się nakarmić i zabawić swoich gości. Jastarnia proponuje zacząć dzień od natury, by poznać jej początki, gdy była jeszcze niezaludniona. Trasa Tofowe Kłyle to zachodnia część równiny nadzatokowej i mierzy ok. 2 km. Stanowi bagienny, bardzo urokliwy teren i prowadzi do wieży widokowej Torfowe Kłyle. Na trasie znajduje się również drzewostan dębowy zwany Dąbrówką oraz brzeg zatoki puckiej. Niewątpliwie, jeśli chodzi o atrakcje w Jastarni, najsłynniejszą w okolicy jest latarnia morska, powstała w połowie XX w. Jest cała metalowa i dość niska, bo mierzy zaledwie 13,5m. Jednak pamiętajmy powiedzenie „małe jest piękne”, gdyż oprócz latarni w Stilo, to jedyna metalowa latarnia na wybrzeżu. Jej poprzedniczka o wysokości 25m zbudowana w 1938 r. Została wysadzona przez saperów na początku II wojny światowej.

Historyczne atrakcje w Jastarni

Jastarnia zachęca do zapoznania się z jej historycznymi wspomnieniami z czasów wojny. W 1939 r. Zbudowane zostały 4 bunkry bojowe do obrony półwyspu. Obecnie Skansen Fortyfikacji Ośrodek Oporu, to muzeum dostępne dla turystów. W skansenie znajduje  się schron bojowy Sabała przeznaczony na broń maszynową, schron Sęp, bunkier Saratoga oraz lekki schron bojowy. Również z 1939 r. pochodzi zapora minowa. To miejsce położone 9 km od nasady półwyspu, w którym we wrześniu 1939 r. poprzez wysadzenie tej zapory podjęto próbę wysadzenia mierzei helskiej. W ten sposób chciano zatrzymać niemiecki szturm. Dla zainteresowanych tą częścią historii Jastarni warto też zobaczyć miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni.

Atrakcje w Jastarni - cos dla każdego

Jastarnia zadba również o nasz wypoczynek, bo turystów nastawionych na taki rodzaj spędzenia czasu nie brakuje. Poza codziennym plażowaniem, na pewno znajdzie się czas na zobaczenie portu morskiego, a także przejście szerokim molo z pięknym widokiem na zatokę. 
To także atrakcje w Jastarni, które nie wiążą się z wielkim wysiłkiem, a mogą stać się celem codziennych przechadzek. Nie zapominajmy również, że Jastarnia od niedawna jest również miejscem upodobanym przez miłośników kitesurfingu. Jak widać, ani z Marsa, ani z Wenus, tylko po prostu z Ziemi, Jastarnia jak prawdziwa matka zadba o wszystkich, którzy ze swoimi potrzebami skierują się do niej.

Poznaj nasze apartamenty w Jastarnii

Podobne artykuły

Jurata czy Jastarnia? Podpowiadamy!

2021-07-27 10:44:18
Mamy taki zwyczaj, że ciągle stawiamy się przed wyborami. Ryba czy mięso, lody czy tort, morze czy góry. Może czasem jest to konieczne, ale wiele jest takich sytuacji, gdy wcale nie musimy wybierać. Wakacje wydają się właśnie takim czasem, w którym wybory moglibyśmy ograniczyć do minimum i czerpać z życia garściami.
Więcej

Fajne wczasy w Jastarni? Sprawdź plan urlopu w Jastarni!

2020-06-23 15:32:45
Jastarnia to jedna z większych miejscowości znajdujących się na Półwyspie Helskim, choć nadal dosyć małych rozmiarów. To miasteczko o powierzchni zaledwie 4 km2, jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że ograniczają je rozmiary samej mierzei helskiej, która liczy sobie 35 kilometrów długości i do 3 kilometrów w najszerszym miejscu.
Więcej

Romantyczny pobyt w Jastarni - co warto wiedzieć? Jak zaplanować?

2020-04-27 11:58:30
Romantyczny pobyt w Jastarni
Wypad nad morze z ukochaną osobą może zamienić się w romantyczny, pełen uniesień pobyt, jeśli odpowiednio się go zaplanuje. Jastarnia jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc na półwyspie Helskim na romantyczne podróże. Nieustanna bliskość morza, szum fal, piaszczyste plaże, pełne smaku restauracje, wieczorne spacery po molo, luksusowe, romantyczne apartamenty – to wszystko sprawia, że pobyt w Jastarni może stać się niezapomnianym.
Więcej

Jastarnia plaża i molo — co zastaniemy? Czego się spodziewać?

2019-07-01 11:21:49
Molo w Jastarni.
Mierzeja helska ciągnie się od Władysławowa do Helu, a w jej sercu usytuowana jest miejscowość o nazwie Jastarnia. Pomimo że sam fakt położenia owego miasta na Półwyspie Helskim jest już wystarczającą atrakcją, aby co roku tłumy turystów wybierały się tam na wakacje, skorzystać tam można również z bardziej zorganizowanych atrakcji. Są takie odpowiednie dla rodzin z dziećmi, jak i wypadów z przyjaciółmi. Ale po kolei.
Więcej